کشف سیاره ای از الماس

جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain I
Captain I
پست: 370
تاریخ عضویت: سه شنبه 15 شهریور 1390, 7:28 pm
سپاس‌های ارسالی: 6387 بار
سپاس‌های دریافتی: 3280 بار

کشف سیاره ای از الماس

پست توسط behrad90 » جمعه 21 مهر 1391, 12:59 pm


[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] October 11, 2012
 
کشف سیاره الماسی
 

 بر مبنای تحقیقات جدید در دانشگاه ییال yale دانشمندان میگویند سیاره ای سنگی که در مدار یک ستاره نزدیک قرار دارد یک سیاره الماسی میباشد. این دنیای سنگی اساسا شیمی متفاوتی با زمین دارد ودر مقایسه با زمین سطح این سیاره به جای آب و گرانیت با الماس و گرافیت پوشانده شده است .

  تصویر

تصویری هنری از ساختار سیاره شامل هسته مذاب از آهن ، کانیهای سیلیکاته ، لایه الماس و سطح  


این سیاره به نام 55 Cancri e بوسیله تلسکوپ فضائی اسپایتزر ناسا کشف شده است و قطری دو برابر زمین و وزنی بیش از 8 برابر زمین دارد. این سیاره یکی از 5 سیاره ای است که در مدار ستاره ای خورشید سان بنام 55 Cancri در فاصله 40 سال نوری از زمین در صورت فلکی خرچنگ قرار دارد. ستاره 55 Cancri را میتوان با چشم غیر مسلح مشاهده کرد .سرعت مداری این سیاره بسیار بالاست و یک سال آن فقط 18 ساعت طول میکشد .این سیاره بسیار داغ میباشد و به این ترتیب نمیتواند قابل سکونت باشد .


  تصویر
 
این سیاره اولین بار سال گذشته هنگام عبور از مقابل ستاره اش مشاهده شد و ستاره شناسان با تعیین قطر آن همچنین جمع آوری اطلاعات دیگر نسبت به برآورد جرم و ترکیبات آن اقدام کردند. سطح این سیاره عمدتا از گرافیت تشکیل شده و در زیر لایه سطحی لایه هایی از الماس قرار دارد و بعد از آن لایه ای شامل مینرالهای سیلیکاته وجود دارد و هسته ای مذاب از آهن در مرکز سیاره میباشد .

مقدار الماس موجود در این سیاره حدود یک سوم جرم کل آن برآورد شده که به این ترتیب الماس موجود در آنجا معادل سه برابر جرم زمین میباشد . ستاره شناسان قبلا تشخیص داده بودند که ستاره میزبان یعنی 55 Cancri مقدار کربن زیادی دارد و یافته جدید این نظر را تائید میکند. به اعتقاد دانشمندان هنگام تشکیل این سیاره عمدتا کربن ، سیلیکون کارباید و مقدار کمی آب منجمد در دسترس بوده است .
 

ارسال پست

بازگشت به “اخبار نجوم”