در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد
Rookie Poster

Rookie Posterنماد کاربر
پست ها

22

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 3 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 21 تیر 1390 23:20

آرشيو سپاس: 72 مرتبه در 16 پست

Re: رونمایی از سلاح‌ها، مهمات و لباس استتار/ تشریح ویژگی‌ها

توسط goldeagle » پنج شنبه 2 خرداد 1392 23:05

تجهيزات سپاه را با ارتش مقايسه كنيد. چرا ارتش تو اين زمينه يه تكون اساسي به خودش نمي ده؟ جون سربازان اهميت نداره؟ بودجه كافي نيست؟ مشكل از كجاست؟  همه براي يكي، يكي براي همه، همه براي ايران  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب goldeagle تشکر کرده اند:
Present, Shahryar, alirezak2, Ghost Rider, ne13, كيارش, امام قلي خان, رضاخان, nasir irani, Mahdi1944

Colonel II

Colonel IIنماد کاربر
پست ها

3475

تشکر کرده: 286 مرتبه
تشکر شده: 466 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 20 اردیبهشت 1387 08:44

آرشيو سپاس: 13553 مرتبه در 2799 پست

Re: رونمایی از سلاح‌ها، مهمات و لباس استتار/ تشریح ویژگی‌ها

توسط Solver » پنج شنبه 2 خرداد 1392 23:41

goldeagle,  

تفکیک سپاه و ارتش به این شکل اشتباه است، فراموش نکنید کلیه تجهیزات زیر نظر ستاد و وزارت دفاع هستند و برابر طرح تقسیم بسته به بخش های عملیاتی این سلاح ها تقسیم می شود. مثلا سلاح رسمی ارتش ژ3 است اما تمام یگان های منطقه ای قرارگاه جنوب سلاحشون کلاش است! در حالی که ستاد و یگان های پدافند همین پادگان ها از ژ3 استفاده می کنند.

یا مثلا به طور معمول گروهان های شناسایی سلاحشون متفاوت و به تناسب نیاز تحرک پذیری بالاتر است.

البته جای ارتقا وجود دارد، اما بحث هزینه ارتقا با میزان رشدی که به شانس دست یابی به اهداف ایجاد می شود اگر دقت شود، واقعا ارتش با همین سلاح ها اوضاعش خوب است. متاسفانه ارتش کشور ما بخش موتوریش ضعیف است، اگر نه از نظر سلاح چه کیفی و چه کمیت اصلا مشکل نداره. خود بنده با یک نوع ژ3 تیر اندازی داشتم که به مراتب وزن کل سلاح از کلاش سبک تر بود. جالب بدونید تقریبا تمام کسانی که با این سلاح تیر اندازی داشتند، اصطلاحاً 2 - 1 می زدند ! یعنی در بدترین حالت تیر اندازیشان از هر 2 تیر قطعا یکی به هدف خواهد خورد. البته ان افراد تیم تیرانداز بوند و نسبتا ماهر، اما خوب بالاخره کیفیت سلاح بالاخره تو چند صد تا تیر اندازی خودش را نشان میدهد.

کلاش که اصلا برای بالای 100 متر حتی با دوربین به درد نمیخوره ! چون واقعا شلخته تیر اندازی می کند و البته در دست بازی زیاد دارد. در حالی که ژ3 بدون دوربین تا 300 متر (در صورت مهارت تیر انداز شاید بالاتر) با دقت سانتیمتر می شود باش تیر اندازی داشت و تصمیم گرفت مثلا هدف را کشت یا فقط زخمی کرد!

من تجربه تیراندازی با سلاح های زیادی را داشتم، اونهم به صورت تمرینی با تعداد تیر بالا،  شاید تعجب کنید اگر بگم ژ3 از نظر من بهترین سلاح است!  -  شما این ژ3 های تمرینی که دست سربازان هست را نگاه نکن که 2 تا تیر نزده گیر می کند!

ما به تعداد کافی ژ3 رزمی داریم که کار باهش برای کسی که با این تمرینی ها کار کرده است مثل آب خوردن است.

فقط بحث این است بر خلاف تصور ایران تو بحث نظامی اصلا جنگ روانی نداره و خیلی اوقات رونمایی قلابی می کند در حالی که چیزهای خیلی قابلی را پنهان نگه میدارد
[ Never is Never an Answer ||| Personal Site:  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  ]


New Memberno avatar
پست ها

11

تشکر کرده: 8 مرتبه
تشکر شده: 4 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 12 تیر 1391 09:57

آرشيو سپاس: 18 مرتبه در 7 پست

Re: رونمایی از سلاح‌ها، مهمات و لباس استتار/ تشریح ویژگی‌ها

توسط iranpcl » جمعه 3 خرداد 1392 21:15

M.Abooali نوشته است:
من تجربه تیراندازی با سلاح های زیادی را داشتم، اونهم به صورت تمرینی با تعداد تیر بالا،  شاید تعجب کنید اگر بگم ژ3 از نظر من بهترین سلاح است!


میتونید بگید با چه سلاح هایی تیراندازی داشتید؟ یعنی نسبت به چه سلاح هایی ژ3 رو برتر دیدید؟؟
البته من هم با ژ3 تیراندازی داشتم و باید بگم برای سیبل 100 متری هرجوری هم بیخیال تیراندازی میکنی هدف رو میزنی با وجود اینکه با کلاش تو 100متری هرجوری هم که دقت و مهارت و توکل به خدا به خرج میدی باز فوقش از هر خشاب 7-8تا به سیبل میخوره

این که گفتید:
M.Abooali نوشته است:
تمام یگان های منطقه ای قرارگاه جنوب سلاحشون کلاش است!

اون هم با این وضع کلاش ها که بنده بسیار دیدم قبضه هایی دست هر سرباز که مثلا با کش خشابش رو بستن یا کمی خمیدگی دارند(باید به 180درجه خالی میدان شلیک کنید و ال.. تیر میخوره به خودی) یا ... و همچنین سپاه رو تا جایی که بنده دیدم(مطلع نیستم) کلا با کلاش کارمیکنن باز وضع خوبی دارند؟
البته شاید هم نگه داشتن تازه هاشون رو برای روز مبادا!؟

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب iranpcl تشکر کرده اند:
ne13

Major II

Major IIنماد کاربر
پست ها

305

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 11 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 23 شهریور 1391 11:57

آرشيو سپاس: 1706 مرتبه در 287 پست

Re: رونمایی از سلاح‌ها، مهمات و لباس استتار/ تشریح ویژگی‌ها

توسط onbekende » جمعه 3 خرداد 1392 21:33

iranpcl,  

بنده با جناب M.Abooali موافقم.
چنیدن بار دیدم که مثلا در یک پادگان،دست سربازها از همین کلاش هایی که گفتید(مثلا با کش خشابش رو بستن یا کمی خمیدگی دارند(باید به 180درجه خالی میدان شلیک کنید و ال.. تیر میخوره به خودی) یا ... )دیدم ولی وقتی به قسمت نگهداری سلاح اون پادگان رفتم کلاش های تازه و براق(!)رو دیدم که فقط بعضی وقتها تست میشن و روغن کاری و...و دیدم که فرماندهان نسبت به این سلاح ها حساس هستن(!)یعنی زیاد دست سربازان وظیفه نمیدن.
چندین نفر از آشناها هم میگفتن وقتی میرفتیم میدان تیر،کلاش های شکسته و... میدن دستمون.میگفتن از مسئولان میپرسیدیم اینا چرا اینجوری هستن میگفتن اینا از زمان جنگ موندن... :grin:
در ضمن هستن کسانی که در 100 متر با کلاش وسط سیبل رو راحت میزنن.

موفق باشی برادر :razz:

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب onbekende تشکر کرده اند:
Mehrab373, Solver, كيارش, zzvf, MK4482, ne13

Colonel II

Colonel IIنماد کاربر
پست ها

3475

تشکر کرده: 286 مرتبه
تشکر شده: 466 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 20 اردیبهشت 1387 08:44

آرشيو سپاس: 13553 مرتبه در 2799 پست

Re: رونمایی از سلاح‌ها، مهمات و لباس استتار/ تشریح ویژگی‌ها

توسط Solver » جمعه 3 خرداد 1392 21:48

iranpcl,  

ژ3 را نسبت به سلاح هایی که قابلیت جانشین کردنشون در ارتش به صورت حقیقی وجود داره قیاس کردم. منظور این نیست ژ3 مشکل نداره، کلا ساختار ژ3 خشک و پر اشکال است، گیر میکند، داغ می کند و تیراندازی مستمر نمی شود باش داشت و یا مثلا تیرانداز را خسته می کند (هم حملش و هم تیراندازیش) اما محاسنش را اگر در نظر بگیرید، که در صدر اونها تسلط تیرانداز به سلاح و هدف است، یا مثلا برد و قدرت تخریب این سلاح را در نظر بگیرید.

یاد حرف فرماندهی افتادم که از این فیلم های جنگی یک نکته جالب برای من روشن کرد، گفت میدونی چرا تو این فیلم های ایرانی ها تیر می خورند اما باز سر پا هستند و میروند باز کلی عراقی می کشند؟ گفتم خوب دیگه ایرانی سازه فلیم ها، گفت تو واقعیت هم تا حدود زیادی اینطور بوده، گفتم چطور؟  گفت دلیلش این است که ایرانی ها تیر کلاش می خوردند و معمولا زخمی شدن با کلاش انسان را از رمق نمی ندازه و طرف هنوز قدرت رزم داره، اما برخورد تیر ژ3 حتی با نقاط غیر حساس که کشنده نباشد هم، اونقدر طرف را از رمق خواهد انداخت که توان رزمش را کامل خواهد گرفت!

نکته جالبی بود که تا به اون لحظه بهش فکر نکرده بودم، اما خیلی مهم است، دوستانی که تاکتیک های رزم پیاده را بشناسند و با طرح لایه لایه دفاعی نیروی زمینی ما آشنا باشند، متوجه هستند که چقدر زخمی کردن به این شکل برای ما اهمیت دارد.

اصلا جزو مواردی که آموزش داده می شود به صورت تئوری و البته تمرین عملی، همین زخمی کردن هدف به شکلی که زنده بماند است. زیرا یک زخمی به مراتب پر دردسر تر و پر هزینه تر است از یک کشته برای یگانی که در حال حمله و جابه جایی باشد.

شرح تجربیات بنده زیاد به بحث مرتبط نیست، بنده صرفا نظرات خود را دادم و احتمال نادرست بودنش نیز وجود دارد.
[ Never is Never an Answer ||| Personal Site:  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  ]

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Solver تشکر کرده اند:
ne13, Mohammad.Jafar, onbekende, zzvf, Amiiiin, Mahdi1944, SHAHABESAGEB, MK4482, كيارش, Mehrab373, Present, امام قلي خان

Major II

Major IIno avatar
پست ها

751

تشکر کرده: 409 مرتبه
تشکر شده: 197 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 6 مهر 1389 02:18

محل سکونت

تهران

آرشيو سپاس: 3323 مرتبه در 703 پست

Re: رونمایی از سلاح‌ها، مهمات و لباس استتار/ تشریح ویژگی‌ها

توسط morteza tomcat » جمعه 3 خرداد 1392 21:58

بنده با یکی از رزمنده های قدیمی ارتش که صحبت میکرد می گفت ژ3 که قدیمی که ما استفاده میکردیم همان هایی که از آلمان مستقیما وارد شده بود مشکل گیر کردنش خیلی کم بود ولی ژ3  مونتاژ ایران خیلی بیشتر گیر میکنه منهم هم با کلاش و هم با ژ3 تیر اندازی کردم و ژ3 به نظر من هم خیلی تو دقت تیر اندازی سرتره نسیت به کلاش

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب morteza tomcat تشکر کرده اند:
VAHSHI, Mehrab373, Present, ne13

Captain

Captainنماد کاربر
پست ها

1780

تشکر کرده: 4 مرتبه
تشکر شده: 71 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 29 اردیبهشت 1386 15:58

آرشيو سپاس: 11669 مرتبه در 1512 پست

Re: رونمایی از سلاح‌ها، مهمات و لباس استتار/ تشریح ویژگی‌ها

توسط typhoon » جمعه 3 خرداد 1392 21:59

چندین بار این بحث در این انجمن انجام شده است و این هم برای چندمین بار!!!

فشنگهای سری 7.62 نوعی از مهمات هستند که از قدرت تخریبی بیش از حد نیاز برای سلاح های هجومی برخوردار هستند و در اکثر کشورهای پیشرفته و البته بسیاری از متحدین آنها جایگزین کالیبرهای کوچک شدند. معایب سلاح ژ-3 مثل سنگینی، لگد و صدای بالا بسیار بیشتر از محاسن آن است. سلاحی که نمی توان با آن به صورت اتوماتیک با دقت تیراندازی کرد به درد نبردهای امروز نمی خورد. مشکلی که سلاح های دیگری مثل FAL ، کلاش و ام 14 هم از اون رنج می برند. خود روسها هم با تغییر کالیبر در سلاحی مثل AK74 سلاح بسیار کنترل پذیر تر و دقیق تری رو طراحی کردند.مسئله اینجاست که چه در زمان تمرین و چه در زمان رزم واقعی باید از سلاح کیفیت داری استفاده کرد. کاربری که در زمان تمرین با سلاح بی دقت آموزش دیده نمی تواند در میدان رزم از سلاحی دقیق بهره ببرد. متاسفانه بحث سلاح های انفرادی در کشور ما بسیار کم مورد توجه واقع شده و می تونه برای کشور مشکل ساز بشود.
Old soldiers never die.They just fade away

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب typhoon تشکر کرده اند:
ne13, رضاخان, coops, interceptor

Major

Majorنماد کاربر
پست ها

291

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 13 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 20 مهر 1389 12:35

آرشيو سپاس: 882 مرتبه در 234 پست

Re: رونمایی از سلاح‌ها، مهمات و لباس استتار/ تشریح ویژگی‌ها

توسط saeid 7 » جمعه 3 خرداد 1392 22:19

کلاش در حالت تک تیر تقریبا دقیق میزنه.
ژ-3 بخاطر اینکه مرمی کالیبر بزرگ هست و البته بخاطر چرخش زیاد در داخل لوله خیلی گرم میشود و وقتی به هدف بخوره گلوله چند سانتیمتر نفوذ میکند و بعد به چند گلوله کوچکتر تقسیم میشود به همین خاطر تیر اگر حتی به دست دشمن هم بخورد دست را با خودش میبرد. به قول عراقی ها (توپ دستی).
حالا من یک سوال داشتم. به جای اون اسلحه تک تیر انداز چرا از برنو استفاده نکردند؟

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب saeid 7 تشکر کرده اند:
Mehrab373, GH58

Major II

Major IIno avatar
پست ها

465

تشکر کرده: 33 مرتبه
تشکر شده: 43 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 3 مرداد 1387 20:29

آرشيو سپاس: 817 مرتبه در 250 پست

Re: رونمایی از سلاح‌ها، مهمات و لباس استتار/ تشریح ویژگی‌ها

توسط shadro » شنبه 4 خرداد 1392 09:09

آقا اينا كه هر ماه چندتا اسلحه اختراع ميكنن پس چرا دست سربازا و كادريها همون تفنگهاي قديمي و از رده خارجه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ :grin:  :-(

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب shadro تشکر کرده اند:
aaa84, ne13, coops, interceptor

Junior Poster

Junior Posterno avatar
پست ها

171

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 7 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 8 شهریور 1390 16:37

آرشيو سپاس: 442 مرتبه در 152 پست

Re: رونمایی از سلاح‌ها، مهمات و لباس استتار/ تشریح ویژگی‌ها

توسط aliamous » شنبه 4 خرداد 1392 10:10

دوستان به هر حال هر کداماز این سلاح ها مشکل خاص خودشون رو دارند و ما به این راحتی نمی تونیم در موردشون اظهار نظر کنیم چون تیر اندازی ماها در تمام شرایط یکسان نیست . خود من هم با ژ3 و هم با کلاش تیراندازی کردم .هم با کلاشی تیراندازی کردم که از صد متری مشکل داشت و هم با کلاشی تیراندازی کردم که از 300 متری به راحتی هدف میزد . اما تفاوت این دو سلاح بیشتر در سایت نشونه گیریشون بود. ژ3 سایت بسته تری داره بنابراین میدان دیدش کمتره اما دقت تیراندازیش بیشتره اما سایت کلاش میدان دید بازتری داره و دقت کمتر که به هر حال طرف اگه تیرانداز ماهری باشه کار خودش رو می کنه.
هستم اگر نيستم     گر نروم ميروم

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب aliamous تشکر کرده اند:
ne13

Major II

Major IIنماد کاربر
پست ها

266

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 10 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 11 آذر 1388 20:06

آرشيو سپاس: 993 مرتبه در 241 پست

Re: رونمایی از سلاح‌ها، مهمات و لباس استتار/ تشریح ویژگی‌ها

توسط pckho0r » شنبه 4 خرداد 1392 10:54

در حال حاضر سلاح رسمی تک تیراندازهای آلمانی همین ژ3 خودمون هست!

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب pckho0r تشکر کرده اند:
Present, ne13, Mahdi1944, كيارش, zzvf, Solver

قبلي

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 2 مهمان