کشف سیاره ای تنها و بدون ستاره

جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain I
Captain I
پست: 370
تاریخ عضویت: سه شنبه 15 شهریور 1390, 7:28 pm
سپاس‌های ارسالی: 6387 بار
سپاس‌های دریافتی: 3280 بار

کشف سیاره ای تنها و بدون ستاره

پست توسط behrad90 » پنج شنبه 25 آبان 1391, 5:37 pm

14Novamber 2012 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

 کشف سیاره ای تنها و بدون ستاره
 
 سیاره ای مشتری سان که در مدار هیچ ستاره ای قرار ندارد و در فضا سرگردان است مستقیما کشف شده است . این سیاره سرگردان و یتیم در فاصله صد سال نوری از زمین قرار دارد .

  تصویر 
 تصویری هنری از سیاره تنها و بدون ستاره CFBDSIR2149 سرگردان در فضا  
دانشمندان بوسیله تلسکوپ بسیار بزرگ رصد خانه جنوبی اروپا ESO در شیلی و همچنین تلسکوپ فرانسه – کانادا – هاوائی جرمی را شناسایی کرد ه اند که به احتمال 90 درصد سیاره ای سرگردان در فضا و بدون ستاره میزبان باشد این جرم فضائی به نام CFBDSIR2149 احتمالا بین 50 تا 120 میلیون سال سن دارد .

این سیاره بیگانه در فاصله 100 سال نوری از زمین قرار دارد و شبیه به یک سیاره گازی با جرمی حدود 4 تا 7 برابر مشتری است . شاید این سیاره بعد از شکل گیری به عللی از سامانه اش به بیرون پرتاب شده باشد . البته پژوهشگران احتمال اندکی هم قائل شده اند که این چرم شاید یک کوتوله قهوه ای باشد . کوتوله های قهوه ای اجرامی عجیب هستند که بزرگتر از آن هستند که یک سیاره محسوب شوند و از طرفی جرم آنها کمتر از آن است که واکنشهای همجوشی هسته ای در هسته آنها رخ دهد تا مانند ستاره ای درخشان باشند .

کشف سیاره ای بدون ستاره موضوع تازه ای نبست.سال گذشته اخترشناسان از احتمال وجود تعدادی از این دنیاهای بیگانه گفته بودند . یطوریکه پژوهشگران بر این باورند وجود چنین دنیاهائی باید بیشتر از حد انتظار باشند . اما آنچه این خبر را هیجان انگیز میکند این است که این سیاره در فاصله کمی از ما قرار دارد. در مقیاس فواصل کیهانی میتوان گفت این سیاره با فاصله صد سال نوری به سامانه ما نزدیک است .از طرفی نیود ستاه ای درخشان در نزدیکی این سیاره باعث میشود مطالعه آن با جزئیات زیاد مقدر باشد .
 

ارسال پست

بازگشت به “اخبار نجوم”