در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد
Captain II

Captain IIno avatar
پست ها

494

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 31 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 13 شهریور 1390 11:52

آرشيو سپاس: 5408 مرتبه در 512 پست

ایــران به دنبال کشف ذخایر نفت رسی

توسط marshal1987 » پنج شنبه 29 فروردین 1392 15:24

Reuters
April 17


لینک خبر :  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

  
روز چهارشنبه سرپرست تیم اکتشاف شرکت نفت جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که ایران جستجو و کشف ذخایر نفت و گاز رسی در نزدیکی مرز عراق را شروع می کند.

همزمان با انقلاب رسی در ایالات متحده امریکا که می تواند چهره این کشور را از بزرگترین وارد کننده نفت به صادر کننده نفت و گاز تغییر دهد ، کشورهایی مانند عربستان صعودی نیز تحقیق برای کشف ذخایر نفت رسی را آغاز کرده اند.
  
هرمز قلاوند ، رئیس تیم اکتشاف شرکت نفت در این باره گفت که ایران قبل از مارچ سال اینده اولین جستجوهای خود را در منطقه غرب و در رشته کوهای زاگرس آغاز خواهد کرد.
  
کشف و استخراج نفت رسی پرهزینه تر از نفت معمولی است اما این موضوع برای کشورهایی که در حال حاضر واردکننده نفت هستند بسیار مورد توجه و قابل قبول است.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب marshal1987 تشکر کرده اند:
sinaset, scientist66, Bystander, CentralWeb, morteza tomcat, hermes_PERSIAN, Present, Mehrab373, srf020, reza4087, shazdepesar, mahdi2elve, onbekende, nima-rad, airplane, Ali$amir, hesperus, CAPTAIN PILOT, jhan2010

Captain II

Captain IIno avatar
پست ها

494

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 31 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 13 شهریور 1390 11:52

آرشيو سپاس: 5408 مرتبه در 512 پست

Re: ایــران به دنبال کشف ذخایر نفت رسی

توسط marshal1987 » پنج شنبه 29 فروردین 1392 18:36

با توجه به علاقه همین چند نفر به مطلب یه نکته رو اینجا اضافه میکنم ...

در بررسیهای زمین شناسی که امریکا از منطقه انجام داده یه منطقه خیلی بزرگ شامل ذخایر خیلی عظیم گاز رسی تشخیص داده شده

بخشی از این منطقه در عراق و دقیقتر کردستان عراقه
بخشی در جنوب و جنوب شرقی ترکیه و مناطق هم مرز با عراق قرار داره
باریکه ای از این میدان گازی هم در منطقه کردنشین سوریه قرار گرفته

اما ایران ؛ سهم بزرگی از این میدان گازی در غرب ایران قرار داره که تقریباً اکثر استانهای غربی و شمال غربی رو تا مرکز کشور در بر میگیره

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب marshal1987 تشکر کرده اند:
scientist66, j.ghahraman, Mehrab373, mahdi2elve, reza4087, shazdepesar, Cloor Master, jhan2010, hesperus, airplane, Bystander, CentralWeb, CAPTAIN PILOT, hermes_PERSIAN, onbekende, morteza tomcat, srf020

Captain II

Captain IIنماد کاربر
پست ها

1407

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 8 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 3 شهریور 1385 01:31

محل سکونت

مازندران

آرشيو سپاس: 5989 مرتبه در 1152 پست

Re: ایــران به دنبال کشف ذخایر نفت رسی

توسط airplane » جمعه 30 فروردین 1392 00:38

سلام
این هم برای توضیح بیشتر


استخراج نفت از ماسه هاي نفتي در كانادا


استخراج نفت از ماسه هاي نفتي در كانادا
تهران / واحد مركزي خبر / 1387/04/19 00:42:19.15 زمين هاي ماسه اي در كانادا بخش عظيمي از ذخاير نفت جهان را در خود جاي داده است. به گزارش تلويزيون سي ان ان،يكي از بزرگترين ذخاير نفت جهان در منطقه فورت مك موري كانادا قرار دارد.البته اين نفت به شكل نفت خامي كه همه مي شناسند،نيست بلكه طلاي سياه اين منطقه ماسه هايي است كه متشكل از آب و نفت خام است.نفت در چنين قالبي فقط در دو نقطه ازجهان يعني ونزوئلا و كانادا يافت مي شود. به گزارش سي ان ان،از هر دو تن ماسه نفتي،يك بشكه نفت خام به دست مي آيد.با افزايش بي سابقه قيمت نفت و بنزين،استخراج نفت از ماسه هاي نفتي به كاري پردرآمد تبديل شده است. شركت هاي بزرگ نفتي مانند اكسون موبيل،شل و شورون و ديگر شركت هاي نفتي روزانه يك و نيم ميليون بشكه نفت از زمين هاي حاوي ماسه نفتي در كانادا استخراج مي كنند و بخش عمده آن را نيز به آمريكا مي فرستند. سي ان ان افزود،هزينه استخراج نفت از ماسه هاي نفتي بيشتر از استخراج از چاه نفت است زيرا نفت بايد از ماسه جدا شود.اين نوع نفت قابل تبديل به نوع مرغوبي از نفت است كه در پالايشگاههاي توليد بنزين كاربرد دارد. سي ان ان افزود پيش بيني مي شود توليد نفت از زمين هاي ماسه اي كانادا تا سال دو هزار و بيست به چهار ميليون بشكه در روز برسد اما نياز جهان به نفت تا آن سال بيش از اين مقدار افزايش خواهد يافت

تكنولوژي جديد استخراج نفت از ماسه هاي نفتي مورد استفاده قرار مي گيرد
شركت Royal Dutch Shell تكنولوژي جديدي را براي كاهش اثرات زيست محيطي ناشي از توليد نفت از ماسه هاي نفتي معرفي مي كند.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني شركت ملي نفت ايران، شركت Royal Dutch Shell تكنولوژي جديدي را براي كاهش اثرات زيست محيطي ناشي از توليد نفت از ماسه هاي نفتي معرفي مي كند اين عمليات كه با نام عمليات بهبود توسط كف دما بالا شناخته شده است.

ميزان آلودگي هاي انتشار كربن ناشي از استخراج نفت خام از ماسه هاي نفتي را در حدود 10 الي 15 درصد كاهش داده و به ميزان انتشار كربن ناشي از توليد سنتي نفت نزديكتر شده است.

ماسه هاي نفتي كانادا بزرگترين كانسار نفتي دنيا خارج از عربستان سعودي است ولي اين ذخاير در بيتومين هاي قيرمانند، قرار گرفته اند، كه براي آزاد سازي نياز به فعاليت هاي انرژي گيردارند كه موجب توليد حجم بالايي CO2 مي شود.

در روش froth treatment ماسه هاي نفتي را در مخازن 20 متري قرارداده و تا دماي c80 تحت فشار، حرارت مي دهند و در مرحله اول كف غني از نفت از ماسه ها جدا مي شود، در اين روش، حرارت جداسازي 2 برابر روشهاي قديمي بوده و در نتيجه نفت با سرعت بيشتري استخراج مي شود.

همچنين تجهيزات كمتر، آب و انرژي كمتر براي توليد هر بشكه نفت در اين روش مصرف مي شود، بازدهي بالاي اين روش هزينه هاي مصرف شده براي توليد حرارت را جبران كرده، همچنين انرژي بيشتري ذخيره شده و گازهاي گلخانه اي كمتري در محيط آزاد مي شوند.

بر اساس اين گزارش، شركت شل در راستاي سرمايه گذاري 7/13 ميليارد دلاري براي توسعه پروژه ماسه هاي نفتي آتاباسكا در آلبرتاي كانادا، قصد دارد سال آينده 2 تانك 20 متري ديگري را وارد عمل كند، آتاباسكا در حال حاضر به طور متوسط 155هزار بشكه در روز نفت توليد مي كندولي پيش بيني مي شود در طرح توسعه، 100هزار بشكه ديگر به توليد روزانه اضافه شود.

حدود 60 درصد نفت توليد شده از ماسه هاي نفتي به ايالات متحده صادر مي شود، اما شل و ساير شركتهايي كه از ماسه هاي نفتي، نفت استخراج مي كنند مانند اكسون موبيل و سانكور انرژي جهت جذب دو برابر توليدات نفت از ماسه هاي نفتي در 6 سال آينده به بازار آمريكا اميدوارند.
آیا می دانید هر فرد پس از مرگ با اهدای اعضای خویش می تواند سبب نجات یا ارتقای سلامتی بیش از 50 نفر شود


برای عضویت در انجمن اهدای عضو به لینک زیر مراجعه کنید


 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

تا چند زنم بروی دریاها خشت               بیزار شدم ز بت‌پرستان کنشت

خیام که گفت دوزخی خواهد بود          که رفت بدوزخ و که آمد ز بهشت
کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب airplane تشکر کرده اند:
nima-rad, CentralWeb, reza4087, hermes_PERSIAN, CAPTAIN PILOT, marshal1987, morteza tomcat, Mehrab373

Captain II

Captain IIno avatar
پست ها

494

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 31 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 13 شهریور 1390 11:52

آرشيو سپاس: 5408 مرتبه در 512 پست

Re: ایــران به دنبال کشف ذخایر نفت رسی

توسط marshal1987 » جمعه 30 فروردین 1392 01:11

با تشکر از دوستمون airplane

البته یه یاداوری کوچیک لازمه اینجا  ....  

Sand oil یا نفت ماسه ای  با shale oil  یا نفت رسی فرق میکنه .

هر دو نفت غیر متعارف هستند ولی نفت ماسه ای ماسه های اغشته به مواد نفتی هستند که در سطح زمین قابل برداشت هستند ولی نفت و گاز رسی مربوط به لایه های رسی زمین هستند که در اعماق زمین قرار دارند و باید حفاریهای عمیق و افقی صورت بگیره برای استخراجشون .

نفت ماسه ای هزینه ی کمتری برای استحصال لازم داره در حالی که نفت رسی بیشتر خرج بر میداره استخراجش.

یه فرق مهم دیگه هم اینه که نفت ماسه ای همه جا نیست و کانادا در این موضوع خیلی خوش شانس بوده ولی نفت رسی در اغلب کشورهای جهان وجود داره و فقط باید اکتشاف و بررسی زمین شناسی دقیق صورت بگیره برای کشف اون.

حفاری نفت رسی هم به صورت افقی و اصطلاحاً فراکینگ هست که این تکنولوژی در اختیار چند شرکت قرار داره فعلاً و خیلی همه گیر نشده

نکته آخر اینکه در برداشت نفت رسی نباید بی مهابا عمل کرد و باید خیلی سنجیده و مهندسی شده عمل برداشت صورت بگیره چون لایه های رسی زمین در مناطقی که مثل ایران گسل زیاد دارند یا در اطراف میادین نفت و گاز طبیعی قرار دارند حساس هستنددر اخر هم این خبری که قرار دادید مربوط به خیلی قبل بود و الان همه چی خصوصاً تکنولوژی های بکار رفته در هر دو نوع این نفتها به شدت تغییر کرده و مشکلات قبل خیلی کاهش پیدا کرده .

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب marshal1987 تشکر کرده اند:
hermes_PERSIAN, shazdepesar, mj_piremard, Java, CAPTAIN PILOT, hesperus, morteza tomcat, sinaset, Blanco, CentralWeb, reza4087, onbekende, Mehrab373


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 13 مهمان