در اين بخش مي‌توانيد در مورد تمامي مسائل مرتبط با مدارهای آنالوگ و دیجیتال به بحث بپردازيد
Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
6434

تشکر کرده: 1655 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 26 آذر 1387 16:20

آرشيو سپاس: 11653 مرتبه در 2024 پست

درخواست راهنمایی برای ساخت یک مدار ساده هشدار دما

توسط sinaset » جمعه 27 بهمن 1391 16:05

سلام خدمت همه دوستان
انشالله که حال همه دوستان خوب باشه
==
دوستان ما می خواهیم یک مدار ساده (بدون برنامه نویسی و استفاده از پروگرامر بدلیل نداشتن امکاناتی از این دست...)  بسازیم ، که وقتی دما به 37 درجه سانتی گراد رسید ، مدار شروع به هشدار دادن کند .

ما یک دماسنج مدل lm335 و یک Buzzer  خریداری کردیم .
ایا راهی وجود داره که با سادترین شکل ممکن همچین چیزی رو طراحی کنیم ؟
باتشکر
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب sinaset تشکر کرده اند:
aliavr

Major

Major

نماد کاربر
841

تشکر کرده: 2 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 6 شهریور 1385 17:55

آرشيو سپاس: 2496 مرتبه در 466 پست

Re: درخواست راهنمایی برای ساخت یک مدار ساده هشدار دما

توسط SORENA » جمعه 27 بهمن 1391 19:01

sinaset نوشته است:سلام خدمت همه دوستان
انشالله که حال همه دوستان خوب باشه
==
دوستان ما می خواهیم یک مدار ساده (بدون برنامه نویسی و استفاده از پروگرامر بدلیل نداشتن امکاناتی از این دست...)  بسازیم ، که وقتی دما به 37 درجه سانتی گراد رسید ، مدار شروع به هشدار دادن کند .

ما یک دماسنج مدل lm335 و یک Buzzer  خریداری کردیم .
ایا راهی وجود داره که با سادترین شکل ممکن همچین چیزی رو طراحی کنیم ؟
باتشکر

سادترین روش اینه

با یک دماسنج عقربه ای میشه، شما جریان رو به عقربه دماسنج وصل کن و یک تکه فلز نازک مثل بالای اتدود های قدیمی در قسمت 37 درجه قرار بده مثل کلید عمل کنه از تکه فلز هم به زنگ هشدار وصل کن هر وقت به 37درجه برسه مدار وصل میشه آلارم بصدا در میاد(برای اینکه دماسنج بخاطر جریان گرم نشه و دچار درصد خطای بالا نشه از ولتاژ  کمتر استفاده کنین)
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SORENA تشکر کرده اند:
edibk, sinaset, aliavr

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3474

تشکر کرده: 286 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 20 اردیبهشت 1387 08:44

آرشيو سپاس: 13553 مرتبه در 2799 پست

توسط Solver » جمعه 27 بهمن 1391 23:24

sinaset,  

پروگرامر و این چیزها لازم نیست. برنامه نویسی هم ندارد. مدار ساده ای است.

از یک مقاومت حرارتی- NTC یا PTC  استفاده کنید. برای سوئیچینگ بازر هم از ترانزیستور.

این قطعه بسته به مدلش( مثبت P - منفی N) نسبت به تغییرات دما - مقاومتش تغییر میکند که در نتیجه جریان عبوریش نیز تغییر خواهد کرد و از این طریق میتونید این را سر راه بیس ترانزیستور بزارید و وقتی سوئیچ ترانزیستور را کنترل کنید با دما باقی مدار دیگر ساده است.
[ Never is Never an Answer ||| Personal Site:  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  ]

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Solver تشکر کرده اند:
SORENA, aliavr, edibk, Mahdi1944, sinaset

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
6434

تاريخ عضويت

توسط sinaset » شنبه 28 بهمن 1391 07:14

سلام بر هر دو دوست عزیز (اقای SORENA و M.Abooali ) و باتشکر از توضیحات هر دو دوست عزیز.

جناب اقاییM.Abooali توضیحات شما بسیار خوب و عالی بود .
امیداوارم شما در انجمن باشید تا ما بتونیم بیشتر از بار علمیتون بهره ببریم (دارم یک راهی باز میکنم برای سوالات بی شمار بعدی)
اجرتون با خدا
باتشکر از هر دو دوست عزیز :razz:

aliavr

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
6434

تاريخ عضويت

توسط sinaset » يکشنبه 29 بهمن 1391 22:24

سلام دوست من
ببخشید که این سوال رو میپرسم ، (بدلیل این که ما هنوز مبتدی هستیم) ، می تونم بپرسم از چه مقاومت های (حرارتی چند اهم ؟!) و چه نوع ترانزیستوری (مدلش رو بگید) و چه تعداد مقاومت استفاده کنیم و همچنین آیا به دیود  نیاز هست و اگر هست چه مدلی ؟
ما می خوایم با جریان یک باطری سکی (3ولت) این کار رو انجام بدیم ، چون قطعه که می خوایم درست کنیم، باید سبک باشه (روی دست باشه)
به عنوان سوال اخر باطری سکی چقدر می تونه برای این مدار طول عمر داشته باشد؟
(بازر که خریداری کردیم 5 ولته ولی با 3.5 تست کردیم خروجی صدا داشت )

من مقداری نسبتا زیادی مطالعه کردم ، ولی باز از یک سری چیزی های سر در نیاوردم ، ممنون میشم ما رو راهنمایی کنید
باتشکر از شما

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3474

تاريخ عضويت

توسط Solver » يکشنبه 29 بهمن 1391 23:44

sinaset,  

راستش من هم مثل شما هنوز در الکترونیک از هیچ چیز سر در نمیارم  :shock: خصوصیات دقیق مدار شما را هم باید خودتان حساب کنید.

این یک مدار بسیار جالب است:

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کد: انتخاب همه

مدار 15 ولت است ...  البته ترمیستور مورد استفادش برای 100 درجه هست. شما مطمئناً همچین مداری نمی خواین اما این بیس کارتون خواهد بود. خروجیش را میتونید به بازر یا یک LED بدین. این مدار جالبی هست.

یک مدل ساده هم هست اگر رسیدم خودم براتون ترسیم میکنم میزارم در اولین فرصت. اگر وقت پیدا شد.
[ Never is Never an Answer ||| Personal Site:  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  ]

Mahdi1944, sinaset, aliavr

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
6434

تاريخ عضويت

توسط sinaset » دوشنبه 30 بهمن 1391 09:05

سلام بر شما
ممنون از پاسخ شما
ببخشید دوست من ، به نظر شما اگر ما بجایی ترانزیستور از دیودهای زنر استفاده کنیم بهتر نیست ؟
ما الان یک دما سنج مدله lm335 داریم که بر اساس درجه بندی کلوین می باشد . که به ازایی هر درجه کلوین 10 میلی ولت جریان رو افزایش میده ، که محاسبه کردیم دما 35 درجه  سیلیسوس(برای احتیاط) میشود 308 درجه کلوین که اگر ضربدر 10  کنیم (میلی ولت) میشود 3080 میلی ولت که اگر اشتباه نکنم میشه 3.080 ولت که اگر از یک دیود زنز 3 ولتی (حالا یخورده کمتر یا بیشتر، با مقاومت کنترولش میکنیم )استفاده کنیم ،احتمالا بتونیم ، بازر یا هشدار دهند رو روشن کنیم .
نظر شما چیست استاد؟!(فکر می کنم چند جا را اشتباه بیان کرده باشم ، شاید هم هنوز کاربرد زنر رو درست متوجه نشده باشم...)
باتشکر از شما. :razz:

aliavr

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3474

تاريخ عضويت

توسط Solver » دوشنبه 30 بهمن 1391 14:20

sinaset,  

اول من در مورد کاربرد دیود زنر عرض کنم، این دیود در حقیقت برای مسیر اصلیش نیست و ما اون را برعکس استفاده می کنیم.

دیود از زنر مثل همه دیودها از یکسو جریان را عبور میدهد.

اما بر خلاف دیگر دیود ها که اگر جریان از سمت مخالف وارد شود مقاومت کرده و در نهایت می سوزند ... در دیود زنر همان مقاومت را داریم اما اگر ولتاژ دو سر دیود به ولتاژ شکست برسد، دیود معکوس عمل می کند و باز جریان را در جهت مخالف عبور می دهد.

حالا کاربردش چیست؟   در حقیقت شرح بالا یک جور دیگر هم قابل بیان است، شما اگر از دو سر دیود زنر انشعاب بگیرید، اختلاف ولتاژ بین این دو نقطه همواره ثابت و برابر ولتاژ شکست دیود زنر مصرفی شما است.

در حقیقت ما جایی از زنر استفاده می کنیم که دنبال تثبیت ولتاژ، رد دادن جریان اضافی و این جور چیزها باشیم. چون هر چی جریان مدار بالا بره اثری روی ولتاژ دو سر این قطعه نمی زاره و این قطعه خودکار امپدانسش را با توانش تنظیم میکند. در نتیجه در همان توان کاری خودش با ولتاژ ثابت و جریان متغییر کار میکند.

مثلا این یک مدار ساده اش است:

اما در مورد کار شما، من فکر کنم شما اشتباه گفتید:

کلوین 10 میلی ولت جریان

ولت واحد اختلاف پتانسیل یا همون ولتاژ است و  واحد جریان آمپر است.

اگر به تصویر بالا دقت کنید، خواهید دریافت که  lm335  خودش تقریبا یک دیود زنر است. (در حقیقت هم هست) . اما یک تفاوت دارد که بر اثر تغییرات دما (هر 3 درجه سانتیگراد) در ولتاژ شکستش تغییر رخ میدهد در نتیجه شاهد افزایش ولتاژ در بین دو پایه GND و VS اون هستیم.

حالا اگر شما VS را بدهید به یک دیود زنر دیگر که ولتاژ شکست اون 5 ولت باشد یا مثلا برابر ولتاژ مورد نظر شما باشد، پس از شکست زنو و بایاس شدنش از دوسر اون زنر میتونید 5 ولت را بدهید به بازر.

من این طرح را پیشنهاد میدم:

دیودهای زنر نامگذاریشون بر اساس ولتاژ شکست است. مثلا 3V0 یعنی 3 ولت. در ویکی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AF%DB% ... 9%86%D8%B1) میتونید مدل های موجودش را ببیندی. 2v7 و 3v0 و 3v3 داشت که فکر کنم همان 3 مناسب است.

ما با اون 3v0 در حقیقت ولتاژ دو سر بازار را روی 3 قفل خواهیم کرد که بیشتر نشود.  همینطور جریان ورودی هم اگر زیاد بشود اون 3v0 از خودش عبور خواهد داد و بازر آسیب نخواهد دید.

حالا کافیست مقدار #v# را به تناسب دلخواه (با محاسبه ورودی از lm335) تنظیم کنید.

عملکرد مدار هم ساده است:

جریان وارد زنر #v# خواهد شد. در صورت شکست زنر، جریان به بازر (آلارم شروع خواهد شد) و زنر 3v0 (کنترل ولتاژ - جلوگیری از سوختن بازر) و در نهایت به r1 خواهد رسید. کار r1 هم کاهش جریان مصرفی زنر 3v0 است.

متاسفانه نه نرم افزاری برای سیمولاترش نصب هست رو سیستمم، نه این که قطعات در دسترس که براتون آزمایش کنم. اما فکر نکنم مشکل داشته باشد. هزینه زیادی ندارد، این دیودها ارزان قیمت هستند.

من فقط نگران این هستم زنر اول بشکند و جریان مصرفیش زیاد بالا برود. چون امپدانس بازر تو این مدار اهمیت داره و اگر از امپدانس زنر در لحظه شکست کمتر باشد. اصلا اون زنر 3v0 ما از مدار خارج خواهد شد و اون وقت هر چیز عجیب و غریب در مدار شاید رخ داد. آزمایش کنید جالب است. من هم شاید نرم افزاری نصب کردم برای تست خودم ...

sinaset, aliavr

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
6434

تاريخ عضويت

توسط sinaset » دوشنبه 30 بهمن 1391 15:46

سلام دوست من
ممنون بابات این همه توضیحات دوست خوب من . :D  :razz:
ولی امروز که با اون دوستم صحبت می کردم ، کمی برنامه تغییر کرد .
داستان از این قراره که یک فرشته کوچلو هست که سنش پاینه(دختر بچه 2 ساله) ، وقتی دما بدنش بالاتر از 37 درجه میرسه تشنج میکنه ، من امروز تازه از طریق دوستم متوجه شدم باید دما بدن رو کنترول کنیم ، که فکر کنم مسئله رو سخت تر می کنه. (که باید حالت جمع جور باشه که بشه روی دستش ببندیم)غیر از اون برای اندازه گیری دما بدن ،ظاهرا از قسمت گوش ، پیشانی ، و زیر بغل و دهان و ... استفاده میشود ،که احتمالا دیگه نمیشه به صورت ثابت از اون استفاده ، چون عزیتش می کنه .(البته شاید شما راهی برای ثابت نگه داشتن ان داشته باشید :o )
با این اوصاف سخت شما چه چیزی پیشنهاد می کنید .؟( فکر می کنم با این تفاسیر برای دقت در عملکرد و خروجی باید از دیجیتال استفاده کنیم و همچنین باید از lcd یا سون سگمنت استفاده کنیم ، همچین ای سی یا میکرو چیپ ها ، ولی ما که امکانات چون پراگرامر نداریم . !!،شایدم همون انالوگ بهتر باشه در کل منتظر نظرتون هستیم)
باتشکر دوباره از شما. :razz:

aliavr

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3474

تاريخ عضويت

توسط Solver » دوشنبه 30 بهمن 1391 17:26

sinaset,  

دماسنج آکواریوم ساده است. قیمتش هم فکر کنم کمتر از 5000 تومان. ... بهترین گزینه برای شما است.

یک سیم دارد حدود 40 سانت. یک نمایشگر دیجیتال دما. یک کلید تبدیل سانتیگراد به فارنهایت و یک کلید جهت به روز کردن دما. فکر کنم این گزین مناسبی هست برای شما.

برای اون کوچولو هم آرزوی سلامتی و بهبود دارم.

aliavr, sinaset, Mahdi1944, behrad90

Furious Poster

Furious Poster

نماد کاربر
377

تشکر کرده: 745 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 3 دی 1395 17:17

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

توسط ho3ein2000 » سه شنبه 23 خرداد 1396 22:54