جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد
Captain I

Captain Ino avatar
پست ها

370

تشکر کرده: 148 مرتبه
تشکر شده: 55 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 15 شهریور 1390 18:28

آرشيو سپاس: 3489 مرتبه در 361 پست

کشف کوچکترین سیاره فرا خورشیدی

توسط behrad90 » پنج شنبه 3 اسفند 1391 18:57

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد    20 february 2013


کشف کوچکترین سیاره فرا خورشیدی


سیاره ای فرا خورشیدی در مدار ستاره ای خورشید سان کشف شده که  تقریبا هم اندازه کره ماه است .  این سیاره به نام Kepler-37b  که رکورد کوچکترین سیاره کشف شده را بدست آورده است  به لیست طولانی و رو به رشد سیارات فراخورشیدی کشف شده اضافه شده است .
تصویری هنری از سیاره kepler-37b که فقط کمی از ماه بزرگتر است

سیاره کوچک Kepler-37b هر 13 روز یک بار مدارش را به دور ستاره ای به نام Kepler-37  کامل میکند و هر سال در این سیاره معادل 13 روز زمین است . ستاره شناسان Kepler-37b  را به همراه دو سیاره دیگر که بزرگتر هستند در مدار یک ستاره ای به نام Kepler-37  در فاصله 215 سال نوری از زمین کشف کرده اند . دو سیاره دیگر به نامهایKepler-37c و   Kepler-37d  خوانده شده اند .

هر سه سیاره این سامانه در فاصله ای نزدیک از ستاره شان قرار داردند . در مقایسه با سامانه ما باید گقت  فاصله آنها بسیار کمتر از فاصله زمین تا خورشید میباشد . فاصله زمین تا خورشید 150 میلیون کیلومتر است که اصطلاحا به آن واحد نجومی میگویند . با توجه به این فاصله میتوان گفت  Kepler-37b  که تقریبا هم اندازه ماه است  در فاصله 0.1 واحد نجومی از ستاره اش قرار گرفته است و به نظر میرسد سیاره ای سنگی و فاقد اتمسفر و آب در سطح خود باشد .قطر این سیاره 3860 کیلو متر عنوان شده است .Kepler-37cکمی از زمین بزرگتر است و شاید اتمسفر داشته باشد اما در فاصله 0.14 واحد نجومی از ستاره اش قرار دارد و خارج از کمربند حیات واقع شده است و بواسطه دمای بالا نمیتواند دارای آب در سطح باشد . Kepler-3d تقریبا دو برابر زمین است که در فاصله 0.2 واحد نجومی قرار گرفته . این سیاره میتواند اتمسفر داشته باشد و حتی بر خی از اشکال مایع را در سطح خود حفظ کند  اما با توجه به بزرگی این سیاره  باید یک سیاره گازی یا مشتری  سان باشد.نمایش فاصله سه سیاره kepler 37-a,b,c از ستاره میزبان و مقایسه با فاصله مداری عطارد و زهره و زمین


ستاره میزبان به نام Kepler-37 کمی از خورشید کوچکتر است و بنا بر اظهار پژوهشگران حدود 75 درصد اندازه خورشید است و از لحاظ وزن هم حدود 80 درصد وزن خورشید مارا دارد .و همانطور که گفته شد در فاصله 215 سال  نوری از زمین قرار گرفته است .

سامانه فوق بر اساس مشاهدات تلسکوپ فضایی کپلر کشف شده است . کپلر که حالا دیگر به نام شکارچی سیارات معروف شده تا کنون 2740 سیاره را شناسائی کرده است . که تعداد 114 مورد آن به تائید قطعی رسیده و مابقی هم توسط ستاه شناسان تحت عنوان کاندید سیاره ای در حال بررسی هستند . اعضای تیم کپلر در ناسا بر این باورند که 90 درصد این کاندیدها قطعا سیاره هستند .

این تلسکوپ بیش از 150 هزار ستاره را در محدوده دید خود دارد و سیارات را با روشی که به آن ترانزیت میگویند شناسائی میکند . بر این اساس که سیاره بیگانه هنگام عبور از مقابل ستاره میزبانش باعث کاهش درخشش  نور ستاره میشود . در مورد  سیاره کوچک kepler 37b پژوهشگران با  بیش از 50 بار عبور از مقابل ستاره   و یا 50 بار ترانزیت به نتیجه قطعی رسیدند . همانطور که اشاره شد این سیاره کوچک هر 13 روز یکبار دور ستاره اش میچرخد .کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب behrad90 تشکر کرده اند:
Ghost Rider, CAPTAIN PILOT, oweiys, ARafiee, nima-rad, ASHKAN95, Mahdi1944, Shahryar

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان