در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با الکترونيک هواپيمايي به بحث بپردازيد
Captain II

Captain IIno avatar
پست ها

494

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 31 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 13 شهریور 1390 11:52

آرشيو سپاس: 5408 مرتبه در 512 پست

چشمان خاموش جنگنده F 35

توسط marshal1987 » پنج شنبه 24 اسفند 1391 02:27

Strategypage
March 7, 2
013

لینک مطلب :    http://www.strategypage.com/htmw/htecm/ ... 30307.aspx


یکی از جدیدترین سنسورهای ساخته شده برای جنگنده F 35 رادار الکترو اپتیکال  AN/AAQ-37است که قویتر از حسگرهای فرو سرخ تعبیه شده در جنگنده است به طوریکه می تواند در همه جهات گرمای ساطع شده از اشیاء را شناسایی نمیاد. نیروی هوایی این رادار را "کره هشیار غیر فعال(پسیو)" نامگذاری کرده است.

این رادار شبیه به سیستمهای ضدموشک نصب شده بر روی جنگنده ها عمل می کند، این سیستمها دارای چهار سنسور حرارت یاب یا بیشتر هستند که به یک کامپیوتر متصل می باشند. این کامپیوتر با استفاده از اطلاعات رسیده تعیین میکند که آیا موشکی در حال نزدیک شدن به جنگنده هست یا خیر و اگر موشکی شناسایی بشود یک فلر جهت منحرف کردن مسیر موشک و دور کردن آن از جنگنده شلیک می شود.
روش دفاعی دیگری که به طور فزاینده ای در حال عمومیت پیداکردن می باشد ، دفاع لیزری است که با تاباندن گرما روی حسگرهای گرمایاب موشک ها باعث انحراف آنها می گردد.

سیستم راداری جدید دارای حسگرهای گرمایاب حساس تری است به طوریکه می تواند محل پرتاب یک موشک بالستیک را از 1200 کیلومتری و یا مکان یک جنگنده دیگر را در 30کیلومتری مشخص نماید.
نتایج آزمایشات اخیر بر روی این سیستم دفاعی نشان داده است که این سیستم می تواند شعله آتش را در زمین(شلیک تانک،توپخانه یا راکت اندازها) شناسایی نماید.

این نتیجه ای غافلگیر کننده بود که به این سیستم راداری اجازه می دهدبه سرعت محل سلاحهای یاد شده را در روی زمین شناسایی نماید. اگر هرکدام از این سلاحهای مشخص شده مرتبط با دشمن باشند می توان انهارا سریعاً با بمبهای هوشمند مورد هدف قرار داد زیرا سیستم راداری می تواند مختصات GPS  آنهار ا نیز مشخص نماید.
هدف اصلی این رادار شناسایی اهداف هوایی است بدون اینکه مکان خود جنگنده به دلیل ارسال سیگنال راداری لو برود. این روش شناسایی غیر فعال (پسیو) نامیده می شود و می تواند برای شلیک موشک زودتر از جنگنده دشمن مورد استفاده قرار گیرد. به دلایل واضحی نیروی هوایی آمریکا برد دقیق این سیستم راداری را افشا نکرده است.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب marshal1987 تشکر کرده اند:
persiangolf91, Mahdi1944, &mmt, coops, ne13, sandysoha, KH.I.A.2500, Shahryar, demorgan, Lord_Jason, Qaher1406, A3eman, CAPTAIN PILOT, mj_piremard, SHAHABESAGEB, كيارش, FARSHAD.ADL, reza4087, Java, shola

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان