در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد
Captain II

Captain IIno avatar
پست ها

494

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 31 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 13 شهریور 1390 11:52

آرشيو سپاس: 5408 مرتبه در 512 پست

ذخیره سازی برق حاصل از توربینهای باد فراساحلی در زیر دریا !!

توسط marshal1987 » پنج شنبه 12 اردیبهشت 1392 21:13

ایده ای برای رفع یکی از مشکلات نیروگاههای بادفراساحلی
ذخیره سازی انرژی الکتریکی حاصل از توربینهای باد فراساحلی در زیر دریا
    
MIT News
April 25, 2013

  
لینک مطلب:   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
  
  
  
بعد از اینکه محققان توانستند در مورد نیروگاههای خورشیدی ترمال راهی برای تولید برق دائمی و یکنواخت از طریق ذخیره سازی انرژی حاصله پیدا کنند ،اینک محققان دانشگاه MIT  نیز روشی را برای ذخیره سازی انرژی باد حاصل از توربینهای فراساحلی ارائه داده اند.
  
توربینهای مزارع باد فراساحلی میتوانند مقدار بسیار زیادی انرژی الکتریکی تولید کنند اما این انرژِی قابل پیش بینی نیست و ممکن است در زمانهایی که شبکه برق به ان نیاز ندارد مانند اواخر شب تولید شود برای همین ممکن است نتوان از توان کامل آن استفاده کرد.
  
برای حل این مشکل محققان MIT  روشی رابه نام "کره ذخیره سازی" ارائه داده اند که ساختارهایی قوطی مانند غول پیکر از بتن هستند که در کف دریا قرار می گیرندو هرکدام هزاران تن وزن دارند و می توانند انرژِی حاصل از توربینهای دریاپایه ثابت یا شناور را ذخیره کنند .
  
روش کار بدین صورت است که ، هر زمان انرژِی الکتیرکی تولید شده توسط توربینها بیش از میزان مورد نیاز شبکه بود، انرژِی حاصله به پمپهایی که به کره بتنی متصل است انتقال داده می شود. در اینجا پمپها آب دریای داخل این کره را به خارج آن پمپاژ میکنند تا این کره که 30 متر قطر دارد خالی شود.
  
هرگاه شبکه ساحلی به انرژی بیشتر از آنچه توربینها در حال تولید هستندنیاز داشت، آب دریا از طریق درگاههایی که به توربین و در نهایت ژنراتور مجهزند به داخل کره انتقال داده می شود و اینگونه برق اضافی مورد نیاز شبکه تولید و به ساحل منتقل می گردد.
  
این ساختارها برای یک کره 25 متری در عمق 400 متری اب میتوانند تا 6مگاوات ساعت انرژِ برق را ذخیره نمایند.که بنا بر محاسبات MIT هزارکره اینچنینی می توانند تا چند ساعت برق یک نیروگاه هسته ای را در خود ذخیره کنند.
  
این روش می تواند مشکل دائم و مطمئن بودن انرژی تولیدی توسط توربینهای باد فرا ساحلی را مرتفع نماید.و بدین صورت با اطمینان بیشتری می توان یک نیروگاه فراساحلی با 1000 توربین را جایگزین یک نیروگاه زغال سنگ یا هسته ای کرد.
  
طراحان این طرح میگویند که وزن زیاد این کره های بتونی که دیواره آنها 3 متر قطر دارد باعث می شود که در زمان خالی بودن نیز در کف دریا قرار داشته باشند و البته برای حمل آنها نیز باید از قایقهای مخصوص استفاده کرد چون وزن بیش از حد آنها جابه جایی را مشکل خواهد کرد.
  
یکی از اعضای تیم، هزینه تمام شده برای ساخت و نصب هر کدام از این کره ها را 12 میلیون دلار ذکر کرده و البته اضافه نمود که با توسعه و ساخت انبوه هزینه آن کمتر خواهد شد.صدها کره میتوانند برای یک نیروگاه بزرگ شناور در فاصله دور بکار گرفته شوند.
  
لازم بذکر است که در فواصلی که عمق اب بیش از 50 متر است پایه های بتونی ثابت نصب نمی شود و از تکنولوژِ پایه های شناور استفاده می گردد که خود دارای انواع مختلف و گوناگونیست.
  
  
  

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب marshal1987 تشکر کرده اند:
Mohammad 1985, CentralWeb, Solver, CAPTAIN PILOT, nasir irani, pasha85, reza4087, Java, SORENA, MOHAMMAD_ASEMOONI

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 4 مهمان