پیام غیرمستقیم آمریکا به ایران با آزمایش بمب سنگرشکن جدید

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 585
تاریخ عضویت: شنبه 9 مهر 1390, 7:48 pm
محل اقامت: iran
سپاس‌های ارسالی: 3296 بار
سپاس‌های دریافتی: 2087 بار
تماس:

Re: پیام غیرمستقیم آمریکا به ایران با آزمایش بمب سنگرشکن جدی

پست توسط Cloor Master » دو شنبه 20 خرداد 1392, 11:10 pm

سلام _ تشکر بابت جواب ها (کاپیتان پایلوت ) . همان طور که توضیح دادید بمب های مورد نظر ما بدون پیشرانه هستند پس می توانیم نتیجه گیری کنیم که متخصصان ایرانی می توانند نقطه رها شدن بمب از بمب افکن را پیش بینی کنند (مثلا با اطلاع از وزن بمب و حداقل سرعت مورد نیاز ، زاویه برخورد و.... ) بتوانند ارتفاع و فاصله را تشخیص دهند مثلا در فاصله پنج کیلومتری و در ارتفاع ۲۰۰۰۰ پایی بمب ها رها می شوند و.... "فرمول های سال دبیرستان !" و مورد دوم درباره فاصله زمانی بین رها کردن بمب ها ! به نظر شما برای هرچه سریع تر شدن و دقت بیشتر در رهایی بمب دوم امریکایی ها به یک بی ۲ دیگر نیاز ندارند ، واضح است که حداقل بین دو بمب حداقل ۷الی۸ ثانیه زمان نیاز هست این به نظر شما مشگل ساز نیست

Rookie Poster
Rookie Poster
پست: 40
تاریخ عضویت: پنج شنبه 7 مهر 1390, 7:46 pm
سپاس‌های ارسالی: 1118 بار
سپاس‌های دریافتی: 155 بار

Re: پیام غیرمستقیم آمریکا به ایران با آزمایش بمب سنگرشکن جدی

پست توسط mz15 » سه شنبه 21 خرداد 1392, 12:07 am

با سلام خدمت اساتید گرامی
با توجه به مطالب بحث شده با توجه به اینکه ایران مجهز به سامانه ی پدافندی تور ام یک هستش و اون هم قابلیت هدف قرار دادن موشک های هدایت شونده و بمب های لیزری رو داره آیا میتوان در صورت رها شدن بمب قبل از برخورد به هدف آن را منهدم نمود؟

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 603
تاریخ عضویت: دو شنبه 14 شهریور 1390, 6:53 pm
سپاس‌های ارسالی: 1253 بار
سپاس‌های دریافتی: 7308 بار

Re: پیام غیرمستقیم آمریکا به ایران با آزمایش بمب سنگرشکن جدی

پست توسط Goebbels » سه شنبه 21 خرداد 1392, 12:51 am

بنابر اعلام سازنده روسی رادار Vostok و با صرف نظر از مسائل تبلیغاتی و ... برد تشخیص این رادار در محیط آلوده به ECM برای هواپیمای F-117 حدود 40 ناتیکال مایل (تقریبا" 75 کیلومتر) میباشد و همین مقدار در محیط فاقد ECM حدود 190 مایل (تقریبا" بیش از 350 کیلومتر) اعلام شده است


البته که شما به درستی اشاره داشتید رامین عزیز اما نکته جالب تغییر در اطلاعات شرکت سازنده است!

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

تا چندی پیش رقتم همان 75 کیلومتر بود و امروز 57 کیلومتر درج شده است ! ! !

مورد بعدی در مورد برد 350 کیلومتری کشف اف 117 است که البته نکته ای دارد! 350 کیلومتر برد کشف در حالت LOS (به خط دید و در تعریفی دیگر در خطی مستقیم در امتداد زمین) است! یعنی هم راستایی هواگرد با رادار که در عمل چندان رخ نمیدهد حتی در مورد موشک های کروز که در ارتفاع بسیار پایین پرواز میکنند! موشک های کروز نیز در اکثر موارد تحت پوشش عوارض زمینی یا در ارتفاعی بیشتر از خط دید رادار هستند! و بعید است با رادار هم راستا شوند!

با توجه به این نکته است که سایت Ausairpower در نمودار های خود برد کشف رادار مورد نظر را (در شرایط عدم اخلال) به میزان قابل توجهی کاهش داده است و نیمی از برد کشف کم شده است!(در حدود 140 الی 150 کیلومتر) چون برد کشف در خارج از خط دید محاسب شده!

تصویر

Captain II
Captain II
پست: 386
تاریخ عضویت: دو شنبه 24 اردیبهشت 1386, 2:15 pm
محل اقامت: کرمان
سپاس‌های ارسالی: 1523 بار
سپاس‌های دریافتی: 1169 بار

Re: پیام غیرمستقیم آمریکا به ایران با آزمایش بمب سنگرشکن جدی

پست توسط SA@M » سه شنبه 21 خرداد 1392, 3:53 am

من وارد بحث تخصصی نمیشم. اما نشد که این نکته رو نگم که:
به خودم میبالم که آمریکا با یک شاخ و شانه کشیدن ایرانیان صرفا در همین سایت و جمع دوستان سنترالی این چنین تخصصی در مورد راه های شکست دادن طرح جدید آمریکا بحث میکنند. ممنون از دوستانی چون کاپیتان پایلوت و Goebbels و دوستان دیگر که علم خودشون رو در اختیار ما قرار میدهند و همچنین دوستانی که مصر به پیدا کردن راه حلی برای آرامش خاطر غیرت خود هستند.

مسلما آمریکا هیچ وقت این ریسک رو نمیکنه که با فرض اینکه تمامی تاسیسات اتمی ما رو در یک حمله نابود کنه و فرار کنه و ما هم همچون سوریه بشینیم بر و بر نگاه کنیم و چند روز بعد مثلا در نماز جمعه این عمل رو محکوم کنیم.
حتی اگه مثلا مغولستان تاسیسات ما رو بزنه اولین جایی که مورد حمله قرار میگیره پایگاه های آمریکا و البته خود اسرائیل هست. این رو همه ی دنیا مطلع هستند. پس عاقلانه ترین راهکار برای آمریکا کنترل خود و البته محکم بستن غلاده ی اسرائیل هست تا مبادا در این شلم شوربای اقتصادی دنیا چنین جنگ وسیعی به راه بیافتد. مخصوصا این که در بحرین پایگاه های دریایی این کشور در معرض هجوم شیعیان معترض هست. ترکیه آشوب و نارضایتی مردم موج میزند(دو متحد کلا از دور خارج). روسیه خودش رو به محور مقاومت نزدیک تر کرده و البته جهان اسلام فوق العاده متشنج شده.
و الا آمریکا اگر توانایی داشت با فشار بر ناتو بلایی همچو قذافی بر سر بشار اسد میآورد.

پس مسلما حمله ای صورت نخواهد گرفت اما خوب بحث در مورد مقابله با این دستآورد به شدت مخرب آمریکا بحثی هست جدا از آن موضوع.

عذر میخوام که موضوع تایپیک رو منحرف کردم. :razz:
اندکی صبر...

Major
Major
پست: 374
تاریخ عضویت: یک شنبه 14 بهمن 1386, 1:04 pm
سپاس‌های ارسالی: 253 بار
سپاس‌های دریافتی: 711 بار

Re: پیام غیرمستقیم آمریکا به ایران با آزمایش بمب سنگرشکن جدی

پست توسط kingday » سه شنبه 21 خرداد 1392, 9:03 am

سلام به دوستان و متخصصان عزیز
بر ظبق این سناریو آمریکاییها با تکنولوژی بالای رادارگریزی و جمینگ و استفاده از اصل غافلگیری میتونند به هدف رسیده و بمب یا بمبهار رو رها کنند و سیستمهای پدافندی تا این لحظه هیچ ردی یا عکس العملی از خود نشون نداده اند ( ایده آل برای امریکاییها )
اما بلافاصله بعد از رهاسازی بمب بدلیل سطح مقطع بالا براحتی توسط رادارها شناسایی شده و بدلیل ارتفاع بالا تا رسیدن بمب به هدف فرصت کافی برای عکس العمل نشون دادن و انهدام بمب و یا انحراف ان به نقطه ای دیگر با اختلال در سیستم جی پی اس مشابه آر کیو 170
و یا ایجاد دیوار آتش ضد کروز (توپهای شش لول 23 میلیمتری) و یا موشکهای مختلف برد کوتاه یا متوسط کاملا وجود داره و شانس موفقیت امریکاییها باز هم کمتر خواهد بود؟؟

منتظر نظر اساتید هستم
با تشکر

Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 2875
تاریخ عضویت: پنج شنبه 8 اسفند 1387, 3:23 pm
محل اقامت: DE - CZE
سپاس‌های ارسالی: 39753 بار
سپاس‌های دریافتی: 34084 بار
تماس:

Re: پیام غیرمستقیم آمریکا به ایران با آزمایش بمب سنگرشکن جدی

پست توسط CAPTAIN PILOT » سه شنبه 21 خرداد 1392, 10:57 am

درود و عرض ادب مجدد خدمت دوستان و کاربران گرامی تصویر

با سپاس از مشارکت دوستان عزیز
تصویر

متن زیر از ویکی پدیا هست برای همین اون سوال رو پرسیدم.

بله نکته ای جالب توجه و البته حائز اهمیت بود. به هر حال نسل آینده این بمب قطعا" تاثیرگذارتر از نمونه فعلی خواهد بود و مجموع گزارشات حاکی از افزایش قدرت تخریب و نفوذ میباشند. بعید نیست پروژه کنونی نیز بر محور کاهش ابعاد بمب و همچنین RCS آن نهفته باشد. به هر حال برای این منظور باید منتظر ماند.

در سامانه های پدافندی سیستم های الکترواپتیکال وجود دارد! اپتیکال صرف همان سایت های نشانه روی نصب شده بر روی تسلیحات انفرادی یا پریسکوپ راننده و فرمانده تانک ها است نه سیستم های نصب شده بر روی سامانه های پدافندی!

سینای عزیز سیستم های Optical و یکپارچه با رادار هنوزهم به عنوان یکی از کاربردی ترین سامانه های رهگیری در روز فعال هستند. به عنوان مثال سازمان NASA کلیه شاتل های فضایی خود را توسط سیستم های مشابه تا لحظه خروج از جو کنترل و رصد مینماید. این سیستم ها یکی از بهترین گزینه ها جهت رهگیری هواپیماها و سایر اجسام پرنده میباشند اما همانطور که ذکر گردید در شب هیچ کاربردی ندارند! سیستم های Electro Optical نیز با صرف نظر از قدرت و برد سامانه پدافندی متصل به آنها, دارای برد کم و البته حساس به عوارض جوی میباشند.

 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 
تکنیک حرارت یابی پیشرانه مدت ها است که برای سیستم های الکترواپتیکال منسوخ شده! تکنیک فعلی با اختلاف دمای بدنه هواگرد است مشابه تصویری که برای شما قرار دادم!

البته تصویری که قرار دادید لزوما" بیانگر حرارت یابی بر اساس اختلاف دمای بدنه RQ-170 با محیط نیست. کافیست مسیر پرواز هواگرد را بدانید و جهت مناسب با خورشید را اتخاذ نمائید و اکنون با استفاده از یک فیلتر ساده میتوانید تجزیه نور منعکس شده خورشید در بدنه هواگرد را مشاهده نمائید! با توجه به یکدست بودن رنگ بدنه, این امر بسیار محتملتر از رهگیری گرمایی میباشد زیرا تمام نقاط بدنه دارای دمای یکسان نیستند و سیستم های IR نیز بر اساس اولویت گرمایی فعالیت میکنند. هرچند نمونه نمایش داده شده در کشور از لحاظ رنگ شباهت چندانی به Sentinel های فعال در افغانستان نداشت, اما رنگ این پرنده به جهت تطبیق بیشتر با استتار محیط, روشن است و همین امر Reflect نور خورشید را آسانتر مینماید. البته این قابلیت صرفا" زمانی کاربرد دارد که شما مسیر پرواز هواگرد را بدانید و بررسی های لازم را اعمال نموده باشید.

 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 
اما موضوع در خصوص B-2 بسیار جالبتر است. کلیه زوایای حمله و همچنین سطح فوقانی این پرنده رادارگریز پوشیده از صفحات Composite به نام AFR-PE-4 میباشد. این مواد مرکب متشکل از فیبر کربن با مقاومت بالا (T650-35) و پلی آمیدهای دارای ظرفیت گرمایی بسیار بالا (AFR-PE-4) میباشند. دمای انتقال شیشه (Tg) این مواد معادل 360 درجه سانتی گراد میباشد و ساخت آنها بطور مشترک توسط مرکز تحقیقات Langley سازمان NASA و همچنین آزمایشگاه نیروی هوایی ایالات متحده انجام شده است. این مواد دارای کمترین ضریب θ با محیط اطراف هستند و همین امر B-2 را از رهگیری گرمایی بدنه مصون نگاه میدارد. در بحث Reflect نور خورشید نیز بهره گیزی ار رنگ مشکی و ضد انعکاس مزید بر علت است. پس تا اینجا متوجه شدیم تکنیک های مرسوم تاثیر چندانی بر روی Spirit ندارند. همانطور که میدانید B-2 یکی از گرانترین و پیشرفته ترین تسلیحات ساخت بشر است و طبیعتا" نمیتوان جایگاه و تکنولوژی های آن را با نمونه های مشابه همچون RQ-170 و حتی X-47B مقایسه نمود.

 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 
علاقه مندان گرامی میتوانند با دریافت و مطالعه مقالات زیر, اطلاعات بیشتری در خصوص مواد مرکب T650-35/AFR-PE-4 بدست آورند:

 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 
 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

 
ساخت موشکی که به جای هدایت های فعال صرفا یک گیرنده و هدایت غیر فعال دارد و به سمت منبع انتشار حرکت میکند! با توجه به توانمندی های ما کار سختی نیست!

برای اعمال HOJ اگر از موشک های هوا به هوا همچون AIM-120 و R-77 استفاده گردد, با توجه به فاصله نزدیک تا هدف و مسیر پیمایش, شانس انهدام هدف بیشتر است (در صورتیکه هواپیمای حامل گرفتار اسکادران همراه نگردد). اما در خصوص موشک های زمین به هوا کافیست Transmitter یکبار ارسال سیگنال را قطع و مجددا" با فرکانسی متفاوت وصل نماید و اینگونه موشک هدف را گم میکند! البته برخی Seeker های HOJ از قابلیت Preference بهره میبرند و لازم است برای گول زدن آنها, Transmitter را تا پایان انحراف موشک خاموش نگاه داشت. تشخیص و اعمال این موارد از جمله وظایف گیرنده ها و Jammer های نوین میباشند.

 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 
برای هرچه سریع تر شدن و دقت بیشتر در رهایی بمب دوم امریکایی ها به یک بی ۲ دیگر نیاز ندارند

خیر, هر فروند B-2 میتواند 2 بمب GBU-57 را در داخل محفظه خود حمل نماید و نیازی به بمب افکن دوم برای اجرای این سناریو نیست.

تا چندی پیش رقتم همان 75 کیلومتر بود و امروز 57 کیلومتر درج شده است !

بله و اتفاقا" بنده در این خصوص عرض کردم:

CAPTAIN PILOT نوشته شده:[COLOR=#000000]در منبع شما برد کشف F-117 در محیط آلوده معادل 57 کیلومتر درج گردیده است که به مراتب کمتر از اعلام پیشین سازنده مبنی بر 75 کیلومتر برای RCS های مشابه میباشد. البته این اعداد و ارقام هیچگاه مطلق نیستند و دارای بازه متغیر میباشند

عدد 75 کیلومتر متعلق به بروشور تبلیغاتی این شرکت در یکی از نمایشگاه های تسلیحاتی بوده است و گویا پس از آن متوجه شده اند فاقد چنین توانایی هستند!

350 کیلومتر برد کشف در حالت LOS (به خط دید و در تعریفی دیگر در خطی مستقیم در امتداد زمین) است!

کاملا" صحیح است. این نکته نیز یکی دیگر از محدودیت های باند VHF میباشد و تقریبا" در اکثر رادارهای این حوزه به اشکال گوناگون وجود دارد.


موفق باشید
  تصویر
  When once you have tasted Flight, you will forever walk the earth with your eyes turned skyward, for there you have been and there you will always long to return
 

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1780
تاریخ عضویت: شنبه 29 اردیبهشت 1386, 3:58 pm
سپاس‌های ارسالی: 1264 بار
سپاس‌های دریافتی: 10131 بار

Re: پیام غیرمستقیم آمریکا به ایران با آزمایش بمب سنگرشکن جدی

پست توسط typhoon » سه شنبه 21 خرداد 1392, 11:06 am

سلام
رامین جان از شما تشکر می کنم بابت این توضیحات. اما یک سوال برای من پیش اومده. این توضیحاتی که شما می دید رو اگر 100 درصد صحیح بدانیم باید گفت که نه فقط پدافند ایران و بلکه کشورهایی مثل چین و یا حتی روسیه هم شانسی برای مقابله ایالات متحده در این بخش ندارند!!! من راستش تصور می کنم در یک میدان رزم واقعی حقیقت متفاوت از این داستانهاست. واقعا اگر حقایق به این گونه باشد یعنی آمریکا می تواند ذره ذره کشورما را شخم زده و ما هم هیچ کاری نمی توانیم انجام دهیم!!!!
Old soldiers never die.They just fade away

Major I
Major I
پست: 733
تاریخ عضویت: دو شنبه 13 اردیبهشت 1389, 4:59 pm
سپاس‌های ارسالی: 2456 بار
سپاس‌های دریافتی: 3097 بار

Re: پیام غیرمستقیم آمریکا به ایران با آزمایش بمب سنگرشکن جدی

پست توسط mm1990 » سه شنبه 21 خرداد 1392, 11:42 am

دوستان قصد منحرف کردن تایپک را ندارم ولی یه سوالی هست که چند ساله که بی پاسخ مونده البته یه جورایی به موضوع مرتبط است؛ چندسال قبل سردارسلامی در گفتگوی ویژه خبری از ساخت و یا آغاز ساخت سیستم ضدموشکهای بالستیک در کشور خبر داده بود ولی این خبر پوشش چندانی داده نشد؛ از دوستان کسی اطلاعاتی از وضعیت این سیستم دارد یا نه؟ اگر چنین چیزی واقعا ساخته شود آیا قابلیلت بکارگیری علیه بی-2 را خواهد داشت؟

Major II
Major II
پست: 751
تاریخ عضویت: سه شنبه 6 مهر 1389, 2:18 am
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 2978 بار
سپاس‌های دریافتی: 3334 بار

Re: پیام غیرمستقیم آمریکا به ایران با آزمایش بمب سنگرشکن جدی

پست توسط morteza tomcat » سه شنبه 21 خرداد 1392, 2:27 pm

با سلام تا الان تقریبا همه مطمئن شدیم که این حمله امکانش هست ولی خوب دوستان نظر برای چگونگی دفاع در برابر این حمله ندارند؟
یعنی باید بپذیریم شکست خوردیم در صورت این حمله؟

Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 305
تاریخ عضویت: پنج شنبه 23 شهریور 1391, 12:57 pm
سپاس‌های ارسالی: 2412 بار
سپاس‌های دریافتی: 1563 بار

Re: پیام غیرمستقیم آمریکا به ایران با آزمایش بمب سنگرشکن جدی

پست توسط onbekende » سه شنبه 21 خرداد 1392, 3:03 pm

سلام

احتمالا ایجاد دیواره آتش در مقابل این حمله یکی از راهکارهای موثر است.ایران از این نظر پیشرفت خوبی کرده.حتی در گوگل ارث هم تعداد بسیار زیاد توپ های پدافندی در اطراف تاسیسات به وضوح قابل مشاهده هستند.توپ هایی نظیر توپ 2 لول 23 میلی متری زد یو،توپ 35 م م اورلیکن،توپ های 100 میلی متری سعیر و... که میتونن یک دیواره آتش بسیار قدرتمند و نفوذ ناپذیر در مقابل موشک ها و بمب ها ایجاد کنند.

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 3470
تاریخ عضویت: جمعه 20 اردیبهشت 1387, 9:44 am
سپاس‌های ارسالی: 5878 بار
سپاس‌های دریافتی: 12407 بار
تماس:

Re: پیام غیرمستقیم آمریکا به ایران با آزمایش بمب سنگرشکن جدی

پست توسط Solver » سه شنبه 21 خرداد 1392, 4:11 pm

   ,

فکر کنم شما اشتباه متوجه شدید، تا الان چیزی که مستند است، اعتراف خود وزیر دفاع آمریکا به ناتوان بودن این سامانه در برابر بتن هوشمند ایران است.
Personal Site: [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 446
تاریخ عضویت: جمعه 30 اردیبهشت 1390, 8:53 am
سپاس‌های ارسالی: 1062 بار
سپاس‌های دریافتی: 3154 بار

Re: پیام غیرمستقیم آمریکا به ایران با آزمایش بمب سنگرشکن جدی

پست توسط R.A.F » سه شنبه 21 خرداد 1392, 4:27 pm

حداقل فکر در هم کوبیدن نطنز رو که باید از سر بیرون کنن آمریکاییها


بد نیست در رابطه با کوههای کرکس که غنی سازی نطنز در زیر اونها واقع شده کمی تحقیق کنید
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”