در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد
Major

Majorنماد کاربر
پست ها

426

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 21 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 29 تیر 1391 13:19

آرشيو سپاس: 2720 مرتبه در 407 پست

ناجوانمردانه‌ترین روش‌های شکار در ایران

توسط jhan2010 » چهارشنبه 16 اسفند 1391 17:51

به گزارش مهر، این روزها در گوشه و کنار کشور موج دیگری از شکار حیوانات با روش‌هایی که حتی گاهی انتشار اخبار آن نیز رقت انگیز است آغاز شده که نشان می دهد ادعاهایی که در مورد برنامه های آموزشی جوامع محلی برای تعامل با حیات وحش برگزار می شود کذب است البته در جایی که مهمترین سازمان حامی حیات وحش نمایشگاه محیط زیست را در کنار نمایشگاه تیر اندازی و شکار بر پا می کند  چه انتظاری از این گونه آموزشهای جسته و گریخته که هرگز پیگیری نمی شوند می توان داشت.

بسیاری از فعالان حقوق حیوانات معتقدند به دلیل همین موضع سازمان در قبال شکارچیان است که در موضوع شکار وصید این همه بی اخلاقی باب شده و آب از آب تکان نمی‌خورد.

صید ماهیان با شوک الکتریکی

به عنوان مثال صید ماهیان با استفاده از شوک الکتریکی یکی از روش هایی است که در بسیاری از رودخانه‌های کشور این روز ها رخ می دهد و با وجود اینکه چندین بار مسئولان محیط زیست نسبت به این شیوه صیادی اعلام موضع کرده اند اما عملاً برخورد اساسی که بازدارنده باشد رخ نداده است.
در این روش سدی كوچك بر رودخانه مي بندند و معبري به عرض يك متر براي عبور آب در وسط آن  باز مي كنند سيم سخت يا جسمي فلزي را که به منبع توليد برق متصل است در وسط معبر قرار مي دهند ماهياني كه از معبر ايجاد شده عبور مي كنند دچار برق گرفتگي مي شوند و بيحال بروي آب مي آيند و جريان آب آنها را مي برد و افرادی که در پايين دست رود منتظرند  ماهيها را جمع آوري مي كنند . منبع توليد برق مي تواند دينام دوچرخه معمولي باشد و يا دينام موتورسيكلت و جت موتور برق كوچك قابل حمل.

البته گاهی نياز به ايجاد سد هم نيست و  سيم سخت يا جسم فلزي عايق برق را در معبر باريكي از رودخانه كار مي گذارند و افرادی  بالاتر از از این معبر ، ماهيان  را با سروصدا و كوبيدن چوب بر سطح آب به طرف كمين گاه مي رانند و ديگران نيز در پايين دست به جمع آوري ماهيان نيمه جان مي پردازند.

شکار آهو با موتور سیکلت

یکی دیگر از شیوه های دلخراش، شگردی است که  برخی شکارچیان دردشت های خراسان برای شکار آهو به کار می برند. آنها  که به جز موتورشان هیچ وسیله ای برای شکار همراهشان نیست سوار بر موتور در دشت ها آنقدر به دنبال آهو می روند تا حیوان بیچاره از فرط خستگی نفسش بند می آید و خودش به زمین می افتد.

کشتار شوکاهای آبستن

اخیراً کشتار حیوانات جوان، ماده، آبستن و حتی گونه های کمیاب و در معرض انقراض هم روندی روبه افزایش داشته  و در فاصله کمتر از سه هفته از کشتار دو راس شوکای کمیاب و آبستن در مازندران کشتار یک راس کل جوان، یک راس بز آبستن و بره هایش در فارس، بیانگر ضرورت بازبینی هرچه سریعتر قوانین زیست محیطی درکشور است.

استفاده از چسب برای به دام انداختن موش های خانگی

از گذشته تا به امروز برای شکار موش های خانگی راه های مختلفی از جمله نگهداری گربه در خانه ، استفاده از مرگ موش  و استفاده از انواع تله موش مرسوم بوده  اما  یکی از جدید ترین ابزار و روش ها برای به دام انداختن موش ها استفاده از چسب موش که موجب می شود حیوان بینوا به تله بچسبد و آنقدر دست و پا بزند تا بمیرد.

سم پاشی در محل فرود پرندگان

اما هفته گذشته منابع محلی دشت آزادگان، شکل تازه ای از بی رحمی شکارچیان را آشکار کردند که در نوع خود بی نظیر است تعدادی از صیادان و قاچاقچیان با سم پاشی  در اراضی زیر کشت واقع شده در محدوده تالاب هورالعظیم باعث شده اند که شمار زیادی پرنده و حتی شغال کشته شوند.

در واقع  قاچاقچیان به منظور سودجویی مقدار زیادی سم را در اراضی کشاورزی در محدوده تالاب رها کرده و این موضوع باعث شده تا پرندگانی چون قمری، یاکریم، چکاوک ، سار، گنجشک، دلیجه، چنگر، دراج، کلاغ ابلغ و حیواناتی همچون روباه، گربه وحشی ، شغال و کفتار تلف شوند.
در حالی که آمارهای بومیان منطقه حکایت از مرگ صدها پرنده در این ماجرا دارد گفته می شود که سم ریزی توسط سودجویان به دلیل لجاجت و دشمنی با محیط بانانی که منطقه را برای آنان ناامن کرده اند صورت گرفته اما مدیرکل محیط زیست خوزستان  دلیل  این اقدام  بی رحمانه شکارچیان را فروش هر چه سریع تر لاشه این پرندگان در بازار عنوان می کند.

به گفته او، بدن این پرندگان بعد از تلف شدن همچنان گرم است و شکارچیان با بریدن سر آنها و با قیمت کمی اقدام به فروش پرندگان در بازار این شهرستان می کنند.
وقوع چنین ماجراهای دلخراش در فاصله کمتر از سه هفته  اخیر نشان از  روند رو به گسترش کشتار حیوانات حتی گونه های کمیاب و در معرض انقراض و نابودی تمام اصولی دارد که زمانی حتی شکارچیان غیرمجاز آنها را رعایت می کردند.

امید به رهایی نیست وقتی همه دیوارند

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب jhan2010 تشکر کرده اند:
hesperus, ne13, nima-rad, Present, Mahdi1944, anga2009, airplane, Ali$amir, tomcatf14ir, CAPTAIN PILOT, srf020, Solver

Captain II

Captain IIنماد کاربر
پست ها

1117

تشکر کرده: 12 مرتبه
تشکر شده: 23 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 3 آبان 1386 15:56

محل سکونت

ايران....از خزر تا خليج هميشه فارس

آرشيو سپاس: 1294 مرتبه در 446 پست

Re: ناجوانمردانه‌ترین روش‌های شکار در ایران

توسط big-man » جمعه 18 اسفند 1391 01:18

استفاده از چسب برای به دام انداختن موش های خانگی

از گذشته تا به امروز برای شکار موش های خانگی راه های مختلفی از جمله نگهداری گربه در خانه ، استفاده از مرگ موش  و استفاده از انواع تله موش مرسوم بوده  اما  یکی از جدید ترین ابزار و روش ها برای به دام انداختن موش ها استفاده از چسب موش که موجب می شود حیوان بینوا به تله بچسبد و آنقدر دست و پا بزند تا بمیرد.


فک نمیکردم این روش ناجوانمردانه باشه ...آخه خدایی موشا اعصاب آدم رو بهم میریزن و راهی واسه آدم نمیزارن
خدایا ...!

نیازی به زمین لرزه نیست ...!

کاخِ آرزوهای این مردم به تلنگری هم فرو میریخت ...!!!

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب big-man تشکر کرده اند:
Present, Mahdi1944, CAPTAIN PILOT, srf020


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 10 مهمان