«نفت ماسه» نگرانی جدی اعراب

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: Shahbaz, MASTER, رونین, شوراي نظارت

ارسال پست
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 426
تاریخ عضویت: پنج شنبه 29 تیر 1391, 2:19 pm
سپاس‌های ارسالی: 1371 بار
سپاس‌های دریافتی: 2546 بار

«نفت ماسه» نگرانی جدی اعراب

پست توسط jhan2010 » سه شنبه 17 بهمن 1391, 6:04 pm

روش جدید استخراج نفت وگاز آمریکا (Fracking) در کنفرانس امنیتی مونیخ خبرساز شد. تولید داخلی نفت و گاز آمریکا، به یمن استفاده از این روش افزایشی نامعمول داشته است تا جایی که اثرات آن محدود به بازار نفت و انرژی نمانده و برای کشورهای جهان نگرانی‌های امنیتی درست کرده است. از جمله برای روسیه و کشورهای عرب حوزه خلیج فارس. به واسطه استفاده از این روش که نفت و گاز را با ترکیبی از مواد شیمیایی، ماسه و آب فشارقوی از دل صخره‌ها و سنگ‌ها استخراج می کند، اکنون ایالات متحده بر گنجی عظیم از ذخایر نفت و گاز نشسته است که به گفته بسیاری می تواند تعادل ژئوپلتیک کل جهان را به هم ریزد.

آژانس بین المللی انرژی (IEA) پیش‌بینی کرده که آمریکا با استفاده از این روش، طی پنج سال، بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت وگاز جهان خواهد شد؛ یعنی جای روسیه را خواهد گرفت و نیاز آمریکا به انرژی کشورهای عرب خلیج فارس را برطرف خواهد کرد. کارلوس پاسکال، نماینده ویژه آمریکا در روابط بین الملل انرژی، در کنفرانس امنیتی مونیخ گفت انفجار نفت وگاز آمریکا <<ژئوپلتیک انرژی در جهان را دگرگون خواهد کرد>>.


این مساله توجه بسیاری از رسانه‌های جهان را به خود جلب کرده. اکونومیست، دیروز گزارشی از این روش جدید و تاثیر آن بر مناسبات قدرت‌های بزرگ منتشر کرد. در این گزارش اکونومیست، استفاده از این روش را در اتحادیه اروپا بررسی کرده است؛ اروپایی که در بسیاری از کشورهای آن استفاده از این روش ممنوع است. به جز بریتانیا که در حال تحقیق برای استفاده از این روش جدید است، رشد آن در دیگر کشورهای اتحادیه بسیار کند است و در بسیاری کشورهای عضو آن به دلایل محیط زیستی ممنوع. اما اتحادیه از این بابت زیاد هم نگران نیست: این روش می‌تواند سایه هیولای روسیه بر سر اتحادیه را سبک‌تر و خیال اتحادیه را از وابستگی به گاز این کشور راحت‌تر کند.

اشپیگل نیز در گزارشی مفصل، این پدیده را این گونه توصیف کرده است: انقلابی که می‌تواند تعادل قدرت سیاسی را در کل جهان تغییر دهد. آمریکا و روسیه بر سر انرژی جنگ‌ها کرده‌اند، رژیم‌هایی را ساقط و رژیم‌هایی را برپا نموده‌اند. اما با تغییری چنین شگرف در سطح تولید انرژی، حتی محاسبات نظامی قدرت‌های بزرگ نیز تغییر خواهد کرد.

اما جهان چرا باید نگران افزایش تولید انرژی باشد؟ آن هم تا جایی که به یکی از موضوعات مهم بزرگ‌ترین کنفرانس امنیتی جهان بدل شود. اولین نگرانی را کشورهای عرب خلیج فارس دارند؛ پیمان مستحکم آنها با ایالات متحده همواره یکی از پایه‌هایش وابستگی ایالات متحده به انرژی این کشورها بوده است. حالا همه نگرانند که با تبدیل شدن آمریکا به بزرگ‌ترین تولیدکننده انرژی جهان و قطع کامل وابستگی به انرژی خارجی، آمریکا از منطقه دلسرد شود، منافعی در مشارکت در آن نبیند و این کشورها را رها کند. کابوسی که برای اعراب تحمل ناپذیر است. به گزارش اشپیگل، مطالعه اخیر سازمان اطلاعات آلمان نشان می‌دهد این جهش در تولید، اهمیت بستن تنگه هرمز را به میزانی قابل ملاحظه کاهش خواهد داد. این امر به این معنی است که اهمیت کلی منطقه برای ایالات متحده عمیقا کاهش خواهد یافت.

کارلوس پاسکال، در کنفرانس امنیتی مونیخ به هیچ وجه منکر این مساله نشد: <<این تکنیک، تغییری حقیقتا اساسی در موقعیت کشور ما از منظر امنیت انرژی خواهد داشت.>> اما بلافاصله در برابر چشم های نگران افزود: <<تمامی این تغییرات در تولید انرژی آمریکا، تغییری در تعهد ایالات متحده برای تثبیت امنیت جهانی، صلح و ثبات در خاورمیانه ایجاد نخواهد کرد.>> پاسکال برای اینکه خیال همه را راحت کند، گفت ایالات متحده در خاورمیانه خواهد ماند، حتی اگر منفعتی در آن نباشد. در ادامه مدیر شرکت رویال داچ شل، موافقت خود را با پاسکال اعلام کرد: <<سناریویی که در آن ایالات متحده منافع خود در خاورمیانه را کنار بگذارد قابل تصور نیست. اتحادیه اروپا و ژاپن متحدان کلیدی آمریکا، همچنان عمیقا به نفت خاورمیانه وابسته اند.>> و سپس به اتحادیه اروپا توصیه کرد از این روش دوری نکند. جایگزینی انرژی هسته ای با انرژی بادی و خورشیدی به جای خود، اما گاز را از نظر دور ندارند، به فکر روزی که <<بادها نوزند و خورشید نتابد.>> اما گزارشگر اشپیگل می نویسد هنوز مشخص نیست برنده و بازنده نهایی این بازی کیست. ظاهرا چینی‌ها و آرژانتینی‌ها هم از این نفت وگازها زیاد دارند. لهستان، آلمان و فرانسه هم بی‌نصیب نیستند، فقط اندازه‌اش دقیقا معلوم نیست.

به هرحال فعلا که آمریکا برنده بازی است. دولت آمریکا تخمین زده است که این تکنیک 600هزار و به باور برخی حتی سه میلیون فرصت شغلی جدید ایجاد کند. اوباما در یکی از سخنرانی های اخیر خود گفت: <<در دوره ریاست من هر کار ممکن برای توسعه امن این مدل انرژی از نظر دور نخواهد ماند.>> پاسکال نیز در کنفرانس مونیخ همین را گفت: تولید گاز ایالات متحده در شش، هفت سال گذشته ۲۵ درصد و تولید نفت آن ۳۰ درصد افزایش یافته. وابستگی به واردات را از ۶۰ درصد کل مصرف، به ۴۰ درصد تا آخر سال و به ۳۰ درصد تا پایان ۲۰۱۴، کاهش خواهد داد و تازه این اول راه است.

منبع :http://naftna.ir
امید به رهایی نیست وقتی همه دیوارند

Junior Poster
Junior Poster
پست: 103
تاریخ عضویت: جمعه 12 مهر 1387, 7:36 pm
سپاس‌های ارسالی: 200 بار
سپاس‌های دریافتی: 288 بار

Re: «نفت ماسه» نگرانی جدی اعراب

پست توسط drs_mehry » سه شنبه 17 بهمن 1391, 6:42 pm

من مستندی در این رابطه در یکی از شبکه های ماهواره ای دیدم. چون در این روش به انرژی بسیار زیاد بخار نیاز هست هزینه نفت استخراجی هم خیلی زیاده و جایگزین نفت ارزان فعلی نخواهد بود.
از طریق این وب گاه به کودکان سرطانی کمک کنید:
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
باور کنیم که آنها منتظر ما هستند.

Captain II
Captain II
پست: 494
تاریخ عضویت: یک شنبه 13 شهریور 1390, 12:52 pm
سپاس‌های ارسالی: 699 بار
سپاس‌های دریافتی: 4990 بار

Re: «نفت ماسه» نگرانی جدی اعراب

پست توسط marshal1987 » سه شنبه 17 بهمن 1391, 9:56 pm

drs_mehry نوشته شده:من مستندی در این رابطه در یکی از شبکه های ماهواره ای دیدم. چون در این روش به انرژی بسیار زیاد بخار نیاز هست هزینه نفت استخراجی هم خیلی زیاده و جایگزین نفت ارزان فعلی نخواهد بود.


البته هزینه اولیه زیاد بود ولی با توسعه فناوری های جدید این هزینه کاهش پیدا کرده به طوری که گفته میشه نفت بشکه 40 دلار هم برای این روش سود آور محسوب میشه و تولید کنندگان در اون قیمت هم سود خواهند کرد !

در حال حاضر ایلت البرتا در کانادا پیشتاز در نفت ماسه ای جهان بشمار میره و روزانه تا 2 میلیون بشکه نفت تولید و قسمت اعظم اون رو به امریکا صادر میکنه و قصد داره تا 3 میلیون تولید رو افزایش بده و از طریق خط لوله ی که در ایالت بریتیش کلمبیا در غرب کانادا در حال احداث هست به فکر صادرات نفت به بازارهای اسیاست.
البته این ذخایر نفتی در ایالتهای دیگه کانادا هم وجود داره اما فعلاً کانادا از ذخایر همین ایالت بیشترین برداشت رو داره انجام میده ...

لازم به ذکره که این شیوه با فناوری جدید به مراتب از برداشت نفت در دریاهای خیلی عمیق به صرفه تره به همین دلیل امریکا و خیلی از کشورها مثل کانادا پروژه های برداشت از عمق دریاها رو فعلاً مسکوت گذاشته و به این روش رو آوردن


به عنوان یاداوری عرض کنم با در نظر گرفتن این نوع ذخایر نفتی کانادا بزرگترین دارنده ذخایر نفت جهان خواهد بود نه عربستان !


کیفیت خود این ماسه ها هم متفاوته به طوری که ماسه های مزبور در ایالت البرتا مثل قیر و بیشتر شبیه اسفالته طوری که اگه یه لایه برداشت بشه و شما روی لایه دوم کمی بدوید کف پاهاتون کاملاً سیاه و نفتی میشه !
در حال حاضر مصرف روزانه نفت خام امریکا 10 میلیون بشکه در روزه که با صحبتهای گفته شده واردات به 4 یا 3 میلیون بشکه در روز کاهش خواهد یافت و عمده اون هم از کشور کانادا وارد خواهد شد !

Major II
Major II
پست: 215
تاریخ عضویت: پنج شنبه 8 دی 1390, 2:41 am
سپاس‌های ارسالی: 396 بار
سپاس‌های دریافتی: 387 بار

Re: «نفت ماسه» نگرانی جدی اعراب

پست توسط edibk » سه شنبه 17 بهمن 1391, 10:39 pm

میشه یکی در مورد این روش جدید بیشتر توضیح بده ؟ :? به نظر خیلی جالب میاد راستی از این "نفت ماسه" تو ایران هم هست یا نه در مورد انرژی بخار هم که گفتید اگه از انرژی زمین گرمایی استفاده بشه فکر نمیکنم زیاد مشکلی پیش بیاد :-(

Captain II
Captain II
پست: 494
تاریخ عضویت: یک شنبه 13 شهریور 1390, 12:52 pm
سپاس‌های ارسالی: 699 بار
سپاس‌های دریافتی: 4990 بار

Re: «نفت ماسه» نگرانی جدی اعراب

پست توسط marshal1987 » چهار شنبه 18 بهمن 1391, 12:36 am

edibk نوشته شده:میشه یکی در مورد این روش جدید بیشتر توضیح بده ؟ :? به نظر خیلی جالب میاد راستی از این "نفت ماسه" تو ایران هم هست یا نه در مورد انرژی بخار هم که گفتید اگه از انرژی زمین گرمایی استفاده بشه فکر نمیکنم زیاد مشکلی پیش بیاد :-(


دوست گرامی

منابع غیر متعارف نفتی گوناگونی در جهان وجود داره مثل نفت ماسه ای ،  Gas (گاز از خاک رس فشرده) ، نفت فوق سنگین ، هیدارت های گازی و ...   همه به سطح تکنولوژی و هزینه بیشتر از روشهای معمول جهت استخراج نیاز  

   حال حاضر استخراج نفت از ماسه های نفتی به سطح لازم در تکنولوژی و قیمت رسیده و در کشورهای مختلف استفاده میشه (که البته عمر خیلی بالایی نداره این روش)  
   از خاک رس هم در خیلی از کشورها داره مطرح میشه آخریش هم اوکراین بود ... امریکا هم داره استفاده میکنه از این نوع ذخایر که در این مورد هم تکنولوژی بالا هزینه ها رو برای استخراج به شدت کاهش   
     نفت سنگین هم در اکثر کشورهای نفت خیز وجود داره ؛ کشورهایی مثل ونزوئلا که مقدار خیلی زیادی رو کشف کرده ،امریکا ،عربستان و ایران ولی در حال حاضر تکنولوزِ پالایش این نوع نفت به حدی نرسیده که مقرون به صرفه باشه استخراج   
   های گازی هم ذخایر جدیدی هستند که انرژی خیلی زیادی رو دارند ولی هنوز تکنولوژی لازم برای تولید و استخراج در دسترس نیست ...  
     ایران؛ ایران هم ذخایر غیر متعارف رو داراست .... ولی مشکل در سطح فناوری مورد نیاز برای استخراج و پالایش اونه ...   
   طرفی علاقه ای به سرمایه گذاری روی این ذخایر با وجود ذخایر متعارف و عظیم و کشف نشده خیلی وجود نداره (طبیعی هم هست بالاخره) وگرنه ما در مورد ذخایر نفت سنگین و هیدرات های گازی بسیار غنی هستیم و حجم عظیمی از این ذخایر در جنوب کشور وجود داره ....  
  
     

Captain II
Captain II
پست: 494
تاریخ عضویت: یک شنبه 13 شهریور 1390, 12:52 pm
سپاس‌های ارسالی: 699 بار
سپاس‌های دریافتی: 4990 بار

Re: «نفت ماسه» نگرانی جدی اعراب

پست توسط marshal1987 » چهار شنبه 18 بهمن 1391, 2:58 am

بحث خوبی پیش اومد ..... حالا متن زیر رو بخونید تا اثر پیشرفت تکنولوژی در هزینه تمام شده برای استخراج نفت رو بهتر درک کنید


یک شرکت کانادائی موفق به ابداع ، آزمایش و ثبت تکنوولوژی جدیدی شده است که بکمک آن می توان تمام نفت امریکای شمالی را به هزینه ای کمتر از بهای تمام شده فعلی تأمین نمود.

این تکنولوژی با استفاده از تأثیرات زمین لرزه میزان تولید میادین نفتی را افزایش می دهد.در این تکنولوژی زلزله ایجاد نمی شــــــــــود بلکه آثار بعد از زمین لرزه را بوجود می آورند.

کارشناسان به تجربه دریافته اند تولید نفت در میادین نفتی مجاورزمین لرزه تا چند هفته یا چند ماه پس از آن افزایش می یابد.

این پدیده طی دهه ها توسط زمین شناسان مورد مطالعه و مستند سازی قرار گرفته است. اما تاکنون هیچگونه تکنولوژی براساس آن ابداع نشده بود. تکنولوژی که این شرکت از آن استفاده می کند بهیچ وجه جنبه شکافت یا چیزی شبیه به آنرا ندارد.

در این تکنولوژی از تزریق سریع و متناوب آب (بشکل پالس) بصورت همزمان به درون خلل وفرج چاه نفت استفاده می شود. اگر این روش بتواند فقط 5% به ظرفیت تولید میادین نفتی اضافه کند درآنصورت 300 تا 600 میلیارد بشکه – یعنی بیش از دوبرابر ارزش ذخائر نفت عربستان- به ذخائر میادین نفت اضافه خواهد شد.

ما در مورد نفتی صحبت می کنیم که در این میادین باقی مانده اند.ممکن است این گفته ها عجیب بنظرآیند،اما به ازاء هر یک بشکه نفتی که از میادین شمال امریکا استخراج شده دو یا سه بشکه در زیر زمین باقی مانده ، زیرا استخراج آن دو یا سه بشکه اقتصادی نبوده است.

ما از صدها میلیارد بشکه نفت صحبت می کنیم که هنوز در میادین نفت قدیمی موجود می باشند. این مقدار نفت می تواند برای چندین دهه نفت وارداتی امریکا را تأمین کند.

تکنولوژی پالس که توسط این شرکت ابداع شده یک تکنولوژی آزمایشگاهی نیست، عملکرد این تکنولوژی در عمل به اثبات رسیده است.

درواقع چندین غول نفتی مانند شورون،پن وست،آپاچی،بریتیش پترولیوم،هالیبرتون،وسایرین قبلا" در بیش از 175 چاه در شمال امریکا از تکنولوژی پالس استفاده کرده اند.

شرکت پتروبراس بزرگترین شرکت نفت برزیل (و بزرگترین شرکت نفت امریکای لاتین) در ماه اوت گذشته با استفاده از تکنولوژی پالس طی 12 ماه آینده موافقت نمود. شرکت پترروبراس می داند با افزایش بازیابی نفت خود،حتی بمیزان درصد ناچیزی، میلیاردها دلارعایدش خواهد شد. بهمین علت است که سال به سال بر تعداد مشتریان این شرکت افزوده می شود.

این شرکت در سال 2009 در 22 چاه و در سال 2010 در 99 چاه از تکنولوژی پالس استفاده کرد.این رقم اکنون به 200 حلقه چاه رسیده است. اگر شرکت های نفتی بتوانند از چاه های موجود نفت بیشتری استخراج کنند این بمعنای سود خالص بیشتری برای آنان خواهد بود . زیرا انجام این عمل هزینه اضافی برای آن ها در برنخواهد داشت.

چاه از قبل وجود دارد. حفر شده است. فقط نفت باقی مانده در آن باید استخراج شود. این ظرفیت بالقوه ای است که استفاده از آن فقط نیاز به تکنولوژی جدید دارد.

به چاه هائی بیاندیشید که طی 100 سال گذشته حفر شده اند. با تکنولوژی پالس می توان بسراغ تک تک این چاه ها رفت و آن ها را بازیابی نمود. موضوع ساده است.

مدیر عملیات این شرکت درتوضیح تکنولوژی مذکور به یک خبرنگارگفت:

"شیلنگ آب یک باغ را مجسم کنید- اگر شیر آب را باز کنیم جریان ثابتی از آب از انتهای شیلنگ خارج خواهد شد. اکنون به صنعت نفت فکر کنید،لوله های درون چاهی مانند همان شیلنگ باغ هستند، یک پمپ درروی زمین مانند همان شیرآب عمل کرده و آب را به درون چاه می فرستد. سرانتهائی لوله در داخل مخزن باز است و آزادانه در داخل مخزن حرکت می کند. اگر شیلنگ باغ شما دچار چین خوردگی شود جریان آب موقتا" کاهش می یابد.هرگاه پیچ خوردگی شیلنگ را باز کنید جریان آب ناگهان افزایش پیدا خواهد کرد- زیرا انرژی در پشت پیچ خوردگی جمع می شود و بمحض باز شدن شیلنگ شدت خروج آب افزایش می یابد. این همان کاری است که این تکنولوژی انجام می دهد".

این شروع کار است . این تکنولوژی اکنون در امریکا بکار گرفته شده است فردا در تمام دنیا مورد استفاده قرارخواهد شد.

درحال حاضر 65% از ذخائرعظیم ثابت شده نفت دنیا بلااستفاده رها شده اند. صورکنید اگر شرکت ها بتوانند به این نفت دسترسی پیدا کنند چه اتفاقی خواهد افتاد.

بازیابی این مقدار نفت عایدات عظیمی بدنبال خواهد داشت. اگر فقط 5% از این نفت – رقم محافظه کارانه ای که قابل دسترسی بنظر می رسد – بازیابی شود، 300 تا 600 میلیارد بشکه به ذخائر نفت افزوده خواهد شد.

امریکا بزرگترین مصرف کننده نفت دنیا هر سال 6 میلیارد بشکه نفت مصرف می کند. اگر حداقل مقدار برآورد شده به ذخائر نفت افزوده شود ، مصرف نفت امریکا برای 50 سال دیگر تأمین خواهد شد. اگر خوشبینانه به این موضوع نگاه کنیم دیگر نیازی به حفر حتی یک چاه هم نخواهد بود. بهمین علت است که شرکت های نفتی به این تکنولوژی رو آورده اند.

هزینه اکتشاف ، حفاری،و توسعه یک چاه جدید بیش از 20 میلیارد دلار است. فقط
اجاره یک دکل برای حفاری در آب های عمیق روزانه نیم میلیون دلار می باشد.از مشکلات حقوقی و مقررات مربوط به حفاری چاه جدید سخن نمی گوئیم. نیاز به پرداخت این هزینه ها و تحمل مشکلات نیست. چاه ها وجود دارند.

آنچه که شرکت های بزرگ تولید کننده نفت باید انجام دهند یافتن فروشنده برای نفتی است که در چاه منتظر استخراج است .

Major II
Major II
پست: 215
تاریخ عضویت: پنج شنبه 8 دی 1390, 2:41 am
سپاس‌های ارسالی: 396 بار
سپاس‌های دریافتی: 387 بار

Re: «نفت ماسه» نگرانی جدی اعراب

پست توسط edibk » چهار شنبه 18 بهمن 1391, 3:11 am

دوست عزیز احتمال داره از سیستم هارپ هم استفاده بشه؟

Captain II
Captain II
پست: 494
تاریخ عضویت: یک شنبه 13 شهریور 1390, 12:52 pm
سپاس‌های ارسالی: 699 بار
سپاس‌های دریافتی: 4990 بار

Re: «نفت ماسه» نگرانی جدی اعراب

پست توسط marshal1987 » چهار شنبه 18 بهمن 1391, 2:48 pm

edibk نوشته شده:دوست عزیز احتمال داره از سیستم هارپ هم استفاده بشه؟


مطلقاً خیر!

مخازن هیدرو کربنی جزء حساس ترین منابع زیرزمینی محسوب میشن که به شدن رفتارهای تغییر پذیری دارند و باید در نهایت دقت و حسایت با اونا رفتار کرد . هر اقدام کنترل نشده و یا حساب نشده ای میتونه یه مخزن فعال رو غیر فعال کنه ...

حتی حفر یک چاه با زاویه نا مناسب ، تزریق آب یا گاز کمتر یا بیشتر از حدی که باید، فشار روزانه برای برداشت و خیلی از عوامل دیگه مثل همین لرزه های زمین مخزن و چاه رو به واکنش وا میداره و باعث میشه چاهی که میتونه n هزار بشکه در روز خروجی داشته باشه تصاعدی این میزان کم بشه و در نهایت مجموع برداشت از یک حلقه چاه به مراتب کمتر از تخمین اولیه باشه ....

بنابراین برای بیشترین برداشت باید دقیقترین محاسبات رو انجام داد و از پیشرفته ترین ابزارها و تکنولوژی ها استفاده کرد تا رفتار مخزن رو کنترل کرد و اون رو در بهترین حالت نگه داشت.

همین خبر پست قبل من هم که تکنولوژی جدیدی هست خیلی مورد استقبال قرار نگرفته چون هیچ کس در مورد جاههای نفت فعالش حاضر به ریسک نیست .... و موارد یاد شده در چاههای انجام گرفته که سالیان ساله که رها شدن ...
اما دیر یا زود با گشترش و پیشرفت این فناوری ها و یا فناوری های جدیدتر توانایی لازم برای بیرون کشیدن نفتی که قبلاً قابل برداشت نبوده ، بدست میاد و مجموع ذخایر نفتی جهان باز هم بیشتر خواهد شد...

در مورد همین oil sand یا "ماسه های نفتی" یه شرکت المانی کاربرد برق و الکترومغناطیس رو ارائه کرده برای استخراج که باعث میشه هزینه ها از اینی که هست هم 20 درصد کمتر بشه ...

و اما در مورد هارپ که فرمودید جز حدس و گمان چیزی وجود نداره ....


یه نکته رو اینجا باید یاد آور بشم که کشورهای پیشرفته در پی مصرف بیشتر نفت به هر قیمتی نیستند ...به عنوان مثال برنامه های درازمدت کشورهایی مثل آمریکا و ژاپن برای دستیابی به انرژی های تجدیدپذیر برای ایجاد تعادل در مصرف نفت محسوب میشه

الان در کشور امریکا میانگین مصرف برق هر خانوار 920کیلووات ساعت در ماهه که دولت سعی میکنه اون رو به 840 کیلو وات ساعت کاهش بده و البته با پیشرفت وسایل الکتریکی در مصرف برق و جایگزینی وسایل به صرفه تر این هدف خیلی راحت دست یافتنیه ...
جالب تر وامهایی که برخی ایالتهای امریکا برای خرید صفحات خورشیدی به خانواده ها یمدن ... و هرچند به صرفه اقتصادی نیست برای یه خانوار معمولی ولی الان تقریباً طبقه متوسط به بالا که کمی فرهنگ روشنفکری دارن هزینه 20-30 هزر دلار برای پنلهای خورشیدی با عمر 30 سال که متوسط برق روزانه 5.75 کیلووات ساعت داشته باشند چیز عجیبی نیست و یه جور چشم و همچشمی با کلاس در امریکاست (البته سولار هیتر ها یا همون ابگرمکنهای خورشیدی قضیشون فرق میکنه و به شدت با صرفست و مورد استقبال خوبی قرار گرفته ) خصوصآ ایالتهای جنوبی تر و یا ثروتمندتر مثل کالیفرنیا که در این قضایا پیشتازن ...

خود دولت امریکا هم برنامه های بلندپروازانه زیادی در نصب نیروگاهای حرارتی خورشیدی داره که عمر بسیار بالا دارن ... در این موارد اکثراً شرکتهای خصوصی مثل گوگل هم آستین بالا زدن (صرف اقتصادی نداره براشون یه جور پز حمایت از محیط زیسته برای خصوصی ها)

یا مثال دیگه خودروهای هیبریدی هستند که مصرف بنزینشون زیر 5 لیتر در 100 کیلومتر هست و هیچی از خودروهای معمولی کم ندارن ... در سالهای قبل بازاری برای این خودرو ها وجود نداشت اما لان تویوتا با خودرو هیبریدی 19 هزار دلاریش به شدت جاذبه ایجاد کرده و شرکتای امریکایی فورد و جنارل الکترونیک هم در این مسیر قدم بر میدارن ... (باید دقت داشته باشید که قیمت بنزین در امریکا بالای یک دلاره)

ساختمانهایی با کمترین مصرف انرژی و ... همه و همه دست به دست هم میدن تا مصرف نفت در کشورهای پیشرفته از اینی که هست بیشتر نشه

Major
Major
نمایه کاربر
پست: 426
تاریخ عضویت: پنج شنبه 29 تیر 1391, 2:19 pm
سپاس‌های ارسالی: 1371 بار
سپاس‌های دریافتی: 2546 بار

Re: «نفت ماسه» نگرانی جدی اعراب

پست توسط jhan2010 » چهار شنبه 18 بهمن 1391, 5:16 pm

بحث hydraulic fracturing از پیش از اینها مطرح بوده (در سال 1947 اختراع و در 1998 اولین بار استفاده شد) و در حال حاضر هم در ابعاد کم در خود آمریکا از جمله ایالت پنسیلوانیا هم برای استخراج نفت استفاده میشه و فکر کنم این قضیه که الان تو کنفرانس مونیخ اتفاق افتاده بقول دوستان همون جو ژورنالیستی باشه ، تا جایی که بنده اطلاع دارم این روش نوع جدیدی از روش کلی تزریق مواد پرفشار به درون مخزن زیرزمینی نفت برای افزایش فشار مخزن زیرزمینی و فوران نفت به سطح زمین هست که روش بسیار متداولی هست و ایران خودش هم از روش تزریق گاز به مخزن استفاده میکنه که البته به نسبت تکنیک های جدید ، روشی قدیمی هست .

اما در روش جدید ترکیبی از مواد شیمیایی و آب (یک Fluid) در حجم های وسیع و فشار بالا (برای مثال برای تنها یک حلقه چاه نفتی نیاز به تزریق 7 میلیون از این ترکیب شیمیایی گالن فشار بالا) برای بیرون کشیدن نفت های گیر افتاده بین سنگ های بزرگ استفاده میشه اما این روش (خصوصا در صورت استفاده در مقیاس وسیع) اثرات جانبی مخربی داره ، مهمترین این مشکلات بازگشت 70% این ترکیب شیمیایی به همراه عناصر نامطلوب دیگری که تا پیش از این در زیرزمین بودند ، به سطح زمین پس از استخراج میدان نفتی هست که اثرات زیست محیطی گسترده ای خواهد داشت و همین دلیل داره شرکت های نفتی رو به استفاده از مواد خانگی مثل قهوه و ... در ترکیب Fluid شون سوق میده . از اثرات مطرح شده ی دیگه درباره ی این روش میشه به تلف شدن آب استفاده شده در این روش (30 درصدی که در زیر زمین گیر میافته) ، ایجاد زمین لرزه و اثرات زیان آور روی منابع آب زیرزمینی (از جمله رادیواکتیویته شدن) اشاره کرد .

البته لازم به ذکره به غیر از این روش پیشرفتهای دیگری در صنعت استخراج نفت از جمله Horizontal wells (چاه های افقی) هم توسعه پیدا کرده که در استخراج منابع نفتی آمریکا میتونه کمک کنه
امید به رهایی نیست وقتی همه دیوارند

ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”