در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد
Major

Majorنماد کاربر
پست ها

426

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 21 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 29 تیر 1391 13:19

آرشيو سپاس: 2720 مرتبه در 407 پست

دیلی تلگراف : راکتور آب سنگین اراک به کار افتاده است

توسط jhan2010 » چهارشنبه 9 اسفند 1391 18:29

خبرگزاری دیلی تلگراف دقایقی پیش طی گزارشی ، عکس های ماهواره ای جدیدی از راکتور آب سنگین اراک را منتشر کرده که تجمع بخار آب در بالای برج خنک کننده ی آن ، نشان دهنده ی فعال شدن این تاسیسات تحقیقاتی است .این خبر دیلی تلگراف که همزمان با اتمام مذاکرات آلماتی منتشر شده از قول کارشناسان هسته ای ادعا میکند راکتور اراک میتواند "نقشه ب" ایران برای تولید سلاح هسته ای باشد ، چنانکه در مصاحبه ی کارشناسان هسته ای با این خبرگزاری ذکر شده وجود بخار در نتیجه ی فعالیت های آب سنگین در راکتور اراک بوده که میتواند منجر به تولید پلوتونیوم که در بمب های هسته ای بکار میرود باشد . عکس منتشر شده از این نیروگاه بر طبق گزارش خبرگزاری متعلق به اوایل ماه جاری هستند و گفته میشود عکس های دیگر حاکی از افزایش تراکم سیستم های ضدهوایی در حلقه ی دفاعی نیروگاه است .

پیش از این ایران اعلام کرده بود عملیاتی شدن نیروگاه 40 مگاواتی اراک تا سال 2014 به تعویق افتاده است . ایران فن آوری ها برای بازپردازش پلوتونیوم جهت استفاده در تسلیحات اتمی را ندارد اما به نظر "دیلی تلگراف"، ایران می تواند آنان را از کره شمالی دریافت کند. بنابر این گزارش ، در آخرین بازدید کارشناسان IAEA از نیروگاه اراک ، مدارات آرام کننده ی واکنش هسته ای و سیستم خنک کننده ی نیروگاه تقریبا کامل شده بودند .

بنابر تخمین کارشناسان ، در صورت راه اندازی نیروگاه اراک با تمام ظرفیت ، این تاسیسات قابلیت تولید 10 کیلوگرم پلوتونیوم در سال را دارد .
منابع :
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
امید به رهایی نیست وقتی همه دیوارند

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب jhan2010 تشکر کرده اند:
Mahdi1944, Present, srf020, ARafiee, saeid 7, فيزو, mahdi2elve, ze_ca, esijoon, Solver, nasir irani, oweiys, Ghost Rider, farzande-iran, Ali$amir, scientist66, Shahbaz, SA@M, A3eman, MISSILE, nima-rad, R.A.F, ne13, رضاخان, CentralWeb, demorgan

Major

Majorنماد کاربر
پست ها

291

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 13 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 20 مهر 1389 12:35

آرشيو سپاس: 882 مرتبه در 234 پست

Re: دیلی تلگراف : راکتور آب سنگین اراک به کار افتاده است

توسط saeid 7 » چهارشنبه 9 اسفند 1391 20:30

واقعا مسخرست از هر کارخونه ای میشه دود اومد بیرون.
برنامه هسته ای بر اساس پلوتونیوم یعنی شروع از صفر چوت مکانیزم کاملا متفاوتی از بر نامه هستهای ایران داره..
در ثانی اگه میخواستیم چیزی از کره شمالی وارد میکردیم بمب هسته ای که هم راحتتر بود و هم کم هزینه تر.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب saeid 7 تشکر کرده اند:
nasir irani, Present, SA@M, Mohammad.Jafar, ne13

Junior Poster

Junior Posterno avatar
پست ها

102

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 11 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 13 مهر 1391 13:03

آرشيو سپاس: 549 مرتبه در 93 پست

Re: دیلی تلگراف : راکتور آب سنگین اراک به کار افتاده است

توسط aaa10 » پنج شنبه 10 اسفند 1391 14:58

واقعا خداوند دشمنان ما را از احمق ها افرید!!
«تابناک» شبانه؛
گاف بزرگ روزنامه انگلیسی درباره نیروگاه اراک +تصاویر
در شرایطی که طی دو روز اخیر، مذاکرات هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ در آلماتی قزاقستان جریان داشت، یک روزنامه انگلیسی در خبری به اصطلاح فوری، از «برنامه جدید ایران برای ساخت سلاح هسته‌ای» خبر داد؛ اما اکنون خود رسانه‌های غربی ضمن انتقاد به انتشار این گزارش، اشتباهات فاحش مطرح در آن را به باد تمسخر گرفته‌اند.
کد خبر: ۳۰۵۶۸۲تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۱ - ۰۲:۰۳
در شرایطی که طی دو روز اخیر، مذاکرات هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ در آلماتی قزاقستان جریان داشت، یک روزنامه انگلیسی در خبری به اصطلاح فوری، از «برنامه جدید ایران برای ساخت سلاح هسته‌ای» خبر داد؛ اما اکنون خود رسانه‌های غربی ضمن انتقاد به انتشار این گزارش، اشتباهات فاحش مطرح در آن را به باد تمسخر گرفته‌اند.

به گزارش «تابناک»، سه‌شنبه شب و در حالی که مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ در آلماتی هنوز به نتیجه نهایی نرسیده بود، روزنامه انگلیسی «دیلی تلگراف» با انتشار تصاویر ماهواره‌ای، این ادعا را مطرح کرد که ایران می‌خواهد از رآکتور آب سنگین اراک برای تولید پلوتونیوم مورد استفاده در سلاح هسته‌ای بهره گیرد.این روزنامه در مطلبی با نام «نقشه دوم (Plan B) ایران برای ساخت بمب هسته‌ای»، مدعی شد، تصاویر ماهواره‌ای برای نخستین بار نشان می‌دهد که ایران می‌خواهد با فعال کردن یک نیروگاه هسته‌ای که قابلیت تولید پلوتونیوم را دارد، راه دومی به سمت تولید تسلیحات هسته‌ای باز کند.تصاویر ماهواره‌ای منتشره در این روزنامه ـ که ادعا می‌شد به تازگی تهیه شده‌اند ـ حلقه‌هایی از بخار را بر فراز تأسیسات اراک نشان می‌داد و بنا بر آن، دیلی تلگراف مدعی می‌شد ایران برای تولید پلوتونیوم لازم در سلاح هسته‌ای، تأسیسات هسته‌ای اراک را فعال کرده است.

اما این خبر در حالی منتشر شد و در شماری از رسانه‌های غربی ‌با آب و تاب فراوان بازتاب یافت، که کار‌شناسان هسته‌ای ضمن ابراز ناباوری از این گاف بزرگ رسانه‌ای، اشاره کردند فعالیت ایران در تأسیسات آب سنگین اراک، سال‌هاست ‌آغاز شده و از قضا آژانس نیز کاملاً در جریان فعالیت آن است.  در همین رابطه، «گاردین»، دیگر روزنامه انگلیسی، امشب با انتشار مطلبی طعنه آمیز، به نقد رویکرد روزنامه تلگراف درباره برنامه هسته‌ای ایران پرداخت.

گاردین در تیتر مطلب خود می‌نویسد: «نیروگاه آب سنگین ایران کشف شد - دوباره» و در تیتر فرعی اشاره می‌کند که «افشاگری‌ها درباره تأسیسات اراک، پیشینه‌ای ۹ ساله دارد»!

«جولیان برگر»، ستون نویس گاردین در این مطلب سراسر طعنه و تمسخر می‌نویسد: «یکی از افتخارات دیرپای روزنامه‌نگاری انگلیسی، استعداد گرفتن اخبار قدیمی و حیات بخشیدن دوباره به آن از طریق کشف دوباره است. همین قاعده در مورد صفحه نخست روزنامه دیلی تلگراف مصداق داشت که در آن ادعا شده بود، ایران نیروگاه تولید آب سنگین اراک را فعال کرده است؛ نیروگاهی که در حقیقت در سال ۲۰۰۴ آغاز به کار کرده بود و در سال ۲۰۰۶ ‌رسما توسط محمود احمدی‌نژاد افتتاح شد.برگر در ادامه با اشاره به اینکه وجود تأسیسات اراک برای نخستین بار در سال ۲۰۰۲ گزارش داده شد، با توجه به وجود شواهد متعدد درباره نیروگاه مذکور در این سال‌ها، ادعای تلگراف را بسیار عجیب می‌داند.

وی همچنین در پاسخ به ادعای تلگراف که حلقه‌های دود یا بخار را نشانه آغاز فعالیت نیروگاه اراک دانسته، با انتشار تصویری مربوط به سال ۲۰۰۴ از این نیروگاه می‌نویسد: «بخارهای این تصویر بهتر هستند»!

در حقیقت در آخرین گزارش آژانس نیز که اوایل ماه جاری میلادی منتشر شد، آمده بود که «بر پایه تصاویر اخیر، نیروگاه اراک به فعالیت خود ادامه می‌دهد».

برگر در ادامه ضمن اشاره به بخش دیگری از مطلب تلگراف که در آن اشاره شده بود بازرسان آژانس قادر به بازدید از نیروگاه اراک نیستند، می‌نویسد این نیروگاه اصولاً تحت پوشش موافقتنامه پادمان نیست، زیرا این نیروگاه نه مواد رادیواکتیو، بلکه آب سنگین تولید می‌کند.اما این تنها گاردین نیست که به مطلب تلگراف واکنش نشان داده است. سایت خبری «گلوبال پست» نیز ضمن انتقاد از این موضوع، آن را آشکارکننده وجود یک شبه سیاسی می‌داند که در عرصه رسانه‌ای بین‌المللی در رابطه با برنامه هسته‌ای ایران فعالیت می‌کند.

این سایت با اشاره به اینکه گزارش روزنامه تلگراف حتی صدای برخی محافل اسرائیلی را نیز درآورده، به نقل از «آموس گیلاد»، مدیر امور سیاستگذاری و سیاسی ـ نظامی در وزارت جنگ رژیم اسرائیل می‌نویسد: «کدام خبر داغ؟ این تنها در صورتی یک خبر داغ است که شما ندانید درباره چه چیزی صحبت می‌کنید. در این صورت ممکن است از آنچه در این روزنامه منتشر شده فکر کنید ایران یک بمب دارد... این حتی خبر هم نیست».

به هر حال، گزارش منتشره در تلگراف بار دیگر نشان داد که شبکه رسانه‌ای غرب تا چه اندازه در راستای کارشکنی در موضوع فعالیت‌های هسته‌ای ایران فعالیت می‌کند. تفاوت اینجاست که این کارشکنی‌ گاه به اشکال هوشمندانه‌تر و ‌گاه ـ مانند مورد اخیر ـ به شیوه‌ای مبتدیانه صورت می‌گیرد تا حتی انتقاد دیگر اعضای این شبکه رسانه‌ای را نیز برانگیزد!
برچسب ها: برنامه هسته ای ، غنی سازی ، پلوتونیوم ، نیروگاه آب سنگین اراک ، دیلی تلگراف
آخرين ويرايش توسط aaa10 در پنج شنبه 10 اسفند 1391 15:02, ويرايش شده 1 در کل.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب aaa10 تشکر کرده اند:
jhan2010, SA@M, ze_ca, كيارش, anga2009, Ali$amir, Java, Mahdi1944, apadana11

Captain

Captainنماد کاربر
پست ها

1372

تشکر کرده: 2275 مرتبه
تشکر شده: 3533 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 26 اسفند 1388 11:17

آرشيو سپاس: 10112 مرتبه در 877 پست

Re: دیلی تلگراف : راکتور آب سنگین اراک به کار افتاده است

توسط Java » چهارشنبه 10 مهر 1392 20:42

آرایش پدافند اطراف راکتور هسته ای آب سنگین اراک به نقل از جینز دیفنس ویکلی...

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
............ودرویش به پادشاه گفت :این نیز بگذرد.....

http://valiasr-aj.com/persian/index.php

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Java تشکر کرده اند:
reza4087, Erratic, apadana11, ASHKAN95, demorgan, Mahdi1944, mahdi2elve, hani1459, nasir irani, SA@M, jhan2010, mohammad area51, كيارش, Ali$amir, Present, CAPTAIN PILOT, ARafiee, ne13


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 5 مهمان