در این بخش می توانید،در رابطه با مفاهیم اولیه و پایه در الکترونیک به بحث و گفتگو بپردازید
Junior Poster

Junior Poster

نماد کاربر
167

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 8 مرداد 1385 15:28

آرشيو سپاس: 9 مرتبه در 8 پست

توسط iii_gate_crasher_iii » سه شنبه 5 شهریور 1387 12:45

FREE MAN نوشته است:يه فايل راجع به آي سي 555 و مداراتي که با اون ميشه ساخت.

با سلام FREE MAN جان اگه میشه فایل مربوط به ای سی 555 رو دوباره آپلود کنید برام لینکش پاک شده.

http://www.4shared.com/dir/6623952/5d49 ... aring.html
تنهايی بهتر از گدايی محبت است

Junior Poster

Junior Poster

نماد کاربر
167

تاريخ عضويت

يکشنبه 8 مرداد 1385 15:28

آرشيو سپاس: 9 مرتبه در 8 پست

توسط iii_gate_crasher_iii » چهارشنبه 6 شهریور 1387 13:32

خوب FREE MAN یه فایل PDF گذاشته بودن در مورد اي سي 555 که لينکش خرابه در مورد اي سي هم کم و بيش مي دونم.
تنهايی بهتر از گدايی محبت است

New Member

no avatar
2

تاريخ عضويت

چهارشنبه 6 شهریور 1387 13:30

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

توسط M.NAZGOL » چهارشنبه 6 شهریور 1387 14:05

سلام بچه ها من درمورد ذخيره كردن انرژي آذرخش تحقيق مي كنم از همه كساني كه در اين رابطه پشيزي مي دونند مي خوام باهام تماس داشته باشند .

Captain I

Captain I

نماد کاربر
1378

تشکر کرده: 47 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 6 فروردین 1387 11:10

شهرکرد

آرشيو سپاس: 8925 مرتبه در 1275 پست

توسط FREE MAN » چهارشنبه 6 شهریور 1387 16:09

SAMAN نوشته است:سلام
آی سی 555 باهاش همه چیزی نمیشه ساخت!!

مهمترین کارهایی که میشه با این آی سی انجام داد ساخت مولتی ویبراتور استابل( برای تولید فرکانس تا محدودی ایی خاص / که میشه مثلا باهاش چشمک زن هم ساخت)
و مولتی ویبراتور مونور استابل که میشه به عنوان تامیر ازش استفاده کرد.

اگر خواستید نقشه هاشون رو میزارم هم خارج ای سی و هم داخلش!!

بقیه رو میشه بگید(معرفی کنید) که ببینم چیه فایل!!!   :-( ؟؟!!

کسی نگفته همه چیز میشه باش ساخت.اما با توجه به تجربه کاری من توی صنعت میتونم بگم یکی از پرکاربرد ترین ICها در قدیم بوده(حدود 20 سال پیش)من توی سیستمهای آمریکایی قدیمی زیاد باهاش برخورد کردم و حتی تونستم باهاش مدارات  کاربردی و مفیدی بسازم ،ضمنا با این IC حتی میتونید مدولاسیون  FM انجام بدید،اگه شما یه زحمت به خودتون داده بودید و اون فایل رو نگاه میکردید کاملا متوجه منظورم میشدید ،لازمه تاکید کنم مبنای خیلی از مدارات کاربردی همین مولتی ویبراتورها و تایمرها هستند ،اون فایل رو دوباره اینجا قرار میدم ،یه نگاهی بندازید بد نیست. بخاطر توجهتون ممنونم.

http://www.4shared.com/file/60652514/3b ... orial.html

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب FREE MAN تشکر کرده اند:
SAMAN, sghanbare1

Super Moderator

Super Moderator

نماد کاربر
3101

تاريخ عضويت

يکشنبه 22 بهمن 1385 16:25

آرشيو سپاس: 23546 مرتبه در 2452 پست

توسط SAMAN » چهارشنبه 6 شهریور 1387 16:54

حرفتون متین و بجا ,

من Save کردم, دست شما درد نکنه!  :smile:

من در مورد نقشه ها فکر دیگه ایی کردم.  :D
پیام حکم قتل خود شنفتن مرا خوشتر بود, از یک تملق به نزد مردمان سفله گفتن!

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SAMAN تشکر کرده اند:
sghanbare1

Super Moderator

Super Moderator

نماد کاربر
1343

تشکر کرده: 2 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 7 مهر 1386 12:02

آرشيو سپاس: 5132 مرتبه در 948 پست

Re: آشنايي با الكترونيك - مقدمات

توسط Mahdi Mahdavi » دوشنبه 27 مهر 1388 19:59

سلام دوستان.
آقا من گیج شدم.
کاتد مثبته و آند منفی یا بر عکس
تو هر سایت یه چیزی نوشته
ممنون میشم
مثلا میگن دیود ولتاژ رو از آند به کاتد رد میکنه اما بر عکس نه
یعنی از مثبت به منفی بایاس مستقیمه و از منفی به مثبت بایاس معکوس
درسته؟
اما تو یه سایت دیدم مثبت کاتده
چطور شد؟
ممنونم  :razz:
ناگهان چقدر زود دیر میشود !

Super Moderator

Super Moderator

نماد کاربر
3101

تاريخ عضويت

يکشنبه 22 بهمن 1385 16:25

آرشيو سپاس: 23546 مرتبه در 2452 پست

توسط SAMAN » دوشنبه 27 مهر 1388 20:48

سلام

Mahdi Mahdavi

آنـــــــــــــــد مثبت هست و کاتد منفی. در دیود های معمولی برای عبور جریان باید بایاس مستقیم انجام بشه یعنی ولتاژ مثبت به آنـــــــــد و ولتاژ منفی به کاتد.( همون چیزی که خودتون هم نوشتید)

اما اینکه کاتد مثبت باشه و یک جایی چنین چیزی دیده اید باید بگم نه اینطوری نیست. البته

دیود ها مختلف هستند مثلا دیود های زنر باید + به کاتد اونها و - با ]ند وصل بشه تا شکست زنر ایجاد بشه و دیود کار کنه.

پیام حکم قتل خود شنفتن مرا خوشتر بود, از یک تملق به نزد مردمان سفله گفتن!

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SAMAN تشکر کرده اند:
shola, Fariborz, mohammad1365, sghanbare1, Mahdi1944, sinaset, Mahdi Mahdavi, Shahbaz

Captain I

Captain I

نماد کاربر
1378

تشکر کرده: 47 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 6 فروردین 1387 11:10

شهرکرد

آرشيو سپاس: 8925 مرتبه در 1275 پست

توسط FREE MAN » چهارشنبه 29 مهر 1388 10:02

اصولا دیود ها جریان رو در جهت فلش روی شماتیکشون عبور میدن و اون خط عمودی نشون دهنده یک سد در مقابل عبور جریانه .با توجه به اینکه جهت قراردادی جریان از مثبت به منفیه پس اگر ولتاژ مثبت به آند وصل بشه جریان در جهت فلش از دیود عبور میکنه و اگه ولتاژ مثبت به کاتد وصل اون سد جلوی عبورشو میگیره
زنده بودن حرکتی افقی است از گهواره تا گور و زندگی کردن حرکتی عمودی است از زمین تا آسمان
انسان ها دو دسته اند: آن هایی که بیدارند در تاریکی و آن هایی که خوابند در روشنایی

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب FREE MAN تشکر کرده اند:
sghanbare1, SAMAN, Mahdi1944, Mahdi Mahdavi

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
6423

تشکر کرده: 1655 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 26 آذر 1387 16:20

آرشيو سپاس: 11653 مرتبه در 2024 پست

توسط sinaset » دوشنبه 5 فروردین 1392 13:19

سلام خدمت دوستان
ببخشید دوستان یک سوال

آیا ایران قطعات ریز الکترونیکی چون دیود یا خازن یا مقاومت و همچنین ترانزیستور ،رگولاتور  و... تولید می کند ؟؟؟!!!
و البته در رابطه با ای سی ها و میکرو کنترول ها و پروسس ها احتمال زیاد می دم که تولید نمی کند

اگر تولید می کند دوستان با مدرک نشون بدن (مثل عکس ، ویدیو و....)
باتشکر
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3474

تشکر کرده: 286 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 20 اردیبهشت 1387 08:44

آرشيو سپاس: 13553 مرتبه در 2799 پست

توسط Solver » سه شنبه 6 فروردین 1392 12:14

sinaset,  

صنایع الکترونیک ایران (صا ایران)  در شیراز، سالهاست تولید قطعات الکترونیک را دارد. دیود و ترانزیستور های عادی را که در کشور مشهد و یزد هم تولید می کنند، اما صا ایران نمونه های SD را نیز تولید می کند، بنده از نزدیک تولید ترانزیستور ها، مقاومت ها و دیود های SD (صفحه ) را از نزدیک دیدم. (بازدید از خط تولیدش داشتم کامل) حتی ترانزیستورهایی بودند در ابعاد بسیار کوچک که با میکروسکوپ قابل مشاهده بود و اتفاقا تجهیزات اتوماسیون بودند و تنها برخی مراحل کنترل کیفیت بود که یک سری خانم توش فعال بودند و بیشتر قسمت ها خودکار بود.

در مورد فیبر های چند لایه / همینطور ریز تراشه ها و تجهیزات اپتیک مثل توپ لیزری و ... نیز اینطور که من از اطراف شنیدم و البته با برخی محصولات اخیر که رسما معرفی شده اند، مطمئناً قابلیت تولیدش وجود دارد.

احتمالا جریان سفارش یک سری مدارات الکترونیکی توسط اسرائیل به طور غیر مستقیم به صا ایران و لو رفتن و بدبینی مسئولین به صا ایران را باید بدونید که همراه شد با تغییرات وسیع در مدیریت و کلا از همان موقع بود که صا ایران تقریبا از حضور تجاری در بازار پیرو قانون نانوشته ای محو شد. حتی در حوزه مخابرات حضور شرکت های خارجی به مشارکت دادن صا ایران ترجیح داده شد، تا این سازمان که فعالیت های نظامیش دیگر پوشیده نیست، باز درگیر اون اشتباهات که مدیرانش در دوره کردند نشود. الان صا ایران با این عظمت به نسبت خیلی از شرکت های نه چندان بزرگ الکترونیک کشور، سهم کوچکتری در بازار دارد.

فیلم ؟

فکر نکنم به این سادگی ها چیزی دستگیر شما باشد، حتی کفش ها و لباس بازدید کننده ها را در اورده  و بهشون یک دست لباس و دمپایی می دهند و بعد وارد یونیت ها می شوید!   حالا این رده امنیتی قسمت تولید SD ها در صا ایران بود. شما فرض را اگر بزارید بر تولید ریز تراشه مطمئناً اونجا سطح امنیت آنقدر بالا است که دیگر فیلم و عکس را ازش باید فراموش کرد.

جالب است بدانید از امن ترین مراکز نظامی کشور ما همین صا ایران است و سابقه اش جز اون مورد پذیرفتن سفارش از شخصیت مجهول خارجی بسیار در این زمینه درخشان است. هر چند از اهداف اصلی برای نفوذ است، اما تا به حال هیچ گاه شاهد مشکلاتی مثل بمب گذاری و سرقت و اینجور چیزها نبوده است. حتی سر جریان همین عابربانک ها خیلی ها معتقد بودند اگر کار دست متخصصین ایز ایران و صا ایران بود، هیچ وقت این مشکلات پیش نمی آمد.

در مورد مدرک تنها مدرک قابل اتکا گزارشات رسمی و تولیدات رسمیش است، سایت فروش بین الملل برخی محصولات اپتیک و راداریش را من قبلا گذاشته بودم تو سنترال. مطمئناً کسی نمیاد از ایران محصولات چینی را بخرد !
[ Never is Never an Answer ||| Personal Site:  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  ]

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Solver تشکر کرده اند:
sinaset

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
6423

تشکر کرده: 1655 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 26 آذر 1387 16:20

آرشيو سپاس: 11653 مرتبه در 2024 پست

توسط sinaset » چهارشنبه 7 فروردین 1392 09:43

سلام دوست من
ممنون بابت پاسخ .
پس با این تفاسیر شرکت های الکترونیکی ایرانی ، فقط محدود به ساخت چند قطعه هستن (مربوط به کارایی های خاص) و ما در بازار نمی تونیم مثلا قطعات چون دیود و مقاومت و ... ایرانی (درصورتی که ساخته باشن ) پیدا کنیم !؟

و خیلی از قطعات الکترونیکی که ایران می سازد (طراحی می کند) ، قطعات ریز ان را (در واقعه قطعات اصلی )، از کشور های دیگر وارد می کند  ؟!

......
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3474

تشکر کرده: 286 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 20 اردیبهشت 1387 08:44

آرشيو سپاس: 13553 مرتبه در 2799 پست

توسط Solver » چهارشنبه 7 فروردین 1392 10:08

sinaset,  

بله همینطور است.

چون به تازگی وارد این بازار شدم (فروش قطعات الکترونیک و رباتیک) و خوب کانال های ورودی، مراجع خرید داخلی و خارجی را فهرست کردم، الان از نظر صرفه اقتصادی اصلا حتی خود فیبرها هم در داخل کشور با قیمت بالایی داره تولید میشود. اراک یک کارخانه است که نقشه را از شما میگیرد و فیبر را اماده و تحویل شما می دهد (تعداد) قیمتش هم بد نیست و کیفیتش خوب است اما هنوز در قیاس با چین قیمت ها بالا است و اگر کسی همین فیبر را بدهد در چین براش تولید و به کشور به شکل کاملا قانونی هم وارد کند باز پاش ارزان تر در میاد.

در مورد قطعات الکترونیک که خرید از مراجع خارج مثل هند، چین و کره بر اساس وزن است. مثلا 1 کیلو دیود  :grin:  اما اینطور که گفته شده است گمرکیش بر اساس تعداد است (مطمئن نیستم) !

در مجموع باز قیمت تمام شده هر عدد به نسبت خرید از تولید کننده های داخلی بالاتر است.

صا ایران که کلا داره محدود میشه به تولیدات نظامی و  خوب تولیدات نظامی یک چورایی توجیح اقتصادیشون خیلی متفاوت است از توجیح اقتصادی که در تجارت مطرح است. اون موارد دیگه هم بیشتر مصرف داخلی خودشون است (مشهد و یزد) و من عرضه مستقیم در بازار کم دیدم ازشون (البته هست).
[ Never is Never an Answer ||| Personal Site:  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  ]

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Solver تشکر کرده اند:
sinaset

قبليبعدي

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 2 مهمان