در اين بخش مي‌توانيد در مورد تمامي مسائل مرتبط با مدارهای آنالوگ و دیجیتال به بحث بپردازيد
Captain

Captain

no avatar
2756

تشکر کرده: 1573 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 18 بهمن 1385 12:46

شیراز

آرشيو سپاس: 6007 مرتبه در 1644 پست

تبدیل برق 6 تا 24 ولت به 12 ولت

توسط Present » جمعه 13 بهمن 1391 16:02

سلام یک موتور قایق  داریم که وقتی روشنه برق 6 ولت و وقتی گاز می دیم برق 24 ولت تولید می کنه یعنی متناوبه بین این رنج هست حالا مداری می خوام که بتونه این برق رو به 12 ولت بدون نویز تبدیل کنه تا بشه به وسیله اون برق شارژ یک باطری 12 ولت ماشین رو تولید کرد . این کار به وسیله افتامات تو قایق ایجاد می شه ولی می خوام خودم بسازمش اگر راهنمایی کنیدممنون می شم
پروانه نیستم که به یک شعله جان دهم / شمعم که سوزم و دودی نیاورم

گــــــــــــــــاهی تــــــــــــــاوان شیــــــــــر بودن قـــفس اســـت ...
امــــــــا شـــــغال هــــا در شـــــهــــر آزاد مـــــیگـــــــردنــــــــــد ... !

به زودی تعمیرکار لب تاپ می شم :-)

aliavr از این پست سپاسگزاري کرده است

Major I

Major I

نماد کاربر
446

تشکر کرده: 171 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 30 اردیبهشت 1390 07:53

آرشيو سپاس: 3115 مرتبه در 371 پست

Re: تبدیل برق 6 تا 24 ولت به 12 ولت

توسط R.A.F » شنبه 14 بهمن 1391 00:15

شما همون سعی کن آفتاماتشو پیدا کنی یا یه آفتامات بهش بخورونی چونکه درست کردن این مدار بسیار گرانتر از یه آفتامات درمیاد و همچنین وقتگیره....
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3474

تشکر کرده: 286 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 20 اردیبهشت 1387 08:44

آرشيو سپاس: 13553 مرتبه در 2799 پست

توسط Solver » شنبه 14 بهمن 1391 01:28

شما به یک نوع رگولاتور مثلاً LM317  نیاز دارید که از 1 تا 37 را اگر اشتباه نکنم تولید میکند. در گوگل جستجو کنید شماتیک لازم برای ساخت مدار مورد نظرتون را خواهید یافت.

با دیود زنر هم میشود ولتاژ و جریان را در دو سر بار خروجی رگوله کرد، با ترانزیستور هم فکر کنم بشود اما خود رگولاتور ها ساده ترین راه هستند.

- من قیمت  و اطلاعات دقیقتر ندارم همین اسمش هم شانسی خاطرم مانده بود اما اگر واقعا مشکل داشتید از تو کتاب هام میتونم براتون اطلاعات دقیقتر استخراج کنم.

+   + + ++
اوه الان نام کاربریت را دیدم، شما مدار رگولاتور مادربرد را در نظر بگیر، اونجا از ماسفت استفاده کردن، اگر دانشجو درسخونی باشی فکر کنم خودت بتونی با ماسفت برا 12 ولت هم یک چیزی شبیه اون بسازی !

البته من خبر ندارم رشته کامپیوتر دقیقا چه مباحثی را آموزش می دهند. به هر حال اگر مشکل داشتی من در خدمتم
[ Never is Never an Answer ||| Personal Site:  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  ]

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Solver تشکر کرده اند:
nima-rad, Present, Mahdi1944

Captain

Captain

no avatar
2756

تاريخ عضويت

شیراز

توسط Present » شنبه 14 بهمن 1391 19:25

قیمت افتامات تقلبی 80 هزارتومان و اصلی 180 هزار تومان تا چند روز پیش اگر گرونتر نشده باشه

امــــــــا شـــــغال هــــا در شـــــهــــر آزاد مـــــیگـــــــردنــــــــــد ... !

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3474

تاريخ عضويت

توسط Solver » شنبه 14 بهمن 1391 20:06

Present,  

خوب اگر برای شارژ باطری می خواین استفاده کنید اونقدرها لازم نیست فاقد نویز باشد  :-)  فکر کنم خودتان بسازید ارزان تر باشد. قیمت ساخت یک فیبر ساده و قطعات الکترونیکیش نباید بیشتر از 20 هزار تومن در بیاد.

این ویکی این رگولاترو که گفتمت هست:

http://en.wikipedia.org/wiki/LM317

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

این هم ساده ترین حالت مداری که نیاز شما هست:

درگوگل جستجو کنید نقشه های زیادی خواهید یافت.
آخرين ويرايش توسط Solver در شنبه 14 بهمن 1391 20:22, ويرايش شده 1 در کل.
[ Never is Never an Answer ||| Personal Site:  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  ]

2 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

Ali$amir, Mahdi1944

Captain

Captain

no avatar
2756

تاريخ عضويت

شیراز

توسط Present » شنبه 14 بهمن 1391 20:18

M.Abooali,  می شه بگید از چه مدارهایی باید استفاده کنم فکر کنم نقشه هاش هم تو نت بتونم گیر بیارم من خودم از الکترونیک زیاد سر در نمیارم ولی دارم تحقیق می کنم برای برادرم که تعمیرکاری رادیو و تلویزیون کرده شاید اون بتونه بسازه
من خودم فکرمی کنم باید یک مدار کاهنده رو پیاده سازی کنم ولی موضوع اینه که ولتاژ ورودی ثابت نیست و بین 6 تا 24 ولت متغیره
آیا آمپر آن هم مهمه ؟
باطری هم باطری پراید هست که می خواد شارژ بشه 12 ولت 55 آمپر

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3474

تاريخ عضويت

توسط Solver » شنبه 14 بهمن 1391 20:30

Present,  

کاهنده لازم نیست.  مدار رگولاتور همانطور که اسمش مشخص است کارش کنترل جریان و ولتاژ دو سر بار یا خروجی خود مدار هست. حالا توضیح اساسی آنچه در قطعات و مدار اتفاق میوفته در اینجا ضرورت ندارد.

اما این قطعه که معرفی کردم این امکان را داره که شما به کمکش ولتاژ ورودی خودتون را رگوله کنید. یعنی نوسان های اون را بگیرید. ما 3 سطح رگولاتور داریم که این قطعه در دو مدل هست و این مدل که من معرفی کردم برای رگوله کردن ولتاژ مثبت از رنج 1.25 تا 37 است.  در نقشه ای که گذاشتم براتون فرمول هم نوشتندو من از گوگل تصویری یافتم نقشه اش را.

قیمت قطعه هم بالا گفتم الان تو فروشگاه ها رباتیک و الکترونیک چک کردم همون حدود 2000 تومان تا 4000 تومان است با چند تا مقاومت و دیود که روی هم 10 تومان بشود، فیبر و ... هم 5 تومان بگیریم. جمع کردن مدار کمتر از 15000 تومان هزینه دارد البته کیفت مدار بالا نیست و مناسب بارهای اهمی است یا مثلا همین شارژ باطری. اگر نه که باید مدار با ظرافت بیشتر و فیلترینگ قوی تری طراحی و ساخته شود یا حتی در چند مرحله رگوله بشود.

چون رشته کامپیوتر هستید بد نیست بدونید:

ما تو مادربرد برای تغذیه CPU نیز یک یونیت داریم که رگولاتور هست و اونجا به کمک ماسفت کار انجام می شود (همون مکعب شکل های اطراف CPU که در مادبرد های با کیفیت تر هت سینک هم دارند). اصولا نواسان زیاد برق یا خرابی پاور ممکن موجب خرابی رگولاتور های یک مادربرد شود که قابل تعویض هم هست و تعوضیش اونقدرها هم سخت نیست.

من رشته ام برق بوده. نه الکترونیک زیاد بلدم نه کامپیوتر، ممکن تو نقل موارد بالا هر کجاش اشتباه کرده باشم که انشاالله دوستان متخصص الکترونیک سایت رفعش خواهند کرد.

Mahdi1944, Present

Major I

Major I

نماد کاربر
446

تشکر کرده: 171 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 30 اردیبهشت 1390 07:53

آرشيو سپاس: 3115 مرتبه در 371 پست

توسط R.A.F » شنبه 14 بهمن 1391 21:26

LM317 خروجیش ماکزیمم ۱.۵ آمپره

برای شارژ باطری ۵۵ آمپر حداقل ۴-۵ آمپر برق لازمه

ظمنا یادتون باشه که باید ولتاژ شارژ ۲-۳ ولت بیشتر از ولتاژ اسمی باطری باشه تا عمل شارژ انجام بگیره

بعد از شارژ باید قطع کن بذاری تا باطریتو بیش از اندازه شارژ نکنه تا خراب بشه

تازه برق دینام متناوبه و این رگلاتور با برق مستقیم کار میکنه و باید یکسو بشه...

امیدوارم موفق باشی ولی هنوزم معتقدم آفتامات برات ارزونتر درمیاد...
تازه میتونی آفتامات یه ماشین ارزون مثل پراید رو بدی یه باطریساز بهش بخورونه

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب R.A.F تشکر کرده اند:
Mahdi1944, Solver, sinaset, Present

Captain

Captain

no avatar
2756

تاريخ عضويت

شیراز

توسط Present » شنبه 14 بهمن 1391 22:06

البته باید بتونم یک اهم متر خوب ببرم تو قایق و وصل کنم به دو سیم موتور و ببینم در حداکثر سرعت چقدر ولتاژ و چند آمپر رو میده و در حالت کار کردن به صورت خلاص چقدر ؟

Captain

Captain

no avatar
2756

تاريخ عضويت

شیراز

توسط Present » شنبه 14 بهمن 1391 22:21

نظر من اینه که شما اسم چند تا قطعه در ساخت این مدار مورد نیاز هست بهم بگید چون وسط وسایل مرحوم برادرم تعداد زیادی ic, ترانس هایی با ولتاژ های مختلف ، خازنهای ولتاژ بالا و ... موجود شاید بشه وسط اونها پیداش کنم اکثرا هم آمریکای هستند و از تو یک رادار اوراق شده که از جمعه بازار تهیه شده به دست اومدن
می خواستند به صورت اوراقی بریزند بیرون من نذاشتم چون برادرم خیلی دوستشون داشت و حتی اگر زنگ بزنه و بدرد نخوره هم برای ما جنبه یادگاری داره  :lol:

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3474

تاريخ عضويت

توسط Solver » يکشنبه 15 بهمن 1391 00:19

Present,  

منظورت ولت متر هست احتمالا  :-)

R.A.F,  

درست هست من فاکتور ولتاژ را فقط در نظر داشتم که محدوده 37 ولت آن را تامین می کند اما جریانش را مد نظر نداشتم. با این وجود باز هم شاید قطعات مشابه قابل استفاده باشند که من فکر نکنم از نظر قیمت گرانتر از مدل آماده باشد.

برای یکسو سازی جریان که مشکل جدی در بین نیست و هزینه چنین مداری در با کیفیترین حالتش حدود 5000 تومان است. من فکر کنم شما در بدترین حالت هم هزینه ساخت مدارتون به 50 هزار تومان نرسد.

من بررسی دقیق تر می کنم بینم چیزی پیدا می کنم.

Present, Mahdi1944

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3474

تاريخ عضويت

توسط Solver » يکشنبه 15 بهمن 1391 13:45

آب در سنترال و ما پیش در ویکیپدیا دنبال رگولاتور قدرت .

خدا از سر تقصیرات این سامان نگذره که جای راهنمایی ما رفته ... مشغول غر زدن ...

این مطلب بسیار کامل و در عین حال به شکل ساده از زبان سامان در همین سنترال است:

مشکل آمپر را با یک ترانزیستور قدرت رفع کردند.  البته یک مسئله اینجا مطرح است که شما گفتید 6 ولت و باید مدار را طوری تنظیم کرد که از 6 ولت به بالا ترانزیستور روشن باشد.

Present از این پست سپاسگزاري کرده است

Ali$amir, Present, Mahdi1944