در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد
Captain I

Captain Iنماد کاربر
پست ها

1924

تشکر کرده: 23 مرتبه
تشکر شده: 92 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 24 فروردین 1389 20:01

محل سکونت

IRAN

آرشيو سپاس: 8506 مرتبه در 1646 پست

«عشق یکطرفه»؛ التماس سفر به مصر با کدام منطق و عزت؟!

توسط HORLIKAN » جمعه 18 اسفند 1391 15:09

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  ؛ رضا غبیشاوی -
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  به نظر میرسد مسأله مصر همچنان با ندانم کاری مقامات ایرانی به صحنه ای برای تحقیرایرانیان تبدیل شده است.
از قبل از انقلاب مصر ودر دوره حکمرانی حسنی مبارک رئیس جمهور وقت مصر، محمود احمدی نژاد از ابوظبی پیغامعجولانه ای را فرستاد که اگر طرف مصری موافقت کند، تا پایان وقت اداری همان روز ،سفارت ایران در قاهره را بازگشایی خواهد کرد که با پاسخ سرد یک مقام دست چندم مصریروبه رو شد.

پس از کناره گیری مبارکاز قدرت هم اشتیاق وصف نشدنی مقامات دیپلمات و غیردیپلمات ایرانی برای برقراریروابط با مصر بدون واقع نگری درباره تحولات حقیقی این کشور، باعث شد رابطه تهران وقاهره به رابطه "عشق یکطرفه" تبدیل شود.

از یک سو هر روز مقاماتایرانی از برقراری مجدد روابط و تبدیل دو کشور به دو متحد استراتژیک و ... سخن می گویندو از سوی دیگر، مقامات مصری همچنان با سردی تمام، گلچینی از دلایل و بهانه ها رابه عنوان پیش شرط برقراری روابط با ایران مطرح می کنند.

مقامات ایرانی از زمانکناره گیری مبارک از قدرت در ابتدای 2011 ، برقراری دوباره روابط با مصر را خبر میدهند ولی تا امروز که در ابتدای 2013 هستیم، خبریحتی از تبادل سفیر
هم
نیست و تنها شاهد اظهارات و تمایل یک طرفه واشتیاق زاید الوصف مقامات ایرانی و اظهارات همراه با اعتماد به نفس بالای آنهادرباره برقراری رابطه در آینده ای نزدیک هستیم آینده ای که معلوم نیست چه زمانیاتفاق می افتد ولی تاکنون منجر به امتیاز دهی های مستمر ایرانی ها و از سوی دیگر بی میلی های ادامه دار طرف های مصری هستیم.

آخرین قسمت این سریالدنباله دار، مسأله سفر ایرانیان به مصر است. سابقه این موضوع به اندکیپس از سرنگونی حکومت حسنی مبارک در اوایل2011 بازمی گردد.

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد از آن زمان تاکنون مقامات ایرانی درباره زمینه های همکاری بامصر به موضوع اشتیاق ایرانی ها برای سفربه مصر و بازدید از آثار باستانی ، تاریخیو دینی این کشور اشاره کرده و می کنند.


مقامات ایرانی در هرمناسبت و مراسمی این موضوع را به طرف مصرییادآور می شدند و می شوند که هزاران هزار نفر ایرانی با جیب های پرپول و اشتیاقبرای خرید و دیدار از آثار دینی و تاریخی و بازارهای مصر آماده سفر به این کشورهستند.

هیچ کسی مخالف سفر ایرانیان به مصر و اضافه شدن مقصدی به مقاصد سفرهای خارجی ایرانیان نیست به ویژه که مصر میزبان آثار باستانی تاریخی مهمی است اما در این ارتباط، چند نکته قابل یادآوری است:


1- کدام کشور دنیا برای اعزام شهروندان خود به کشور دیگری ، اصرار وپافشاری می کند و حاضر به این همه تبلیغ و امتیاز دهی است؟!

اگر گفته شود کهدولت ایران خواهان سفرهای خارجی شهروندان خود است که سخن دروغی گفته شده است! دولتی که برای تبلیغات گردشگری ، محدودیت های خاص وضع می کند بعید است برای سفر و گردش
گری
ایرانیان درمصر این قدر اصرار و پافشاری داشته باشد.

دولت ایران به خوبی می داند که سیاست هایش باعث شده تا طبقه متوسط جامعه ایران حتی از سفرهای توریستی چند روزه به کشورهای همسایه هم منع شوند چه برسد که به کشوری در شمال آفریقا.کشورها قاعدتاً برای جذبتوریست به سمت خود تلاش می کنند ونه برای اعزام توریست به دیگر کشورها. اما مقامات ایرانی ، به هر دری می زنند تا مصری ها اجازه دهند ایرانی ها به آن کشور بروند و حتی برای این منظور ، مدام از خاصه خرجی گردشگران ایرانی دم می زنند ، کما این که پیشتر به مقامات مصری گفته اند هر ایرانی در هر سفر خارجی اش ، 5 هزار دلار خرج می کند ، اگر 400 هزار نفر را راه بدهید ، سالی 2 میلیارد دلار برایتان می ماند. (سخنان آقامحمدی معاون اقتصادی معاون اول رییس جمهور در جمع هیات مصری که خرداد 90 به ایران آمده بود - روزنامه الاهرام)  


2- با اصرار مقامات ایرانی برای اعزام مسافران ایرانی به مصر، مقامات دو کشور توافقنامه ای را در این باره امضا کردند. به گفته وزیر گردشگری مصر، مقامات تهران موافقت کرده اند ایرانی ها در سفر به مصر تنها از دو شهر اسوان و الاقصر بازدید کنند.

به گفته او ، سفر مسافران ایرانی به مصر شامل زیارت از مکان های مذهبی قاهره نمی شود و مقامات ایرانی هم درخواستی برای گنجاندن بازدید اهرام ثلاثه در قاهره در برنامه تور مسافرتی ایرانیان به مصر نداشته اند.دو شهر انتخاب شدهبرای گردشگران ایرانی در سفر به مصر، با فاصله زیاد از پایتخت(قاهره)، در جنوب این کشور قرار دارند.
فاصله هوایی دو شهر اسوان و الاقصر در جنوب مصر تا قاهره به ترتیب حدود 700 و 600 کیلومتر است. لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
چه کسی حاضر است این همه راه را از ایران به مصر سفر کند اما به بازدید از اهرام ثلاثه و آثار باستانی در حومه قاهره نرود؟ مصر با همین آثار تاریخی اش در جهان شهره است.

با نگاه به این موضوع به نظر می رسد مقامات مصری هم می خواستند شاهد حضور گردشگران ایرانی در کشور خودشان باشند و هم اینکه از حضور آنها در پایتخت و مراکز مهم توریستی مصر جلوگیری کنند.


3- وزیر گردشگری مصردر بازگشت از ایران گفته است در ابتدا شرکت های دولتی دو کشور ، برای سفر گردشگرانایرانی به مصر فعالیت خواهند کرد. گردشگران ایرانی "تحت نظر" خواهند بود تا حسن نیتآنها "ثابت شود" و معلوم شود که گردشگران ایرانی تنها برای فعالیت های توریستی و نهکارهای دیگری به مصر می آیند تا این سفرها ادامه یابد. در غیر این صورت این سفرهامتوقف خواهند شد.

باید پرسید که این چه سیاست وعملکرد همراه با عزت است که مقامات ایرانی در برابر مصر در پیش گرفته اند؟ چرا باید ایرانی ها برای سفر به مصر و بازدید از دو شهر جنوبی این کشور، اینقدر تحت تحقیر قرار بگیرند؟ مگر در مصر چه خبر است؟

مقامات ایرانی  از یک سو برای سفر اتباع مصری به ایران به طور یکطرفه لغو ویزا کرده اند و طرف مقابل برای حضور گردشگران ایرانی در کشورش، هر روز شرط و شروطی را تعیین می کند و هر روز تحقیر جدیدی را روانه طرف ایرانی می کند.
البته مقامات مصری ، حق دارند که مشکوک هم باشند زیرا وقتی می بینند هر شرط تحقیرآمیزی که می گذارند تا بلکه مقامات ایرانی بی خیالشان شوند ، شرط هایشان پذیرفته می شود ، با خود می گویند که لابد کاسه ای زیر نیم کاسه است!

4 - دولت مصر هم اکنون با مشکلات و مسائل زیادی در سیاست خارجی و داخلی روبه رو است و جایی برای مسئله سازی جدیدی در قالب ارتباط با ایران ندارد. دولت مصر با زیرکی و هوشیاری تلاش می کند با استفاده از موضوع رابطه با ایران، از دیگر طرف های منطقه ای و جهانی، امتیاز گیری کند.
ایران با سیاست کلی خود به وسیله ای برای امتیازگیری دولت مصر تبدیل شده است تا دولتمردان مصری هر روز با بهانه و دلیل جدیدی ایران را به پای چشمه برقراری رابطه دیپلماتیک بکشانند و بازگردانند.
مصری ها ، نه تنها با این شگرد از ایران امتیاز می گیرند (از جمله اعلام آمادگی ایران برای ارائه وام و فروش تخفیف دار آهن و گندم به مصر)، بلکه از دیگر کشورها نیز با برگه ایران ، امتیاز می گیرند بدین شکل که با طرف های مقابل ایران ، این گونه تعامل می کنند که می بینید؟ ایران دارد خودش را برای ما می کشد و کلی هم امتیاز می دهد ، اگر شما به ما امتیاز ندهید ، ناچار به سمت ایران خواهیم رفت.

گو این که ناز کشیدن مقامات ایرانی ، اگر برای مردم ایران آب ندارد ، برای مصری ها ، نان دارد!
بزرگ ترين گناه ترس است .

امام علي (عليه السلام)

________________________

  کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب HORLIKAN تشکر کرده اند:
vahid_kh, mj_piremard, samsun, Erratic, Lord_Jason, hany, Mohammad.Jafar, jhan2010, Present, serpiko, hamid721, morteza tomcat, FARSHAD.ADL

Captain I

Captain Iنماد کاربر
پست ها

1378

تشکر کرده: 48 مرتبه
تشکر شده: 88 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 6 فروردین 1387 11:10

محل سکونت

شهرکرد

آرشيو سپاس: 8925 مرتبه در 1275 پست

Re: «عشق یکطرفه»؛ التماس سفر به مصر با کدام منطق و عزت؟!

توسط FREE MAN » جمعه 18 اسفند 1391 19:58

خلایق هر چه لایق  :-P  :-P  :-P  :-P  :-P  :-P
زنده بودن حرکتی افقی است از گهواره تا گور و زندگی کردن حرکتی عمودی است از زمین تا آسمان
انسان ها دو دسته اند: آن هایی که بیدارند در تاریکی و آن هایی که خوابند در روشنایی

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب FREE MAN تشکر کرده اند:
samsun

Major II

Major IIno avatar
پست ها

472

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 14 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 15 مهر 1388 13:48

آرشيو سپاس: 2586 مرتبه در 419 پست

Re: «عشق یکطرفه»؛ التماس سفر به مصر با کدام منطق و عزت؟!

توسط samsun » جمعه 18 اسفند 1391 21:34

یکی از دلایل بی اعتمادی مصری ها و علی الخصوص مرسی (که به شخصه آدم متعادلی نمی بینم) سفر دو ماه قبل از سقوط مبارک توسط بعضی از مقامات سیاسی کشور به مصر بود که از حسنی مبارک درخواست برقراری رابطه و ایجاد سفارتخانه کرده بودند! بقیه ماجرا هم که در تاپیک عنوان شده !

حضرت علی (علیه السلام):

ای مالک اگر شب هنگام کسی را در حال گناه دیدی فردا به آن چشم نگاهش نکن! شاید سحر توبه کرده باشد و تو ندانی !

Major

Majorنماد کاربر
پست ها

426

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 21 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 29 تیر 1391 13:19

آرشيو سپاس: 2720 مرتبه در 407 پست

Re: «عشق یکطرفه»؛ التماس سفر به مصر با کدام منطق و عزت؟!

توسط jhan2010 » شنبه 19 اسفند 1391 18:01

اینکه بی اعتمادی مصری ها را در برقراری رابطه ایران با دولت مبارک بدونیم ، فکر درستی نیست چون خیلی از کشورهایی که امروز با مصر ودولت مرسی دست دوستی داده اند در زمان مبارک هم دوست گرمابه وگلستان  ایشان بوده اند بیشترین مورد می توان در نیروی  سلفی ها این کشور که خود اخوان هم از این قماش است برعلیه ایران شیعه دانست و دوم اینکه قدرت ایران درمنطقه،  که مصر به عنوان مدعی رهبری جهان عرب همواره با کشوری که جهان عرب را تهدید کند مقابل خواهد کرد و این تقابل فقط فقط در جهت جلب اعتماد کشورهای عربی می باشد تا بتواند به بهانه مقابله با ایران و ایستادگی در برابر آن امتیاز و باجهای بزرگ وفراوانی  بگیرد
امید به رهایی نیست وقتی همه دیوارند

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب jhan2010 تشکر کرده اند:
Mohammad.Jafar


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 4 مهمان