در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد
Major II

Major IIno avatar
پست ها

178

تشکر کرده: 84 مرتبه
تشکر شده: 76 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 24 بهمن 1386 20:04

آرشيو سپاس: 441 مرتبه در 88 پست

Re: پیام غیرمستقیم آمریکا به ایران با آزمایش بمب سنگرشکن جدی

توسط kaveh606 » شنبه 18 خرداد 1392 22:12

نحوه عملکرد این بمب ها همیشه  برا  من یه سوال بوده یعنی تا قبل از انفجار سر جنگی این بمب ها برای ورود به بتن و اینکه بیشترین نفوذ رو داشته باشن به انرژی جنبشی که حاصل وزن و سرعتی هست که از پرتاب تو ارتفاع بالا به دست میاد وابسته هستن؟

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب kaveh606 تشکر کرده اند:
CAPTAIN PILOT, Solver, Present, morteza tomcat, Mehrab373, mm1990, ne13, reza9710

Commander

Commanderنماد کاربر
پست ها

2877

تشکر کرده: 1406 مرتبه
تشکر شده: 1282 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 8 اسفند 1387 15:23

محل سکونت

DE - CZE

آرشيو سپاس: 35767 مرتبه در 2768 پست

Re: پیام غیرمستقیم آمریکا به ایران با آزمایش بمب سنگرشکن جدی

توسط CAPTAIN PILOT » شنبه 18 خرداد 1392 22:47

درود و عرض ادب خدمت دوستان و کاربران گرامی

مطالب ارزنده ای از جانب دوستان گرامی مطرح گردیدند که هریک دارای نقاط قوت و ضعف خاص خود میباشند و راهکارهای مختلفی جهت بهره برداری 2 جانبه از آنها وجود دارد. در ادامه برخی از مهمترین موارد را با استفاده از راهکارهای نسبتا" سطحی بررسی مینمائیم:

بمب افکنهابی بی 2 باید بدون اسکورت وارد فضای ایران شوند

لزوما" خیر. همانطور که جناب دموکراسی گرامی
نیز اشاره داشتند, بمب افکن های B-2 میتوانند با اسکادران محافظ همراه اعم از جنگنده های F-22 جهت پشتیبانی هوایی و F-18 جهت پشتیبانی زمینی و اخلال الکترونیکی وارد عمل گردند. بنابراین فرضیه انهدام B-2 با استفاده از F-5 (!) مردود است.

با توجه به رادار گریزی این بمب افکنها اما فکر نمی کنم با قابلیتهای ما در بخش رادار بتوانند از لایه های دفاعی ما عبور کنند

تنها برگ برنده در تقابل زمینی با جنگنده های رادارگریز, بهره گیری از رادارهای باند VHF و Metric میباشد. کشور ما نیز به دنبال این موضوع هم اکنون تعدادی رادار متریک و قدرتمند از جمله Nebo و Vostok را در اختیار دارد که شامل شاخصترین آنها محسوب میگردند. این 2 رادار به دلیل بهره گیری از تکنولوژی 2 بعدی ترکیبی دارای بیشترین ضریب شناسایی در مقابل اجسام پرنده با سطح مقطع پایین میباشند. اما ماهیت باند VHF علارقم مقاومت بالا در برابر موشک های ضد رادار (ARM), دارای حساسیت بالا در مقابل اخلال و اقدامات متقابل میباشد. بگونه ای که رادار Vostok با بهره گیری از امکانات Anti Jamming بسیار قدرتمند و تقریبا" شاخص در میان رقبا, بیش از 80% کارایی خود را در محیط های آلوده به اقدامات متقابل و ECM از دست میدهد! برای اخلال بر روی باند VHF میتوان از نسل جدید غلاف های AN/ALQ-99 نصب شده بر روی  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  و فعال بر روی باند های 1 الی 10 در کنار اخلالگرهای زمینی بهره برد. البته حضور  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  جهت اخلال کامل برای روی تمام شبکه های VHF و از کار انداختن راه های ارتباط رادیویی, بیسیم و ... نیز میتواند محتمل باشد اما با توجه به ماهیت ضربتی عملیات, ضرورتی بر حضور ریسک پذیر آنها احساس نمیشود. بنابر اعلام سازنده روسی رادار Vostok و با صرف نظر از مسائل تبلیغاتی و ... برد تشخیص این رادار در محیط آلوده به ECM برای هواپیمای F-117 حدود 40 ناتیکال مایل (تقریبا" 75 کیلومتر) میباشد و همین مقدار در محیط فاقد ECM حدود 190 مایل (تقریبا" بیش از 350 کیلومتر) اعلام شده است. حال چنانچه بازهم به آمار ارائه شده برای RCS جنگنده های مذکور مراجعه نمائیم, سطح مقطع F-117 معادل 0.003 متر مربع میباشد و 2 هواگرد B-2 و F-22 از ضریب RCS مشترک و معادل 0.0001 متر مربع بهره میبرند. حال با یک تناسب ساده, نتیجه برد کشف F-22 توسط Vostok در محیط آلوده به Jamming به کمتر از 3 کیلومتر کاهش میابد! در حالیکه همین تناسب در محیط فاقد اقدامات متقابل برای این میزان RCS حدود 12 کیلومتر میباشد. حال باید دید B-2 به فاصله 3 کیلومتری از رادار خواهد رسید تا فرصتی برای شلیک وجود داشته باشد یا خیر ؟ البته خطر انهدام ایستگاه های راداری اینچنین با استفاده از تسلیحات Stand Off و موشک های Cruise نیز همواره وجود دارد که بررسی آن خارج از حوصله و محور این تاپیک میباشد.


 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
Vostok

امکان این وجود داره که از کلاهک هسته ای کوچک و ضعیف در این بمب استفاده بشه ؟  

این امکان وجود دارد اما تاکنون سخنی از استفاده کلاهک اتمی بر روی بمب های GBU-57 ارائه نگردیده است. با اینحال بمب های B61 Mod 11 موسوم به Earth Penetrating Weapon یا EPW از جمله تسلیحات استحکام شکن اتمی ایالات متحده میباشند. هرچند قدرت نفوذ این بمب به دلیل وزن کمتر, حدود 6 متر اعلام گردیده است اما قدرت تخریب انفجار اتمی آن در صورت بهره گیری از تمام ظرفیت کلاهک, بیش از 300 متر خواهد بود! امکان استفاده از کلاهک های اتمی بر روی GBU-57 نیز از لحاظ عملی وجود دارد و بعید نیست تاکنون مورد آزمایش قرار گرفته باشد اما به دلیل مسائل سیاسی و امنیتی در چارچوب پروتکل NPT, هیچگاه بطور عمومی اعلام نخواهد شد.

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
B61 Mod 11 - Earth Penetration Weapon

بتن Ductal چقدر مقاومت داره ؟ / اینطوری میزان نفوذ خیلی کمتر میشه.

مقاومت فشاری بتن Ductal بین 160 الی 200 مگاپاسکال (حدود 23.000 الی 29.000 پوند بر اینچ مربع) و مقاومت کششی آن بین 30 الی 40 مگاپاسکال (حدود 4350 الی 5800 پوند بر اینچ مربع) میباشد. البته باید توجه داشته باشید این بتن بیشتر برای ساخت بناهای عظیم مورد استفاده قرار میگیرد و استفاده از آن در تاسیسات زیر زمینی به روش Panel های پیش ساخته میباشد. به عبارتی چنین بتنی را نمیتوان همچون Foundation یک ساختمان, پمپاژ نمود! البته این موضوع در خصوص اکثر بتن های UHPC صادق است. با اینحال عمر این تکنولوژی و ورود به صنعت آن کمتر از 13 سال میباشد و باید دید چه منبعی تائید کننده استفاده از آنها و موارد قویتر آن هم به قطر 80 الی 120 متر در تاسیسات اتمی است ؟ ضمنا" نکته ای که گویا از دید اکثر خوانندگان دور مانده است, قدرت تخریب ثانویه این قبیل تسلیحات میباشد. نفوذ در بتن تنها اولین قسمت عملیات است و انفجار کلاهک بخش اصلی خسارت و انهدام تاسیسات را بر عهده دارد. در اینجا توجه داشته باشید نفوذ GBU-57 با وزن بیش از 13.5 تن حدود 60 متر در بتن دارای مقاومت 5000 پوند بر اینچ مربع میباشد و حال آنکه قدرت تخریب و موج انفجار بیش از 2.7 تن مواد منجره HE چه میزان است, نکته ای قابل توجه و گویا محرمانه در کلیه تسلیحات Bunker Buster متعارف میباشد. همانطور که در نتایج B61-11 مشاهده نمودیم, نفوذ 6 متری با استفاده از کلاهک اتمی میتواند تخریبی وسیع در عمق 300 متری بتن ایجاد نماید.

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

تا قبل از انفجار سر جنگی این بمب ها برای ورود به بتن و اینکه بیشترین نفوذ رو داشته باشن به انرژی جنبشی که حاصل وزن و سرعتی هست که از پرتاب تو ارتفاع بالا به دست میاد وابسته هستن؟

بله. وزن کلی پرتابه, جنس لایه محافظ, مکانیزم ورود به استحکامات, سرعت و همچنین جهت برخورد بمب به هدف تعیین شده از جمله پارامترهای اساسی توانایی نفوذ یک سنگرشکن در داخل استحکامات میباشد. در تصاویر زیر میتوانید جهت و دقت برخورد GBU-57 به هدف آزمایشی و همچنین نفوذ و Penetration بمب فاقد کلاهک جنگی در چند لایه از بتن را مشاهده نمائید:

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 


موفق باشید
When once you have tasted Flight, you will forever walk the earth with your eyes turned skyward, for there you have been and there you will always long to return

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 


Rookie Poster

Rookie Posterno avatar
پست ها

40

تشکر کرده: 10 مرتبه
تشکر شده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 20 اردیبهشت 1390 20:16

آرشيو سپاس: 169 مرتبه در 37 پست

Re: پیام غیرمستقیم آمریکا به ایران با آزمایش بمب سنگرشکن جدی

توسط rasols » شنبه 18 خرداد 1392 23:14

باتشکر از جناب captain pilot یه سوال برام پیش اومده

این امکان وجود داره که از یک ترکیبی از رادارها در مقابل این اسکادران محافظ استفاده کرد بطور مثال از یه راداری که در مقابل اخلال الکترونیک مقاوم باشه برای مقابله با E/A-18 Growler استفاده کرد بعد از اون از رادارهای Nebo و Vostok برای مقابله با B2 و f22 استفاده بکنیم؟ :-(  :-(  :-(

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب rasols تشکر کرده اند:
CAPTAIN PILOT, reza9710, Blanco, Mehrab373, farzande-iran, ASHKAN95, ne13, Present

New Memberno avatar
پست ها

12

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 29 فروردین 1392 06:31

آرشيو سپاس: 65 مرتبه در 10 پست

Re: پیام غیرمستقیم آمریکا به ایران با آزمایش بمب سنگرشکن جدی

توسط warjo » يکشنبه 19 خرداد 1392 08:19

CAPTAIN PILOT نوشته است:درود و عرض ادب خدمت دوستان و کاربران گرامی
بنابر اعلام سازنده روسی رادار Vostok و با صرف نظر از مسائل تبلیغاتی و ... برد تشخیص این رادار در محیط آلوده به ECM برای هواپیمای F-117 حدود 40 ناتیکال مایل (تقریبا" 75 کیلومتر) میباشد و همین مقدار در محیط فاقد ECM حدود 190 مایل (تقریبا" بیش از 350 کیلومتر) اعلام شده است. حال چنانچه بازهم به آمار ارائه شده برای RCS جنگنده های مذکور مراجعه نمائیم, سطح مقطع F-117 معادل 0.003 متر مربع میباشد و 2 هواگرد B-2 و F-22 از ضریب RCS مشترک و معادل 0.0001 متر مربع بهره میبرند. حال با یک تناسب ساده, نتیجه برد کشف F-22 توسط Vostok در محیط آلوده به Jamming به کمتر از 3 کیلومتر کاهش میابد! در حالیکه همین تناسب در محیط فاقد اقدامات متقابل برای این میزان RCS حدود 12 کیلومتر میباشد.


با سلام و عرض ادب متقابل خدمت شما استاد گرامي

در اين مورد همواره سوالي داشتم كه اينجا بهترين موقع براي مطرح كردن آن است .

همواره در مورد RCS بمب افكن F-117 بين روس ها و آمريكائيها اختلاف نظر هست اما اگر بخواهيم لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  vostok را بپذيريم
و نگاهي به رابطه بين rcs و Range با استفاده از  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  داشته باشيم با توجه به فرمول 12 متوجه مي شويم كه برد با ريشه چهارم RCS ارتباط دارد .

حالا با در نظر گرفتن فرمول 12 ، مقدار 0.003 RCS بمب افكن f-117 و برد كشف 350 كيلومتري مي توانيم براي ساير متغيرهاي اين فرمول  يك عدد كلي به دست آوريم . اين عدد تقريبا برابر با 1495/726 خواهد بود

اكنون با استفاده از ريشه چهارم RCS جنگنده F-22 ( مقدار 0.0001 ) برد كشف اين جنگنده در محيط بدون اخلال حدود 150 كيلومتر محاسبه مي شود .

يا بهتر است بگوييم :
R1/R2=(sigma1^0.25)/(sigma2^0.25))

به نظر شما آيا اين شيوه محاسبه صحيح است ؟

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب warjo تشکر کرده اند:
reza9710, Present, mm1990, Blanco, CAPTAIN PILOT, jhan2010, ne13, @lirez@, Erratic

Major I

Major Ino avatar
پست ها

733

تشکر کرده: 31 مرتبه
تشکر شده: 140 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 13 اردیبهشت 1389 15:59

آرشيو سپاس: 3210 مرتبه در 610 پست

Re: پیام غیرمستقیم آمریکا به ایران با آزمایش بمب سنگرشکن جدی

توسط mm1990 » يکشنبه 19 خرداد 1392 08:39

با تشکر از جناب CAPITAN PILOT و تمامی دوستان ، من 2 سوال داشتم:
1- چند سال قبل مطلبی را در سایتی خواندم مبنی بر اینکه سطح مقطع راداری بمب افکن بی-2 از قسمت عقب هواپیما بسیار بیشتر از سطح مقطع راداری روبرو و جانبی هواپیماست و به قضیه ای اشاره شده بود که یک فروند هواپیمای بی-2 که در حال پرواز آزمایشی از سواحل انگلیس بود توسط رادار سامانه راپییر انگلیس شناسایی و حتی رهگیری شده بود(قفل رادار روی هدف)، به نظر دوستان این مطالب صحت داره یا نه؟؟؟
2- دومین سوالی که داشتم اینه که آیا میشود موشک بالستیکی با کلاهک سنگرشکن به منظور هدف قرار دادن اهداف زیزمینی دشمن تولید و توسعه داد یا نه؟؟؟

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب mm1990 تشکر کرده اند:
Blanco, CAPTAIN PILOT, farzande-iran, ne13, ASHKAN95, Erratic, reza9710, Present

Commander

Commanderنماد کاربر
پست ها

2877

تشکر کرده: 1406 مرتبه
تشکر شده: 1282 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 8 اسفند 1387 15:23

محل سکونت

DE - CZE

آرشيو سپاس: 35767 مرتبه در 2768 پست

Re: پیام غیرمستقیم آمریکا به ایران با آزمایش بمب سنگرشکن جدی

توسط CAPTAIN PILOT » يکشنبه 19 خرداد 1392 13:38

درود و عرض ادب خدمت دوستان و کاربران گرامی

با سپاس از مشارکت یکایک عزیزان


این امکان وجود داره که از یک ترکیبی از رادارها در مقابل این اسکادران محافظ استفاده کرد بطور مثال از یه راداری که در مقابل اخلال الکترونیک مقاوم باشه برای مقابله با E/A-18 Growler استفاده کرد بعد از اون از رادارهای Nebo و Vostok برای مقابله با B2 و f22 استفاده بکنیم؟

از لحاظ تئوری بله. همانطور که میدانیم RCS جنگنده F-18 بمراتب کمتر از نمونه های رادار گریز میباشد (حدود 1 متر مربع) و میتوان با استفاده از رادارهای عادی در فواصل متوسط اقدام به رهگیری آنها نمود. اما توجه داشته باشید رادارهای اینچنین در عملیات های ضربتی اولین طعمه موشک های ضد رادار همچون نسل جدید AGM-88E AARGM میباشند و حتی با صرف نظر از این موضوع, بازه فرکانسی این قبیل رادارها بازهم در حوزه توانایی Jamming سنگین از جانب E/A-18G قرار میگیرد. بنابراین هیچ راداری ضد اخلال نمیباشد اما راهکارهای زیادی برای فرار از ECM قدرتمند یا گول زدن Jammer برای مدتی محدود وجود دارد. اما توجه داشته باشید سخن ما بر روی یک عملیات ضربتی بنابر اصل قافلگیری میباشد و باید دید در آن هنگام آمادگی لازم برای چنین اقداماتی وجود خواهد داشت یا خیر ؟ اما در خصوص رادارهای VHF بهتر است توجه داشته باشید تعداد این رادارها محدود و نقاط احتمالی ورود دشمن متعدد است. بنابراین تشخیص و موقعیت یابی استقرار رادار خود یکی از موارد بسیار مهم تلقی میشود. اساس کار اخلال الکترونیکی فعلی توسط Growler مبتنی بر دریافت و تشخیص امواج راداری توسط گیرنده های AN/ALQ-218(V)2 و تنظیم اخلالگرها بر روی فرکانس رادار جهت ارسال امواج مخرب میباشد. بنابراین در صورت کثرت حضور آنها, با توجه به حمل 3 غلاف ALQ-99 بر روی هر جنگنده, گول زدن آنها بسیار دشوار خواهد شد. البته در موارد اینچنین هر جنگنده یا گروه وظیفه اخلال بر روی باند مشخص را بر عهده دارد و طبیعتا" سیستم های اخلالگر به همراه CCS بصورت دستی بر روی بازه مخصوص خود تنظیم میگردند.

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

به نظر شما آيا اين شيوه محاسبه صحيح است ؟

از لحاظ عملی خیر. توجه داشته باشید سطح مقطع اعلام شده برای B-2 و F-22 بیش از 30 بار کمتر از F-117 میباشد و حال آنکه قدرت رادارها برای تشخیص این میزان اکتسابی نیست و هرچه سطح مقطع کوچکتر شود, قدرت تشخیص و رهگیری رادار نیز با کاهش بیشتر مواجه میگردد زیرا تداخل امواج و البته مشکلات رادارهای VHF در فرکانس های بالا با عوارض زمین و انعکاس های نامنظم آن در اثر این تداخلات, مجموع کارایی آنها را نسبت به فرکانس های عادی برای اهداف بزرگتر کاهش میدهد. حال با این تناسب ساده به نظر شما سطح مقطع 30 بار کوچکتر صرفا" حدود 60% کاهش برد را به همراه خواهد داشت ؟ طبیعتا" خیر! البته در منبع شما برد کشف F-117 در محیط آلوده معادل 57 کیلومتر درج گردیده است که به مراتب کمتر از اعلام پیشین سازنده مبنی بر 75 کیلومتر برای RCS های مشابه میباشد. البته این اعداد و ارقام هیچگاه مطلق نیستند و دارای بازه متغیر میباشند اما رهگیری سطح مقطع 0.0001 متر مربع آنقدر دشوار است که سازندگان روسی نیز تاکنون سخنی رسمی در خصوص توانایی رهگیری آن به زبان نیاورده اند. البته راهکارهای مختلفی برای رهگیری چنین سطح مقطعی وجود دارد اما همانطور که پیشتر ذکر گردید, هدف ما بررسی موارد محتمل تر میباشد. با این وجود بازهم لازم به یادآوری است موارد اینچنین صرفا" در صورت تداوم پرواز و داشتن فرصت کافی برای اعمال موارد مختلف قابل دستیابی هستند و در جریان یک عملیات ضربتی نمیتوان چندان به آنها متکی بود زیرا این قبیل عملیات بیشتر در شب انجام میشود و سامانه های Optical بخش اعظم توانایی های خود را از دست میدهند و سامانه های الکترونیکی نیز تحت تاثیر Jamming سنگین قرار میگیرند. اما بازهم گزینه هایی وجود دارد که قابل بررسی هستند ...

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

سطح مقطع راداری بمب افکن بی-2 از قسمت عقب هواپیما بسیار بیشتر از سطح مقطع راداری روبرو و جانبی هواپیماست

با توجه به شکل بدنه و زوایای داخلی در طراحی بال های B-2 این امر طبیعی به نظر میرسد. اما توجه داشته باشید بطور کلی RCS یک هواپیما حاصل میانگین سطح مقطع روبرو و پشت آن میباشد. بنابراین اگرهم چنین موردی وجود داشته باشد, مقدار آن در مقایسه با RCS روبرو بسیار اندک است. مروری بر گذشته برای شفاف شدن موضوع:

CAPTAIN PILOT نوشته است:در تعریف نیمه آکادمیک RCS میخوانیم:

The Radar Cross Section (RCS) of a target is defined as the effective area intercepting an amount of incident power which, when scattered isotropically, produces a level of reflected power at the radar equal to that from the target. RCS calculations require broad and extensive technical knowledge, thus many scientists and scholars find the subject challenging and intellectually motivating. This is a very complex field that defies simple explanation, and any short treatment is only a very rough approximation

همانطور که در متن نیز موجود است, تعیین عدد RCS نیازمند طی پروسه های پیچیده و بسیار دقیق میباشد که با توجه به سطح مقطع احتمالی هر جسم, مهندسان هوافضا مجبور به استفاده از فرمول و الگوریتم های مختلف فیزیکی میباشند. به عنوان مثال در تعیین سطح مقطع راداری بالای 5 متر مربع معمولا" از فرمول های PO-PTD (مخفف Physical Optics و Physical Theory of Diffraction) استفاده میگردد و در مقابل, جهت سنجش RCS های کمتر از این میزان معمولا" از تکنیک های EFIE-MOM (مخفف Electric Field Integral Equation و Methods Of Moments) بهره میبرند. کلیه فرمول های فوق بر روی مولفه های بازتاب و تاثیرات الکترو مغناطیسی سطح تمرکز دارند و از این رو عدد نهایی هیچگاه بطور دقیق بیان نمیگردد و در واقع حاصل انبوه محاسبات تئوری و عملی دانشمندان و مهندسان میباشد. با اینحال اصلی ترین پارامتر تکنولوژی Stealth هوایی, در بازتاب زوایای روبرو و پشت هواپیما نهفته میباشد زیرا این 2 مکان بیشترین نقش را در بازتاب امواج رادارهای زمینی و هوایی ایفا مینمایند. البته چالش تکنولوژی رادارگریز در بخش خروجی موتورها به دلیل حرارت و همچنین امکان رهگیری IR و مادون قرمز, به مراتب بیشتر از دماغه میباشد.

البته در خصوص B-2 فرضیاتی مبنی بر رهگیری با استفاده از گازهای خروجی موتور وجود دارد که با توجه به تکنولوژی Heat Ablating و انتشار گازها بر سطوح فوقانی بدنه و همچنین استفاده از مواد شیمیایی جهت از بین بردن آثار بخار آب حاصل از فعالیت موتورهای F118-GE-100 ساخت General Electric این امر بسیار بعید و اثبات نشده است.

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

یک فروند هواپیمای بی-2 که در حال پرواز آزمایشی از سواحل انگلیس بود توسط رادار سامانه راپییر انگلیس شناسایی و حتی رهگیری شده بود(قفل رادار روی هدف)، به نظر دوستان این مطالب صحت داره یا نه؟

منبع موثقی برای تائید این موضوع وجود ندارد. ضمنا" سامانه پدافندی Rapier برای ارتفاع پایین میباشد و رادار Blindfire نیز بر روی باند F (بازه 90 الی 140 گیگاهرتز) قعالیت مینماید و توانایی تشخیص B-2 را ندارد. البته رادار جدید Dagger ساخت Alenia Marconi بر روی Rapier 2000 از تکنولوژی Pulse Doppler و 3 بعدی بهره میبرد اما بازهم برای ارتفاعات بالا و این سطح مقطع کاربردی ندارد.

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

آیا میشود موشک بالستیکی با کلاهک سنگرشکن به منظور هدف قرار دادن اهداف زیزمینی دشمن تولید و توسعه داد یا نه؟

به دلیل دقت پایین و قطر بالای بدنه خیر.


موفق باشید
When once you have tasted Flight, you will forever walk the earth with your eyes turned skyward, for there you have been and there you will always long to return

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 


Major II

Major IIno avatar
پست ها

751

تشکر کرده: 409 مرتبه
تشکر شده: 197 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 6 مهر 1389 02:18

محل سکونت

تهران

آرشيو سپاس: 3323 مرتبه در 703 پست

Re: پیام غیرمستقیم آمریکا به ایران با آزمایش بمب سنگرشکن جدی

توسط morteza tomcat » يکشنبه 19 خرداد 1392 16:29

یک سوال از کاپیتان پایلوت عزیز دارم و اون اینه که آیا می توان این نوع بمب بتن شکن روی موشک کروز نصب کرد که بتوان از روی ناو شلیک کرد؟

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب morteza tomcat تشکر کرده اند:
ne13, Erratic, Present, CAPTAIN PILOT

Major II

Major IIنماد کاربر
پست ها

585

تشکر کرده: 323 مرتبه
تشکر شده: 72 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 9 مهر 1390 19:48

محل سکونت

iran

آرشيو سپاس: 2240 مرتبه در 485 پست

Re: پیام غیرمستقیم آمریکا به ایران با آزمایش بمب سنگرشکن جدی

توسط Cloor Master » يکشنبه 19 خرداد 1392 18:30

سلام _ از جواب های کاپیتان پایلوت سپاس گذارم ، دو سئوال  داشتم  ۱_ بمب های سنگر شکن دارای پیشرانه هستند یا نه و اگر هستند طریقه کارکردشون چطوری است مثلا چقدر فعال هستند ، چه موقع غیر فعال می شوند و....                           ۲_ اینکه تئوری دو بمب در یک مسیر رها کردن خوب مسلما از لحاظ عمل کردن عملی هست و خب احتمال اینکه یک بمب جواب ندهد وجود دارد (عمق _ صخره _ بتون های ساخت ایران و...)  سئوال من این است که این دو بمب در چه بازه زمانی باید به ترتیب رها شوند ایا پشت سر هم هستند یا نه یک فاصله زمانی کوتاه  (در حد چند ثانیه ) پیشاپیش سپاس گذارم

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Cloor Master تشکر کرده اند:
onbekende, ne13, Blanco, Erratic, Present, CAPTAIN PILOT

Major

Majorنماد کاربر
پست ها

426

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 21 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 29 تیر 1391 13:19

آرشيو سپاس: 2720 مرتبه در 407 پست

Re: پیام غیرمستقیم آمریکا به ایران با آزمایش بمب سنگرشکن جدی

توسط jhan2010 » يکشنبه 19 خرداد 1392 19:00

وجود اساتیدی چون کاپیتان پایلوت در این کلوب باعث دلگرمی اعضاء می باشد انچه شما به ان اشاره کردید و برداشت من از مطالب شما، این بود که هدف قرار دادن تاسیسات هسته ای ایران مانندن اب خوردن است برای امریکا، که برداشت من چنین نیست و طبعا مسولان ما هم برای مقابله با ان راهکارهای خودشان را دارند اگر جنابعالی به راهکارهای ایران چه در حوزه سخت افزاری و چه در حوزه نرم افزاری اشاره کنید ممنون می شوم
امید به رهایی نیست وقتی همه دیوارند

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب jhan2010 تشکر کرده اند:
Blanco, Present, @lirez@, CAPTAIN PILOT, Ghost Rider, un4given.1991, Erratic, onbekende, sinaset

Major II

Major IIنماد کاربر
پست ها

305

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 11 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 23 شهریور 1391 11:57

آرشيو سپاس: 1706 مرتبه در 287 پست

Re: پیام غیرمستقیم آمریکا به ایران با آزمایش بمب سنگرشکن جدی

توسط onbekende » يکشنبه 19 خرداد 1392 19:09

سلام

این بمب ها از چه فاصله ای باید رها بشن؟
قطر بدنه این بمب ها چقدر هست؟

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب onbekende تشکر کرده اند:
CAPTAIN PILOT

Captain II

Captain IIno avatar
پست ها

494

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 31 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 13 شهریور 1390 11:52

آرشيو سپاس: 5408 مرتبه در 512 پست

Re: پیام غیرمستقیم آمریکا به ایران با آزمایش بمب سنگرشکن جدی

توسط marshal1987 » يکشنبه 19 خرداد 1392 20:07

از کاپیتان تشکر میکنم برای جوابهای مستدل و کاملشون.

دو تا نمودار میزارم برای اینکه عملکرد رادارهای پیش اخطاری که برای مقابله با رادارگریزها در اختیارمونه بهتر معلوم بشه

1- نکته ی مهمی که عزیزان یادشون میره اینه که رادارها اکثراً یه حفره بالای سر خودشون دارن که با توجه به حداکثر زاویه تابش امواج اون رادار متفاوته.رادار نبو هم از این قضیه مستثنی نیست.
بنابر این اگه هدف خیلی نزدیک بشه به رادار ممکنه وارد این حفره کور راداری بشه !


  

  
  
2- دوستی در مورد محاسبات روی کاغذ برای نسبت طول موج و فاصله هدف و RCS سوالاتی پرسیده بود که برای ایشون نموداری رو قرار میدم که همون محاسبات رو در قالب نمودار نشون میده
فقط باید یادمون باشه این اعداد روی کاغذ هستند و همونطور که کاپیتان فرمودند در عمل اغلب محقق نمیشن و در ضمن اینها همه رو خود روسها منتشر کردند که ماهم فرض رو بر صحت ارقام برادران روس میگیریم.
در نمودار بالا میبینید که برای سطح مقطع 0001  همه انواع رادارهای VHF بردی کمتر از 25 مایل دارند و برای 001 کمتر از40 مایل که عملاً با این وضعیت خاصیت پیش اخطار بودن رو دیگه از دست میدن و نمیتونن یک منطقه وسیع رو کنترل کنند.

و همونطور که در نکته اول اشاره شد قبل از اینکه بتونه پرنده رادارگریز رو شناسایی کنند احتمال داره وارد نقطه کور راداری بالای سر رادار بشه

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب marshal1987 تشکر کرده اند:
CAPTAIN PILOT, Present, Blanco, Ghost Rider, ASHKAN95, un4given.1991, Erratic, ne13, sinaset

Rookie Poster

Rookie Posterno avatar
پست ها

40

تشکر کرده: 10 مرتبه
تشکر شده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 20 اردیبهشت 1390 20:16

آرشيو سپاس: 169 مرتبه در 37 پست

Re: پیام غیرمستقیم آمریکا به ایران با آزمایش بمب سنگرشکن جدی

توسط rasols » يکشنبه 19 خرداد 1392 20:08

با تشکر از جناب کاپتان پایلوت
یه بار توی مستند که توسط شبکه المیادین در مورد سناریوی حمله به ایران ساخته شده بود از اقای محسن رضایی در مورد بی ٢ سوال شد که ایشون گفتن از این تواناییها کاملا مطلع هستیم و راهکارهایی هم براش اندیشیدیم اگه امکانش هست میشه در مورد این راهکارهای محتمل تدافعی بیشتر توضیح بدین؟
با تشکر ^:)^ ^:)^ ^:)^

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب rasols تشکر کرده اند:
Blanco, Ghost Rider, ne13

قبليبعدي

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 3 مهمان