در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد
Captain II

Captain IIنماد کاربر
پست ها

985

تشکر کرده: 4 مرتبه
تشکر شده: 84 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 26 اسفند 1391 18:05

آرشيو سپاس: 7456 مرتبه در 1001 پست

مجموعه پدافند دفاع "موشکی – توپخانه ای" روسیه کاشتان

توسط mohammad area51 » پنج شنبه 13 تیر 1392 04:17مجموعه پدافند دفاع "موشکی – توپخانه ای" روسیه با نام <کورتیک> و نامگذاری ناتو <کاشتان>، در اواخر دهه ی 1970 میلادی در مرکز تحقیقاتی تجهیزات و ابزارهای <کاشتان ام> طراحی شده است و در حال حاضر به عنوان قدرتمندترین پدافند دفاعی در کلاس خود در جهان به شمار می آید. کارشناسان علوم نظامی بر این عقیده اند که هیچ سلاحی به قدرت <کاشتان> تا به امروز طراحی و به تولید نرسیده است و هیچ کشوری آن را در اختیار ندارد.

پدافند دفاع "موشکی – توپخانه ای" برای نصب بر روی کشتی ها و پایگاه های ثابت دریایی و به منظور نابودی انواع موشک های ضد کشتی، نابودی بالگردها و هواپیماها و نابودی اهداف کوچک در دریا، طراحی و به تولید رسیده است.

پدافند <کاشتان> یک طراحی منحصربفرد و جادوی طراحی مهندسین روسیه به شمار می آید. این پدافند قدرتمند به راحتی می تواند انواع موشک ها و بمب های هدایت شونده، موشک های بالدار کروز، بالگرد و حتی جنگنده های دشمن را نیز نابود سازد. از نکات حائز اهمیت بکار رفته در این مجموعه پدافند می توان به ساختار آن اشاره نمود. <کاشتان> متشکل از 2 نوع تسلیحات یعنی موشک های هوشمند و تجهیزات توپخانه ای چند لوله ای می باشد. تا کنون هیچ ارتشی در دنیا نتوانسته است این دو سلاح را در یک پدافند ادغام نماید. بدین ترتیب، <کاشتان> با برخورداری از سیستم دفاع موشکی و تجهیزات توپخانه ای و همچنین سامانه ی هدایت موشک می تواند انواع کشتی ها از کلاس سبک گرفته تا ناوهای هواپیمابر را مورد هدف قرار دهد.

تا پیش از این، <کاشتان> برای جایگزین نمودن تسلیحات و تجهیزات توپخانه ای قدیمی در نظر گرفته شده بود. بدین ترتیب تجهیزات توپخانه ای قدیمی باید دستخوش تغییرات گرفته می شدند و به عبارتی پروسه ی مدرنیزه سازی بر روی آنها اجرا می شد. ولی کارشناسان روسیه در نهایت تصمیم گرفتند تا مجموعه پدافند دفاعی کاملا جدیدی را طراحی و به تولید برسانند. مجموعه پدافند دفاعی <کاشتان> نسبت به مدل های پیشین از لحاظ طول برد تسلیحات موشکی و همچنین بهبود مسافت هدایت موشک های دریا به هوا تا ارتفاع 6هزار متر و طول برد 10هزار متر بهبود یافته است.

<کاشتان> مجهز به 2 نوع تسلیحات نظامی بوده که این مسله منجر به افزایش توان آن به میزان 2 برابر شده است. پدافند توپخانه ای این مجموعه متشکل از 6 لوله ی شلیک است که می تواند در مدت زمان 1 دقیقه تا 10 هزار گلوله را به سمت دشمن تا فاصله ی 4 هزار متری پرتاب نماید. با این تفاسیر، پدافند اصلی این مجموعه پدافند موشکی، سامانه ی پرتاب موشک آن به شمار می آید. موشک های بکار رفته در سامانه ی موشکی <کاشتان> از نوع انفجاری- ترکشی بوده و می توانند اهداف در هوا و در خشکی را مورد هدف قرار دهند. از تمامی موارد فوق مهمتر این است که موشک های انفجاری- ترکشی این پدافند می توانند موشک های مافوق صوت کشتی های جنگی با سرعت بیش از 1000 کیلومتر در ساعت را نیز مورد هدف قرار دهند.

سیستم هوشمند هدایت و کنترل <کاشتان> نیز توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. بدین ترتیب، سیستم هدایت هوشمند این مجموعه موشکی می تواند به صورت اتوماتیک اهداف را از فاصله ی 15 هزار کیلومتری شناسایی کرده و در یک زمان 6 هدف را دنبال و سپس به ترتیب نابود سازد. یکی دیگر از موارد منحصربفرد این مجموعه موشکی، تعویض و جایگزینی موشک به صورت کاملا خودکار است. لازم به ذکر است که در گذشته و پیش از این، پرسنل و خدمه ی کشتی مسئولیت جایگزنی موشک ها را بر عهده داشته اند.

برای مجموعه پدافند دفاع موشکی – توپخانه ای روسیه <کاشتان> به خاطر امکان پیشرفت و مدرنیزه سازی، آینده ای روشن پیش بینی می شود.

منبع : صدای روسیه

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب mohammad area51 تشکر کرده اند:
&mmt, brid7sky, Mahdi1944, majid362, Shahbaz, mahdi2elve

Junior Poster

Junior Posterno avatar
پست ها

102

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 7 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 1 تیر 1392 05:47

آرشيو سپاس: 411 مرتبه در 90 پست

Re: مجموعه پدافند دفاع "موشکی – توپخانه ای" روسیه کاشتان

توسط majid362 » پنج شنبه 13 تیر 1392 05:07

با تشکر از شما
اما عکس اول فکر کنیم عکس سامانه سام 3 باشه
mohammad  area51 نوشته است:با برخورداری از سیستم دفاع موشکی و تجهیزات توپخانه ای و همچنین سامانه ی هدایت موشک می تواند انواع کشتی ها از کلاس سبک گرفته تا ناوهای هواپیمابر را مورد هدف قرار دهد.

فکر نکنم این سامانه برای هدف قرار دادن ناو های هواپیما بر ساخته شده فوقش بتونه قایق های تندرو را مورده اصابت قرار بده
درکل عیب تسلیحات روسی اینکه که در یک جنگ واقعی تست نشدن

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب majid362 تشکر کرده اند:
mohammad area51, brid7sky

Captain II

Captain IIنماد کاربر
پست ها

985

تشکر کرده: 4 مرتبه
تشکر شده: 84 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 26 اسفند 1391 18:05

آرشيو سپاس: 7456 مرتبه در 1001 پست

Re: مجموعه پدافند دفاع "موشکی – توپخانه ای" روسیه کاشتان

توسط mohammad area51 » پنج شنبه 13 تیر 1392 06:35

majid362,  بله حق با شماست عکسی که این خبرگزاری قرار داده اشتباهه که متاسفانه من کمی بی دقتی کردم ممنون که تذکر دادید

سیستم ضد هوایی و ضد موشک SA-N-11 Grisom / Kortik ( لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد )
این سیستم دارای موشک و توپ 30 میلیمتری ضد هواییست که اصطلاحا Gun/Missile System نامیده میشود و می توان ان را به نوعی نمونه روسی فالانکس دانست .
این سیستم برای محافظت کشتی از تسلیحات با دقت بالای دشمن مانند موشکهای ضد کشتی ، موشکهای ضد رادار و بمبهای هدایت شونده استفاده میشود .
همچنین از ان می توان برای مقابله با بالگردها و اهداف کوچک ساحلی نیز استفاده کرد . طراحی عملیاتی سیستم فوق به دو بخش اصلی تقسیم میشود ، بخش فرماندهی و بخش رزمی . در سیستم فرماندهی ابتدا با استفاده از سیستم IFF دشمن را شناسایی و با کمک رادار بر روی ان هدف گیری انجام میشود و بخش رزمی این فرامین را اجرا می کند .
از جمله تجهیزاتی که بر روی سیستم فرماندهی نصب هستند می توان به رادار و سیستم هدف گیری اپتیکی ، یک کامپیوتر برای پردازش اطلاعات و منبع تغذیه برای برق این سیستم نام برد .
بخش اتش و رزمی ضد موشک کاشتان نیز شامل : دو مسلسل 6 لول از نوع GSh-30K به همرا ه دو حلقه نوار فشنگ به عنوان تغذیه و سیستم اتوماتیک خنک کننده که با اب کار میکند و دو بخش موشک های sam اشاره کرد که دارای سیستم ذخیره و ریلود ( پر کردن ) تا 32 موشک را داراست . میزان زمان پر کردن موشکها از 1.5 دقیقه فراتر نمی رود .
این سیستم قابل نصب بر روی شناورهای جنگی و ناوهای بالای 400 تن می باشد .
مشخصات کلی :
برد و شعاع عملیاتی برای اغاز عملیات :
برای موشک : 1.5 تا 8 کیلومتر
برای تیربار : 0.5 تا 1.5 کیلومتر
ارتفاع موثر : 5 تا 4000 متر
حداکثر سرعت هدف برای قابلیت رهگیری و شلیک : 600 متر بر ثانیه
میزان موفقیت برخورد و منهدم کردن هدف : 96 تا 98 درصد
تعداد اهدافی که سیستم میتواند به طور همزمان با انها درگیر شود : 6 هدف
سرعت شلیک مسلسل : 10هزار تا 12 هزار تیر در دقیقه
نوع فشنگها : 30 میلیمتر دارای سر انفجاری از نوع HE-Frag و Frag-T لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب mohammad area51 تشکر کرده اند:
brid7sky, Mahdi1944, Shahbaz, majid362, &mmt


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 3 مهمان