در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با الکترونيک هواپيمايي به بحث بپردازيد
Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
1606

تشکر کرده: 397 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 5 آذر 1387 13:41

آرشيو سپاس: 13186 مرتبه در 1359 پست

آشنایی با سیستم شناسایی TISEO

توسط shola » شنبه 25 اردیبهشت 1389 19:27

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد                

سیستم الکترونیکی که در پایان جنگ ویتنام مورد استفاده قرار گرفت سیستم تثبیت کننده تلویزیون تلسکوپی TISEO بود.نیاز به شناسایی چشمی هدف قبل از استفاده از تسلیحات یکی از دلایلی بود که منجر به پیدایش و تولید سیستمی چون TISEO گشت.جنگنده های امریکایی در مقایسه با میگ های کوچک ویتنامی از ابعاد بزرگ تری برخوردار بودند و حتی نسل جدید انان چون F-14 و F-15 نیز از لحاظ ابعاد بزرگ تر از جنگنده F-4 بودند . عدم وجود سیتسم تسلیحاتی دور برد سبب شده بود که جنگنده های امریکایی مجبور به مبارزه در محدوده نزدیک شوند که در این شرایط اندازه بزرگ جنگنده تبدیل به نقطه ضعفی بزرگ برای ان شده بود و این خلبانان ویتنامی بودند که در موقعیت برتر شناسایی بصری قرار می گرفتند اما این پایان ماحرا نبود چرا که با ورود سستم تلویزیون تلسکوپی وضعیت برعکس شد و TISEO با وجودی که امکان شناسایی بصری فراتر از میدان دید یک انسان را فراهم می کرد سبب میشد که حالا جنگنده های بزرگ امرکیایی در موقعیت برتر شناسایی بصری قرار بگسرند.

نخستین دوربین تلویزیون تلسکوپی برای شرکت در عملیات AN/ASX-1  ساخت Northrop بود که یک سیستم شناسایی هدف الکترواپتیک (TISEO) به حساب می امد. TISEOدر دهمه 70 میلادی توسط نیروی هوایی ایلات متحده مورد استفاده قرار گرفت و در جنگنده F-4E عملیاتی گشت هر چند که قرار بر استفاده در جنگنده F-15 نیز وجود داشت ولی این طرح بعدا لغو گردید.

TISEO بر روی اخرین تولید جنگنده F-4E نصب و سپس بر روی مدل های قدیمی تر نصب شد و در پایان جنگ ویتنام با موفقیت استفاده شد. جنگنده F-4E ایرانی مجهز به TISEO نیز با داشتن Combat Tree و  TISEOبرای تشخیص ، شناسایی قادر به حمله ور شدن به جنگنده میگ-21 عراقی با موشک اسپارو می بودند.

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

تصویر فوق توسط TISEO جنگنده F-4E ایران گرفته شده که یک فروند میگ 23 عراقی را در زمانی که یک تیر موشک فونیکس در کنار ان منفجر شده است نشان می دهد.این مبارزه به 25 سپتامبر سال 1980 باز می گردد که در ان موشک فونیکس توسط سرگرد نقدی شلیک شده است .در همان ماجرا یک فروند میگ-23 دیگر نیز از فاصله 5 کیلومتری توسط یک فروند جنگنده فانتوم II ایرانی بوسیله یک موشک اسپارو ساقط می شود.

منبع:  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

CENTRALCLUBS
منم مرگ، مادر تو، منم که دوباره تو را از نو میزایم.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب shola تشکر کرده اند:
Shahryar, azeRilA, Present, oweiys, Java, Ruozbeh, alirezak2, Mahdi1944, hamed_713, sokuteasemuni, Achilles, Reza6662, Shahbaz, yasermym, sinaset, SAMAN, kayvan6079, MAJID-POW, FARAHNAZZ, @lirez@, CAPTAIN PILOT, Mil@d, Persian Cat, pedmehr, bravo, 1373, ARafiee

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
4104

تشکر کرده: 229 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 11 بهمن 1384 18:16

آرشيو سپاس: 4693 مرتبه در 898 پست

Re: اشنایی با سیستم شناسایی TISEO

توسط Reza6662 » يکشنبه 26 اردیبهشت 1389 00:02

سامان جان، اف-4 فانتوم که IRST نداره. گمان کنم IRST روی اف-15 و اف-14 نصب شد. این عکس هم با دوربین الکترواپتیکال فانتوم گرفته شده که روی برخی از فانتومها F-4E ایران این سیستم نصب هست. در واقع این دوربین برای این هست که هنگام شلیک موشک هوا به هوا، هدف دقیقن شناسایی بشه تا به نیروی خودی اشتباهن شلیکی انجام نگیره. یکی از معروفترین عکسهای این چنینی، عکسی هست که در جریان فرار جنگنده میگ-25 عراق به ایران در سال 1369 توسط یک فانتوم همدانی گرفته شده و در آن به روشنی اجکت خلبان میگ-25 به دلیل تمام شدن سوخت هواپیما مشخص است.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Reza6662 تشکر کرده اند:
hamed_713, oweiys, Persian Cat, MOHAMMAD JAFAR, Shahryar, ARafiee, kayvan6079, Ruozbeh, CAPTAIN PILOT, aliTOPGUN, bravo, shola, azeRilA, SAMAN, alirezak2

Major I

Major I

نماد کاربر
330

تشکر کرده: 1 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 30 خرداد 1388 14:24

واوان

آرشيو سپاس: 2326 مرتبه در 290 پست

توسط Ruozbeh » يکشنبه 26 اردیبهشت 1389 08:45

سلام...
این هم تقدیم دوستان در آرشیف E-Book هام بود.
دقیق یادم نیست ولی فکر کنم منبعش آئرو بود با تشکر از منبع.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Ruozbeh تشکر کرده اند:
CAPTAIN PILOT, oweiys, azeRilA, shola, kayvan6079, sokuteasemuni, ARafiee, SAMAN, hamed_713, Reza6662

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
1606

تاريخ عضويت

توسط shola » يکشنبه 26 اردیبهشت 1389 11:44

با تشکر از اقا رضای عزیز

تصاویر TISEO بر روی صفحه رادار افسر تسلیحات به نمایش در میاد در واقع زمانی که افسر تسلیحات بر روی هدف به کمک رادار قفل می کنه ان وقت TISEOمی تواند دقیقا بر جایی که رادار بر هدف قفل کرده منطبق شه که پس از ان افسر تسلیحات با انتخاب حالت TV از اسکوب radar/tv شاهد تصاویر سیاه و سفید هدف خواهد بود و ...

(در ضمن کسی در مورد سرگرد نقدی اطلاعاتی داره )
آخرين ويرايش توسط shola on يکشنبه 26 اردیبهشت 1389 12:08, ويرايش شده در 2.

CAPTAIN PILOT, SAMAN, Shahryar, kayvan6079, oweiys, Persian Cat, bravo, hamed_713, Java, azeRilA, sokuteasemuni, alirezak2, Shahbaz, Reza6662, Ruozbeh, sinaset

Super Moderator

Super Moderator

نماد کاربر
3101

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 22 بهمن 1385 16:25

آرشيو سپاس: 23546 مرتبه در 2452 پست

توسط SAMAN » يکشنبه 26 اردیبهشت 1389 12:01

با سلام و درود مجدد

تشکر میکنم بجهت راهنمایی دوستان عزیز

بله سیستم IRST و سیستم TISEO !,    بنده تصور می کردم که IRST  همان سیستم TISEO  یا شاید چیزی مشابه  با هست به همین جهت شبه ی نمایش و چگونگی استفاده از دو سیستم برایم پیش آمد.

اما با توضیح دوستان عزیز Reza6662 و Ruozbeh و جستجو هایی که انجام دادم متوجه شدم که چنین نیست.

پس دوست دارم که نتایجم رو عرض کنم:

مشخص شد که سیستم TISEO جهت شناسایی بصری اهداف است. در واقع در رزم هوایی نزدیک مثل یک ذره بین عمل می کند  و   نتیجتا" : تصویر فوق هم از HUD  اف-4 گرفته شده است.

رضا جان بعید میدونم که روی صفحه رادار RIO  نشون داده بشه! البته من اطلاعی ندارم که اسکوپ حالت TV هم دارد یا نه؟؟!!

نکته ی قابل توجه استفاده موثر و همزمان TISEO  و رادار است ! در صورتی که IRST خود با عنوان یک رادار پسیو عمل میکند و مستقل از رادار است.

و اما سیستم IRST , سیستم هدفگیری و رهگیری مادون قرمز  / مستقل از رادار / توسعه داده شده ی سیستم FLIR است /

چون همانطور  که می دانید هر هواپیمای جنگنده ایی که توانایی حمل موشک مادون قرمز را دارد یا سیستم FLIR دارد یا سیستم قدرتمند تر IRST , بدون این دو سیستم حمل موشک های حرارت یاب امکان پذیر نیست!

نقل قول از خودم:

حالا خلبانان چطور از این سیستم استفاده می کردند جای سوال است! البته اگر IRST را معنی کنیم می فهمیم که یک سیستم رهگیری و هدف گیری مادون قرمز است یعنی اگر بخواهم جواب سوال خودم را داده باشم : باید گفت که هدف روی نمایشگر B اسکوپ نشان داده می شده , سپس رهگیری میشده  و نهایتا" با موشک های اسپارو یا سایدویندر منهدم میشده!

برای من مشخص شد که چگونه از TISEO استفاده میشده و چقدر کارایی داشته است. و چطور نمایش داده می شده است.

اما استفاده از IRST چگونه است؟؟

باید عرض کنم که بحث نمایش بر روی اسکپ درست است اما برای هواپیماهای قدیمی و بر روی نمایشگری  مانند اسکوپ رادار, ,ولی طریقه نمایش هدف شبیه به نمایش بر روی صفحه B اسکوپ بوده است.

اصولا" مزیت استفاده از IRST خاموش کردن رادار برای شناسایی نشدن  و شناسایی کردن با کمک خود سیستم است. در صورت خاموش بودن رادار در هواپیما های جدید تر نشانگر هایی مبنی بر در تیر رس بودن هدف با  سیستم IRST  و FLIR وجود دارد.

ضمنا" رهگیری با کمک IRST فقط با موشک حرارت یاب امکان پذیر بوده و بیان موشک اسپارو اشتباه است!

بحث IRIST تمام شده است و سر فرصت حتما" یک مطلب جداگانه و جامع ارسال خواهد شد.

پست  من و Shola عزیز در یک زمان ارسال شد,بهتره رویTISEO  زوم کنیم
پیام حکم قتل خود شنفتن مرا خوشتر بود, از یک تملق به نزد مردمان سفله گفتن!

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SAMAN تشکر کرده اند:
Shahbaz, shola, alirezak2, Ruozbeh, Shahryar, sinaset, Mahdi1944, oweiys, Persian Cat, CAPTAIN PILOT, hamed_713, Java, kayvan6079, Reza6662, bravo, sokuteasemuni, azeRilA

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
1606

تاريخ عضويت

توسط shola » يکشنبه 26 اردیبهشت 1389 13:19

رضا جان بعید میدونم که روی صفحه رادار RIO  نشون داده بشه!

منظورم ( WSO ( Weapon Systems Officer بود

CAPTAIN PILOT, oweiys, kayvan6079, hamed_713, azeRilA, SAMAN, sinaset, Reza6662, Shahryar, sokuteasemuni, Persian Cat, Ruozbeh

Major I

Major I

نماد کاربر
330

تاريخ عضويت

واوان

توسط Ruozbeh » يکشنبه 26 اردیبهشت 1389 21:29

shola نوشته است: لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

رضا جان بعید میدونم که روی صفحه رادار RIO  نشون داده بشه!

منظورم ( WSO ( Weapon Systems Officer بود

shola عزیز فکر کنم هدف سامان غلط گیری نبود  فکر کنم منظورش این بود که آیا اسکوپ میتونه حالت تی وی رو داره یا نه!
البته من اطلاعی ندارم که اسکوپ حالت TV هم دارد یا نه؟؟!!

منتظر دوستان در این زمینه هستیم!
(( این پریویت ایمیج هم رفت قاطی باقالی ها؟؟))
آخرين ويرايش توسط SAMAN در يکشنبه 26 اردیبهشت 1389 23:05, ويرايش شده 1 در کل.
دليل: دقیقا" روزبه درست گفت, من قصدم غلط گیری نبود. منظورم من این بود که بعید میدانم که اسکوپ عقب کابین عقب اف-4 این قابلیت را داشته باشد که تبدیل به TV شود چون ما چنین نمایشگر هایی را در هواپیمای A-10 و اگر اشتباه نکنم در سوخوی 25 داریم. متشکرم

CAPTAIN PILOT, SAMAN, oweiys, shola, hamed_713, azeRilA, sokuteasemuni

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
1606

تاريخ عضويت

توسط shola » دوشنبه 27 اردیبهشت 1389 09:45

اسکوپ حالت TV هم دارد یا نه؟

hamed_713, Ruozbeh, sokuteasemuni, Mahdi1944, oweiys, Persian Cat, kayvan6079, Shahbaz, ARafiee, azeRilA, SAMAN, alirezak2, CAPTAIN PILOT, رضاخان, Shahryar, sinaset

Major I

Major I

نماد کاربر
330

تاريخ عضويت

واوان

توسط Ruozbeh » دوشنبه 21 تیر 1389 13:57

برای مرورو تاپیک و پربار تر شدن آن:
عکس شش پست بالاتر که از بین رفت:

و مهمتر از آن:
یک مثال غرورآفرین در مورد کارایی بالای TISEO:

توضیحاتی که نویسنده کتاب در مورد طرح روی جلد کتاب Iranian F-4 Phantom II Units in Combat

در 26 فوریه 1981 ، چهار فروند F-4E متعلق به اسکادران 34 شکاری تاکتیکی نیروی هوایی جمهوری اسلامی ایران حمله ای موفق را به پایگاه هوایی عبید ابن جراح انجام دادند. پس از بمباران کامل اهداف ، فورمیشن فانتومها توسط یک فورمیشن چهارتایی از IrAF متشکل از 2 فروند MIG-21 و MIG-23 رهگیری شد. فانتومهای ایرانی با استفاده از سیستم شناسایی دوست از دشمن ( IFF ) درخت رزمی APX-80 و TISEO به سرعت جنگنده های دشمن را شناسایی کرده و با چند مانور چابک آنها را در حالتی منفعل قرار دادند.

یکی از خلبانان ایرانی شرکت کننده در این عملیات سروان محلوجی بعدها میگوید :
به کمک درخت رزمی و TISEO ما مطمئن شدیم که دو فروند MIG-23 در مقابل ما هستند ، سپس با رادار های خاموش خود به پشت آنها رفتیم - از مزایای استفاده از درخت رزمی و TISEO همین شناسایی اهداف بدون استفاده از رادار است که از شناسایی متقابل توسط دشمن به وسیله امواج رادار خودی جلوگیری می کند.-  لیدر دسته به من دستور داد تا چشمم را برای دیدن MIG-29 هایی که میدانستیم در همان نزدیکی هستند متمرکز کنم- اصطلاحا چشمان را تیز کنم-! وقتی از پشت به MIG-23 ها نزدیک شدیم معلوم شد که آنها هنوز به ما را ندیده اند! و بر روی چیز دیگری تمرکز کرده اند!لیدر دسته صدای بوق را از Sidewinder خود شنید - که آماده بودن موشک برای شلیک را اعلام میکند - تصمیم به شلیک گرفت اما WSO او هشداری را مبنی بر قرارگرفتن یکی از فانتومها بین او و MIG-23 به او داد ، پس از گذشتن فانتوم از فاصله میان لیدر دسته و MIG-23 مورد نظر خود را به لیدر نزدیک کردم تا او را از حمایت خودم مطلع سازم، او هم - در حالی که در تلاش بود تا با یک چرخش سخت به سمت راست پشت MIG برود - پاسخ داد : 'در نزدیکترین فاصله به من بمان'

در همین زمان ناگهان یک MIG-21 به 100 متری لیدر من رسید - در حالی که او با یک مانور به سمت چپ هر دو MIG-23 پیش روی خود را در تیر رس داشت - من هم با دیدن MIG-21 در مقابل خود سریعا یک sidewinder را به سمت هدف شلیک کردم. خلبان عراقی هیچ فرصتی برای عکس العمل نداشت و موشک برخورد کرد و گلوله ای آتشین به رنگ زرد و قرمز دم MIG-21  نگون بخت را فرا گرفت دماغه ی هواپیما به سوی زمین سقوط کرد...

لیدر دسته هم که به کمک TISEO یکی از MIG-23 ها را دوباره به چنگ آورده بود، پس از چند مانور بسیار سخت با شلیک یک Sidewinder آن را به زیر کشید!دیگر هیچ میگی در آن محدوده نبود - اما ما مصمم به کامل کردن شش تایی خود و بازگشت به شرق بودیم !! - یک پایگاه بمباران شده عراقی و دو فروند میگ برای یک روز کافی بود! جنگ هنوز از پایان خود بسیار دور بود...

بر گرفته از وبلاگ : http://imperialairforce.wordpress.com   

chad, ARafiee, CAPTAIN PILOT, alirezak2, kayvan6079, Shahryar, رضاخان, bravo, hamed_713, Reza6662, oweiys, shola, sinaset, azeRilA, SAMAN, sokuteasemuni, Shahbaz, Mahdi1944, Persian Cat, MOHAMMAD JAFAR

Super Moderator

Super Moderator

نماد کاربر
3101

تاريخ عضويت

يکشنبه 22 بهمن 1385 16:25

آرشيو سپاس: 23546 مرتبه در 2452 پست

توسط SAMAN » دوشنبه 21 تیر 1389 18:25

درود,

نظر دوستان در مورد تصاویر زیر چیست؟

( به احتمال بسیار زیاد ) تصویر از نمایشگر سربالای  F-4  فانتوم می باشد ( چون شکل نشانگر در HUD اف-4 همین است). با توجه به  طول بلند نوار ضخیم در نیم دایره سمت راست نشانگر HUD , متوجه می شویم که فاصله تا هدف زیاد است! اما هدف و نوع آن ( اف-4 بودن) به خوبی معلوم است!

در اینجا سیستم TISEO استفاده شده است؟

پیام حکم قتل خود شنفتن مرا خوشتر بود, از یک تملق به نزد مردمان سفله گفتن!

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SAMAN تشکر کرده اند:
azeRilA, Mahdi1944, sokuteasemuni, Shahbaz, bravo, Yasser, sinaset, oweiys, Persian Cat, رضاخان, Ruozbeh, ARafiee, Reza6662, shola, hamed_713, kayvan6079, CAPTAIN PILOT

Commander

Commander

نماد کاربر
1043

تشکر کرده: 994 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 31 فروردین 1386 18:10

ارومیه

آرشيو سپاس: 11654 مرتبه در 944 پست

توسط kayvan6079 » دوشنبه 21 تیر 1389 20:35

SAMAN نوشته است:درود,

نظر دوستان در مورد تصاویر زیر چیست؟

( به احتمال بسیار زیاد ) تصویر از نمایشگر سربالای  F-4  فانتوم می باشد ( چون شکل نشانگر در HUD اف-4 همین است). با توجه به  طول بلند نوار ضخیم در نیم دایره سمت راست نشانگر HUD , متوجه می شویم که فاصله تا هدف زیاد است! اما هدف و نوع آن ( اف-4 بودن) به خوبی معلوم است!

در اینجا سیستم TISEO استفاده شده است؟

دوست عزیز

تصاویر مربوط به سایت هدفگیری توپ ( Optical Sight Unit ) یکی از جنگنده های فانتوم و یا تایگر می باشد و متعلق به سیستم تیزو ( TIESO ) نیست.

فانتوم هدف! تقریبا در مسافت 4000 پایی ( حدودا 1200 متری ) هواپیمای مهاجم می باشد. هر خط نماد (؟!) [ همون tick mark ] معرف 1000 پا می باشد.

موفق باشید
حقيقت را بدانيد تا رها شويد؛ دانش قدرت است زيرا به شما اجازه تصميم گيري آگاهانه بر اساس حقايق هستي را مي دهد، نه بر اساس باورهاي گاها اشتباه شما!

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب kayvan6079 تشکر کرده اند:
oweiys, Ruozbeh, CAPTAIN PILOT, sinaset, Mahdi1944, sokuteasemuni, SAMAN, shola, Yasser, bravo, azeRilA, Persian Cat, رضاخان, Shahbaz, ARafiee, Reza6662, MOHAMMAD JAFAR, hamed_713

Major

Major

نماد کاربر
575

تاريخ عضويت

پنج شنبه 7 دی 1385 14:14

آرشيو سپاس: 2337 مرتبه در 330 پست

Re: آشنایی با سیستم شناسایی TISEO

توسط MOHAMMAD JAFAR » دوشنبه 21 تیر 1389 22:40

اصولا IRST و TISEO یک کار را می کنند و آن هم دادن زاویه های هدف نسبت به هواپیما (دو زاویه ای که در مختصات کروی استفاده می شود) به رادار یا موشک هست البته در IRST یک مسافت یاب لیزری هم نصب شده که در TISEO نشنیده ام که وجود داشته باشد(مطمئن نیستم) تا فاصله را هم بدهد بنابر این هر سه مولفه مختصات کروی هدف نسبت به هواپیما بدست می آید
ضمنا تاجایی که اطلاع دارم TISEO حتی می تواند برای هدفگیری ماوریک نیز استفاده شود

در هواپیمای F-4E کلاسیک (نه F-4F و انواع ارتقا یافته که رادار جدید دارند) تصویری که رادار از فضای روبرو می دهد پر از نویز است(ابر و زمین و...) چون سیستم دیجیتال یا آنالوگ مناسبی وجود ندارد که نویز ها را حذف کند بنابراین پیدا کردن هدف پندان ساده نیست
اما دوربین TISEO تصویر را به خلبان می دهد و طبیعتا خلبان می تواند هدف را در TISEOببیند و تشخیص بدهد(در طول روز و روشنایی) حال موقیعت هدف نسبت به هواپیما معلوم است و مستقیما میتواند موقعیت را به رادار یا جستجوگر سایدویندر یا ... بدهد تا آنها بدون خطا بتوانند هدف را پیدا کنند
پيامبر گرامي اسلام (ص) فرموده اند:
الملک يبقي مع الکفر و لا يبقي مع الظلم.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب MOHAMMAD JAFAR تشکر کرده اند:
Ruozbeh, oweiys, CAPTAIN PILOT, kayvan6079, sokuteasemuni, SAMAN, Shahryar, رضاخان, Persian Cat, hamed_713, ARafiee, azeRilA

بعدي