در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد
Old Moderator

Old Moderatorنماد کاربر
پست ها

2833

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 7 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 10 فروردین 1385 13:39

آرشيو سپاس: 745 مرتبه در 213 پست

شنلي كه اجسام را نامرئي مي كند

توسط Leila » شنبه 6 آبان 1385 21:55

گروهي از دانشمندان آمريكايي و انگليسي توانستند با موفقيت شنلي را براي نامرئي كردن اجسام مختلف در آزمايشگاه، آزمايش كنند.  

    به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از پايگاه اينترنتي بي‌بي‌سي، در طي آزمايش‌هايي كه در لابراتور دانشگاه «دوك» در كاروليناي شمالي، انجام شده است، با استفاده از اين شيء مي توان اجسام را در مقابل مايكرويو نامرئي كرد.
    اين وسيله باعث مي شود كه اشعه مايكروويو (ريز موج‌) كه طول موج آن بسيار پايين است، از اطراف شيء دور بزند ولي در آن سو جسم اين امواج جمع خواهند شد و اگر به راه خود ادامه مي‌دهند به طوري كه انگار از فضاي خالي عبور كرده است.
    با اين حال ناپديد كردن شيء در برابر چشم انسان هنوز بحثي است كه در تخيل‌ها جا دارد و به دنياي واقعي راهي پيدا نكرده است. اما پروفسور جان پندري از دانشگاه لندن معتقد است: اين كشف گامي است براي پرده برداري در جهت نامرئي كردن اجسام و مي‌توان با كمك اين روش، به اسرار بيشتري دست پيدا كرد.
    اين شنل نامرئي كننده شامل ده حلقه فايبرگلاس است كه از «مس» پوشيده شده است و در دسته «متا مواد» (metamaterial) قرار دارد. اين تركيب مصنوعي طوري طراحي شده است كه مي‌تواند در جهت حركت امواج مغناطيسي تغيير ايجاد كند.
    ريزموج ها هم مانند امواج قابل رؤيت نور از سطح اشياء منعكس مي‌شوند كه سبب مي‌شوند اجسام ديده شوند.
    در اين آزمايش، دانشمندان ابتدا ريزموج ها را در طول فضايي خالي و بدون مانع رها كرده و آن را اندازه گيري كردند. آنها سپس يك سيلندر مسي در همان فضا قرار داده و سپس تلاطم يا پراكندگي به وجود آمده در ريزموج‌ها را اندازه گرفتند.
    در وهله بعد، محققان شنل نامرئي‌كننده را روي سيلندر مسي قرار دادند. شنل به طور كامل تلاطم امواج را از بين نبرد اما ميزان ريزموج هاي مسدود يا منعكس شده را به شدت كاهش داد.
    به طور كلي، از همين طرح نظري مي‌توان براي نامرئي كردن اشيا در برابر نور قابل رؤيت استفاده كرد، اما لازمه آن وجود ساختارهاي بسيار ظريفتر و ريزتر در «متا مواد» است كه دانشمندان هنوز موفق به توسعه و گسترش اين تحقيقات نشده‌اند.
    محققان مي‌گويند كه اگر مي‌توان اشيا را از چشم امواج مايكروويو پنهان كرد، پس مي‌توان آن را از چشم رادار هم مخفي نگاه داشت.
    پروفسور پِندري گفت مي‌توان شنل نامرئي را اطراف يك جت جنگنده يا تانك پيچيد، اما وي گفت: اين چيزي نيست كه در برابر باد مقاوم باشد؛ بيشتر مثل سايه بان است.
اگر مي توانستيد خريدار باور باشيد، كدام باور از همه برايتان مفيد تر بود؟؟

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Leila تشکر کرده اند:
حسن2568

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 2 مهمان