جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد
Captain I

Captain Ino avatar
پست ها

370

تشکر کرده: 148 مرتبه
تشکر شده: 55 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 15 شهریور 1390 18:28

آرشيو سپاس: 3489 مرتبه در 361 پست

کشف سیاره ای تنها و بدون ستاره

توسط behrad90 » پنج شنبه 25 آبان 1391 17:37

14Novamber 2012  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   

کشف سیاره ای  تنها و بدون ستاره

سیاره ای مشتری سان که در مدار هیچ ستاره ای قرار ندارد و در فضا سرگردان است مستقیما کشف شده است . این سیاره سرگردان و یتیم در فاصله صد سال نوری از زمین قرار دارد .


تصویری هنری از سیاره تنها و بدون ستاره CFBDSIR2149  سرگردان در فضا

دانشمندان بوسیله تلسکوپ بسیار بزرگ رصد خانه جنوبی اروپا ESO در شیلی و همچنین تلسکوپ فرانسه – کانادا – هاوائی جرمی را شناسایی کرد ه اند که به احتمال 90 درصد سیاره ای سرگردان در فضا و بدون ستاره میزبان باشد این جرم فضائی  به نام CFBDSIR2149 احتمالا بین 50 تا 120 میلیون سال سن دارد  .

این سیاره بیگانه در فاصله 100 سال نوری از زمین قرار دارد و شبیه به یک سیاره گازی با جرمی حدود 4 تا 7 برابر مشتری است . شاید این سیاره بعد از شکل گیری به عللی از سامانه اش به بیرون پرتاب شده باشد .  البته پژوهشگران احتمال اندکی هم قائل شده اند که این چرم شاید یک کوتوله قهوه ای باشد . کوتوله های قهوه ای اجرامی عجیب هستند که بزرگتر از آن هستند که یک سیاره محسوب شوند و از طرفی جرم آنها کمتر از آن است که  واکنشهای همجوشی هسته ای در هسته آنها رخ دهد تا مانند ستاره ای درخشان باشند .

کشف سیاره ای بدون ستاره  موضوع تازه ای نبست.سال گذشته اخترشناسان از احتمال وجود تعدادی از این دنیاهای بیگانه گفته بودند . یطوریکه پژوهشگران بر این باورند وجود چنین دنیاهائی باید بیشتر از حد انتظار باشند . اما آنچه این خبر را هیجان انگیز میکند این است که این سیاره در فاصله کمی از ما قرار دارد. در مقیاس فواصل کیهانی میتوان گفت این سیاره با فاصله صد سال نوری به سامانه ما نزدیک است .از طرفی نیود ستاه ای درخشان در نزدیکی این سیاره باعث میشود مطالعه آن با جزئیات زیاد مقدر باشد .

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب behrad90 تشکر کرده اند:
Shahryar, Java, mj_piremard, Ali$amir, naghme, nima-rad, Mahdi1944, Warlock051, Shahbaz, oweiys, ARafiee

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان