جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد
Captain I

Captain Ino avatar
پست ها

370

تشکر کرده: 148 مرتبه
تشکر شده: 55 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 15 شهریور 1390 18:28

آرشيو سپاس: 3489 مرتبه در 361 پست

کشف سیاره ای از الماس

توسط behrad90 » جمعه 21 مهر 1391 12:59


 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد    October 11, 2012

کشف سیاره الماسی


بر مبنای تحقیقات جدید در دانشگاه ییال yale دانشمندان میگویند سیاره ای سنگی که در مدار یک ستاره نزدیک قرار دارد یک سیاره الماسی میباشد.   این دنیای سنگی اساسا شیمی متفاوتی با زمین دارد ودر مقایسه با زمین سطح این سیاره  به جای آب و گرانیت با الماس و گرافیت پوشانده شده است .تصویری هنری از ساختار سیاره شامل هسته مذاب از آهن ، کانیهای سیلیکاته ، لایه الماس و سطح گرافیتاین سیاره به نام   55 Cancri e  بوسیله تلسکوپ فضائی اسپایتزر ناسا کشف شده است  و قطری دو برابر زمین و وزنی بیش از 8 برابر زمین دارد. این سیاره یکی از 5 سیاره ای  است که در مدار ستاره ای خورشید سان بنام 55 Cancri در فاصله 40 سال نوری از زمین در صورت فلکی خرچنگ قرار دارد. ستاره  55 Cancri  را میتوان با چشم غیر مسلح مشاهده کرد .سرعت مداری این سیاره بسیار بالاست و یک سال آن فقط 18 ساعت طول میکشد .این سیاره بسیار داغ میباشد و به این ترتیب نمیتواند قابل سکونت باشد .
این سیاره اولین بار سال گذشته هنگام عبور از مقابل ستاره اش مشاهده شد و ستاره شناسان با تعیین قطر آن همچنین جمع آوری اطلاعات دیگر نسبت به برآورد جرم و ترکیبات آن اقدام کردند.  سطح این سیاره عمدتا از گرافیت تشکیل شده و در زیر لایه سطحی  لایه هایی از الماس قرار دارد و بعد از آن  لایه ای شامل مینرالهای سیلیکاته  وجود دارد و هسته ای مذاب از آهن در مرکز سیاره میباشد .

مقدار الماس موجود در این سیاره حدود یک سوم جرم کل آن برآورد شده که به این ترتیب الماس موجود در آنجا  معادل سه برابر جرم زمین میباشد . ستاره شناسان قبلا تشخیص داده بودند که ستاره میزبان  یعنی 55 Cancri مقدار کربن زیادی  دارد و یافته جدید این نظر را تائید میکند. به اعتقاد دانشمندان هنگام تشکیل این سیاره عمدتا کربن ، سیلیکون کارباید و مقدار کمی آب منجمد در دسترس بوده است .

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب behrad90 تشکر کرده اند:
Shahryar, MISSILE, omid1360, airplane, srf020, ARafiee, nima-rad, shola, anga2009, zzvf, Ali$amir, Shahbaz, Mahdi1944, Mehrab373, Reza6662

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان