در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد
Major

Majorنماد کاربر
پست ها

426

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 21 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 29 تیر 1391 13:19

آرشيو سپاس: 2720 مرتبه در 407 پست

قوی ترین ماده منفجره Cl-20

توسط jhan2010 » سه شنبه 24 بهمن 1391 17:39

HNIW)   Hexanitrohexaazaisowurtzitane)
با توجه به افزایش روز افزون تجهیزات بدون سرنشین و کوچکتر شدن آنها نیاز به تسلیحات و موشکهایی با کلاهک های کوچک تر اما قوی تراحساس میشود.در این بین موادی مانند HNS-RDX-TNT-TATB و ....در نگاه اول گزینه های مناسبی به نظر میرسند اما با ورود به عرصه تولیدخواهیم دید که هر کدام مشکل خاص خود را دارا هستند.مثلا داتن چگالی پایین و پایداری کم و حتی انرژی کم تعداد کمی از این مشکلات هستند.

در آخرین آزمایشی که نتایج آن توسط نیروی دریایی آمریکا منتشر شد نتیجه نفوذ و انفجار دو ماده منفجره مورد بررسی قرار گرفت که میزان نفوذو قدرت تخریب CL-20 به مراتب از HMX بیشتر بود.این میزان نفوذ در بلوک های فولادی به رقم باور نکردی 40 درصد بیشتر برای CL-20 بودکه رقمی باور نکردنی و دور از انتظار بود.

دلیل این قدرت انفجار به شرح زیر اعلام شده است:
سرعت انفجار بیشتر که برابر 9660 m/s در مقابل 9100 m/s
چگالی بیشتر که برابر 2.04 G/cc در مقابل 1.91 G/ccهنوز هم HMX با قیمت 100 دلار برای هر کیلوگرم بهترین گزینه برای مواد منفجره نظامی بشمار میآید اما کدام ژنرالی میتواند از CL-20 جهت استفاده ازتسلیحات پرنده های بدون سرنشین بگذرد؟
!
مشکل بزرگ این ماده انفجاری حساسیت بالا نسبت به ضربه و اصطکاک می باشد که از این لحاط مانند ماده نظامی معمولی PETN می باشد.در ابتدا مقداری پلاستیک به ترکیب با این ماده افزوده شد که پایداری آن را تا حد قابل توجهی بالا میبرد اما قدرت انفجاری آن مجددا برابر HMX میشد که همین امر باعث شد یک تیم تحقیقاتی خبره از دانشگاه میشیگان به سرپرستی پروفسور آدام متزگر تشکیل شود که برای حل این مشکل تحقیقات گسترده ای را آغاز کرده اند.


وقتی نمیتوان مواد شیمیایی را تغییر داد باید محیط آنها را عوض کرد.
روش co-Crystallization  روشی برای مهندسی فرم مواد جامد می باشد که در تولید مواد دارویی جدید کاملا موفق بوده است . مخلوط نرمال دو پودر نرم -توده در هم ریخته ای از هر دو پودر را ایجاد میکند در نتیجه خواص انفجاری این چنین مخلوط بستگی به خواص دو ماده خالص دارد.
در این روش هر دو ماده از یک مایع و به روشی که جامد مولکولی دو ماده تشکیل میگردند کریستالیزه میشوند.اما هنوز قدرت انفجار برابر 9.470 m/s بود و فاصله حساسیت انفجاری برابر با 55 سانتیمتر بود اما هنوز این مواد به عنوان بهترین گزینه برای تسلیحات موشکی و انفجاری می باشد.مثلا موشک هل فایر AGM-114 که قیمتی معادل 58 هزلر دلار دارد!!
حاوی هشت کیلوگرم مواد منفجره می باشد.که در صورت استفاده از مواد منفجره جدید تقریبا افزایش قیمت 10 درصدی پیدا خواهد کرد ه با توجه به عملکرد فوق العاده بهترو تخریب بسیار بالاتر این افزایش 10 درصدی کاملا قابل چشم پوشی می باشد.
در انتها لازم به ذکر می باشد که هم اکنون کشورهایی مثل ترکیه و هند و بسیاری از کشورهای دیگر که در زمینه نظامی رشدخوبی در این چند سال داشته اند به دنبال جایگزین کردنمواد منفجره خود با موادی با پایداری بالاتر و حتی مدت زمان نگه داری بالاتر هستند.چرا که هزینه نگه داری برخی مواد منجره که بعد از چندین سال باید دور ریخته و یا بازیابی شوند
بسیار سرسام آور می باشد.این پدیده برای کشور عزیز ما ایران هم کاملا قابل توجه می باشد و امیدوارم که مهندسین شیمی و دیگر رشته های مرتبط با مواد در حال ارتقای مواد منفجره و افزایش قدرت آنها باشند.

ترجمه : ops  از سایت میلیتاری


امید به رهایی نیست وقتی همه دیوارند

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب jhan2010 تشکر کرده اند:
nima-rad, Mahdi1944, hf22, apadana11, Ghost Rider, freez578, airplane, A3eman, CAPTAIN PILOT, ali 313, Mohammad 1985, Present, hamed_713, SORENA, كيارش, Mehrab373

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 10 مهمان