در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد
Major II

Major IIنماد کاربر
پست ها

585

تشکر کرده: 323 مرتبه
تشکر شده: 72 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 9 مهر 1390 19:48

محل سکونت

iran

آرشيو سپاس: 2240 مرتبه در 485 پست

Re: پیام غیرمستقیم آمریکا به ایران با آزمایش بمب سنگرشکن جدی

توسط Cloor Master » دوشنبه 20 خرداد 1392 22:10

سلام _ تشکر بابت جواب ها (کاپیتان پایلوت )  .    همان طور که توضیح  دادید بمب های مورد نظر ما بدون پیشرانه هستند   پس می توانیم نتیجه گیری کنیم که متخصصان ایرانی می توانند نقطه رها شدن بمب از بمب افکن را پیش بینی کنند (مثلا با اطلاع  از وزن بمب و حداقل سرعت مورد نیاز ، زاویه برخورد و.... ) بتوانند ارتفاع و فاصله را تشخیص دهند مثلا در فاصله پنج کیلومتری و در ارتفاع ۲۰۰۰۰ پایی بمب ها رها می شوند و.... "فرمول های سال دبیرستان !" و مورد دوم درباره فاصله زمانی بین رها کردن بمب ها ! به نظر شما برای هرچه سریع تر شدن و دقت بیشتر در رهایی بمب دوم امریکایی ها به یک بی ۲ دیگر نیاز ندارند  ، واضح است که حداقل بین دو بمب حداقل ۷الی۸ ثانیه زمان نیاز هست  این به نظر شما مشگل ساز نیست

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Cloor Master تشکر کرده اند:
CAPTAIN PILOT, ASHKAN95, mm1990, Ghost Rider, aaa10

Rookie Poster

Rookie Posterno avatar
پست ها

40

تشکر کرده: 1 مرتبه
تشکر شده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 7 مهر 1390 19:46

آرشيو سپاس: 167 مرتبه در 35 پست

Re: پیام غیرمستقیم آمریکا به ایران با آزمایش بمب سنگرشکن جدی

توسط mz15 » دوشنبه 20 خرداد 1392 23:07

با سلام خدمت اساتید گرامی
با توجه به مطالب بحث شده با توجه به اینکه ایران مجهز به سامانه ی پدافندی تور ام یک هستش و اون هم قابلیت هدف قرار دادن موشک های هدایت شونده و بمب های لیزری رو داره آیا میتوان در صورت رها شدن بمب قبل از برخورد به هدف آن را منهدم نمود؟

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب mz15 تشکر کرده اند:
reza4087, SHAHABESAGEB, mm1990

Captain

Captainنماد کاربر
پست ها

603

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 60 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 14 شهریور 1390 17:53

آرشيو سپاس: 7961 مرتبه در 623 پست

Re: پیام غیرمستقیم آمریکا به ایران با آزمایش بمب سنگرشکن جدی

توسط Goebbels » دوشنبه 20 خرداد 1392 23:51

بنابر اعلام سازنده روسی رادار Vostok و با صرف نظر از مسائل تبلیغاتی و ... برد تشخیص این رادار در محیط آلوده به ECM برای هواپیمای F-117 حدود 40 ناتیکال مایل (تقریبا" 75 کیلومتر) میباشد و همین مقدار در محیط فاقد ECM حدود 190 مایل (تقریبا" بیش از 350 کیلومتر) اعلام شده است


البته که شما به درستی اشاره داشتید رامین عزیز اما نکته جالب تغییر در اطلاعات شرکت سازنده است!

http://www.kbradar.by/text/pages-view-37.html

تا چندی پیش رقتم همان 75 کیلومتر بود و امروز 57 کیلومتر درج شده است ! ! !

مورد بعدی در مورد برد 350 کیلومتری کشف اف 117 است که البته نکته ای دارد! 350 کیلومتر برد کشف در حالت LOS (به خط دید و در تعریفی دیگر در خطی مستقیم در امتداد زمین) است! یعنی هم راستایی هواگرد با رادار که در عمل چندان رخ نمیدهد حتی در مورد موشک های کروز که در ارتفاع بسیار پایین پرواز میکنند! موشک های کروز نیز در اکثر موارد تحت پوشش عوارض زمینی یا در ارتفاعی بیشتر از خط دید رادار هستند! و بعید است با رادار هم راستا شوند!

با توجه به این نکته است که سایت Ausairpower در نمودار های خود برد کشف رادار مورد نظر را (در شرایط عدم اخلال) به میزان قابل توجهی کاهش داده است و نیمی از برد کشف کم شده است!(در حدود 140 الی 150 کیلومتر) چون برد کشف در خارج از خط دید محاسب شده!


کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Goebbels تشکر کرده اند:
ASHKAN95, gigi64, Blanco, Erratic, nasir irani, pasha85, SA@M, Ghost Rider, typhoon, shahab313, reza4087, CAPTAIN PILOT

Captain II

Captain IIنماد کاربر
پست ها

386

تشکر کرده: 604 مرتبه
تشکر شده: 131 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 24 اردیبهشت 1386 14:15

محل سکونت

کرمان

آرشيو سپاس: 1113 مرتبه در 163 پست

Re: پیام غیرمستقیم آمریکا به ایران با آزمایش بمب سنگرشکن جدی

توسط SA@M » سه شنبه 21 خرداد 1392 02:53

من وارد بحث تخصصی نمیشم. اما نشد که این نکته رو نگم که:
به خودم میبالم که آمریکا با یک شاخ و شانه کشیدن ایرانیان صرفا در همین سایت و جمع دوستان سنترالی این چنین تخصصی در مورد راه های شکست دادن طرح جدید آمریکا بحث میکنند. ممنون از دوستانی چون کاپیتان پایلوت و Goebbels و دوستان دیگر که علم خودشون رو در اختیار ما قرار میدهند و همچنین دوستانی که مصر به پیدا کردن راه حلی برای آرامش خاطر غیرت خود هستند.

مسلما آمریکا هیچ وقت این ریسک رو نمیکنه که با فرض اینکه تمامی تاسیسات اتمی ما رو در یک حمله نابود کنه و فرار کنه و ما هم همچون سوریه بشینیم بر و بر نگاه کنیم و چند روز بعد مثلا در نماز جمعه این عمل رو محکوم کنیم.
حتی اگه مثلا مغولستان تاسیسات ما رو بزنه اولین جایی که مورد حمله قرار میگیره پایگاه های آمریکا و البته خود اسرائیل هست. این رو همه ی دنیا مطلع هستند. پس عاقلانه ترین راهکار برای آمریکا کنترل خود و البته محکم بستن غلاده ی اسرائیل هست تا مبادا در این شلم شوربای اقتصادی دنیا چنین جنگ وسیعی به راه بیافتد. مخصوصا این که در بحرین پایگاه های دریایی این کشور در معرض هجوم شیعیان معترض هست. ترکیه آشوب و نارضایتی مردم موج میزند(دو متحد کلا از دور خارج). روسیه خودش رو به محور مقاومت نزدیک تر کرده و البته جهان اسلام  فوق العاده متشنج شده.
و الا آمریکا اگر توانایی داشت با فشار بر ناتو بلایی همچو قذافی بر سر بشار اسد میآورد.

پس مسلما حمله ای صورت نخواهد گرفت اما خوب بحث در مورد مقابله با این دستآورد به شدت مخرب آمریکا بحثی هست جدا از آن موضوع.

عذر میخوام که موضوع تایپیک رو منحرف کردم. :razz:
اندکی صبر سحر نزدیک است...
اينك آخرالزمان

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SA@M تشکر کرده اند:
esijoon, shahab313, mm1990, Blanco, Mehrab373, jhan2010, Ghost Rider, &mmt

Furious Poster

Furious Posterno avatar
پست ها

374

تشکر کرده: 28 مرتبه
تشکر شده: 65 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 14 بهمن 1386 13:04

آرشيو سپاس: 754 مرتبه در 232 پست

Re: پیام غیرمستقیم آمریکا به ایران با آزمایش بمب سنگرشکن جدی

توسط kingday » سه شنبه 21 خرداد 1392 08:03

سلام به دوستان و متخصصان عزیز
بر ظبق این سناریو آمریکاییها با تکنولوژی بالای رادارگریزی و جمینگ و استفاده از اصل غافلگیری میتونند به هدف رسیده و بمب یا بمبهار رو رها کنند و سیستمهای پدافندی تا این لحظه هیچ ردی یا عکس العملی از خود نشون نداده اند ( ایده آل برای امریکاییها )
اما بلافاصله بعد از رهاسازی بمب بدلیل سطح مقطع بالا براحتی توسط رادارها شناسایی شده و بدلیل ارتفاع بالا تا رسیدن بمب به هدف فرصت کافی برای عکس العمل نشون دادن و انهدام بمب و یا انحراف ان به نقطه ای دیگر با اختلال در سیستم جی پی اس مشابه آر کیو 170
و یا ایجاد دیوار آتش ضد کروز (توپهای شش لول 23 میلیمتری)  و یا موشکهای مختلف برد کوتاه یا متوسط کاملا وجود داره و شانس موفقیت امریکاییها باز هم کمتر خواهد بود؟؟

منتظر نظر اساتید هستم
با تشکر

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب kingday تشکر کرده اند:
mm1990, onbekende

Commander

Commanderنماد کاربر
پست ها

2877

تشکر کرده: 1406 مرتبه
تشکر شده: 1282 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 8 اسفند 1387 15:23

محل سکونت

DE - CZE

آرشيو سپاس: 35767 مرتبه در 2768 پست

Re: پیام غیرمستقیم آمریکا به ایران با آزمایش بمب سنگرشکن جدی

توسط CAPTAIN PILOT » سه شنبه 21 خرداد 1392 09:57

درود و عرض ادب مجدد خدمت دوستان و کاربران گرامی

با سپاس از مشارکت دوستان عزیز


متن زیر از ویکی پدیا هست برای همین اون سوال رو پرسیدم.

بله نکته ای جالب توجه و البته حائز اهمیت بود. به هر حال نسل آینده این بمب قطعا" تاثیرگذارتر از نمونه فعلی خواهد بود و مجموع گزارشات حاکی از افزایش قدرت تخریب و نفوذ میباشند. بعید نیست پروژه کنونی نیز بر محور کاهش ابعاد بمب و همچنین RCS آن نهفته باشد. به هر حال برای این منظور باید منتظر ماند.

در سامانه های پدافندی سیستم های الکترواپتیکال وجود دارد! اپتیکال صرف همان سایت های نشانه روی نصب شده بر روی تسلیحات انفرادی یا پریسکوپ راننده و فرمانده تانک ها است نه سیستم های نصب شده بر روی سامانه های پدافندی!

سینای عزیز سیستم های Optical و یکپارچه با رادار هنوزهم به عنوان یکی از کاربردی ترین سامانه های رهگیری در روز فعال هستند. به عنوان مثال سازمان NASA کلیه شاتل های فضایی خود را توسط سیستم های مشابه تا لحظه خروج از جو کنترل و رصد مینماید. این سیستم ها یکی از بهترین گزینه ها جهت رهگیری هواپیماها و سایر اجسام پرنده میباشند اما همانطور که ذکر گردید در شب هیچ کاربردی ندارند! سیستم های Electro Optical نیز با صرف نظر از قدرت و برد سامانه پدافندی متصل به آنها, دارای برد کم و البته حساس به عوارض جوی میباشند.

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

تکنیک حرارت یابی پیشرانه مدت ها است که برای سیستم های الکترواپتیکال منسوخ شده! تکنیک فعلی با اختلاف دمای بدنه هواگرد است مشابه تصویری که برای شما قرار دادم!

البته تصویری که قرار دادید لزوما" بیانگر حرارت یابی بر اساس اختلاف دمای بدنه RQ-170 با محیط نیست. کافیست مسیر پرواز هواگرد را بدانید و جهت مناسب با خورشید را اتخاذ نمائید و اکنون با استفاده از یک ف_*ل_ن*__ر ساده میتوانید تجزیه نور منعکس شده خورشید در بدنه هواگرد را مشاهده نمائید! با توجه به یکدست بودن رنگ بدنه, این امر بسیار محتملتر از رهگیری گرمایی میباشد زیرا تمام نقاط بدنه دارای دمای یکسان نیستند و سیستم های IR نیز بر اساس اولویت گرمایی فعالیت میکنند. هرچند نمونه نمایش داده شده در کشور از لحاظ رنگ شباهت چندانی به Sentinel های فعال در افغانستان نداشت, اما رنگ این پرنده به جهت تطبیق بیشتر با استتار محیط, روشن است و همین امر Reflect نور خورشید را آسانتر مینماید. البته این قابلیت صرفا" زمانی کاربرد دارد که شما مسیر پرواز هواگرد را بدانید و بررسی های لازم را اعمال نموده باشید.

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

اما موضوع در خصوص B-2 بسیار جالبتر است. کلیه زوایای حمله و همچنین سطح فوقانی این پرنده رادارگریز پوشیده از صفحات Composite به نام AFR-PE-4 میباشد. این مواد مرکب متشکل از فیبر کربن با مقاومت بالا (T650-35) و پلی آمیدهای دارای ظرفیت گرمایی بسیار بالا (AFR-PE-4) میباشند. دمای انتقال شیشه (Tg) این مواد معادل 360 درجه سانتی گراد میباشد و ساخت آنها بطور مشترک توسط مرکز تحقیقات Langley سازمان NASA و همچنین آزمایشگاه نیروی هوایی ایالات متحده انجام شده است. این مواد دارای کمترین ضریب θ با محیط اطراف هستند و همین امر B-2 را از رهگیری گرمایی بدنه مصون نگاه میدارد. در بحث Reflect نور خورشید نیز بهره گیزی ار رنگ مشکی و ضد انعکاس مزید بر علت است. پس تا اینجا متوجه شدیم تکنیک های مرسوم تاثیر چندانی بر روی Spirit ندارند. همانطور که میدانید B-2 یکی از گرانترین و پیشرفته ترین تسلیحات ساخت بشر است و طبیعتا" نمیتوان جایگاه و تکنولوژی های آن را با نمونه های مشابه همچون RQ-170 و حتی X-47B مقایسه نمود.

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

علاقه مندان گرامی میتوانند با دریافت و مطالعه مقالات زیر, اطلاعات بیشتری در خصوص مواد مرکب T650-35/AFR-PE-4 بدست آورند:

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

ساخت موشکی که به جای هدایت های فعال صرفا یک گیرنده و هدایت غیر فعال دارد و به سمت منبع انتشار حرکت میکند! با توجه به توانمندی های ما کار سختی نیست!

برای اعمال HOJ اگر از موشک های هوا به هوا همچون AIM-120 و R-77 استفاده گردد, با توجه به فاصله نزدیک تا هدف و مسیر پیمایش, شانس انهدام هدف بیشتر است (در صورتیکه هواپیمای حامل گرفتار اسکادران همراه نگردد). اما در خصوص موشک های زمین به هوا کافیست Transmitter یکبار ارسال سیگنال را قطع و مجددا" با فرکانسی متفاوت وصل نماید و اینگونه موشک هدف را گم میکند! البته برخی Seeker های HOJ از قابلیت Preference بهره میبرند و لازم است برای گول زدن آنها, Transmitter را تا پایان انحراف موشک خاموش نگاه داشت. تشخیص و اعمال این موارد از جمله وظایف گیرنده ها و Jammer های نوین میباشند.  

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

برای هرچه سریع تر شدن و دقت بیشتر در رهایی بمب دوم امریکایی ها به یک بی ۲ دیگر نیاز ندارند

خیر, هر فروند B-2 میتواند 2 بمب GBU-57 را در داخل محفظه خود حمل نماید و نیازی به بمب افکن دوم برای اجرای این سناریو نیست.

تا چندی پیش رقتم همان 75 کیلومتر بود و امروز 57 کیلومتر درج شده است !

بله و اتفاقا" بنده در این خصوص عرض کردم:

CAPTAIN PILOT نوشته است:در منبع شما برد کشف F-117 در محیط آلوده معادل 57 کیلومتر درج گردیده است که به مراتب کمتر از اعلام پیشین سازنده مبنی بر 75 کیلومتر برای RCS های مشابه میباشد. البته این اعداد و ارقام هیچگاه مطلق نیستند و دارای بازه متغیر میباشند

عدد 75 کیلومتر متعلق به بروشور تبلیغاتی این شرکت در یکی از نمایشگاه های تسلیحاتی بوده است و گویا پس از آن متوجه شده اند فاقد چنین توانایی هستند!

350 کیلومتر برد کشف در حالت LOS (به خط دید و در تعریفی دیگر در خطی مستقیم در امتداد زمین) است!  

کاملا" صحیح است. این نکته نیز یکی دیگر از محدودیت های باند VHF میباشد و تقریبا" در اکثر رادارهای این حوزه به اشکال گوناگون وجود دارد.


موفق باشید
When once you have tasted Flight, you will forever walk the earth with your eyes turned skyward, for there you have been and there you will always long to return

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب CAPTAIN PILOT تشکر کرده اند:
Blanco, pasha85, دموکراسی, ne13, gigi64, Ghost Rider, ASHKAN95, persiangolf91, Solaiman, &mmt, Erratic, reza4087

Captain

Captainنماد کاربر
پست ها

1780

تشکر کرده: 4 مرتبه
تشکر شده: 71 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 29 اردیبهشت 1386 15:58

آرشيو سپاس: 11669 مرتبه در 1512 پست

Re: پیام غیرمستقیم آمریکا به ایران با آزمایش بمب سنگرشکن جدی

توسط typhoon » سه شنبه 21 خرداد 1392 10:06

سلام
رامین جان از شما تشکر می کنم بابت این توضیحات. اما یک سوال برای من پیش اومده. این توضیحاتی که شما می دید رو اگر 100 درصد صحیح بدانیم باید گفت که نه فقط پدافند ایران و بلکه کشورهایی مثل چین و یا حتی روسیه هم شانسی برای مقابله ایالات متحده در این بخش ندارند!!! من راستش تصور می کنم در یک میدان رزم واقعی حقیقت متفاوت از این داستانهاست. واقعا اگر حقایق به این گونه باشد یعنی آمریکا می تواند ذره ذره کشورما را شخم زده و ما هم هیچ کاری نمی توانیم انجام دهیم!!!!
Old soldiers never die.They just fade away

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب typhoon تشکر کرده اند:
Blanco, ASHKAN95, anga2009, Goebbels, Ghost Rider, shahab313, ne13

Major I

Major Ino avatar
پست ها

733

تشکر کرده: 31 مرتبه
تشکر شده: 140 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 13 اردیبهشت 1389 15:59

آرشيو سپاس: 3210 مرتبه در 610 پست

Re: پیام غیرمستقیم آمریکا به ایران با آزمایش بمب سنگرشکن جدی

توسط mm1990 » سه شنبه 21 خرداد 1392 10:42

دوستان قصد منحرف کردن تایپک را ندارم ولی یه سوالی هست که چند ساله که بی پاسخ مونده البته یه جورایی به موضوع مرتبط است؛ چندسال قبل سردارسلامی در گفتگوی ویژه خبری از ساخت و یا آغاز ساخت سیستم ضدموشکهای بالستیک در کشور خبر داده بود ولی این خبر پوشش چندانی داده نشد؛ از دوستان کسی اطلاعاتی از وضعیت این سیستم دارد یا نه؟ اگر چنین چیزی واقعا ساخته شود آیا قابلیلت بکارگیری علیه بی-2 را خواهد داشت؟

Major II

Major IIno avatar
پست ها

751

تشکر کرده: 410 مرتبه
تشکر شده: 199 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 6 مهر 1389 02:18

محل سکونت

تهران

آرشيو سپاس: 3323 مرتبه در 703 پست

Re: پیام غیرمستقیم آمریکا به ایران با آزمایش بمب سنگرشکن جدی

توسط morteza tomcat » سه شنبه 21 خرداد 1392 13:27

با سلام تا الان تقریبا همه مطمئن شدیم که این حمله امکانش هست ولی خوب دوستان نظر برای چگونگی دفاع در برابر این حمله ندارند؟
یعنی باید بپذیریم شکست خوردیم در صورت این حمله؟

Major II

Major IIنماد کاربر
پست ها

305

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 11 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 23 شهریور 1391 11:57

آرشيو سپاس: 1706 مرتبه در 287 پست

Re: پیام غیرمستقیم آمریکا به ایران با آزمایش بمب سنگرشکن جدی

توسط onbekende » سه شنبه 21 خرداد 1392 14:03

سلام

احتمالا ایجاد دیواره آتش در مقابل این حمله یکی از راهکارهای موثر است.ایران از این نظر پیشرفت خوبی کرده.حتی در گوگل ارث هم تعداد بسیار زیاد توپ های پدافندی در اطراف تاسیسات به وضوح قابل مشاهده هستند.توپ هایی نظیر توپ 2 لول 23 میلی متری زد یو،توپ 35 م م اورلیکن،توپ های 100 میلی متری سعیر و... که میتونن یک دیواره آتش بسیار قدرتمند و نفوذ ناپذیر در مقابل موشک ها و بمب ها ایجاد کنند.

Colonel II

Colonel IIنماد کاربر
پست ها

3475

تشکر کرده: 286 مرتبه
تشکر شده: 466 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 20 اردیبهشت 1387 08:44

آرشيو سپاس: 13553 مرتبه در 2799 پست

Re: پیام غیرمستقیم آمریکا به ایران با آزمایش بمب سنگرشکن جدی

توسط Solver » سه شنبه 21 خرداد 1392 15:11

morteza tomcat,  

فکر کنم شما اشتباه متوجه شدید، تا الان چیزی که مستند است، اعتراف خود وزیر دفاع آمریکا به ناتوان بودن این سامانه در برابر بتن هوشمند ایران است.
[ Never is Never an Answer ||| Personal Site:  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  ]

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Solver تشکر کرده اند:
mm1990, Mehrab373, morteza tomcat, jhan2010, aaa10, shahab313

Major I

Major Iنماد کاربر
پست ها

446

تشکر کرده: 171 مرتبه
تشکر شده: 276 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 30 اردیبهشت 1390 07:53

آرشيو سپاس: 3115 مرتبه در 371 پست

Re: پیام غیرمستقیم آمریکا به ایران با آزمایش بمب سنگرشکن جدی

توسط R.A.F » سه شنبه 21 خرداد 1392 15:27

حداقل فکر در هم کوبیدن نطنز رو که باید از سر بیرون کنن آمریکاییها


بد نیست در رابطه با کوههای کرکس که غنی سازی نطنز در زیر اونها واقع شده کمی تحقیق کنید
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب R.A.F تشکر کرده اند:
mm1990, morteza tomcat, aaa10

قبليبعدي

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 5 مهمان