در اين بخش مي‌توانيد در مورد تمامي مسائل مرتبط با میکروکنترلرهای AVR به بحث بپردازيد
Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
5576

تشکر کرده: 1558 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 26 آذر 1387 16:20

آرشيو سپاس: 11653 مرتبه در 2024 پست

نحویه برقراری ارتباط یک میکرو با کامپیوتربه چه طریق می باشد؟

توسط sinaset » چهارشنبه 14 فروردین 1392 16:22

سلام خدمت همه دوستان .

مطالب زیادی در اینترنت در رابطه با نحویه برقرار کردن میکرو  کنترول ها با کامپیوتر موجود می باشد ، ولی تا حدودی برای افرادی (مبتدی  مثل من) باعث سردرگمی می شود.

به طور واضح می شود بیان کرد به چه طریقی می شود با میکرو کنترول های ارتباط برقرار کرد ؟(اطلاعات و برنامه ها را به ان انتقال داد یا ویرایش کرد )

و ایا افرادی که ،مثل من  پروگرامر ندارن ، برای ساخت اولین پروگرامر ، نیاز به پروگرامر کردن میکرو دارن ؟ (کمی در این رابطه بیشتر توضیح دهید

باتشکر فراوان
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب sinaset تشکر کرده اند:
Present

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
5576

تاريخ عضويت

Re: نحویه برقراری ارتباط یک میکرو با کامپیوتربه چه طریق می ب

توسط sinaset » سه شنبه 20 فروردین 1392 08:18

سلام
دوستان لطفا راهنمایی کنید .
ممنون خواهم شد . :razz:

Furious Poster

Furious Poster

no avatar
357

تشکر کرده: 21 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 14 بهمن 1386 13:04

آرشيو سپاس: 754 مرتبه در 232 پست

توسط kingday » سه شنبه 20 فروردین 1392 22:34

دوست عزیز
روشهای متفاوتی برای برقراری ارتباط وجود دارد که به نوع میکرو هم بستگی دارد

متداولترین روش ارتباطی از طریق پورت سریال  Rs 232 , Rs 485 هست
در برخی مدلهای بروزتر و سریعتر مثل سری های آرم از یو اس بی و اترنت هم استفاده میشود که بالطبع سرعتهای بالاتر و کاربد شبکه ای هم دارن
البته در مورد اترنت و 485 قابلیت شبکه در کاربردهای صنعتی و غیره نیز وجود دارد.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب kingday تشکر کرده اند:
Present, sinaset

Novice Poster

Novice Poster

نماد کاربر
72

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 2 اردیبهشت 1390 01:40

آرشيو سپاس: 177 مرتبه در 57 پست

توسط isflooloo » سه شنبه 20 فروردین 1392 23:21

ما اون روزها پروگرامر را آماده خریه و به ژورت ژارالل وصل می کردیم .بعد هم با همان نرم افزلاری که داخل جعبه اش بون در محیط بیسیک برناه را می نوشتیم. تا جایی که یادمه پروگرامر در برابر خود میکرو قیمت بالایی نداشت البته اگه گروهی و مشترک کار کنین بالطبع هزینه ها هم کم میشه.
عاقبت به خیر باشین

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب isflooloo تشکر کرده اند:
Present, sinaset

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
5576

تاريخ عضويت

توسط sinaset » چهارشنبه 21 فروردین 1392 08:43

سلام دوستان
ممنون از هر دو شما بابت پاسخ .
ولی نیاز به رفع شبه بیشتری دارم .

ببینید مثلا من یک میکرو کنترول از شرکت avr دارم ، برای اینکه بتونم برنامم رو بهش انتقال بدم ، باید یک کابل پروگرامر rs232 را ساخته یا خریداری کرده باشم ؟
یعنی دیگه چیزی نمی خواد ؟ بعد من از طریق یک کابل رشته ی ،پایه ها میکرو رو به rs 232 وصل کنم و برنامه رو از طریق کامپیوتر ارسال کنم ؟!

ممنون میشم بیشتر توضیح بدهید ، واقعا ممنون میشم
باتشکر :razz:

Junior Poster

Junior Poster

no avatar
113

تشکر کرده: 2 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 22 دی 1385 14:12

آرشيو سپاس: 203 مرتبه در 58 پست

توسط ali2914 » چهارشنبه 21 فروردین 1392 12:20

سلام
پست او.ل شما کمی گمراه کننده بود.
اول اینکه بحث پروگرام کردن میکرو با مساله ارتباط برقرار کردن میکرو با کامپیوتر متفاوته.
1- اگر می خوایید اطلاعاتی بین میکرو و pc مبادله کنید می شه از ارتباط های RS232 و RS485 و USB استفاده کرد که البته هر 3 روش ارتباط غیر مستقیم هست یعنی نمی شه مستقیم و بی واسطه میکرو را به کامپیوتر متصل کرد و برای این ارتباط ها شما نیاز به IC های MAX232  و MAX485 و FT232 و یا آی سی های مشابه دارین.ساده ترین روش RS232 هست که روش ساده و ارزانی هست و کامپیوتر توسط پورت سریال و MAX232 به 2 تا پایه میکرو وصل می شه .
2-اگر می خواید از کامپیوتر برای پروگرام کردن میکرو استفاده کنید بحث کاملا متفاوت هست . برای برنامه ریزی AVR شما باید از پروگرامر ها استفاده کنید. اما راحت ترین روش در صورتی که کامپیوتر شما پورت پارالل داشته باشه استفاده از روش STK200-300 هست . اگه پورت پارالل داشته باشید (پشت کیس به صورت یه پورت مادگی صورتی رنگ 25 پایه) می تونید با خرید یه سوکت 25 پایه نری و مقداری سیم بدون هیچ قطعه اضافی میکرو را پروگرام کنید . کافیه در اینترنت مدار STK200-300 راسرچ کنید . در ضمن در کتاب میکرو کنترلهای AVR نوشته علی کاهه نحوه کار نوشته شده و مدارش موجود هست .اما اگه پورت موازی نداشته باشید مثل من مجبور هستین پروگرام خریداری کنید که فکر کنم الان حدود 30 تومن قیمت داره.ساخت پروگرامر را توصیه نمی کنم چون پر درد سره و هزینه بیشتری داره. در کل توصیه می کنم به سایت های ایران میکرو و ECA.IR مراجعه کنید . این سایتها خیلی خیلی تخصصی تر هستن و خیلی اطلاعات کامل تری اونجا هست

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب ali2914 تشکر کرده اند:
sinaset

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
5576

تاريخ عضويت

توسط sinaset » چهارشنبه 21 فروردین 1392 13:30

سلامی دوباره
ممنون بابت این اطلاعات مفید .

دوست من ،من پورت سریال و 25 پین ندارم (فکر می کنم ،سری مادربرد های جدید ، تقریبا از اخرین سری های dual core به بعد ، از این پورت ها خیلی کمتر استفاده شده)

می تونید بیشتر در رابطه با گزینه 1 و 2 توضیح بدهید ( فرق این دو در چیه ،؟ مثلا اگر من چند خط برنامه نوشته باشم ، باید از کدام طریق اطلاعات رو به میکرو انتقال بدم ؟،یا مثلا اگر بخواهم ، اطلاعات یک میکرو رو تغییر بدهم از کدام روش استفاده کنم )

و سوال اخر ، من اسی max232 رو دارم ، ایا این ای سی فقط برای ارتباط سریال طراحی شده یا یو اس بی رو پشتبانی می کند ؟

باتشکر

Junior Poster

Junior Poster

no avatar
113

تشکر کرده: 2 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 22 دی 1385 14:12

آرشيو سپاس: 203 مرتبه در 58 پست

توسط ali2914 » پنج شنبه 22 فروردین 1392 18:15

سلام
فکر کردم کامل توضیح دادم !
ببین دوست من اگه شما می خوایید برنامه روی میکرو بریزید یعنی باید میکرو پروگرام بشه پس نیاز به پروگرامر دارید . اگه پورت 25 پین دارید پروگرامر بسیار ساده تر می شه و فقط شامل چند تا سیم و یه سوکت 25 پین می شه . اما همونطور که خودتون گفتین در مادربرد های جدید معمولا پورت 25 پین وجود نداره . پس باید از برد پروگرامر دیگه ای استفاده کنید . پس مجبورین بخرین که می تونید از فروشنده های قطعات الکترونیکی بخرین.چون ساخت پروگرامر پیچیده و پر دردسر و در ساختش نیاز به یه میکرو داره که اون باید خودش با یه پروگرامر دیگه پروگرام بشه! و کلا بی خیال !! توصیه می کنم یه پروگرامر STK500 بخرین

اما فرض کنیم شما با میکرو یه مدار طراحی کردین و ساختین و میکرو را هم پروگرام کردین و طرز کار این مدار جوریه که باید اطلاعاتی را به یه کامپیوتر یا یه مدار دیگه ارسال کنه مثل برد کنترل کننده یه پرینتر که اطلاعات با کامپیوتر مبادله می کنه اونوقت می تونید برای این تبادل دیتا از MAX232 استفاده کنید . توجه کنید که این تبادل دیتا برای میکروییه که قبلا برنامه ریزی شده و در مدار خودش قرار گرفته و آماده شده نه برای برنامه ریزی میکرو.

جواب سوال آخرتون هم منفی هست .  max232 برای ارتباط سریال با استانداردRS232 هست . که یه روش نسبتا کند و قدیمی و کوتاه برد اما ساده و کارآمد هست . برای usb باید از ft232 استفاده کنید که نسبتا پیچیده تر و پردرد سره اما سرعت بالایی داره . به هر حال هرکدام کاربرد خودشو داره.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب ali2914 تشکر کرده اند:
sinaset