در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد
Old Moderator

Old Moderatorنماد کاربر
پست ها

1575

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 12 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 11 شهریور 1385 13:24

آرشيو سپاس: 252 مرتبه در 138 پست

كويرها منابع بي‌پايان برق

توسط Sardar » شنبه 6 آبان 1385 17:16

دو گزارش پژوهشي حاكي از آن است كه بيابانهاي خاورميانه و شمال افريقا مي‌توانند به تامين نياز فزاينده برق اروپا و آن منطقه كمك كنند.

خبرگزاري يونايتدپرس در يك گزارش علمي از برلين مي‌نويسد: ممكن برخي از مردم بگويند بيابانها گستره‌هاي عظيمي هستند كه براي بشر كوچكترين فايده‌اي ندارند اما اين موضوع واقعيت ندارد زيرا اشعه خورشيد كه تمامي روز بستر صحرا و كوير را مي‌سوزاند، مي‌توانند به مقدار فوق‌العاده زيادي انرژي تبديل شوند.

هر سال خورشيد به قدري انرژي خورشيدي به اين صحراها مي‌تاباند كه مقدار آن معادل انرژي حاصل از سوزاندن حجمي از نفت است كه اگر در صحرا سرازير شود، مي‌تواند در آن درياچه‌اي به عمق ‪ ۲۵‬سانتيمتر به وجود آورد.

"فرانتس ترايب" از موسسه ترموديناميك فني در مركز هوافضاي آلمان كه دو مطالعه در اين خصوص انجام داده، مي‌گويد اين مقدار بالقوه عظيمي از انرژي است. به گفته او لازم نيست تمام سطح صحرا براي توليد انرژي خورشيدي مورد استفاده قرار گيرد، يك هزارم كل مساحت اين بيابانها كفايت مي‌كند.

يك سلسله نيروگاههاي حرارتي خورشيدي در نقاط مختلف جنوب اروپا و بيابانهاي شمال افريقا و خاورميانه كه با استفاده از آيينه، اشعه خورشيد را در طول روز جمع كرده و شب از آن برق توليد مي‌كنند، مي‌توانند تا سال ‪ ۲۰۵۰‬حدود ‪ ۱۵‬درصد نيازهاي برق اروپا را تامين كنند.

اين مطالعات، ضمن حمايت شديد از روي آوردن به منابع تجديدشونده انرژي براي توليد برق اروپا در آينده و به دولتها توصيه مي‌كنند كه در اين زمينه تدابيري مشابه اسپانيا و آلمان اتخاذ كنند. در اين دو كشور براي هر واحد انرژي تجديدشونده توليد بخش خصوصي كه در شبكه سراسري برق قرار مي‌گيرد، نرخي چند برابر تعرفه معمولي در نظر گرفته شده است. اين تعرفه در آلمان هشت برابر برق معمولي است اما باعث تشويق بخش خصوصي براي توليد انرژي از منابع تجديدشونده شده است.

برنامه توليد انرژي تجديدشونده براي اين منطقه، نيروگاههايي در جنوب اروپا، شمال افريقا و خاورميانه، نيروگاههاي آبي در اسكانديناوي، نيروگاههاي بادي در آبهاي سواحل اروپا و نيروگاههاي زيست توده‌اي و آبي در خاك قاره اروپا را در بر مي‌گيرد.

ترايب گفت "مطالعات ما نشان مي‌دهد كه هرچند يك منبع واحد جديدشونده به تنهايي نمي‌تواند نيازهاي اساسي اروپا را تامين كند، اما تركيبي از انواع اين انرژي قادر است بخش اساسي تقاضاي انرژي اين منطقه را توليد كند.

برق حاصل از منابع تجديدشونده انرژي هنوز در مقايسه با سوختهاي فسيلي بسيار گران است و اين امر باعث شده است كه سرمايه‌گذاران حاضر نشوند به آساني سرمايه خود را روي اين فناوريها سرمايه‌گذاري كنند.

به گفته اين كارشناس، برابر كردن هزينه يك واحد انرژي تجديدشونده با هزينه انرژي حاصل از سوخت فسيلي تا پيش از سال ‪ ،۲۰۲۰‬به ‪ ۷۵‬ميليارد دلار سرمايه‌گذاري نياز دارد اما اين سرمايه‌گذاري زودبازده خواهد بود زيرا تا سال ‪ ،۲۰۵۰‬منطقه در همين راستا‪ ۲۵۰‬ميليارد دلار صرفه‌جويي خواهد كرد.

ترايب معتقد است كه در بلندمدت، با توجه به پاك بودن انرژي‌هاي تجديدشونده ، توليد انبوه و بالا رفتن دانش استفاده از اين انرژي ها، استفاده از آنها به مراتب ارزانتر از سوخت فسيلي خواهد بود.

پژوهشگراني كه گزارش مربوط به انرژي‌هاي تجديدشونده را تهيه كرده‌اند مي‌گويند حرارت اضافي توليد شده در نيروگاههاي خورشيدي افريقا و خاورميانه مي‌تواند براي ديگر پروژه‌هاي مهم اين منطقه از جمله شيرين كردن آب، به كار گرفته شود.

ترايب با تاكيد بر اين كه نيروگاههاي خورشيدي افريقاي شمالي و خاورميانه بايد براي تامين برق همين منطقه مورد استفاده قرار گيرند، گفت پس از حدود ده سال، فراواني مقدار انرژي توليد شده باعث خواهد شد كه كشورهاي منطقه بتوانند برق ارزان خود را به اروپا صادر كنند.

مدتي است كه كشورهاي شمال افريقا و خاورميانه به اين ايده نظر موافق نشان داده‌اند و اكنون در اسپانيا يك نيروگاه حرارتي خورشيدي با ظرفيت ‪ ۵۰‬مگاوات در دست احداث است.

از ایرنا
هیهات منا الذلة

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان