کشف حلقه تشعشعی جدید در اطراف زمین

جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain I
Captain I
پست: 370
تاریخ عضویت: سه شنبه 15 شهریور 1390, 7:28 pm
سپاس‌های ارسالی: 6387 بار
سپاس‌های دریافتی: 3280 بار

کشف حلقه تشعشعی جدید در اطراف زمین

پست توسط behrad90 » جمعه 11 اسفند 1391, 12:10 pm

  [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 28 February  

کشف حلقه تشعشعی جدید در اطراف زمین

 
 حلقه تابشی جدیدی که تاکنون ناشناخته بود توسط کاوشگرهای ناسا در اطراف زمین کشف شده است . این یافته توسط کاوشگرهای دوقلوی "ون آلن " که در حال مطالعه کمربند تابشی زمین موسوم به کمربند ون آلن هستند صورت گرفته است . در واقع در این کشف غافلگیر کننده حلقه ای جدید و موقت در پیرامون زمین شناسائی شده که نشان میدهد حتی نزدیکترین فضای خارجی چقدر برای ما ناشناخته هست . کمر بند ون آلن اولین یافته در آغاز اکتشافات فضایی بشر بوده است و این ناحیه از ذرات پر انرِژی باردار در سال 1958 کشف شد.

بر اساس شناخت قبلی این کمربند از دو ناحیه بیرونی و درونی تشکیل شده بود . حلقه درونی از الکترونهای پر انرِژی و یونهای مثبت پر انرِژی که در طول این مدت پایدار مانده اند و ناحیه خارجی عمدتا از الکترونهای پر انرِِِژی تشکیل شده که در طول ساعاتی از روز با توجه به نفوذ بادهای خورشیدی نوسان دارند . اکنون کاوشگرها ناحیه ای جدید در این کمر بند شناسائی کرده اند که ناپایدار و موقت است و دانشمندان را واردار خواهد کرد تا با مطالعه مجدد این کمربند تابشی چگونگی شکل گیری این ناحیه موقت را مورد بررسی قرار دهند .

این حلقه کشف شده بین حلقه خارجی و درونی قرار دارد و دلیل شکل گیری آن ناشناخته است اما شاید شکل گیری آن از احتلالات توفانهای خورشیدی ناشی شود . البته با مطالعه بیشتر میتوان فهمید که این پدیده ای کم یاب است یا عمومیت دارد .


مقدار عظیم تشعشعی که کمر بند ون آلن ایجاد میکند میتواند خطری جدی برای ماهواره ها باشد بنابر این ناسا در سال 2012 برای درک بیشتر این ناحیه کاوشگرهای دو قلوی "ون آلن "را پرتاب کرد . این کاوشگرها به سنسورهایی برای مطالعه ذرات پر انرِژی و میدان مغناطیسی با حساسیت بی سابقه ای مجهز شده اند .
 

 تصویر  

ارسال پست

بازگشت به “اخبار نجوم”