در اين بخش شهداء و ايثارگران جنگ معرفي و درباره‌ي حماسه دفاع مقدس بحث ميشود
Captain II

Captain IIنماد کاربر
پست ها

985

تشکر کرده: 4 مرتبه
تشکر شده: 84 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 26 اسفند 1391 18:05

آرشيو سپاس: 7456 مرتبه در 1001 پست

نخستین موشک انگلیسی چه موقع به دست صدام رسید

توسط mohammad area51 » سه شنبه 25 تیر 1392 04:43

یادواره عملیات رمضان/
نخستین موشک انگلیسی چه موقع به دست صدام رسید

بعد از آغاز عملیات رمضان، جمهوری عربی مصر با هزینه‌ امارات متحده عربی تجهیزات نظامی فراوانی به ارزش 400 میلیون دلار به عراق فرستاد که می‌توان به لوازم یدکی تانک‌های «تی-62» ساخت شوروی و موشک‌های زمین به هوای ساخت انگلیس اشاره کرد.


به گزارش خبرنگار حماسه و مقاومت فارس(باشگاه توانا)، آغاز عملیات رمضان در تیرماه 1361، واکنش‌های متفاوتی را از سوی حامیان جهانی و منطقه‌ای صدام به همراه داشت به طوری که سیل کمک‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری به سوی بغداد جاری شد. در کتاب «عبور از مرز» به بخشی از این کمک‌ها اشاره شده است:

• دوشنبه 21 تیر ماه 1361: در پی سفر اخیر «حسین بن طلال» پادشاه اردن و نخست وزیر این کشور به عراق و اعلام حمایت رسمی اردن از عراق در جنگ علیه ایران، دور جدید ارسال کمک‌های نظامی اردن به عراق، امروز با ارسال 12 دستگاه خودرو حامل مهمات سلاح‌های سنگین از راه «فلوجه» به مقصد عراق آغاز شد. خبر دیگری درباره همکاری نظامی پادشاه اردن و حکومت صدام حسین حاکی است که ارتش عراق، بنزین و سایر مواد سوختی مورد نیاز تانک‌ها و نفربرهای زرهی خود را از اردن و از راه بندر «عقبه» وارد می‌کند.

• چهارشنبه 23 تیر ماه 1361: کمک‌های دولت‌های عربی به حکومت عراق، امروز نیز 7 دستگاه تریلر حامل مهمات سلاح سنگین و تجهیزات نظامی از اردن وارد خاک عراق شد و در پادگان بغداد تخلیه شد. همچنین 26 دستگاه تریلر حامل تانک که از بندر «شعیبه کویت » بارگیری شده بود و 19 دستگاه تریلر حامل مهمات از مرز«نویسیب» کویت وارد خاک عراق شدند.

• پنج‌شنبه 24 تیر 1361: امروز نیز بندرهای شیخ‌نشین کویت شاهد تخلیه‌ی محموله‌های نظامی ارتش عراق و حمل آن به سوی این کشور بودند. صبح امروز یک فروند کشتی حامل مهمات متعلق به حکومت عراق وارد بندر شعیبه کویت شد و برای تخلیه‌ی محموله‌ی خود در اسکله شماره‌ی 20 این بندر پهلو گرفت. همچنین امروز 10 دستگاه تریلر حامل مهمات از بندر نویسیب کویت بارگیری شدند و به سمت نقطه مرزی «عبدلی» در مرز کویت با عراق به حرکت درآمدند تا به ارتش عراق تحویل داده شوند.

• جمعه 25 تیرماه 1361: در پی گذشت دو روز از آغاز «عملیات رمضان» دولت‌های عرب منطقه کمک‌های نظامی تازه‌ای روانه‌ی عراق کرده‌اند. شیخ‌نشین کویت که همچنان در بندرهای خود محمولات نظامی را برای ارتش عراف تخلیه و حمل می‌کند، امروز نیز، یک فروند کشتی به نام «الفیر» حامل تجهیزات نظامی برای عراق را در ساحل خود جای داد. همچنین از کویت 6 دستگاه تریلر حامل تجهیزات نظامی به سوی مرز عراق فرستاده شد.

• روزنامه‌ی آمریکایی واشنگتن پست، امروز از قاهره گزارش داده است که جمهوری عربی مصر با هزینه‌ی امارات متحده عربی تجهیزات نظامی فراوانی به ارزش 400 میلیون دلار به عراق فرستاده است. این تجهیزات عبارتند از: انواع مهمات، لوازم یدکی تانک‌های «تی-62» ساخت شوروی و موشک‌های زمین به هوا ساخت انگلیس. این موشک‌ها نخستین بار است که در اختیار عراق گذاشته شده است.

• شنبه 26 تیرماه 1361: امروز نیز 62 دستگاه تریلر حامل مهمات و تجهیزات نظامی از کشورهای عربی همسایه عراق وارد این کشور شدند. 33 دستگاه از این تریلرها از مرز نویسیب کویت و 29 دستگاه از نقطه‌ی مرزی «عرعر» در عربستان سعودی، وارد خاک عراق شده‌اند.

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب mohammad area51 تشکر کرده اند:
morteza tomcat, Mehrab373, shafagh 2, Mohammad.Jafar, Mahdi1944, كيارش, freez578, reza4087

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان