در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد
Furious Poster

Furious Posterno avatar
پست ها

323

تشکر کرده: 93 مرتبه
تشکر شده: 148 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 29 بهمن 1385 13:50

آرشيو سپاس: 1683 مرتبه در 225 پست

موشک سپهر؛ جدیدترین ماهواره بر ایرانی

توسط pasha85 » يکشنبه 22 بهمن 1391 11:29

معاون وزیر دفاع گفت: قرار بر این است تا آخر سال 94 ماهواره‌بر سفیر 3 (سپهر) ماهواره 700 کیلوگرمی را در مدار هزار کیلومتری قرار دهد.
       
به گزارش مشرق به نقل از فارس، سردار سید مهدی فرحی معاون وزیر دفاع و رئیس سازمان هوافضای وزارت دفاع که به همراه سردار وحیدی شب گذشته در برنامه دیروز امروز فردا حاضر شده بود، با اشاره به دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در حوزه طراحی و ساخت جنگ افزار نظامی گفت: در گذشته که بنده در مقطعی در بخش جنگ افزار سازی بودم ما فقط کلت و تفنگ می‌ساختیم و برای همین هم اجازه نداشتیم به برخی مجموعه‌های کوچک‌تر ورود پیدا کنیم و باید این کار توسط مستشاران خارجی صورت می‌گرفت.
    
          وی گفت:‌در آن زمان در حوزه‌های موشک‌های هوا به هوا و پدافند هوایی نیز به صورت کامل وابسته بودیم و در حوزه‌هایی نظیر موشک‌های زمین پایه مثل آرپی‌جی یا 107 اگر چه انتقال دانش شده بود اما امکان ساخت نداشتیم.
    
          فرحی وضعیت امروز کشور در حوزه‌ها هوافضا را در میان کشورهای اسلامی بی‌نظیر دانست و گفت: ما در 5 حوزه موشک‌های ضد زره،‌پدافند، بالستیک، کروز و ماهواره‌بر در دنیا رتبه یک رقمی داریم.
    
          وی با بیان اینکه حوزه فضایی بسیار زمان‌بر، پیچیده و گران اما بازدارنده و غرور آفرین است، گفت: امروز کمتر ماهی را می‌بینیم که در آن اخباری از حوزه هوا فضا نشنویم. حوزه‌ای که عده‌ای از جوانان خلاق و با استعداد کشور با علاقه و انگیزه در آن مشغول به کار هستند.
    
          معاون وزیر دفاع با اشاره به پیشرفت‌های چشمگیر کشور در حوزه سخت‌افزار، نرم‌افزار، مغزافزار و سازمان افزار گفت: امروز جوانان با انگیزه آنقدر در این حوزه زیاد هستند که گاهی ما برای به کارگیری آنها دچار مشکل می‌شویم.
    
          فرحی با اشاره به جوسازی‌های رسانه‌ای دشمن برای زیر سؤال بردن دستاوردهای فضایی کشور گفت: اینها طبیعی است مثلا در بحث ارسال کاوشگر پیشگام به فضا حرف‌های متناقضی زدند. عده‌ای گفتند این کار ویژه‌ای نبود اما همان‌ها بعدا این طور اعلام کردند که ایران توان چنین کاری را ندارد و این نشاندهنده گیج شدن آنها در برابر پیشرفت‌های فضایی ایران است که این روند پیشرفت همچنین در ایران ادامه خواهد داشت.
    
          رئیس سازمان هوافضای وزارت دفاع با بیان اینکه ما در حوزه فضایی دو برنامه عمده داریم، گفت: یکی از آنها برنامه پنج ساله پنجم است که تا سال 1394 پیش بینی شده و دیگری برنامه 20 ساله تا 1404 است.
    
          فرحی ادامه داد: طبق برنامه پنجساله قرار بر این است که ما بتوانیم با ماهواره‌بر سفیر 3 (سپهر) ماهواره 700 کیلوگرمی را در فاصله 1000 کیلومتری بفرستیم و این در حالی است که ما در حوزه ماهواره‌برها، ماهواره‌بر سفیر، سفیر یک A و سفیر یک B را داریم.
    
          فرحی ادامه داد: ساخت ماهواره‌بر سفیر یک C در برنامه‌ماست و ما به دنبال این هستیم که بتوانیم در نیمه اول سال آینده ماهواره طلوع (متعلق به صاایران) یا ماهواره ظفر (متعلق به علم و صنعت) را با استفاده از ماهواره بر سیمرغ به فضا بفرستیم که این ماهواره 100 کیلوگرم وزن دارد و در مدار 500 کیلومتری قرار می‌گیرد که این اقدام از پایگاه فضایی امام خمینی(ره) که اکنون بالای 90 درصد کارهای آن انجام شده صورت خواهد گرفت.
    
          وی گفت: با دستیابی به ماهواره‌بر سفیر 3 ما از ماهواره‌بر 26تنی به ساخت ماهواره‌برهای 85 تنی می‌رسیم که دستاورد بسیار بزرگ است.
    
          فرحی افزود:‌ امروز 48 کشور جهان ماهواره دارند اما 24کشور می‌توانند ماهواره بسازد و تنها 8 کشور ماهواره‌بر می‌سازند که ایران هم جزو آنهاست و البته اخیرا کره شمالی و کره جنوبی نیز به جمع این 8 کشور اضافه شده‌اند.
    
          فرحی افزود: قرار بر این است تا آخر سال 94 ماهواره‌بر سفیر 3 (سپهر) ماهواره 700 کیلوگرمی را در مدار هزار کیلومتری قرار دهد.
    
          وی خاطرنشان کرد: در برنامه 20 ساله نیز ما به دنبال ارسال ماهواره به مدار ژئو هستیم که یک کار بسیار بزرگی است و فعلا در حال طی مراحل مقدماتی و مطالعاتی هستیم.
          معاون وزیر دفاع در خصوص پدافند هوایی نیز گفت: ما 7 لایه پدافند هوایی تعریف کردیم که برای هر کدام موشک‌های متناسب طراحی و در مقاطع مختلف به کارگیری شده است.
    
          فرحی در خصوص اینکه روس ها در واگذاری سامانه S300 به ایران بدقولی کردند، گفت: این امر به غرور ملی جوانان ما برخورد و امروز یکی از فعال‌ترین حوزه‌های پدافندی ما در طراحی وساخت سامانه باور 373 است که تشابه زیادی به S300 دارد.
    
          معاون وزیر دفاع در پایان از تست برخی موشک‌های جدید ساخته شده در داخل خبر داد و گفت: در هفته گذشته موشک هوا به هوای «فکور 90» از روی جنگنده F14 با موفقیت تست شد و ما آزمایش موشک‌های کروز هوا پایه قادر و نصر را در روزهای آینده خواهیم داشت.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب pasha85 تشکر کرده اند:
hesperus, ali 313, demorgan, Mahdi1944, reza4087, CentralWeb, moeen s m, Present, Ghost Rider, كيارش, anga2009, Shahbaz, Mehrab373

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان