در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد
Major I

Major I

نماد کاربر
456

تشکر کرده: 235 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 18 تیر 1386 21:45

ایران، از خلیج همیشه فارس تا دریای خزر

آرشيو سپاس: 1736 مرتبه در 346 پست

Re: پرتاب نارنجک به طرف مقبره کوروش+عکس

توسط hermes_PERSIAN » پنج شنبه 8 فروردین 1392 19:53

M.Abooali نوشته است:بحث که بی حاصل و تکلیف اتفاق حادث شده روشن است، فقط در باب آداب بحث،

بنده 3 جلد ایران باستان خواندم ... چند هزار صفحه ای است و این فقط یک فقره از مطالعات تاریخی بنده در مورد ایران باستان است. جمع کتب منهای مطالعات متفرقه و آنلاین در اینباره بیش از ده جلد است که قالباً صفحاتش از هزار رد می شده است.

برای من بیان این دانسته های دست و پا شکسته برخی دوستان که از وبلاگ و فلان خبرگذاری یا مثلا دهان به دهان شنیده شده، افق تازه ای را پدیدار نمی کند.

برادر من مدتی مشغول مرمت تخت جمشید و مدتی مشغول مرمت ارگ بم (بعد از زلزله) بوده (رشته تحصیلیش هم مرمت است)، با مدیران ادوار مختلف بازسازی تخت جمشید از نزدیک دیدار و به صورت افتخاری میهمان گردش در تخت جمشید با لیدری امثال ایشان بوده ام.

اینها را گفتم که بدونید با چه میزان سواد و آگاهی دارم در مورد تاریخمان حرف می زنم ... چون کسی نظر مخالف شما دارد حتما بیسوادش فرض نکنید که اینطور همیشه از کسب علم و نادانسته ها بی بهره می مانید.

دوست عزیز ناراحت نشوید
البته در این بحثها معمولا متاسفانه کسی کاری به اطلاعات ندارد و بحثها هم عمدتا نیازی به منبع و ماخذ ندارد.
یکی از دوستان پرسیدند چرا متاسفانه چشم مصنوعی را اجانب کشف نکردند؟ چرا نباید واقعا تاسف خورد؟ آخه ما با این وجود پس تاریخ ایران را گردن کی بیندازیم (در پستهای مختلف بسیاری دوستان میتوانید ببینید)؟ کورش به اون بزرگی رو میخوایم بندازیم گردن خارجیها پس یک چشم کوچولو رو نتونیم گردن کسی بیاندازیم؟ واقعا تاسف نداره؟
منظور از ایران سرزمین اقوام آریایی است پس وقتی در مورد اقوام و تمدنهای قبل از ورود آریایی ها سخن میگوییم بهتر است نام تمدن ذکر شود تا نام ایران مثلا تمدن عیلام. البته وارثان این تمدنها در اقوام آریایی وارد شده به فلات ایران حل شدند
خليج فارس = الخليج الفارسي = Persian Gulf = Persischer Golf = golfe Persique = Περσικός κόλπος = Перси́дский зали́в = الخلیج الفارسی الی الابد
جمال عبدالناصر: کنا سنعمل: حتی یمتد العربی من المحیط الاطلسی الی خلیج الفارسی

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب hermes_PERSIAN تشکر کرده اند:
FARSHAD.ADL, Solver, Ali$amir

Major

Major

نماد کاربر
276

تشکر کرده: 7 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 10 بهمن 1391 22:02

آرشيو سپاس: 1280 مرتبه در 228 پست

توسط 144 » شنبه 10 فروردین 1392 19:00

دوستان سلام
لطفا نام مکان ها را کتابی ننویسید بلکه واقعی بنویسید
به طور مثال نام واقعی کتیبه بیستون ،به صورت محلی :ب ---ِستون یعنی بی ستون است در حالی که بیستون یعنی بیست ستون که با هم ادغام شده است و بیستون خوانده می شود اصلا شما ستونی اون دورو ور می بینید ؟،یا مثلا طاق بستان ،اصلا چنین کلمه ای وجود نداد درست اون تاق ،به معنی سر دیوار)و سان (که در زبان محلی سان یعنی سنگ)بنابر این درست جمله تاق و سان (واو را کشیده بخوانید مثلا تاقو...)یعنی تاق و سنگ،
ممنون
دوستان یک توصیه بیایید به عنوان یک انسان نه به عنوان بسیجی یا غیر بسیجی ،انقلابی یا غیر انقلابی برای ظهور منجی بشریت دعا کنیم ،مثلا هفته ای دو رکعت نماز برای سلامتی و ظهور ایشان به جا آوریم شاید ما هم توانستیم جزئی از یاران  حضرت باشیم
بنده خودم سال ها به تفکر ظهور اعتقاد نداشتم اما پس از بررسی های بسیار به این نتیجه رسیدم که ظهور واقعیست و شاید نزدیک ،به وله من از سیاست و کارهای بعضی ها حمایت نمی کنم اما من به عنوان یک انسان خودم به این نتیجه رسیده ام که باید تلاش کنیم تا به واقعیت تبدیل شود
راستی دوستان من شنیدم که در یکی از کاخ های خشایار شا شاهنشاه وسیله ای شبیه مولد برق به دست اومده درحالی که افتخار برق به ادیسون رسیده
یا می دونید ایران در زمان ساسانیان(که اونو درخشان ترین دوره ی)ایران می دونند "پارچ"شیشه ای به دست اومده؟
بیاییم به دور از سیاست زدگی برای کشورمان تلاش کنیم و نه اینکه هر کاری که نتوانستیم انجام بدیم اونو بندازیم گردن حکومت بی عرضگی خودمونو به حکومت نسبت بدیم ،ما ایرانی هستیم و اگر ایران برایمان مهم است ایرانی زندگی کنیم و برای پیشرفت کشورمون تلاش کنیم
تا عظمت گذشته مان را به دست آوریم که داریم میاوریم ،ما انسان هستیم ،ایرانی هستیم ،ما شیعه یا سنی یا غیر مسلمان نیستیم و با هم باید متحد باشیم
کوروش مرد بزرگی بود و به اعتقاد بسیاری یک پیامبر بود کسی که حقوق بشر را وجود آورد که در بسیاری از کشورهای کنونی هم وجود نداره ،اما بعد از اسلام ایران همچنان قدرتمند بوده است تا جاییکه که سلسله آل بویه که ایرانی االاصل بودند توانستند خلافت بغداد که در زمان خودش قویترین بود را خراج گذار ایران کند ،اما ما در  زمان فعلی در بهترین دوره ی معاصر خودمون هستیم
بیایید به عنوان یک انسان برای بشریت بجنگیم ،اما چرا ما در برابر مقدونی ای که در برابر ما دیده نمیشد شکست خوردیم ،یا در برابر اعرابی که نمی دانستند جنگ یعنی چه(یک بار سعد ابی وقاس به دربار ایران برای اعلان جنگ به ایران میایید که درباریان ایران به او می خندند و کیسه ای خاک از خاک سرزمین ایران را بر دوش او می نهند که یعنی بخشی از سرزمین ایران رو به او به صورت مجانی می دن که پس از چندی رستم فرخزاد به دربار می آیید و داستان را جویا می شود و پس ازان به دنبان سعد می رود که او را نمی یابد ،وقتی باز می گردد به او می گویند چرا اورا دنبال کردی که او می گوید"ما باختیم"
غرضم این بود که بگویم شاید اگر اسلام به ایران نمی آمد شاید ما با داشتن چنین امرایی دیگر کشوری به اسم ایران نداشتیم
و ایران فرهنگی (ایران بزرگ)یک رویا بود باید همه ی جوانب رو در نظر گرفت
به امید ایران بزرگ و متحد بودن مردم ایران و قدرت ایران ،به امید پروردگار بار دیگر بزرگی خودرا به دست می آوریم
در تمام رنج هایی که میکشی "صبر" اوج احترام به حکمت خداوند است

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب 144 تشکر کرده اند:
saeid 7, Ali$amir

Novice Poster

Novice Poster

نماد کاربر
79

تشکر کرده: 16 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 8 مهر 1390 17:26

تهران

آرشيو سپاس: 605 مرتبه در 87 پست

توسط hamid721 » دوشنبه 12 فروردین 1392 14:30

esijoon نوشته است:
hamid721 نوشته است:آنچه هخامنشیان انجام دادند :

..اولین قانون ممنوعیت برده داری

.. اولین قانون آزادی اندیشه و مذهب

.. اولین سیستم قضایی برای رسیدگی به شکایات

.. اولین سیستم آموزش و پرورش (کورش بزرگ با کمک مادرش ماندانا )

.. اولین قنات سازی و هدایت آبهای زیرزمینی برای کشاورزی

.. اولین راهسازی و اداره راهداری

.. اولین بیمه ی کارگری ( داریوش بزرگ، کسانی که در حین ساخت بنای تخت جمشید جان خود را از دست میدادند حقوقشان به خانواده ایشان تعلق میگرفت )

.. اولین دولتِ پرداخت کننده ی مزایای کارگری در کنار حقوق

.. اولین دولت ِ پرداخت کنندده ی مزایای دوران بارداری به زنان شاغل

.. اولین سیستم دریانوردی تجاری (داریوش بزرگ ، حفر کانال برای اتصال نیل به دریای احمر ،ساخت بنادر مختلف در راه دریایی بین ایران و هند ، کندن کوه آتوس در یونان و بوجود آوردن تنگه ی جدید آبی برای عبور کشتیها ، تعیین مسیر دقیق کشتیرانی در دریای پارس و.... )

.. اولین سیستم پستی ( تا پیش از هخامنشیان چاپارها مخصوص دربار بودند ولی داریوش بزرگ دستور داد که مردم میتوانند نامه ها و پیغامها و کالاهای خود را به عزیزانشان در راه دور به چاپارها بسپارند و چاپارها بر اساس حقوق ماهیانه ای که از دولت میگرفتند موظف بودند که تمامی نامه ها و پیغامها را به سلامت به مقصد برسانند ، مانند پستچیهای امروز)

.. اولین سیستم طبقه بندی مشاغل تخصصی (در دولت هخامنشی حقوق بر اساس میزان تخصص در حرفه ی مربوطه داده میشد و افراد در پستهایی که در آن تحصیل کرده و یا تخصص داشتند به کار گرفته میشدند )

.. اولین قانون گمرکی ( کالاهای صادراتی و وارداتی مشمول پرداخت گمرکی بودند )

.. اولین دستگاه اطلاعاتی (در زمان داریوش بزرگ بوجود آمد با نام چشم و گوش شاه )

و این تنها گوشه ای از خدمات هخامنشیان در 2500 سال پیش میباشد .

منابع :

منشور کورش بزرگ
کتیبه های سفالیِ یافت شده در تخت جمشید
کتیبه ی بیستون
تاریخ هرودوت(همعصر هخامنشیان)
کتاب جغرافیای استرابون
ایرانیان و یونانیان (کتزیاس ، همعصر هخامنشیان)

ممنون از ارسالتون دوست عزیز......فقط چند نکته کوچک....

منابعی که شما فرمودید کمی غیر قابل استناد است....

چند روزه داریم بحث میکنیم که مورخان یونانی با غرض نسبت به ایران باستان تاریخ نگاشته اند.....بعد شما استناد به هرودوت و کتریاس می فرمایید؟؟؟

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد پزشک دربار شاه بود ولی مشکل بزرگش یونانی بودنش هست

هرودوت هم که کاملا معلوم الحال

در مورد کتیبه داریوش بزرگ در بیستون هم این  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد ....چیزایی که شما فرمودید من ندیدم ولی تا هست از فرو نشاندن شورش های :

•  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
  •  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
بود.....

در مورد استوانه کوروش بزرگ هم باید بگم اول که این منشور خیلی ناقصه چون بسیار صدمه دیده.....

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

عواملی که شما فرمودید در هیچ یک از متون معرفی شده از طرف خودتون موجود نیست......

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد ....که البته با مطالعه دیگر ارسال های آن پیجی که معرفی کردم و لینک دادم به نیتش خوب میشه پی برد....

موفق باشید

آن تاریخ نگاران  یونانی که در مورد شکوه هخامنشی نوشته اند ، میشوند دروغ گو !!!
دیدن گل به خودی بعضی ها ، خیلی رنج آوره
یک ایرانی بیاید و سعی کند که ثابت کند ، آن نکات مثبتی  که تاریخنویسان یونانی  در مورد هخامنشیان ، نوشته اند ، دروغ است .  دشمنان فرضی وسیله ای شده اند برای باستان زدایی !
هر وقت خواستید در مورد قبل از اسلام مطالعه کنید ، بهتر است تعصب دینی خود را کنار بگذارید . چه قبل از انقلاب و چه بعد از انقلاب ایران ، پژوهش گران خارجی ، در مورد شکوه هخامنشیان ، اشکانیان ، ساسانیان می نوشتند
(صنعت ، هنر ، علم ، ... )  .
اکنون طوری می گویند که دشمنان فرضی می خواهند که ما در مورد قبل اسلام ، آگاه بشویم و اهداف شومی از این کار دارند

کمی فکر کنید ، من چند مورد از مواردی که در بالا آوردم را توضیح می دهم  ، بقیه این موارد را هم کمی تحقیق کنید ، میتوانید توضیحاتی در مورد آن پیدا کنید  :

اولین قانون آزادی اندیشه و مذهب  در منشور کوروش آمده است : من فرمان دادم هرکس در مذهب و پرستش خدای خود آزاد باشد

اولین دولتِ پرداخت کننده ی مزایای کارگری در کنار حقوق

در حفاری‌های انجام شده در محل تخت جمشید تعداد بسیار کتیبه‌های گلی که در انبارهای زیر تخت جمشید انباشته شده که بر اثر سوختن تخت جمشید پخته شدند یافت شد و همگی به آمریکا ارسال شد که متأسفانه در بین راه تعداد بسیاری از آنها از بین رفتند و مقدار مانده نیز به علت جنگ جهانی دوم در انبارهای دانشگاه آمریکا ماند و ترجمه نشد. سر انجام ترجمه صورت گرفت که مشخص شد حاوی دفاتر حسابداری امپراتوری هخامنشی است و فراتر از آن مشخص شد ایرانیان در آن زمان چگونه می‌زیسته‌اند به عنوان مثال مشخص شد کلیه کارگران و مهندسان در ساخت تخت جمشید حقوق در یافت داشته (شراب - گندم و گوشت و...)

https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AA%D8 ... B%8C%D8%AF

اولین دولت ِ پرداخت کننده ی مزایای دوران بارداری به زنان شاغل

و زنان دارای حقوق کامل بوده و حتی مرخصی بارداری داشته و کسانی هم حقوق دریافت می‌داشته‌اند تا از کودکان مراقبت کنند

https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AA%D8 ... B%8C%D8%AF

اولین قانون ممنوعیت برده داری
قسمتی از منشور کوروش

"آنگاه که من به آرامش و بی آزاربه بابل در آمدم در میان هلهله و شادی اورنگ فرمانروایی را در در کاخ پادشاهی استوار داشتم ... بی شمار سپاهانم به صلح در بابل گام بر داشتند. روا نداشتم کسی وحشت را بر سرزمین سومر و اکد فرا آرد. نیازمندیهای بابل و تمامی پرستشگاه های آنان را پیش دیده داشتم و در بهبود زندگی همگان کوشیدم. همه یوغ های ننگین بردگی را از مردمان بابل بر داشتم. خانه های ویرانشان را آباد کردم. به تیره بختیهاشان پایان دادم.

آیا فکر میکنید !؟ واقعا فکر میکنید ؟!

خیلی ناراحت کننده هست ، که  سعی می کنید شکوه تاریخ خود را زیر سوال ببرید ، دیگر از کسانی که می آیند فیلم های ضد ایرانی مانند 300 را می سازند ، چه توقعی داریم !
شاید هم با دیدن فیلم های مانند 300 لذت می برید که تاریخ قبل از اسلام ما را آن گونه نشان می دهد
البته شاید شما تاریخ خود را از بعد از  آنکه اسلام وارد ایران شد  میدانید . شاید هم از بعد از انقلاب  ،  ولی تاریخ سرزمین من ، از خیلی قبل تر از آنکه اسلام وارد ایران بشود ، شروع شده !
اگر میخواهید بگویید که واقع بین هستید ، در مورد آنچه اعراب در ایران کردن هم واقع بین هستید  ، آیا اطلاعی از جنایات اعراب در ایران ، در زمان حمله به ساسانیان دارید ؟ شاید هم کتاب تاریخ طبری را که در مورد جنایات اعراب در ایران نیز نوشته است ، دروغ است !!؟؟

پس اگر جواب شما را ندادم ، دلیل بر آن نیست که پاسخی ندارم ، یا این که موافق شما هستم ، فقط از این به بعد سعی میکنم با کسانی که  ، در باور خویش همیشه حق دارند  ،

بحث نکم
.

بدبخت ملتی که تاریخ کشورش را نداند ، شوربخت تر از آن ملتی که نخواهد تاریخ کشورش را بداند. و تیره بخت از آن ملتی که تاریخ کشورش را به ریشخند می گیرد.

" احمد کسروی "

آخرين ويرايش توسط hamid721 در دوشنبه 12 فروردین 1392 15:33, ويرايش شده 1 در کل.

اگر به فساد و ظلم مهلت داده شود، به صورت عادت در خواهد آمد و همانند موريانه، وطن را از درون نابود خواهد كرد.
................
اميليانو زاپاتا

فیلسوف آلمانی فردریک هگل می گوید :
"اساس توسعه جوامع انسانی با تاریخ ایران آغاز می شود، و این نقطه ی سرآغاز تاریخ جهان است."

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب hamid721 تشکر کرده اند:
sand_fighter, hermes_PERSIAN, SORENA, FARSHAD.ADL

Major I

Major I

نماد کاربر
456

تاريخ عضويت

توسط hermes_PERSIAN » دوشنبه 12 فروردین 1392 15:15

144 نوشته است:دوستان سلام
لطفا نام مکان ها را کتابی ننویسید بلکه واقعی بنویسید
به طور مثال نام واقعی کتیبه بیستون ،به صورت محلی :ب ---ِستون یعنی بی ستون است در حالی که بیستون یعنی بیست ستون که با هم ادغام شده است و بیستون خوانده می شود اصلا شما ستونی اون دورو ور می بینید ؟،یا مثلا طاق بستان ،اصلا چنین کلمه ای وجود نداد درست اون تاق ،به معنی سر دیوار)و سان (که در زبان محلی سان یعنی سنگ)بنابر این درست جمله تاق و سان (واو را کشیده بخوانید مثلا تاقو...)یعنی تاق و سنگ،
ممنون

سلام
دوستان نام بیستون اصولا به ستون هیچ ارتباطی ندارد. این اسم از ادغام دو نام (بغ) به معنی خدا و (ستون) پسوند مکان ایجاد شده است.
خليج فارس = الخليج الفارسي = Persian Gulf = Persischer Golf = golfe Persique = Περσικός κόλπος = Перси́дский зали́в = الخلیج الفارسی الی الابد

esijoon, sand_fighter, hamid721, FARSHAD.ADL

Major

Major

نماد کاربر
276

تاريخ عضويت

توسط 144 » چهارشنبه 14 فروردین 1392 01:51

سلام
انگار شما بیستون رو با بغداد اشتباه گرفته اید،دقیقا ربط بغ رو با ستون بگید ،ستون صفت می باشد که به دارنده ی آن  ربط می دهند
علت ایجاد بیستون مربوط به مکان نبوده بلکه به دلیل اینکه منطقه ای متشکل از سنگ های آهکی (که زودتر و راحت تر تغییر میابند )و دسترسی کمتر نتیجه گرفته شده که بخشی از دوران رو در خودش  جای بده نه ناحیه ای که خدا اونو داده باشه(البته همه جارو خدا داده)
اون چیزی که جنابعالی می فرمایید مربوط به بغداد(یعنی ناحیه ای که خداد داده=البته بغداد در ابتدا روستایی به نام بغ بوده که در زمان منصور عباسی و به کمک ایرانیان اونو توسعه میده و نام اون را بغداد می نهند)بستون به دلیل اینکه در دوردست قرار داشته و رو سینه ی کوه بوده اونو بی ستون نامگذاری کرده اند چرا؟چون در اون زمان اکثر بناها دارای ستون بوده اند مثل تخت جمشیذ و...اما بیستون بدون هیچ گونه ستونی بنا شده ،اگر قرار بود به بغ مرتبط باشه کلمه ای شبیه بغتان یا یه همین چیزی بود ، در ضمن من خودم زبون و فرهنگم اینه
یا مثلا تاقوسان درست  تلفظ می شود؟چوارقاپی چطور ...خیلی از این نام ها  اشتباهی ترجمه شده...

اما دوستان در مورد حفر کانال سویز خودتون بیایید فکر ببینید این آدم چقدر بر نقشه جهان مسلط بوده که تونسته چنین کانالی رو ایجاد کنه
همین الان با این همه جی پی اس و فلان هنوز بخش هایی از جهان و رودی مثل آمازون ناشناخته است ،کاری که حتب الانم هم کسی نمی تونه انجامش بده ،یا مثلا مجسمه بزرگ داریوش در مصر که اونو به ایران منتقل می کنند طبق اسناد ومقایسه با زمان حالا کار غیر ممکنی بوده ،توی یکی از اهرام مصر(بزرگ ترینش)به خط میخی ،سریانی و بابلی و مصری به زبان داریوش بزرگ نوشته شده :و ما خدای را سپاس گذاریم که   سرزمین ایران را بر مصر پیروز گرداندو..اما چه حیف که برخی از مثلا روشنفکرها به ایت تاریخ پر عظمت پشت می کنند و پیشرفت را در گرو غربی بودن می دانند

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب 144 تشکر کرده اند:
hamid721

Major I

Major I

نماد کاربر
456

تاريخ عضويت

توسط hermes_PERSIAN » چهارشنبه 14 فروردین 1392 16:19

سلام دوست عزیز
بیستون متشکل از بغ (خدا) و ستون (تغییر یافته ستان پسوند مکان) است، فرمایش شما کاملا صحیح است این نام هم مانند بغداد از یک جزء بغ تشکیل شده است که در بسیاری از واژه های باستانی ایران قابل رویت است مانند بغدخت(الهه).
کوه بیستون به دلیل شکل منحصر به فرد خود دارای این نام شده است و در کیش زرتشتی یکی از مکانهای آیینی است. از شهری دیگر در کنار بیستون نام برده شده بانام کارمیسین که بعدا در طول زمان نام آن دستخوش تغییرات شد.
شاد و سربلند باشید.

esijoon, 144, Mohammad.Jafar, FARSHAD.ADL

Major I

Major I

نماد کاربر
456

تاريخ عضويت

توسط hermes_PERSIAN » چهارشنبه 14 فروردین 1392 22:37

144 نوشته است:سلام
انگار شما بیستون رو با بغداد اشتباه گرفته اید،دقیقا ربط بغ رو با ستون بگید ،ستون صفت می باشد که به دارنده ی آن  ربط می دهند
علت ایجاد بیستون مربوط به مکان نبوده بلکه به دلیل اینکه منطقه ای متشکل از سنگ های آهکی (که زودتر و راحت تر تغییر میابند )و دسترسی کمتر نتیجه گرفته شده که بخشی از دوران رو در خودش  جای بده نه ناحیه ای که خدا اونو داده باشه(البته همه جارو خدا داده)
اون چیزی که جنابعالی می فرمایید مربوط به بغداد(یعنی ناحیه ای که خداد داده=البته بغداد در ابتدا روستایی به نام بغ بوده که در زمان منصور عباسی و به کمک ایرانیان اونو توسعه میده و نام اون را بغداد می نهند)بستون به دلیل اینکه در دوردست قرار داشته و رو سینه ی کوه بوده اونو بی ستون نامگذاری کرده اند چرا؟چون در اون زمان اکثر بناها دارای ستون بوده اند مثل تخت جمشیذ و...اما بیستون بدون هیچ گونه ستونی بنا شده ،اگر قرار بود به بغ مرتبط باشه کلمه ای شبیه بغتان یا یه همین چیزی بود ، در ضمن من خودم زبون و فرهنگم اینه
یا مثلا تاقوسان درست  تلفظ می شود؟چوارقاپی چطور ...خیلی از این نام ها  اشتباهی ترجمه شده...

اما دوستان در مورد حفر کانال سویز خودتون بیایید فکر ببینید این آدم چقدر بر نقشه جهان مسلط بوده که تونسته چنین کانالی رو ایجاد کنه
همین الان با این همه جی پی اس و فلان هنوز بخش هایی از جهان و رودی مثل آمازون ناشناخته است ،کاری که حتب الانم هم کسی نمی تونه انجامش بده ،یا مثلا مجسمه بزرگ داریوش در مصر که اونو به ایران منتقل می کنند طبق اسناد ومقایسه با زمان حالا کار غیر ممکنی بوده ،توی یکی از اهرام مصر(بزرگ ترینش)به خط میخی ،سریانی و بابلی و مصری به زبان داریوش بزرگ نوشته شده :و ما خدای را سپاس گذاریم که   سرزمین ایران را بر مصر پیروز گرداندو..اما چه حیف که برخی از مثلا روشنفکرها به ایت تاریخ پر عظمت پشت می کنند و پیشرفت را در گرو غربی بودن می دانند

دوست عزيز
بيستون نام بنا نيست نام يك كوه است و طبيعتا يك منطقه
درست است كه الان در غربي ترين استان ايران واقع است در انزمان زياد هم در كناره ايران نبوده تصور نماييد كه ايران در انزمان تا سارد امتداد داشت،  در بيستون هم بنائي وجود ندارد كه نيازمند ستون باشد مفصل ترين كتيبه دوران داريوش اول، مجسمه هركول، كتيبه دوران اشكاني، يك كتيبه ناتمام دوران ساساني(فراتاش يا فرهاد  تراش) بعلاوه كتيبه دوران صفوي
دوست عزيز، تاريخ ايران انقدر عظيم است كه نيازي به بزركنمايي ندارد، شناخت ما ايرانيان إز نقشه جهان در انزمان انقدر هم زياد نبوده، اينرا ميتوان از نقشه هاي به جا مانده در انزمان بخوبي دريافت ولي اين از عظمت حفر كانال سويز نمي كاهد، اين كانال قبل از حفر قبلا هم قرار بوده به دست فراعنه حفر شود ولي ترس از به زير اب رفتن دلتاي نيل مانع شد در حاليكه مهندسين إيراني خيال داريوش را از اين أمر راحت كردند،

FARSHAD.ADL

Major

Major

نماد کاربر
276

تاريخ عضويت

توسط 144 » شنبه 17 فروردین 1392 02:26

سلام
در کیش زرتشتی یکی از مکانهای آیینی است
به گمونم منظور شما آناهیتا باشه که نماد خدای آب یعنی زندگی بوده
.
از شهری دیگر در کنار بیستون نام برده شده بانام کارمیسین که بعدا در طول زمان نام آن دستخوش تغییرات شد.
اون شهر قرمیسین بوده و شهر کرمانشان فعلی هستش ،که این نام به هیچ وجه نمی تونه با بستون قرابتی داشته باشه

بيستون نام بنا نيست نام يك كوه است و طبيعتا يك منطقه
درست است كه الان در غربي ترين استان ايران واقع است در انزمان زياد هم در كناره ايران نبوده تصور نماييد كه ايران در انزمان تا سارد امتداد داشت،  در بيستون هم بنائي وجود ندارد كه نيازمند ستون باشد مفصل ترين كتيبه دوران داريوش اول، مجسمه هركول، كتيبه دوران اشكاني، يك كتيبه ناتمام دوران ساساني(فراتاش يا فرهاد  تراش) بعلاوه كتيبه دوران صفوي
بنده عرض نکردم بیستون نام بناست ،بستون شاید نام یک قوم بوده باشد یا هرچیز دیگری ،اما واژه ی بغ نمی تواند پیشوندی برای معرفی یک مکان باشد،به ترکیب بندی بیستون توجه کنید بی+ستون از دو واژه معنادار تشکیل شده ،اما اگر مراد از به کاربردن واژه ی بیستون لحاظ کردن بغ باشد نمی بایست بغ را بی خواند
البته یه احتمال دیگه رو میشه در نظر گرفت :باتوجه به اینکه بعضی افراد  به جای ستان ،ستون رو به کار می برند مثل نان و نون
میشه اینرو نیز در نظر گرفت که بی ستون توسط یک قومی ایجاد شده و به خاطر بزرگی بنا به نام آن قوم نامگذاری شده باشد ،مثل کردستان یا چیزی مشابه اما پس از اینکه آن منطقه از مردم آن قوم خالی شده به عنوان بی ستون (ستان)نامگذاری شده باشد یعنی این که دیگر از آن مردم کسی آنجا زندگی نمی کند،و ستان پسوند صفت مالکیت باشد نه پسوند معرفی ، اما کاربرد واژه ی بغ همچنان غیر محتمل است
مسلما در آن زمان با توجه به بزرگی قلمرو ایران بستون چه بستا در میان ایران قرار داده باشد اما این چیزی رو عوض نمی کنه بستون خود یک بناست و نیازی ندارد تا توسط یک بنایی دگر معرفی شود و بنده هم عرض نکردم مکان فعلی بستون واقعیست اما من باور دارم بسیاری از نامگذاری هایی که روی بناها صورت گرفته غیر واقعیست و به ویژه بناهایی که در استان کرماشان بوده ،به طور یه قلعه تاریخی متعلق به 9000ق.م هست که اسم واقعیش "چیاژنگه"هر کدام از این دو واژه معنی متفاوتی دارند و بر خلاف نام ظاهری ژنگه این واژه معنای جنگ نمی دهد(شاید جنین تصور شود که معنای جنگ می دهد )در حالی که ژن معنایی نزدیک به زندگی می دهد ،و میشه گفت نام آن شهر با توجه به اینکه مسلما شهر در آن زمان زیاد بزرگ نبوده و قلعه تمام شهر را در بر می گرفته میشه گفت معنای آن مکان زندگی بوده است یا به تعبیر حال روستا یا شهر )ست اما چغا جنگه نام گذاری شده
تاريخ ايران انقدر عظيم است كه نيازي به بزركنمايي ندارد، شناخت ما ايرانيان إز نقشه جهان در انزمان انقدر هم زياد نبوده، اينرا ميتوان از نقشه هاي به جا مانده در انزمان بخوبي دريافت ولي اين از عظمت حفر كانال سويز نمي كاهد، اين كانال قبل از حفر قبلا هم قرار بوده به دست فراعنه حفر شود ولي ترس از به زير اب رفتن دلتاي نيل مانع شد در حاليكه مهندسين إيراني خيال داريوش را از اين أمر راحت كردند،                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      

بنده به هیج عنوان فکر بزرگنمایی نداشته ام ،ضمنا اگر نمرودیان یا فراعنه توان چنین کاری رو داشتند آنرا انجام می دادند ،اما چنین کاری تسلط بر مسیر حرکت رو دها و دریا و ناهمواری ها و حتی جنس زمین می داشته است که از توان مصریام خارج بوده است
بله ایرانیان در ابتدا خیلی از صنعتگری ها را از فینیقی ها آموختند اما بعدها آنرا گسترش دادند این دیگه بزرگنمایی یا کوچک نمایی ندارد
میشه نتیجه گرفت شناخت مردمان آن زمان از نقشه بسیار بوده
به امید شادکامی

Major I

Major I

نماد کاربر
456

تاريخ عضويت

توسط hermes_PERSIAN » شنبه 17 فروردین 1392 10:24

نه خود بیستون با نام بغستون یکی از اماکن آیینی است و الا معبد آناهیتا از ابتدا معبد بوده است.
نه اون شهر قرمیسین نبوده در این باب دو نظر هست یکی اینکه نام کرمانشاه از از زمان ساسانیان کرمانشاه بوده و دیگری اینکه تغییر یافته نام کارمیسین است که در اوستا در مکانی در نزدیکی بیستون واقع شده است(نظر دکتر کزازی و اوستا). نام قرمیسین که پس از اسلام به کرمانشاه اطلاق شد مشخص نیست که تغییر یافته کدام نام است.
در باب نام کرمانشاه که فرمودید البته بپذیرید که 9000 سال قبل از میلاد به قیل از اختراع خط و حتی ممکن است زبان برگردد و نام چغا (در زبان کردی به معنی تپه است)به زبان کردی بر میگردد که قومی هستند که از 4000 تا 5000 سال قبل و نه قبل از میلاد بعنوان جزیی از  مادها به ایران آمدند.
در این باب هم خواهش میکنم مطالعه بیشتری داشته باشید.
نقشه های به جا مانده از دوران هخامنشی در ایران و یونان بسیار است که می توان آنها را حتی در اینترنت هم پیدا کرد و بعلاوه در کتابی که در باب نام خلیج فارس بنیاد ایران شناسی منتشر نموده قابل رویت است.

FARSHAD.ADL

قبلي