در اين بخش مي‌توانيد در مورد برق و الکترونیک عمومی به بحث بپردازيد
Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3441

تشکر کرده: 272 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 20 اردیبهشت 1387 08:44

آرشيو سپاس: 13553 مرتبه در 2799 پست

Re: آیا چیزی مثل فنر الکتریکی داریم؟

توسط Solver » يکشنبه 29 بهمن 1391 23:14

John rider,   پیداست شما انگیزه های زیادی در این زمینه دارید.

- با عرض تاسف من واقعاً وقت ندارم بیشتر از این مشارکت کنم، به عنوان آخرین پست در این مبحث، 3 تا از طرح ها را ترسیم کردم تا بهتر متوجه بشوید:

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

Never is never an option +

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Solver تشکر کرده اند:
ze_ca, Mahdi1944, John rider, net_writer

Captain I

Captain I

نماد کاربر
1600

تشکر کرده: 1998 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 4 مرداد 1386 23:53

آرشيو سپاس: 3096 مرتبه در 667 پست

توسط KH.I.A.2500 » دوشنبه 30 بهمن 1391 02:57

با سلام؛

باز و بسته شدن در توسط موتور که کار ساده ای است! مسئله مهم بیرون راندن آب درون منبع است.

ساختن گیربکس با چرخ دنده های پلاستیکی موجود در ساعت های کوچک رومیزی امکان پذیر است(البته اگر جایی برای خریدن چرخ دنده سراخ ندارید). ضمن این که وزن بسیار بسیار پایینی هم خواهد داشت.
اگر زیردریایی کوچک شما از موتور بنزینی استفاده می کند، می توانید در مسیر اگزوز آن یک چیزی شبیه به توربوشارژ استفاده کنید تا از گازهای خروجی استفاده بهیه داشته باشید.
اگر از موتور الکتریکی استفاده می کنید، می توانید از موتور اصلی زیردریایی نیرو بگیرید و برای تخلیه منبع از آب، از این نیرو استفاده کنید.

حالا چرا این قدر اصرار دارید که از آرمیچر استفاده نشود؟!

*      *     *    
جز ايران نباشد مرا نام ياد    *   *   *  * * *  *   *    *    که يزدان مرا زين سبب کام داد    *     *      *

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب KH.I.A.2500 تشکر کرده اند:
Mahdi1944, ze_ca, Solver, John rider

Major II

Major II

نماد کاربر
125

تشکر کرده: 29 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 21 دی 1390 17:26

آرشيو سپاس: 224 مرتبه در 69 پست

توسط ze_ca » دوشنبه 30 بهمن 1391 08:57

KH.I.A.2500 نوشته است:با سلام؛

باز و بسته شدن در توسط موتور که کار ساده ای است! مسئله مهم بیرون راندن آب درون منبع است.

ساختن گیربکس با چرخ دنده های پلاستیکی موجود در ساعت های کوچک رومیزی امکان پذیر است(البته اگر جایی برای خریدن چرخ دنده سراخ ندارید). ضمن این که وزن بسیار بسیار پایینی هم خواهد داشت.
اگر زیردریایی کوچک شما از موتور بنزینی استفاده می کند، می توانید در مسیر اگزوز آن یک چیزی شبیه به توربوشارژ استفاده کنید تا از گازهای خروجی استفاده بهیه داشته باشید.
اگر از موتور الکتریکی استفاده می کنید، می توانید از موتور اصلی زیردریایی نیرو بگیرید و برای تخلیه منبع از آب، از این نیرو استفاده کنید.

حالا چرا این قدر اصرار دارید که از آرمیچر استفاده نشود؟!

برای بیرون بردن آب از موتور آکواریوم یا موتور برف پاک کن ماشین استفاده میکنم.

از موتور الکتریکی استفاده میکنم (ولی اگه بخوام روی موتور زیردریایی حساب باز کنم یه خورده مدارو پیچیده میکنه.(اگه شما راهی بلدید یا نقشه ای دارید که کارو پیچیده نکنه ممنون میشم اگه بزارید)

چون استفاده از آرمیچر جند تا مشکل به همراه داره که عبارتند از :

1- منبع جداگانه 2- شلوغی مدار 3-استفاده از وسایل اضافی همچون سوییچ ها و...
برای ظهور حضرت مهدی (عج) صلوات

|           لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد           |           لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد            |           لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد           |           لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد            |

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب ze_ca تشکر کرده اند:
John rider, KH.I.A.2500

Major II

Major II

no avatar
121

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 17 تیر 1389 22:27

آرشيو سپاس: 219 مرتبه در 87 پست

توسط John rider » دوشنبه 30 بهمن 1391 10:21

موتورهای الکتریکی درلحظه اولیه ای که جریان به آنان وصل میشودقدرت چندانی ندارندومیبایست چنددورآزادانه بزنندتانیروی گشتاورموتورتامین شود.

درصورتی که درطرح های فوق موتوردرابتدای امرتحت فشاراست و نیروی گشتاوری نخواهیم داشت.

دراستفاده ازموتورالکتریکی سطح های زیادی باهم درارتباط هستند.که این باعث وجودنیروی زائداصطکاک خواهدشد.
ودرصورت استفاده ازگیربکس،بازهم اصطکاک خواهیم داشت.

واین دوعامل دربهینگی مصرف انرژی موثرخواهدبود.

ودریچه هابه دلیل اینکه تحت فشارطبیعی نیستند،نشتی خواهدداشت واین نشتی درفشارهای بالاتربیشترهم خواهدشد!
آخرين ويرايش توسط John rider در دوشنبه 30 بهمن 1391 10:55, ويرايش شده 1 در کل.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب John rider تشکر کرده اند:
ze_ca

Major II

Major II

نماد کاربر
125

تاريخ عضويت

توسط ze_ca » دوشنبه 30 بهمن 1391 10:40

John rider نوشته است:موتورهای الکتریکی درلحظه اولیه ای که جریان به آنان وصل میشودقدرت چندانی ندارندومیبایست چنددورآزادانه بزنندتانیروی گشتاورموتورتامین شود.

درصورتی که درطرح های فوق موتوردرابتدای امرتحت فشاراست و نیروی گشتاوری نخواهیم داشت.

ودریچه هابه دلیل اینکه تحت فشارطبیعی نیستند،نشتی خواهدداشت واین نشتی درفشارهای بالاتربیشترهم خواهدشد!

گشتاور راه اندازیش با من (خیلی راحت با چند تا چرخ دنده جورش میکنم)

عایق کردنشو هم فکرشو کردم (شما پنجره ریلی دیدین ؟ )  از روش این پنجره آلومینیومی ها استفاده می کنم. فشار آب رو هم خیلی راحت میتونم با لوله های پیچ در پیچ نازک کاهش بدم.

فقط میخواستم یه راهی پیدا کنم که از آرمیچر استفاده نکنم که متاسفانه نمیشه.

هر کی راهی بلده لطفا بزاره چون خیلی کمکم میکنه

البته دوستان طرح هایی دادن که قابل استفاده هست اما بازم دننبال طرح های جدید میگردم شاید یه چیز بهترم پیدا شد.

|           لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد           |           لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد            |           لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد           |           لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد            |

John rider

Major II

Major II

no avatar
121

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 17 تیر 1389 22:27

آرشيو سپاس: 219 مرتبه در 87 پست

توسط John rider » دوشنبه 30 بهمن 1391 12:27

من هم فکرمیکنم استفاده ازموتورالکتریکی بهترین راه حل است وطرح من درعمل دارای نواقص بسیاری است.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب John rider تشکر کرده اند:
Solver, ze_ca, KH.I.A.2500

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3441

تاريخ عضويت

توسط Solver » دوشنبه 30 بهمن 1391 12:29

John rider,  فکر کنم کلا با برق مشکل دارید  :-)

موتورهای الکتریکی درلحظه اولیه ای که جریان به آنان وصل میشودقدرت چندانی ندارندومیبایست چنددورآزادانه بزنندتانیروی گشتاورموتورتامین شود.

اشتباه می کنید. به هیچ وجه چنین چیزی وجود ندارد.   اگر هم در پاره ای از موتورهای AC شاهد سیم پیج راه انداز (همان start) هستید، دلیلش تعیین جهت چرخش و خارج شدن از قفل مغناطیسی است نه اینرسی .

اتفاقا فکر کنم  ze_ca که رشته برق است هم بداند، در موتورهای DC راندمان کاری زیر بار بالاتر است. ما مدل های موتور DC داریم که اگر از بار جدا بشوند در زمان کوتاهی خواهند سوخت ! براش رله کوپل محور میزارن که هرگز بدون بار روشن نشوند (موتورهای قدرت بالا منظور است).  آرمیچر هم مدل ساده همین موتور های DC است.

بنابراین برعکس تصور شما، این موتورها در لحظه شروع قدرت بیشتری هم دارند

دلیلش عدم شکل گیری میدان در سمت مخالف است، چون لحظه استارت هنوز کلکتور ها برقدار نشده اند، در حقیقت یک اپسیلون مانده به یک دور کامل تمام تیغه ها یک بار برقدار شده و در نتیجه میدانی ایجاد کرده اند که هنوز اثراتش کامل از بین نرفته. و این اثرات باقیمانده (پسماند میدانی) خودش یک جور مقاومت است در مقابل چرخش موتور که البته در موتورهای سبک اهمیت ندارد اما در موتورهای سنگین قابل محاسبه بوده و حتی گاه برا خنثی کردنش سیستم هایی پیاده می شود. مثل چرخش میدان مغناطیستی استاتور با سرعت کمتر از روتور. البته در آرمیچر ما در بدنه آهنربا داریم نه سیم پیچ و این امکان وجود ندارد.

باقی بحث ها هم باز .... این یکی خیلی مهم بود که یک وقت کسی را ممکن بود به اشتباه بندازید.

ze_ca, John rider, Mahdi1944, net_writer

Captain I

Captain I

نماد کاربر
1600

تشکر کرده: 1998 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 4 مرداد 1386 23:53

آرشيو سپاس: 3096 مرتبه در 667 پست

توسط KH.I.A.2500 » سه شنبه 1 اسفند 1391 04:46

با سلام مجدد؛

همانطور که می دانید هوای موجود در مخزن را نباید از دست بدهید چون دوباره برای آمدن زیردریایی به روی آب، به آن احتیاج دارید. این هوا به طور موقتی یا باید در جایی فشرده شود و یا به قسمت دیگری از زیردریایی منتقل شود.

من دو حالت کلی را مد نظر دارم:

1- اگر بخواهید از پمپ استفاده کنید
:

برای پایین رفتن زیردریایی توسط پمپ هوا: پمپ باید با قدرت کار کند و هوا را به انتهای مخزن هدایت کند و در همین حال، آب خود به خود جای هوا را می گیرد. (این کار به پمپی نیاز دارد که بتواند هوا که به شکل گاز است را تحت فشار قرار دهد).

برای پایین رفتن زیردریایی توسط پمپ آب:
پمپ باید با قدرت کار کند و آب را آنقدر تحت فشار قرار دهد که بیشتر حجم مخزن از آب پر شود و هوا همزمان و خود به خود به گوشه ای رانده شود. همچنین درون مخزن به جای هوا می تواند خلأ باشد.

برای بالا آمدن زیردریایی توسط پمپ هوا:
پمپ باید آن قدر هوا را تحت فشار قرار دهد که نیروی هوا بر نیروی آب غلبه کند و مخزن کاملاً از آب تخلیه شود. این کار به هوای زیادی احتیاج دارد.

برای بالا آمدن زیردریایی توسط پمپ آب:
پمپ باید آب را با فشار از مخزن تخلیه کند تا همزمان و به طور خود به خود هوا جای آن را بگیرد. همچنین درون مخزن به جای هوا می تواند خلأ باشد.

2- اگر بخواهید از موتور الکتریکی استفاده کنید:

از موتور الکتریکی می توانید به گونه ای استفاده کنید که موتور توسط یک جک، پیستون را درون سیلندر به جلو و یا عقب هل بدهد و مخزن را از آب، پر و یا خالی کند. در این روش نیازی به پمپ آب یا پمپ هوا نیست.

-------------------------------

موتورهای پمپ هوای آکواریم نباید با آب تماس داشته باشند چون اتصالی می کنند ولی می توانند هوا را با فشار(میزان فشار را نمی دانم) درون مخزن تزریق کنند. در مورد موتور برف پاکن هم من اطلاعی ندارم، شاید بتواند هر دو کار را انجام بدهد.

به هر حال وسیله ای که شما می خواهید بسازید باید با قدرت و اطمینان کار کند و یک طوری نباشد که فردا وسط کار لنگ بزند.
من از طراحی مدار سر در نمی آورم ولی گمان نکنم افزودن یک آرمیچر آن قدر هم مدار را پیچیده کند. این آرمیچر یا به طرف راست می چرخد و یا به طرف چپ! در مورد سایر موتورهای الکتریکی دوستان اطلاعات بهتری دارند و من تخصصی ندارم.
شما باید این واقعیت را بپذیرید که برای پر و خالی کردن مخزن بالاخره باید انرژی مصرف کرد و این کار مفتی انجام نمی شود.

اگر قرار باشد از موتور اصلی زیردریایی نیرو بگیریم، باز هم باتری مصرف می شود. پس چه بهتر است که انرژی باتری، مستقیم به موتور خود مخزن منتقل شود که بازدهی بیشتری هم داشته باشد.

بر خلاف دیدگاه شما، تجربه به من نشان داده که آرمیچرهای کوچک اگر تحت فشار زیادی باشند و باتری به قدر کافی قوی نباشد، در لحظه آغاز حرکت کم می آورد و نیاز به گشتاور دارد. البته در این مورد ظاهراً باتری نسبتاً بزرگی داریم که ما را تنها نمی گذارد!

*      *     *    
جز ايران نباشد مرا نام ياد    *   *   *  * * *  *   *    *    که يزدان مرا زين سبب کام داد    *     *      *

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب KH.I.A.2500 تشکر کرده اند:
Mahdi1944, ze_ca, Solver

Major II

Major II

نماد کاربر
125

تاريخ عضويت

توسط ze_ca » سه شنبه 1 اسفند 1391 09:16

آقای KH.I.A.2500

شما در مواقعی درست گفتید و در مواقعی هم اشتباه

اولا که موتور های من نمیتونم از هر آرمیچری هر جا استفاده کنم (و آرمیچر های معمولی اسباب بازی به درد این پروژه نمیخورن) همون طور که خودتون گفتید نمیتونن بار سنگینی رو حرکت بدن.

و این قسمت هم بهتون بگم که باطری قوی تر نشانه ی موتور قوی تر نیست (یعنی نمیتوان با افزایش باطری قدرت و سرعت موتور را به اندازه دلخواه رساند بلکه هر موتوری برای خود حدی دارد )

درمورد آرمیچر ها باید بگم که در این گونه وسایل از آرمیچر dc استفاده میشه که انواع مختلفی داره (که من اینها رو بصورت ساده براتون مینویسم وگرنه تعداد و بحث این موتورها رو داخل 3 الی 4 تا کتابم نمیشه توضیح  داد (آقای M.Abooali) در جریان هستند.)

آرمیچر dc سرعتی : دارای گشتاور راه اندازی پایین و دور بالا در گشتاور نامی

آرمیچر dc قدرتی : دارای پشتاور راه اندازی بسیار بالا و دور نسبتا پایین (من برای کارهای سنگین باید زا همین استفاده کنم )

البته باید این نکته ور هم اضافه کنم که با نصب گیربکس بر روی آرمیچر میتوان خیلی راحت آرمیچرهای معمولی را نیز به اندازه مورد نیاز قدرتی یا سرعتی درست کرد و یا حتی موتورهایی هستند که هم قدر تی هستند و هم سرعتی (خاصیت هر دو نوع رو تا حدی دارند)

امیدوارم تونسته باشم منظورمو بفهمونم

اگه بازم سوالی بود در خدمتیم

(البته پست شما نیز بسیار مفید و آموزنده بود)

KH.I.A.2500

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3441

تاريخ عضويت

توسط Solver » سه شنبه 1 اسفند 1391 11:20

بر خلاف دیدگاه شما، تجربه به من نشان داده که آرمیچرهای کوچک اگر تحت فشار زیادی باشند و باتری به قدر کافی قوی نباشد، در لحظه آغاز حرکت کم می آورد و نیاز به گشتاور دارد. البته در این مورد ظاهراً باتری نسبتاً بزرگی داریم که ما را تنها نمی گذارد!

در ماشین های الکتریکی (موتور و ترانس)  یک توان نامی داریم. اما این توان به شرط این است که دو سر دستگاه (در تک فاز و DC ) نیز با ولتاژ نامی ماشین تغذیه بشود تا جریان نامی ازش عبور کند!

حالا اگر ما به هر دلیل و به هر ترتیب، جریان نامی یا ولتاژ نامی موتور را نداشته باشیم، روشن است توان نامی را نیز نداریم. مثلا اگر موتوری مشخصات نامیش:

12 وات 12 ولت 1 آمپر باشد، زمانی که با باطری 6 ولت راه اندازی شود مطمئناً 6 وات به شما توان میدهد! این یک نکته.

نکته دیگر:

هر موتور بر اساس توان نامیش باید روش بار سوار شود. مظور بنده این نیست که شما هر چی بیشتر بار رو موتور بزارید بهتر کار می کند! بلکه هر چه به بار نامی موتور نزدیک باشد موتور قدرتمند تر خواهد بود و روشن است که وقتی از توان موتور بیشتر بار بزارید روش ... تا یک مقداری جریان بیشتر خواهد کشید و از یک جایی هم به علت جریان بالا سیم پیج ها بسته به نوع موتور خواهند سوخت (مثل موتور کولر که اگر پروانه جام کرده باشد میسوزد ).

البته ما در الکترونیک مدارات محافظ هم داریم که به صورت سری و موازی با موتور قابل استفاده هستند تا هیچ گاه یک موتور (در حالت منطقی - در عمل گاه تصادفا پیش میاد) نسوزد.

اما در مورد بحث زیر دریایی، اینقدر درگیر دربش بودیم که اصل نکته را فراموش کرده بودیم. .برای درک منظورم یک لیوان را وارانه و به صورت عمود (هوا را داخلش حفظ کنید) به درون یک ظرف آب فرو کنید. فشار را بادست خودتون وقتی حس کنید متوجه منظور من خواهید شد. این فشار آب زمانی که بخواین مخزن را از آب خالی کنید بسته به عمق وجود دارد!

همانطور که گفتند، یک راهش استفاده از کپسول است. یک راهش هم زیر دریایی نفتی های قدیم  :grin:

زیر دریایی شما دو مخزن دارد. یکیش مثلا از نفت یا گاز یا حتی هوا پر باشد. حالا مخزن دیگری هم درست میکنید که قراره آبگیری درش انجام بشه و حجم آب در این مخزن با توجه به چگالی اون مخزن قبلی باید طوری انتخاب شود که زیر دریایی را در عمق مورد نظر شما ببرد. بعد که آب از مخزن خالی شود، مخزن آب شما خلاً خواهد بود. و در حالت عادی وقتی یک ظرف داشته باشید که توش خلا هست. اگر زیر آب باشد زیر آب می ماند و اگر روی آب باشد روی آب می ماند (خلا در چگالی اثری نمیزاره) . اما خوب شما چون در زیردریایی نفت یا گاز یا مثلا هوا داری چگالیش باعث بالا کشیدنش از آب خواهد شد.

عمق مجاز زیردریایی شما هم بستگی به همین 3 فاکتور دارد که باید دقیق محاسبه شوند.

اگر مخزن نفت و گاز و اینها چگالیش از مخزن پر از آب + جرم خود زیر دریایی، بیشتر باشد، زیر دریایی شما بعد از آبگیری مخزن باز زیر آب نخواهد رفت ... و رو آب می ماند  :grin:

اگر مخزن آب گیری شما چگالیش از مخزن نفت یا گاز یا هوا شما خیلی بیشتر باشد، به محض آب گیری زیر دریایی شما میرود به عمق ... هر چه این نسبت بیشتر باشد، زیر دریایی شما به عمق بیشتری سقوط می کند که در مدل های واقعی اگر این تنظیم نباشد زیر دریایی میره در عمقی که دیگه فشار آب مثل قوطی مچاله اش می کند ... ام برا مدل شما کف ظرف یا همون محیط آزمایش خواهد بود.

البته در طرف دیگر:

اگر مخزن آب گیری شما حجم زیادی آب داشته باشد و سقوط کند در مدل آزمایشگاهی هم از یک نظر مشکل دارد که ممکن است در عمقی برسد که دیگر موتور شما قدرت غلبه بر فشار آب و خالی کردن مخزن را نداشته باشد و زیر دریایی شما به عمق آب برود و نتواند بالا بیاید ... حتی اگر مچاله هم نشود ...

پس شما ناچار هستید این 3 فاکتور را محاسبه دقیق کنید:

اول عمق مجاز زیر دریایی را انتخاب کنید! بسته به عوامل مختلف.

فشار آب در اون عمق را پیدا کنید (در ویکی گیر میاد) بعد وقت خرید پمپ آکواریوم روی کارتنش مشخصات را بخونید، نوشته هم دبیش را (در سرعت روی آب آمدن اثر دارد) هم قدرتش را.

مثلا  اگر دریچه شما یک سانتیمتر مربع باشد، فشاری که آب در اون عمق بر یک سانتیمتر مربع میاره را باید حساب کنید!

در نهایت پس از انتخاب موتور . و ساخت کامل زیر دریایی . با تمام قطعات کاملش ها ... باید چگالیش را حساب کنید  :-)  چون بعد باید با چگالی مخزن آب و مخزن نفت هم بازی کنید و یک طرف ما آب است راه تقلب هم هست برای این مرحله.

یک ظرف آب بزارید و مقدار مشخصی آب بزارید (مشخص است هر مترمعکب ... کیلو آب می شود) خلاصه شما جای گیج شدن در فرومل ها، زیر دریایی خود را (در حالتی که مخزن آبگیری خلا شده باشد را روی آب بزارید (آب را در ظرفی لبریز ریخته باشید.  بعد زیر دریایی را بردارید. آب باقیمانده در ظرف را وزن کنید. وزن اولیه آب را از این وزن کم کنید. این میشود تفوات نسبت چگالی کل ساختار شما به آب  :::P  چه شد ...

خوب ... حالا مخزن را پر از آب کنید (در این حالت  وحالت قبل مخزن نفت خالی است) . باز همون آزمایش ظرف .... باز محاسبه کنید ...  بعد یک سری جمع و تفریق  ضرب میکنیم دیگر  ببخشید اما واقعا خده دار شد آموزشی که الان میدم  :::P  ، شما حالا پیش برید اگر خواستید به این مراحل برسید و آزمایش کنید من شرح میدم کامل.

ze_ca, KH.I.A.2500, Mahdi1944, net_writer

قبلي