جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد
Captain I

Captain Ino avatar
پست ها

370

تشکر کرده: 148 مرتبه
تشکر شده: 55 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 15 شهریور 1390 18:28

آرشيو سپاس: 3489 مرتبه در 361 پست

کشف حلقه تشعشعی جدید در اطراف زمین

توسط behrad90 » جمعه 11 اسفند 1391 12:10

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد    28 February  


کشف حلقه تشعشعی جدید در اطراف زمین


حلقه تابشی جدیدی که تاکنون ناشناخته بود توسط کاوشگرهای ناسا در اطراف زمین کشف شده است . این یافته توسط  کاوشگرهای دوقلوی "ون آلن " که در حال مطالعه کمربند تابشی زمین موسوم به کمربند ون آلن هستند صورت گرفته است . در واقع در این کشف غافلگیر کننده حلقه ای جدید و موقت در پیرامون زمین شناسائی شده که نشان میدهد حتی نزدیکترین فضای خارجی چقدر برای ما ناشناخته هست . کمر بند ون آلن اولین یافته در  آغاز اکتشافات فضایی بشر بوده است و این ناحیه از ذرات پر انرِژی باردار در سال 1958 کشف شد.

بر اساس شناخت قبلی این کمربند از دو ناحیه بیرونی و درونی تشکیل شده بود . حلقه درونی از الکترونهای پر انرِژی و یونهای مثبت پر انرِژی که در طول این مدت  پایدار مانده اند و ناحیه خارجی عمدتا از الکترونهای پر انرِِِژی تشکیل شده که در طول ساعاتی از روز با توجه به نفوذ بادهای خورشیدی نوسان دارند . اکنون کاوشگرها ناحیه ای جدید در این کمر بند شناسائی کرده اند که  ناپایدار و موقت است و دانشمندان را واردار خواهد کرد تا با مطالعه مجدد این کمربند تابشی چگونگی شکل گیری این ناحیه موقت را مورد بررسی قرار دهند .

این حلقه کشف شده بین حلقه خارجی و درونی قرار دارد و  دلیل شکل گیری آن ناشناخته است اما شاید شکل گیری آن از احتلالات  توفانهای خورشیدی ناشی شود . البته با مطالعه بیشتر میتوان فهمید که این  پدیده ای کم یاب است یا عمومیت دارد .


مقدار عظیم تشعشعی که کمر بند ون آلن ایجاد میکند میتواند خطری جدی برای ماهواره ها باشد بنابر این ناسا در سال 2012 برای درک بیشتر این ناحیه  کاوشگرهای دو قلوی "ون آلن "را پرتاب کرد . این کاوشگرها به سنسورهایی برای مطالعه ذرات پر انرِژی و میدان مغناطیسی با حساسیت بی سابقه ای مجهز شده اند .کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب behrad90 تشکر کرده اند:
Present, KH.I.A.2500, anga2009, hesperus, mj_piremard, Erratic, ARafiee, Ali$amir, ASHKAN95, CAPTAIN PILOT, Shahryar, Mahdi1944, coops, nima-rad, edibk, FREE MAN, oweiys, Reza6662, MISSILE

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان