جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد
Captain I

Captain Ino avatar
پست ها

370

تشکر کرده: 144 مرتبه
تشکر شده: 55 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 15 شهریور 1390 18:28

آرشيو سپاس: 3489 مرتبه در 361 پست

کشف نزدیکترین سیاره در همسایگی سامانه خورشیدی

توسط behrad90 » چهارشنبه 26 مهر 1391 09:02


 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد    16 October 2012کشف سیاره ای هم اندازه زمین در سیستم ستاره ای آلفا سنتوری


نزدیکترین سیستم ستاره ای به خورشید ، میزبان سیاره ای تقریبا هم اندازه زمین است و احتمال دارد سیارات دیگری هم آنجا وجود داشته باشند. ستاره شناسان این سیاره را در اطراف ستاره خورشید سان آلفا سنتوری B  کشف کرده اند. آلفا سنتوری B  یکی از سه ستاره این سیستم میباشد  که فقط 4.3 سال نوری با زمین فاصله دارد . سیاره کشف شده آلفاسنتوری Bb نامگذاری شده و تنها بودن آن نشان میدهد که به احتمال زیاد سیارات دیگری دورتر از آن وجود داشته باشند .
آلفاسنتوری Bb در فاصله 6 میلیون کیلومتری از ستاره خود قرار گرفته و مدارش را به دور ستاره خود در مدت 3.2 روز کامل میکند . به عبارتی هر سال این سیاره فقط 3.2 روز طول میکشد. جرم این سیاره 13 درصد از زمین بیشتر است بر این اساس باید سیاره سنگی باشد. این سیاره علاوه بر آن که نزدیکترین سیاره به سامانه خورشیدی محسوب میشود اولین سیاره شناخته شده با جرمی تقریب نزدیک به زمین در اطراف یک ستاره خورشید سان هم شناخته میشود .دمای سطح این سیاره حدود 1200 درجه سانتیگراد است و در این دما سطح سیاره شبیه به ماگما خواهد شد .

این امکان وجود دارد دو ستاره دیگر یعنی آلفا سنتوری A و پروکسیما سنتوری هم میزبان سیارتی باشند .ستاره شناسان تا کنون حدود 800 ستاره فراخورشیدی را کشف نموده اند . هزاران مورد دیگر  از جمله 2300 موردی که کپلر کشف کرده هم در انتظار تائید نهائی هستند . آنچه تاکنون کار شده دلالت بر آن دارد که  وجود سیارات سنگی کوچک مانند زمین در سراسر کهکشان راه شیری عمومیت دارد .

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب behrad90 تشکر کرده اند:
mrmirza, Shahbaz, Goebbels, Present, كيارش, shola, Shahryar, Ali$amir, امپراطور طوفان, shaman, oweiys, hani1459, Mahdi1944, nima-rad

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان