کشف کوچکترین سیاره فرا خورشیدی

جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain I
Captain I
پست: 370
تاریخ عضویت: سه شنبه 15 شهریور 1390, 7:28 pm
سپاس‌های ارسالی: 6387 بار
سپاس‌های دریافتی: 3280 بار

کشف کوچکترین سیاره فرا خورشیدی

پست توسط behrad90 » پنج شنبه 3 اسفند 1391, 6:57 pm

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]   20 february 2013 


 کشف کوچکترین سیاره فرا خورشیدی
 

 سیاره ای فرا خورشیدی در مدار ستاره ای خورشید سان کشف شده که تقریبا هم اندازه کره ماه است . این سیاره به نام Kepler-37b که رکورد کوچکترین سیاره کشف شده را بدست آورده است به لیست طولانی و رو به رشد سیارات فراخورشیدی کشف شده اضافه شده است .


  تصویر

تصویری هنری از سیاره kepler-37b که فقط کمی از ماه بزرگتر است

  کوچک Kepler-37b هر 13 روز یک بار مدارش را به دور ستاره ای به نام Kepler-37 کامل میکند و هر سال در این سیاره معادل 13 روز زمین است . ستاره شناسان Kepler-37b را به همراه دو سیاره دیگر که بزرگتر هستند در مدار یک ستاره ای به نام Kepler-37 در فاصله 215 سال نوری از زمین کشف کرده اند . دو سیاره دیگر به نامهایKepler-37c و Kepler-37d خوانده شده اند .

هر سه سیاره این سامانه در فاصله ای نزدیک از ستاره شان قرار داردند . در مقایسه با سامانه ما باید گقت فاصله آنها بسیار کمتر از فاصله زمین تا خورشید میباشد . فاصله زمین تا خورشید 150 میلیون کیلومتر است که اصطلاحا به آن واحد نجومی میگویند . با توجه به این فاصله میتوان گفت Kepler-37b که تقریبا هم اندازه ماه است در فاصله 0.1 واحد نجومی از ستاره اش قرار گرفته است و به نظر میرسد سیاره ای سنگی و فاقد اتمسفر و آب در سطح خود باشد .قطر این سیاره 3860 کیلو متر عنوان شده است .Kepler-37cکمی از زمین بزرگتر است و شاید اتمسفر داشته باشد اما در فاصله 0.14 واحد نجومی از ستاره اش قرار دارد و خارج از کمربند حیات واقع شده است و بواسطه دمای بالا نمیتواند دارای آب در سطح باشد . Kepler-3d تقریبا دو برابر زمین است که در فاصله 0.2 واحد نجومی قرار گرفته . این سیاره میتواند اتمسفر داشته باشد و حتی بر خی از اشکال مایع را در سطح خود حفظ کند اما با توجه به بزرگی این سیاره باید یک سیاره گازی یا مشتری سان باشد.


  تصویر
نمایش فاصله سه سیاره kepler 37-a,b,c از ستاره میزبان و مقایسه با فاصله مداری عطارد و زهره و زمین  

ستاره میزبان به نام Kepler-37 کمی از خورشید کوچکتر است و بنا بر اظهار پژوهشگران حدود 75 درصد اندازه خورشید است و از لحاظ وزن هم حدود 80 درصد وزن خورشید مارا دارد .و همانطور که گفته شد در فاصله 215 سال نوری از زمین قرار گرفته است .

سامانه فوق بر اساس مشاهدات تلسکوپ فضایی کپلر کشف شده است . کپلر که حالا دیگر به نام شکارچی سیارات معروف شده تا کنون 2740 سیاره را شناسائی کرده است . که تعداد 114 مورد آن به تائید قطعی رسیده و مابقی هم توسط ستاه شناسان تحت عنوان کاندید سیاره ای در حال بررسی هستند . اعضای تیم کپلر در ناسا بر این باورند که 90 درصد این کاندیدها قطعا سیاره هستند .

این تلسکوپ بیش از 150 هزار ستاره را در محدوده دید خود دارد و سیارات را با روشی که به آن ترانزیت میگویند شناسائی میکند . بر این اساس که سیاره بیگانه هنگام عبور از مقابل ستاره میزبانش باعث کاهش درخشش نور ستاره میشود . در مورد سیاره کوچک kepler 37b پژوهشگران با بیش از 50 بار عبور از مقابل ستاره و یا 50 بار ترانزیت به نتیجه قطعی رسیدند . همانطور که اشاره شد این سیاره کوچک هر 13 روز یکبار دور ستاره اش میچرخد .


 

ارسال پست

بازگشت به “اخبار نجوم”