وضعيت نقض حقوق بشر توسط دولت آمريكا در جهان

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: Shahbaz, MASTER, رونین, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه 7 شهریور 1388, 3:26 am
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22790 بار
تماس:

وضعيت نقض حقوق بشر توسط دولت آمريكا در جهان

پست توسط Sami 1993 » سه شنبه 25 مهر 1391, 10:35 pm

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

گزارش
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

تصویر

مقدمه:
در ميان انبوه گزارشات و اخباري كه از وضعيت حقوق بشر در سطح جهان در ميان منابع رسانه‏اي و هم‏چنين نشست‏هاي بين‏المللي منتشر مي‏گردد؛ مي‏توان به موارد بسيار زيادي از نقض حقوق بشر توسط مدعيان دموكراسي و بانيان حقوق بشر ، از جمله دولت ايالات متحده آمريكا برخورد نمود .
گزارش ذيل در دو بخش تهيه گرديده شده است. در بخش اول نمونه‏اي از كذب بودن ادعاي‏هاي دورغين مدعيان حامي حقوق بشر در دنيا از جمله دولت آمريكا ارائه مي‏دهد. اين گزارش به چگونگي استفاده امريكا در بكار گيري سلاح هاي شيميايي در جنگ دوم خليج فارس عليه مردم عراق و تاثيرات منفي آن بر مردم عراق ، سربازان آمريكايي و حتي كشورهاي همسايه عراق از جمله ايران و كشورهاي خليج فارس و تركيه مي‏پردازد.
بخش دوم گزارش به طرح كلي و اعلام رئوس شاخص‏هايي مي‏پردازد كه بايد امروزه توسط حقوق‏دانان بين‏المللي در خصوص نقض حقوق بشر در جهان توسط آمريكا مورد بررسي قرار گيرد. هريك از اين رئوس سرفصل‏هايي از چگونگي نگاه امريكا به موضوع حقوق بشر بوده و مطالعه و بررسي كارشناسانه آن مي‏بايست از وظايف اصلي تمامي كساني كه در عصر حاضر دغدغه حفظ حقوق بشر را دارند، قرارگيرد.

بخش اول:
بكار گيري سلاح‏هاي شيميايي در جنگ دوم خليج فارس توسط آمريكا

تأثير سلاح‏هاي شيميايي به كار گرفته شده بر مردم عراق توسط نيروهاي اشغالگر آمريكا موضوعي مطرح و قابل احصا در نشست شوراي حقوق بشر بوده كه به دعوت موسسه توسعه تحصيلات بين‌المللي IED در مورد حق بهداشت و محيط زيست سالم در مقر سازمان ملل متحد در ژنو تشكيل گرديد، در اين نشست كه باني آن كانون وكلاي عراق بود انجمن حقوقدانان بشر دوستانه AHL، انجمن حقوقدانان عرب در انگليس، اتحاديه قضات عربي UAJ، اتحاديه حقوقدانان عرب، انجمن حقوقدانان دمكراتيك، آژانس هم‏كاري شمال ـ جنوب، CETIM گروه نظارت بر حقوق بشر در عراق، انجمن ديپلمات‌هاي عراقي، موضوع تأثيرات سلاح‌هاي اورانيومي بر روي عراقي‌ها و پرسنل نظامي نيروهاي متحدين و شهروندان جهان مورد بررسي قرار گرفت.
هم‏چنين در اين نشست موسسه توسعه تحصيلات بين‌المللي و انجمن حقوقدانان بشردوستانه AHL و از گروه عرب صباح المختار رئيس انجمن حقوقدانان عرب در انگليس، آقاي داگ راك رئيس سابق پروژه اورانيوم غني شده و متخصص تأثيرات آن بر محيط زيست، بهداشت و سلامت در ارتش آمريكا حضور داشتند.
در اين نشست ابعاد مختلف تأثيرات كاربرد سلاح‌هاي اورانيومي بر مردم عراق و منطقه ازجمله اثرات افزايش نرخ مرگ و مير كودكان عراقي (به ميزان 15%)، تولد نوزادان ناقص الخلقه، افزايش ميزان سرطان‌ها، و بسياري از بيماري‌هاي ديگر بوده كه علنا اين اقدامات به عنوان نقض حقوق بشر در عراق {توسط اشغالگران امريكايي } محسوب مي‌گردد.
به گفته يكي از شركت كنندگان اين نشست (داگ راك) كه قبل از خدمت در ارتش آمريكا مسئوليتش در زمينه سلاح‌هاي اورانيومي بوده تأكيد مي‌نمايد كه هر نظامي آمريكايي كه شش ماه در عراق بوده است از نوعي بيماري رنج مي‌برد. بر اساس برآورد وي، هم‏اكنون بيش از 290 هزار نفر از پرسنل نظامي آمريكا كه در عراق خدمت كرده‏اند دچار بيماري‌هاي ناشي از كاربرد سلاح‌هاي اورانيومي ازجمله، سرطان‌هاي خوني، اعصاب و امثال آن گرديده‏اند. وي گفت در انفجار يكي از كمپ‌هاي آمريكا در كويت مقدار زيادي مواد راديواكتيو منتشر گرديد كه اكنون ازجمله اختلافات آمريكا و كويت است اما از جانب آمريكا هيچ اقدام اصلاحي صورت نگرفت زيرا اين كار هزينه بر است و اولويت آمريكا هم نيست. (داگ راك) در ضمن صحبت خود به اين نكته نيز اشاره كرد كه آمريكا صدام را در تهاجم به ايران در دهه 80 ترغيب كرد و به نوعي دست او را در تهاجم به كويت باز گذاشت. او گفت اكنون آمريكا با اقدامات جنگي خود در عراق تمامي قوانين حقوق بشر و حقوق بشر دوستانه را نقض كه مهم‏ترين آن به قرار ذيل است.
1ـ موارد متعددي از نقض حقوق بشر و قوانين بين‌المللي توسط آمريكا اعلام گرديد و هم‏چنين متعاقبا به كاربرد بمب‌هاي خوشه‌اي در جنگ 2006 رژيم صهيونيستي عليه لبنان نيز اشاره شد. لازم به ذكر است برخي از اين سلاح‌ها به نام «بمب‌هاي نرم » عليه تأسيسات يا خودروها استفاده نشده‌اند، بلكه عليه نفرات به كار رفته‌اند.
2ـ در اين جلسه گفته شد كه به‏جز آمريكا، رژيم صهيونيستي، گرجستان، هند و پاكستان، نيز از اين سلاح‌ها برخوردار بوده يا از آن‏ها استفاده نموده يا به مناطق ديگر ارسال كرده‏اند.
3ـ بايد اشاره نمود كه كاربرد اين سلاح‌ها به نحو گسترده‌اي در منطقه خليج فارس صورت گرفته شده لذا به دليل اثرات اين آلودگي‌ها بر كشورهاي همسايه ازجمله آلودگي در كشورهاي حاشيه جنوبي خليج فارس مي‏بايست پروژه‌هاي براي امكان پاك‏سازي مناطق آلوده مد نظر قرار ‌گيرد.
4ـ آقاي داگ راك در اظهاراتش عنوان نمود كه آلوده‏ترين منطقه در عراق، بصره مي‏باشد اين شهر به مرز ايران نزديك است و با توجه به انتقال اين مواد از طريق گرد و غبار بدون ترديد مناطقي از ايران نيز در معرض اين آلودگي‌ها قرار خواهند گرفت و هم‏چنين امكان انتقال اين آلودگي ازطريق افغانستان {به ايران} نيز متصور است. ازجمله كشورهاي ديگر منطقه از جمله تركيه نيز در معرض اين آلودگي قرار دارد و كشورهاي كويت و عربستان نيز كه اين سلاح‌ها در آن‏جا استقرار داشته‌اند، به ميزان قابل توجهي آلودگي دارند.

بخش دوم:
شاخص‏هاي نقض حقوق بشر توسط آمريكا در جهان:

در كنار استفاده از سلاح‏هاي شيميايي در جنگ خليج فارس و مردم بيگناه عراق، امروزه شاهده موارد بيشماري ديگري از نقض حقوق بشر توسط ايالات متحده امريكا در سطح جهان و هم‏چنين در داخل كشور آمريكا هستيم كه رئوس آن بدين قرار است:
1- موضوع اسلام هراسي مانند اظهارات اخير اسقف (تري جونز) در مورد روز جهاني قرآن‌سوزي در آمريكا به خصوص بعد از 11 سپتامبر.
2- موضوع برده داري جنسي در آمريكا ازجمله تجاوز به بوميان مناطق مختلف آمريكا به خصوص در منطقه آلاسكا.
3- نقض حق حيات سياهان و اقليت‏ها.
4- نفي آزادي بيان و نقض حقوق زنان و كودكان.
5- برپايي و استقرار زندان‏هاي سيا در خارج از مرزهاي آمريكا و مستندات مربوط به عدم تعطيلي زندان گوانتانامو با توجه به وعده‌هاي انتخاباتي اوباما (ابوغربي، گوانتانامو، ديه گوكارسيا).
6- اخبار هاي مرتبط با دست‏گيري ايرانيان در تمامي حوزه‌ها.
7- ارائه اطلاعات به‏دست امده از مراكز نظرسنجي آمريكائيان از وضعيت نقض حقوق شهروندي در داخل آمريكا.
8- تبعيض در رفتار پليس با شهروندان آمريكا از جمله سرخ‌پوستان و اسپانيش تبارها و آزار و اذيت زندانيان.
9- حملات هواپيماهاي بدون سرنشين آمريكا به برخي از كشورها ازجمله پاكستان و كشتار بيگناهان.
10ـ موضوع فشار رواني حاصل جنگ عراق و افغانستان بر سربازان آمريكايي.
11ـ ارائه اطلاعات در خصوص محكوم نمودن اقدامات كنگره آمريكا در حمايت از گروه‌ها از مخالف جمهوري اسلامي و عدم در اختيار قرار دادن امكانات پشتيباني به زندانيان اخير ايراني
12ـ ارائه استنادات فراوان به نقض حقوق شهروندي در آمريكا از قبيل شنود گسترده مكالمات تلفني و اينترنتي مردم.
افزون بر موارد فوق ، هجمه اطلاعاتي و محكوميت آمريكا در حوزه نقض حقوق بشر در شش موضوع كلي قابل بحث و بررسي توسط حقوق‏دانان بين‏المللي مي‏باشد:

1ـ وضعيت امنيت جاني، مالي و شخصي شهروندان آمريكايي
هر هفته در سطر اخبار و رويدادهاي رسانه هاي آمريكايي شاهد خبرهايي بر وجود نا امني در شهرهاي امريكايي و بروز جرم و جنايت در سطوح مختلف اجتماعي در امريكا هستيم . امار روبه افزايش اين اخبار نگراني هاي زيادي را براي شهروندان امريكايي ايجاد نموده است . وقوع جرم جنايت در محيط هاي تحصيلي، سرقت توام با تجاوز به عنف ، خودكشي ، بالا بودن نا امني‏ها و گسترش خشونت هاي اجتماعي و دست‏رسي آسان به سلاح در امريكا براي حتي نوجوانان و جوانان آينده نه چندان روشني را براي زندگي ايمن در امريكا ترسيم مي كند. لذا شاخص هاي ذيل بايد در محيط هاي اجتماعي امريكا مورد بررسي قرار گيرد:
ـ بررسي وضعيت وخيم جرم و جنايت در شهرهاي آمريكا
ـ بررسي وضعيت عدم امنيت مالي شهروندان آمريكايي و جرم‌هاي مربوطه
ـ بررسي ميزان جنايت‌هاي خانوادگي، خودكشي، تجاوز به عنف و جرائمي از اين دست حتي در شهرهاي كوچك آمريكا
ـ برجسته بودن اين موضوع كه چرا آمريكا از لحاظ آمار افراد حمل كننده اسلحه در جهان مقام اول را دارد و آمار خشونت‏هاي ناشي از استفاده از اسلحه در اين كشور رو به فزوني دارد
ـ بررسي چرايي ميزان بالا بودن جرم و جنايت در محيط‌هاي تحصيلي آمريكا

2ـ وضعيت حقوق مدني و سياسي در آمريكا
علاوه بر نا مناسب بودن امنيت شهروندي در امريكا بايد در خصوص محدوديت‏هايي كه دولت آمريكا در ارتباط با حقوق مدني و حقوق سياسي شهروندان خود اعمال مي‌كند نيز در شاخص‌هاي ذيل به بررسي پرداخت:
ـ اعمال زور و برخوردهاي خشن پليس با مردم به خصوص رنگين پوستان
ـ نامطلوب بودن وضعيت زندان‏هاي آمريكا، تعداد زندانيان و جرائمي كه از سوي مسئولان زندان‏ها در خصوص زندانيان رخ مي‌دهد مانند تجاوز و ميزان آمار مبتلايان به ايدز در ميان زندانيان
ـ بررسي اين موضوع كه دولت آمريكا علي‏رغم ادعاهايي كه در خصوص آزادي بيان، آزادي مطبوعات و آزادي اينترنتي در جهان به راه انداخته، خود در اين زمينه‌ها با توجه به منافعش، محدوديت‏هاي زيادي را براي شهروندان آمريكايي اعمال كرده و مي‌كند.
ـ بررسي تصويب قانون استراق سمع از شهروندان آمريكايي در مجلس اين كشور
ـ بررس اين موضوع كه چرا پس از حادثه 11 سپتامبر، دولت آمريكا به بهانه مبارزه با تروريسم، ايميل‌ها و نامه‌هاي شهروندان آمريكايي را مورد تفتيش قرار مي‌دهد.
ـ افزايش سخت‏گيري‌ها بي‏مورد در خصوص مهاجرت به آمريكا
ـ بررسي چرايي سلطه پنتاگون و دولت آمريكا بر رسانه‌هاي خبري اين كشور و فريب افكار عمومي به خصوص در ارتباط با جنگ‌هاي افغانستان و عراق

3ـ بررسي وضعيت حقوق اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي
بعد از وقوع جنبش وال استريت و برپايي نهضت نودونه درصدي مردم گرسنه و فقير امريكا واقعيت بزرگي براي جهانيان آشكار گشت كه در پشت پرده قدرت پول و امپرياليسم ثروت در آمريكا، اقيانوسي از فقر و نداري مردم اين كشور را در تنگناي خود قرار داده است و پوچي و بيهوده بودن شعارهاي رفاه طلبانه آنان براي مردم خودشان نيز آشكار گشت لذا در اين مقطع نيز بايد چرايي وضعيت حقوق اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي موجود در آمريكا درموارد ذيل مورد برسي قرار گيرد :
ـ چرايي افزايش افراد فقير در آمريكا كه در 11 سال گذشته بي سابقه بوده است.
ـ چرايي افزايش ميزان گرسنگان و افرادي كه از سوء تغذيه در امريكا رنج مي‌برند.
ـ چرايي ظلم و اجحاف در حق كارگران امريكايي از سوي كارفرمايان دولتي و خصوصي.
ـ چرايي افزايش افراد محروم از خدمات بيمه اي براي هشتمين سال پياپي در ايالات متحده.
ـ چرايي افزايش افراد بي‌خانمان در آمريكا.

4ـ بررسي مسئله تبعيض نژادي
مسئله تبعيض نژادي در ايالات متحده به عنوان يكي از معضلات بزرگ جامعه آمريكا بوده و سابقه تاريخي اشغال آمريكا توسط سفيد پوستان و خارج نمودن آن از دست سرخ پوستان هنوز در ذهن تاريخ جهان مانده است. لذا در اين خصوص بايد وضعيت اقليت‌هاي نژادي ساكن در آمريكا شامل سياهان، رنگين پوستان آمريكاي لاتين و مهاجرين از كشورهاي ديگر در شاخص‏هاي ذيل مورد بررسي قرار گيرد:
ـ ميزان درآمد سرانه و فقر رنگين پوستان در مقايسه با سفيدپوستان آمريكايي
ـ ميزان برخورداري از خدمات اجتماعي و رفاهي رنگين پوستان و مقايسه با سفيدپوستان آمريكايي
ـ ميزان ابتلا به بيماري‏هاي خطرناك به‏ خصوص ايدز رنگين پوستان و مقايسه با سفيدپوستان آمريكايي
ـ تبعيض در خصوص دست‏يابي به شغل و بررسي آمار بيكاري در ميان اقليت‌هاي نژادي
ـ تبعيض در خصوص دست‏يابي به خدمات آموزشي
ـ فشار بر مسلمانان و افزايش اعمال تبعيض‌آميز در مورد آن‏ها به خصوص بعد از 11 سپتامبر
ـ افزايش قوانين سخت‏گيرانه مهاجرت در خصوص اقليت‏هاي نژادي

5ـ وضعيت حقوق زنان و كودكان
ايالات متحده آمريكا علي‏رغم ژست هاي بشر دوستانه خود در حمايت از حقوق زنان و كودكان كارنامه بسيار ننگيني در اين رابطه از خود به جاي گذاشته است . آمار بالاي سايت‏هاي مبتذل و مستهجن در خصوص اذيت و آزار زنان و كودكان در آمريكا و درآمد حاصله از آن را مي‏توان مويد اين موضوع قرار داد لذا ضرورت بررسي وضعيت حقوق زنان و كودكان در آمريكا به طور جدي بايد مد نظر قرار گيرد. در اين رابطه مي‏توان شاخص‏هايي همچون:
ـ عدم تعادل در برخورداري از حقوق سياسي در جامعه آمريكا بين زنان و مردان
ـ بالا بودن ميزان فقر در ميان زنان امريكايي و بررسي وضعيت اشتغال، درآمد آنان
ـ بررسي وضعيت نابه‏هنجار آزار و اذيت جنسي زنان و كودكان در جامعه آمريكا
ـ بررسي تهديدات متوجه كودكان از جهات مختلف (فقر، سوءتغذيه، كودكان كار، تجاوز، آزار و اذيت‌هاي جنسي، قتل، در معرض صحنه‌هاي خشونت بار بودن، وضعيت بهداشتي و ...)

6 ـ بررسي تجاوز به حقوق ساير كشورها در صحنه نظام بين‏الملل
كارنامه سياه آمريكا در تجاوز به حقوق ديگران در صحنه نظام بين‏الملل به خصوص پس از حملات اتمي به شهرهاي ژاپني در جنگ دوم جهاني چهره‏ايي واقعي از اين كشور مدعي صلح را به جهانيان نشان داد. امروزه بر هيچ كشوري در دنيا پوشيده نيست كه بايد در ارتباط با چگونگي تجاوز به حقوق ساير كشورها در صحنه نظام بين‏الملل و دخالت در امور داخلي ساير كشوره توسط ايالات متحده آمريكا بررسي‏هاي جدي صورت گيرد از جمله:
ـ بررسي بودجه نظامي آمريكا و افزايش‌هاي آن
ـ بررسي فروش تسليحات به كشورهاي جهان (چرايي فروش سلاح به تايوان)
ـ بررسي خسارت‌هاي ناشي از جنگ عراق و افغانستان براي مردم اين كشورها و هم‏چنين ملت آمريكا
ـ سوء استفاده‌هاي دولت آمريكا از اينترنت تحت لواي شعار آزادي اينترنتي جهت دست‏يابي به اهداف سلطه طلبانه خود در كشورهاي جهان و هدايت جريان فتنه در سال 88 و دخالت‏هاي آشكار آمريكا از شبكه‌هاي اجتماعي به خصوص تويتر.

ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”