در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد
Major

Majorنماد کاربر
پست ها

426

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 21 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 29 تیر 1391 13:19

آرشيو سپاس: 2720 مرتبه در 407 پست

شیوخ امارات شاهکار معماری ایرانی را دزدیدند

توسط jhan2010 » سه شنبه 1 اسفند 1391 18:15

در سایه بی توجهی میراث فرهنگی؛
       
برنامه ای که می توان آن را "خیانت آمیز ترین اقدام علیه هویت ملی ایران" دانست تلاش گستاخانه شیوخ امارات برای "ثبت جهانی بادگیر ایرانی" با عنوان "بادگیر و میراث عربی" در سازمان ملل متحد می باشد. هم اکنون مراحل اصلی این پروژه با جدیت توسط این کشور پیگیری شده است و عن قریب این دزدی آشکار به رسمیت خواهد رسید.
       سرویس فرهنگی مشرق؛ چندین سال است که اعراب حوزه خلیج فارس و به خصوص کشور امارات متحده عربی چشم طمع به آب و خاک سرزمین ایران دوخته اند این رفتار نابجا از تغییر نام خلیج فارس آغاز شد و سپس نوبت به جزایر سه گانه رسید . اما این زیاده خواهی به همین جا ختم نشد و این بار، اعراب، یکی از قدیمی ترین و بومی ترین دانش ایرانی را به یغما برده اند.
بادگير ایرانی را مي توان يک نمونه عالي هنر مهندسي به شمار آورد که در حالي که هواي بيرون بسيار گرم است و از آسمان آتش مي بارد، بدون صرف هيچ گونه انرژي و صرفا با طراحي مناسب سيستم هدايت هوا، شرايط خنک با تفاوت دماي حدود 30درجه با بيرون را فراهم مي کند. این نمونه عالی معماری ایرانی در جای جای سرزمینمان بنا شده است. اما چه شد که این اثر ملی به یغما رفت.


سرقت آشکار میراث ایرانی با نصب پرچم امارات : رونمایی از تندیس بادگیر ایرانی در کشور امارات.


در سال 1890 میلادی، درگیری هایی بین دولت بریتانیا و شوروی بر سر در اختیار گرفتن خاک ایران صورت گرفت، که این امر تأثیر بسیار منفی بر روی اقتصاد کشور ایران گذاشت. این اتفاق، یکی از دلایلی بود که باعث خروج سرمایه ها و سرمایه داران از ایران گردید. تجار و کسبه شهر بستک در استان هرمزگان نیز از این امر مستثنا نبودند.
یکی از شهرهایی که برای تجارت مناسب دیدند، شهر دبی بود (ساحل دوبی درگذشته ای نه چندان دور، محل تجمع ملاحان و باربران عربی بود که برای تخلیه و بارگیری لنج های ایرانی ساعت ها زیرآفتاب سوزان و بر روی رمل های تف دیده بر پا می ایستادند و به تلألؤ امواج شمالی خلیج فارس چشم می دوختند). بستکی های مهاجر در این منطقه، محله بستکیه را بنا نهادند و معماری شهر بستک ایران را عیناَ در بستکیه بازسازی نمودند.

حال با گذشت حدود یک قرن از این مهاجرت، کشور امارات متحده عربی اقدام به برگزاری مسابقات بین المللی معماری نموده است. نکته قابل توجه در این مسابقات این است که تندیس اهدایی به برگزیدگان، نماد بادگیر ایرانی است.

مسابقه بین المللی معماری دبی با همکاری سازمان ملل متحد.تندیس این مسابقه، نمادی از بادگیر ایرانی استبا توجه به اینکه این مسابقه، چندین سال متوالی برگزار شده است و در تمام ادوار از تندیس بادگیر ایرانی با عنوان "میراث فرهنگی عربی" استفاده شده است ولیکن تاکنون هیچ گونه واکنش قاطعی از سوی مسئولین ایرانی صورت نگرفته است. شیوخ امارات متحده با سوء استفاده از این سهل انگاری به این مسابقه و تندیس اکتفا نکرده و دو برنامه ویژه را در پیش گرفتند.


بادگیرهای ایرانی در امارات


اولین برنامه،تبلیغات گسترده معماری بادگیر در رسانه های عربی در کنار ترویج ساخت و ساز به سبک معماری بادگیر ایرانی در اقصی نقاط امارات با هدف جذب گردشگر می باشد. این اقدام امارات کاملاَ موفقیت آمیز بود، زیرا آن دسته از گردشگران بین المللی که شیفته ی معماری شگفت انگیز و سنتی بادگیر بودند، به بازدید از شهر بستکیه اقدام کردند. مدیران شهری با این موضوع با وسواس خاصی برخورد می کنند. به گونه ای که حفاظت ویژه ای از این معماری صورت می گیرد تا کوچک ترین آسیبی به اینگونه بناها وارد نشود.

دومین برنامه که می توان آن را "خیانت آمیز ترین اقدام علیه هویت ملی ایران" دانست تلاش  گستاخانه شیوخ امارات برای "ثبت جهانی بادگیر ایرانی" با عنوان "بادگیر  و میراث عربی" در سازمان ملل متحد می باشد. هم اکنون مراحل اصلی این پروژه با جدیت توسط این کشور پیگیری شده است و عن قریب این دزدی آشکار به رسمیت خواهد رسید.

اما فقط این اماراتی نیستند که به ارزش این شاهکار ایرانی پی برده اند،کارشناسان اروپایی و علی الخصوص انگلیسی ها، تمرکز ویژه ای بر روی بادگیر ایرانی دارند و با معاصرسازی این تکنولوژی، در حال ترویج استفاده از آن با هدف کاهش مصرف انرژی برآمده اند و نمونه های موفقی را بنا نهاده اند. جالب تر اینکه، مطالعات اولیه درخصوص اجرای بادگیر در انگلستان،در شهر یزد و توسط کارشناسان انگلیسی(در پوشش توریست) صورت گرفت. بعد از اتمام این سفر پژوهشی، تعدادی از ساکنان شهر یزد که ساختمان آنان مورد بازدید قرار گرفته بود،اعلام کردند که بخش های اصلی بادگیرها مورد تخریب تعمدی توسط این "پژوهشگرانِ توریست نما" قرار گرفته و قابلیت اجرایی خود را از دست داده است.سهل انگاری در نگهداری از بادگیر و تخریب روزافزون این میراث فرهنگی-یزد


اکنون سالیان درازی است که میراث فرهنگی و معماری غنی ایرانی مورد بی مهری قرار گرفته است. در حال حاضر هیچ بهره برداری  مفیدی در خصوص آشنایی مردم ایران با میراث گران بهای گذشته صورت نگرفته است.اکثر بناهای با ارزش فرهنگی در حال تخریب می باشد. علاوه بر این، این سوء مدیریت تاثیر بسزایی در کاهش جذب گردشگران خارجی در بازدید از میراث فرهنگی داشته است.

سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، تنها نهاد رسمی کشور است که سال ها مسئؤلیت سنگین صیانت، حفاظت، مرمت، شناسایی، شناساندن و ثبت و معرفی ملی و بین‌المللیِ مواریث مدنی و معنوی کشور را بر شانه گرفته است. انتظار میرفت کشوری با چنین موقعیت و اعتبار تاریخی- فرهنگی در صیانت از سنگرهای تاریخ و فرهنگ و مواریث مدنی و معنوی خود شهره آفاق می‌بود، اما متاسفانه مشاهده می‌کنیم که عملاً گام به راهی نهادهایم که اینک در بی‌توجهی به مواریث فرهنگی و صیانت از آثار فرهنگی و  باستانی و ابنیه تاریخی شهره شده‌ایم.

عدم رعایت حریم قانونی در ساخت و سازهای جدید و تخریب بادگیرهای سنتی

امروزه، مراکز و سازمان‌های میراث فرهنگی در سراسر جهان از مهم ترین و تاثیرگذارترین سازمان‌ها و نهادها به شمار می‌روند و برنامه‌های آنها در نهایت نظم، دقت و هوشمندی تنظیم و تدوین و اجرا می‌شود. انتظار میرفت که سازمان میراث فرهنگی کشور نه فقط در زمینه صیانت و پاسداری و شناخت میراث ایرانی ــ اسلامی ما در درون مرزهای کنونی کشور گام‌های بلندی بردارد بلکه در شناخت و پاسداری میراثِ سترگِ جهان ایرانی و سرزمین‌های اسلامی نیز مشارکت فعال و پویا داشته باشد.

اکنون نه تنها این سازمان در راستای تحقق این اهداف گام بر نمی‌دارد بلکه با تصمیمات و اقداماتی که در پیش گرفته زمینه‌های تخریب و آسیب‌پذیری مواریث سترگ فرهنگ ملی و اسلامی و بشری نیز فراهم شده است.
چندپاره کردن این سازمان و انتصاب مدیران غیرمتخصص از جمله آفت‌هایی است که خصوصا طی سال‌های اخیر گریبانگیر مدیریت میراث فرهنگی کشور شده و آسیب‌هایی را بدان وارد آورده است که ابعاد و زوایای خسارتبار آن در شرایط کنونی قابل ارزیابی نیست. در حال حاضر، تصمیماتی بر مبنای استدلال‌های ناصواب در عرصه میراث فرهنگی ایران به مرحله اجرا گذاشته شده است که تبعات آن نه‌تنها رسیدگی به وضعیت مواریث مدنی و معنوی و و یادمان های تاریخی ما را در کوتاه‌ مدت بیش از این تضعیف یا مختل خواهد نمود، بلکه در درازمدت چه بسا تمامیت ارضی و هویت ملّی کشور را در معرض تهدید قرار خواهد داد.

تجربه و تقدیر تاریخی ما می‌بایست این واقعیت را به ما آموخته باشد که زنگ خطر فروپاشی ملت‌ها و فرهنگ‌ها و انحلال جامعه‌ها و حتی افول و انحطاط تمدن‌ها هنگامی شنیده شده که جامعه‌ای، از درون، ریشه‌هایِ اصالت و هویت و ارزش‌های خود را نشانه گرفته و دست تجاوز و تخریب به سوی مواریث مدنی و معنویاش گشوده است.

امید است محمد شریف ملک زاده رییس متخصص سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بجای کارهای سیاسی مانند برگزاری جشنواره «صدای بهار» به وظایف اصلی خود در حفظ میراث ایرانی بپردازد.


بادگیرهای ایرانی در امارات
تخریب بادگیرها در ایران


منبع:

www.mashreghnews.ir
امید به رهایی نیست وقتی همه دیوارند

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب jhan2010 تشکر کرده اند:
SORENA, Ghost Rider, Solver, hermes_PERSIAN, scientist66, boreal-soldier, pasha85, MOHAMMAD_ASEMOONI, hamid721, A3eman, AGeNiS1, Present, ze_ca, KAL-KOI-BABAK, Mahdi1944, CentralWeb

Novice Poster

Novice Posterنماد کاربر
پست ها

79

تشکر کرده: 16 مرتبه
تشکر شده: 7 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 8 مهر 1390 17:26

محل سکونت

تهران

آرشيو سپاس: 605 مرتبه در 87 پست

Re: شیوخ امارات شاهکار معماری ایرانی را دزدیدند

توسط hamid721 » سه شنبه 1 اسفند 1391 22:04

شیوخ امارات برای "ثبت جهانی بادگیر ایرانی" با عنوان "بادگیر و میراث عربی" در سازمان ملل متحد.
هم اکنون مراحل اصلی این پروژه با جدیت توسط این کشور پیگیری شده است و عن قریب این دزدی آشکار به رسمیت خواهد رسید.

کسی بیدار هست ؟ :lol:

اگر به فساد و ظلم مهلت داده شود، به صورت عادت در خواهد آمد و همانند موريانه، وطن را از درون نابود خواهد كرد.
................
اميليانو زاپاتا

فیلسوف آلمانی فردریک هگل می گوید :
"اساس توسعه جوامع انسانی با تاریخ ایران آغاز می شود، و این نقطه ی سرآغاز تاریخ جهان است."


                                     

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب hamid721 تشکر کرده اند:
Present, alborz987

New Memberno avatar
پست ها

7

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 10 مرداد 1391 22:06

آرشيو سپاس: 17 مرتبه در 4 پست

Re: شیوخ امارات شاهکار معماری ایرانی را دزدیدند

توسط Iran-Iran-Only,IRAN » سه شنبه 1 اسفند 1391 22:32

خود کرده را تدبیر نیست

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Iran-Iran-Only,IRAN تشکر کرده اند:
hamid721

Major

Majorنماد کاربر
پست ها

88

تشکر کرده: 42 مرتبه
تشکر شده: 24 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 24 آذر 1387 23:56

آرشيو سپاس: 1139 مرتبه در 90 پست

Re: شیوخ امارات شاهکار معماری ایرانی را دزدیدند

توسط bravo » سه شنبه 1 اسفند 1391 23:53

این که ما هم در ایران این نوع بادگیر را داریم که دلیل نمیشود بگوییم بادگیر ما را دزدیدند!

پ ن: خیلی راست میگفتیم باید زودتر میرفتیم ثبتش میکردیم نه حالا فریاد آی دزد آی دزد راه بندازیم
بدترین مردم کسی است که دیگران از ترس او را احترام کنند. علی(ع)

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب bravo تشکر کرده اند:
nima-rad, امام قلي خان, AGeNiS1, SORENA, ne13, Solver, Lord_Jason, M.Lawyer, reza4087, ASHKAN95, Ali$amir, Mahdi1944, CAPTAIN PILOT, Ghost Rider

Rookie Poster

Rookie Posterno avatar
پست ها

22

تشکر کرده: 1 مرتبه
تشکر شده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 1 مرداد 1390 16:37

آرشيو سپاس: 42 مرتبه در 13 پست

Re: شیوخ امارات شاهکار معماری ایرانی را دزدیدند

توسط salam dostan » چهارشنبه 2 اسفند 1391 08:29

در تصاویر ساخت بادگیرها توسط معماران عربی در فضای نو به چشم میاد اما در معماری نوین ما این بادگیرها جای ندارند و کاملا فراموش شده اند چرا واقعا ما ایرانیها همه چیز خود را از دست داده ایم و فقط حرف های بزرگ می زنیم

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب salam dostan تشکر کرده اند:
Ghost Rider, hamid721

Major

Majorنماد کاربر
پست ها

841

تشکر کرده: 2 مرتبه
تشکر شده: 16 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 6 شهریور 1385 17:55

آرشيو سپاس: 2496 مرتبه در 466 پست

Re: شیوخ امارات شاهکار معماری ایرانی را دزدیدند

توسط SORENA » چهارشنبه 2 اسفند 1391 14:05

نه شرقی نه غربی؛ درهمه همتون بیاین ببرین ریزو درشت نداره دیگه
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SORENA تشکر کرده اند:
sohraba

Major II

Major IIno avatar
پست ها

275

تشکر کرده: 261 مرتبه
تشکر شده: 45 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 23 دی 1386 19:20

آرشيو سپاس: 645 مرتبه در 164 پست

Re: شیوخ امارات شاهکار معماری ایرانی را دزدیدند

توسط sohraba » چهارشنبه 2 اسفند 1391 14:19

خوابند وکیلان وخرابند وزیران
بردند به یغما همه سیم وزر ایران
مارا نگزارند به یک بانه ویران

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب sohraba تشکر کرده اند:
hamid721

New Memberno avatar
پست ها

11

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 8 شهریور 1391 15:59

آرشيو سپاس: 10 مرتبه در 7 پست

Re: شیوخ امارات شاهکار معماری ایرانی را دزدیدند

توسط alborz987 » چهارشنبه 2 اسفند 1391 16:35

خوب درسته که ما این اثر رو ثبت جهانی نکردیم اما آیا این درسته که یک کشور تازه تاسیس و بی هویت دیگه بیاد و اثر ملی یک کشور دیگر رو که از قضا با کل جهان هم دشمن هست و کسی هم برای حرفش اعتنا و احترامی قائل نیست رو بدزده و به نام خودش ثبت کنه؟ و از وضعیت کشور مورد بحث سوء استفاده کنه؟

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب alborz987 تشکر کرده اند:
hamid721

Major I

Major Iنماد کاربر
پست ها

462

تشکر کرده: 236 مرتبه
تشکر شده: 209 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 18 تیر 1386 21:45

محل سکونت

ایران، از خلیج همیشه فارس تا دریای خزر

آرشيو سپاس: 1736 مرتبه در 346 پست

Re: شیوخ امارات شاهکار معماری ایرانی را دزدیدند

توسط hermes_PERSIAN » چهارشنبه 2 اسفند 1391 21:59

bravo نوشته است:این که ما هم در ایران این نوع بادگیر را داریم که دلیل نمیشود بگوییم بادگیر ما را دزدیدند!

پ ن: خیلی راست میگفتیم باید زودتر میرفتیم ثبتش میکردیم نه حالا فریاد آی دزد آی دزد راه بندازیم

سلام
در این که این بادگیرها از ایران به کشورهای خلیج فارس رفته اند شکی نیست ولی حرف شما که ما باید زودتر آنرا ثبت میکردیم کاملا درست است و اتفاقا بحث همینجاست که اگر قابل ثبت بود چرا ما نکردیم.
به هر حال هر کشوری پیشینه علمی و فرهنگی میخواهد یعنی همان چیزی که باعث شده بادگیرها و حتی ابن سینا اماراتی و مولانا ترکیه ای شود.
خليج فارس = الخليج الفارسي = Persian Gulf = Persischer Golf = golfe Persique = Περσικός κόλπος = Перси́дский зали́в = الخلیج الفارسی الی الابد
جمال عبدالناصر: کنا سنعمل: حتی یمتد العربی من المحیط الاطلسی الی خلیج الفارسی

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب hermes_PERSIAN تشکر کرده اند:
hamid721, ASHKAN95, bravo, behrad90, KH.I.A.2500

Moderator

Moderatorنماد کاربر
پست ها

935

تشکر کرده: 120 مرتبه
تشکر شده: 53 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 6 تیر 1386 02:01

محل سکونت

I.R.Iran

آرشيو سپاس: 3600 مرتبه در 672 پست

Re: شیوخ امارات شاهکار معماری ایرانی را دزدیدند

توسط CentralWeb » چهارشنبه 2 اسفند 1391 23:01

سلام خدمت دوستان عزیز  :razz:

متاسفم برای اون نهادهای بین المللی که هرکسی هر ادعایی کرد ، بدون هیچگونه تحقیقی در راست بودن ادعاها و تنها با دوتا عکس و سند ساختگی میان اون رو ثبت می کنند!
هرچند کم کاری از طرف ایران و نهادهای مربوطه بوده اما جای تاسف داره که نهادهای بین المللی این چنین سطحی تصمیم گیری میکنند...  :-P

اگر چنین کارهایی سیاسی هم باشه ؛ ایران هرچقدر دلیل و برهان براشون بیاره اون ها کار خودشون رو می کنند...
ولی به هر حال نیاز به پیگیری و شکایت هست...

باتشکر  :razz:
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  | ***  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  *** |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب CentralWeb تشکر کرده اند:
hermes_PERSIAN, AGeNiS1, anga2009, nima-rad, KH.I.A.2500, bravo, srf020, behrad90, hamid721, Mahdi1944

Major

Majorنماد کاربر
پست ها

426

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 21 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 29 تیر 1391 13:19

آرشيو سپاس: 2720 مرتبه در 407 پست

Re: شیوخ امارات شاهکار معماری ایرانی را دزدیدند

توسط jhan2010 » پنج شنبه 3 اسفند 1391 17:55

اینکه بادگیره اونها دارند هویت ما را می دزدند
امید به رهایی نیست وقتی همه دیوارند

Captain I

Captain Iنماد کاربر
پست ها

1633

تشکر کرده: 2287 مرتبه
تشکر شده: 975 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 4 مرداد 1386 23:53

آرشيو سپاس: 3096 مرتبه در 667 پست

Re: شیوخ امارات شاهکار معماری ایرانی را دزدیدند

توسط KH.I.A.2500 » جمعه 4 اسفند 1391 06:59

با سلام؛

این که ما هم در ایران این نوع بادگیر را داریم که دلیل نمیشود بگوییم بادگیر ما را دزدیدند!


جناب bravo ؛
در این مورد بیشتر تحقیق کنید تا متوجه شوید کاملاً در اشتباه هستید و این بادگیرها ویژه معماری ایرانی هستند.

*      *     *    
جز ايران نباشد مرا نام ياد    *   *   *  * * *  *   *    *    که يزدان مرا زين سبب کام داد    *     *      *

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب KH.I.A.2500 تشکر کرده اند:
CentralWeb, hamid721

بعدي

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان

cron