در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد
Old Moderator

Old Moderatorنماد کاربر
پست ها

1575

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 12 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 11 شهریور 1385 13:24

آرشيو سپاس: 252 مرتبه در 138 پست

درباره ويکي پديا

توسط Sardar » چهارشنبه 26 مهر 1385 14:23

سايت " ويكي‌پديا " ( ‪ ( Wikipedia‬به‌عنوان يك دايره‌المعارف زنده شناخته شده است وهركاربراينترنت مي‌تواند به عنوان يك " محتوا ساز " آخرين اطلاعات خود را درباره هر موضوعي در اين سايت وارد كند.

" ويكي پديا"، دانش‌نامه آزادي است كه همگان مي‌توانند به نوشتن و ويرايش نوشتارها در آن بپردازند.

درواقع‌اين دايره‌المعارف،جولانگاهي‌براي محتواسازان در شبكه جهاني اينترنت است.

هركسي مي‌تواند صفحات ويكي‌پديا را ويرايش كند، حتي شما ! كافي است پيوند ويرايش (‪ ( Edit‬را در بالا يا پايين صفحه‌اي كه فكر مي‌كنيد لازم است بهتر و اصلاح شود، انتخاب كنيد.

براي ويرايش اين دايره‌المعارف عظيم، صلاحيت خاصي لازم نيست فقط كافي است كه با عضويت در اين سايت يك شناسه كاربري و رمز عبور داشته باشيد.

شمامي‌توانيد به راحتي به " ويكي‌پديا " بپيونديد و به‌ايجاد محتواي فارسي و مفيد در بزرگترين دانش‌نامه زنده و الكترونيكي جهان بپردازيد.

اين نوشتارها و ويرايش‌ها بايد بر پايه آئين‌نامه ويكي‌پديا باشد به طوريكه مطالب بي‌طرفانه و بدون پايمال كردن حق نشر ديگران نوشته شود.

مديريت و بررسي مطالب ارسالي شما، توسط گروهي از گردانندگان سايت صورت مي‌گيرد كه به هم زبانان خود كمك مي‌كنند تا در امر گردآوري دايره‌المعارف جهاني سهمي داشته باشند.

ويكي پديا، ايجاد محتوا و ويرايش آنها در اين‌سايت را به ماسه‌بازي تشبيه كرده و مي‌گويد: " شما هم سري به گودال ماسه‌بازي بزنيد. جايي كه مي‌توانيد هرچقدر دلتان مي‌خواهد تمرين ويرايش كنيد".

ويكي پديا از كاربران مي‌خواهد در ويرايش صفحه‌ها جسور باشند و سياست‌هاي اين سايت‌مانند رعايت استانداردهاي يك‌مقاله، ديدگاه بي‌طرفانه، اثبات‌پذيري مطالب و رعايت حق تكثير را در نظر بگيرند.

در حاليكه سايت ويكي پديا ‪ ۲۳۰‬زبان دنيا را پشتيباني مي‌كند ، بيشترين مقاله‌هاي اين سايت به زبان انگليسي با تعداد يك ميليون و ‪ ۴۲۷‬هزار مي‌باشد و پس از آن زبان‌هاي آلماني، فرانسوي، لهستاني و ژاپني قرار دارد.

مقاله‌هاي فارسي زبان نيز با تعداد حدود ‪ ۱۵‬هزار در رتبه سي و هفتم قرار دارد در حاليكه مقاله‌هاي عربي با تعداد حدود ‪ ۱۸‬هزار در رتبه سي و پنجم و تركي در رتبه بيست و ششم قرار دارد.

بسياري از كارشناسان بر اين عقيده‌اند كه كار باويكي‌پديا به‌ترويج و توسعه زبان فارسي و فرهنگ ايراني كمك مي‌كند.

به گفته اين كارشناسان و صاحبنظران، بهتر است كاربران ايراني‌با استفاده از چنين ابزار آماده‌اي در شبكه‌اينترنت به‌جاي اينكه فقط نقش استفاده‌كننده را بازي كنند، توليدكننده محتوا نيز باشند.

دايره المعارف زنده " ويكي پديا" از طرف بنياد غيرانتفاعي " ويكي مديا" پشتيباني مي‌شود ويكي از ‪ ۲۰‬وب گاه برتر جهان از لحاظ تعداد بازديدكنندگان به شمار مي‌آيد.

در زمان حاضر بيش از چهار ميليون مقاله در اين سايت وجود دارد و بيش از سه ميليون كاربر در روز به آن مراجعه مي‌كنند
هیهات منا الذلة

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان