در اين بخش شما ميتوانيد درباره سخت افزار كامپيوتر به بحث و تبادل نظر بپردازيد
Major II

Major II

نماد کاربر
286

تشکر کرده: 23 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 2 بهمن 1390 14:23

RASHT

آرشيو سپاس: 1181 مرتبه در 245 پست

تعویض پردازنده(لطفا نظر بدین زیاد وقت ندارم)

توسط mahdi2elve » سه شنبه 25 تیر 1392 21:59

سلام دوستان
خیلی خیلی متشکرم که وقت میزارید .
راستش من میخام سی پی یو (مال خودمه) Intel Pentium 4 E 631 رو با سی پی یو Intel Pentium Dual Core E2160 تعویض کنم البته 35 تومن تفاوت میگیره طرف ( که اون 35 تومن رو با دو تا هارد یجور مایه به مایه حلش کردم)
سوالم اینه که میارزه سی پی یو رو تعویض کنم؟

خداییش 24 ساعت بیشتر وقت ندارم . نظر بدین .

اگه مقدور بود 09115592509 هم میتونین اس ام اس بدین .
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
www.centralclubs.net/mahdi2elve

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب mahdi2elve تشکر کرده اند:
mohammad area51

Captain II

Captain II

نماد کاربر
4251

تشکر کرده: 178 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 23 اسفند 1384 13:14

کرج پلاک 43!

آرشيو سپاس: 13307 مرتبه در 2679 پست

Re: تعویض پردازنده(لطفا نظر بدین زیاد وقت ندارم)

توسط Mohammad 1985 » چهارشنبه 26 تیر 1392 00:14

اشتباهه سی پی یو خودت با وجود اینکه تک هسته ای هست ولی قویتره
سی پی یو شما دارای 188 میلیون ترانزیستور در برابر 105 میلیون ترانزیستور E2160 هست همچنین با توجه به اینکه هر دو سی پی از یک نسل هستن تفاوت خاصی بین شون از نظر معماری نیست !
هر دو 65 نانومتری هستن اما پردازنده شما 3 گیگا هرتزی هست و پردازنده E2160 تنها 1.8 گیگاهرتز سرعت دارم و البته فقط نصف سی پی یو شما کش داره ! یعنی یک مگ !
پردازنده شما چه در روی کاغذ چه در واقعیت سرتر از پردازنده ای که قصد تعویضش رو دارید هست ! پس به نظرم فرد فروشنده سردیش میکنه !!! که میخواد 35 تومن هم ازت بگیره !
به همه سياستمداران مشکوک باش.
جکسون براون

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Mohammad 1985 تشکر کرده اند:
ASHKAN95, Mehrab373, Erratic, mahdi2elve, sinaset, CAPTAIN PILOT, AGeNiS1, Mahdi Mahdavi, un4given.1991, mohammad area51

Major II

Major II

نماد کاربر
286

تاريخ عضويت

RASHT

توسط mahdi2elve » چهارشنبه 26 تیر 1392 09:04

خیلی ممنون منم واسه همین موضوع بود که به انجمن رجوع کردم دیگه.
ولی سرعت پردازش Intel Pentium Dual Core E2160  در یکی از سایت های بنچ مارک از Intel Pentium 4 E 631 خیلی بیشتر عنوان شده !!!
.
.

.
.
.
..
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

sinaset, Solver

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
6424

تشکر کرده: 1655 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 26 آذر 1387 16:20

آرشيو سپاس: 11653 مرتبه در 2024 پست

توسط sinaset » چهارشنبه 26 تیر 1392 09:22

سلام بر شما دوست من
همانجور که اقا محمد گفتن ، ارزش نداره ...

فرکانس 3 گیگا هرتز تک هسته ، بهتر از دو هسته 1.8 گیگاهرتزیه ( تازه تعداد ترانزیستورهای سی پی یو شما بیشتره) و....

بهتر با یک مدل بهتر جایگزین کنید .

باتشکر.
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب sinaset تشکر کرده اند:
mahdi2elve, CAPTAIN PILOT

Captain II

Captain II

نماد کاربر
4251

تشکر کرده: 178 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 23 اسفند 1384 13:14

کرج پلاک 43!

آرشيو سپاس: 13307 مرتبه در 2679 پست

توسط Mohammad 1985 » چهارشنبه 26 تیر 1392 10:47

آدرس اون سایت بنچمارک رو بدین باید دید در چه نرم افزاری تست صورت گرفته
به همه سياستمداران مشکوک باش.
جکسون براون

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Mohammad 1985 تشکر کرده اند:
CAPTAIN PILOT, ASHKAN95

Major II

Major II

نماد کاربر
286

تاريخ عضويت

RASHT

توسط mahdi2elve » چهارشنبه 26 تیر 1392 11:42

من از این سایت استفاده کردم البته نمی دونم از منبع معتبری برداشته یا نه.
http://www.rayaneh.com/cpuranking.aspx# ... _Processor

Solver

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3474

تشکر کرده: 286 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 20 اردیبهشت 1387 08:44

آرشيو سپاس: 13553 مرتبه در 2799 پست

توسط Solver » چهارشنبه 26 تیر 1392 12:55

من نظرم بر خلاف آنچه دوستان گفتند است.

در مورد کش و سرعت اشتباهات گمراه کننده ای بیان شد،

کش این پردازنده 1 مگ است، اما از تکنولوژی Sheard-Cash بهره می برد، در نگاه اول به نظر میرسد یعنی 1 مگ کش اشتراکی است اما در حقیقت کمی ماجرا فرق دارد، حالا اینجا جای بحث مفصلش نیست.

آقا محمد مگر پردازنده هندوانه است نصفش کش داشته باشه ! ما یا در هر هسته کش منفصل داریم، که به خاطر دیلی که ایجاد میشه در سیستم، آمدن این سیستم کش شرینگ را ایجاد کردند.

در مورد سرعت هم، این سرعت هر هسته است و ...

اما در مورد بحث این که 631 سریعتر است و عملکرد بهتری دارد چون تک هسته یکپارچه است باز من در مقالات متعدد خوانده و تجربه آزمون عملی هم داشتم، قبلا هم در سنترال گفتم، هسته بیشتر بهتر است تا سرعت بالاتر .... جز پردازش های بسیار خاص. اما در اکثر پردازش های یک کاربر عمومی دو هسته ای 1.5 بسیار سریعتر از یک تک هسته ای 3.0 عمل می کند. چه برسد به 2160 که اصلا 1.8 است.

تفاوت بارز بین پردازنده شما از نظر مشخصات توانش است که الان 86 وات است و 2160 مورد بحث 65 وات. اما در مورد تاکید دوستان بر ترانزیستور بیشتر. بله ترانزیستورها همه چیز پردازنده ها هستند، اما مهمتر از این در الکترونیک نوع به کار بستن اونها است. البته دو پردازنده برابر اگر قیاس بشوند، اون که ترانزیستور بیشتری دارد قطعا بهتر عمل خواهد کرد، اما این عملکرد بهتر در سطحی نیست که شما بخواین بگید یک 3 هرتزی مثلا برابر 1.8 دو هسته ای است یا حتی 1.5 دو هسته است.

در مقام قیاس،  اصلا قیاس این دو پردازنده صحیح نیست، چون 2160 یک سر و گردن بالاتر از پردازنده شما است. پردازنده شما در مقابل دو هسته ای هایی مثل 2140 آن هم با آورکلاک شاید بتواند حرفی برای گفتن داشته باشد. البته در آورکلاک پردازنده شما تا حدود 4.2 هم شخصا تجربه آورکلاکش را داشتم (با هوا) و از این نظر حتی بهتر از 2140 هم می شود چون ظرفیت آورکلاک شدنش بالاتر است. بد نیست اشاره کنم شما میتوانید 2160 را در حالت آور کلاک (هر هسته تا 2.6 با هوا) با پرادزنده های سبک i3  مقایسه کنید.

به این دلایل است که بنده نظر مخالف دوستان دارم، و از اینها ساده تر و برای شما:

این دو محصول یک شرکت هستند و رقابت بر قیمت اون برابر است.   قیمت 2160 تقریبا 3 برابر یک 631 است - البته 631 سالهاست تولید نمی شود. اما این تفاوت قیمت همان سال های اول ورود 2160 که هنوز 631 هم تولید می شد وجود داشت.

البته قطعی نمی گم، اما شما یک نگاه به همان لینک سایت رایانه که دادین بکنید، تقریبا 3 برابر عملکرد بهتر را مشاهده می کنید.

631 = 4:41
2160 = 1:54

تقریبا نزدیک به 3 برابر.
- - -

من که واقعا متحیر شدم از نظرات دوستان در مورد این دو پردازنده !   تا همین الان بیش از 10 بار مدل ها را برررسی کردم که نکند اشتباه از من است.

اختلاف قیمت این دو پردازنده حدود 40 دلاری است (نو) در دست دوم اختلاف قیمت بین 15 تا 20 دلار است. که با نرخ دلار امروز ... فکر کنم 35 تومان فرصت خوبی است.
[ Never is Never an Answer ||| Personal Site:  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  ]

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Solver تشکر کرده اند:
CAPTAIN PILOT, sinaset, mahdi2elve, ASHKAN95

Junior Poster

Junior Poster

no avatar
144

تشکر کرده: 79 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 27 اسفند 1385 12:22

آرشيو سپاس: 282 مرتبه در 68 پست

توسط omidr » چهارشنبه 26 تیر 1392 13:17

سرعت نهایی سیستم شما بستگی به رم$ $ها و البته از همه مهمتر نرم افزاری که استفاده میکنید داره. خیلی از نرم افزارهای تخصصی مهندسی و ریاضی در ورژن های قدیمی توان استفاده همزمان از دو یا چند هسته به صورت هم زمان رو ندارند (قدرت پردازش موازی ندارند)  بنابراین ممکنه سرعت اجرا در ویندوز شما کمی بهتر بشه ولی لزوما به بهتر شدن سرعت محاسباتی شما در نرم افزارهای تخصصی منجرب نخواهد شد!

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب omidr تشکر کرده اند:
sinaset, mahdi2elve

Major II

Major II

نماد کاربر
286

تاريخ عضويت

RASHT

توسط mahdi2elve » چهارشنبه 26 تیر 1392 13:39

از تمامی دوستان بویژه M.Abooali  تشکر میکنم، که با راهنمایی هاشون بهم کمک کردن. :razz:  :razz:

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
6424

تشکر کرده: 1655 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 26 آذر 1387 16:20

آرشيو سپاس: 11653 مرتبه در 2024 پست

توسط sinaset » چهارشنبه 26 تیر 1392 13:40

سلام خدمت اقا میلاد .

اقا میلاد  ،اصل مهم تر همون ترانزیستوره،در چند دهه اخیر رقابت شدیدی برای گنجایش هر چه بیشتر ترانزیستور بر روی لایه سیلیکون بوده (البته معماری و فرکانس و تعداد هسته و در درجات پایین تر کش مهمه هست ، ولی نه به اندازه ترانزیستور . )
از  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  می تونید سیر تکاملی (برای پایه معیار های ترانزیستور و... ) رو ببینید

باتشکر
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب sinaset تشکر کرده اند:
mahdi2elve, Solver, CAPTAIN PILOT

Major II

Major II

نماد کاربر
286

تاريخ عضويت

RASHT

توسط mahdi2elve » چهارشنبه 26 تیر 1392 13:47

دوستان شرمنده سوال دیگری برام بوجود اومده درمورد سی پی یو E 631
این سی پی یو دارای تکنولوژی Intel® Hyper-Threading Technology  آیا این مزیت زیادی نیست؟! نسبت به E 2160  که فاقد این تکنولوژیه!!

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3474

تشکر کرده: 286 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 20 اردیبهشت 1387 08:44

آرشيو سپاس: 13553 مرتبه در 2799 پست

توسط Solver » چهارشنبه 26 تیر 1392 14:15

sinaset,  

ما نهایتا ناچار هستیم در پردازنده ها از ترانزیستور استفاده کنیم و توسعه پردازنده ها در اکثر موارد با افزایش تعداد ترانزیستورها است. لینک شما در این موضوع است و خوب این رد شده نیست. بنده حرف از المان دیگری نزدم.

شاید بهتره اینطور بیان کنم تا متوجه منظورم بشوید:

در الکترونیک، می توان با تعداد المان کمتر اما بهینه سازی مدارات، همان خروجی یا گاه مطلوب تر را نیز داشت. به این ترتیب ضمن بهینه سازی، از فرصت استفاده شده و ترانزیستورهای بیشتری روی برد جا داده خواهد شد جهت افزایش کارایی سیستم. اما اگر این قابلیت وجود داشته باشد که این ترانزیستورها خودشان مثلا یک هسته پردازشی جدید را تشکیل بدهند یا بستر توسعه موضوعات قابل پردازش در هر هسته را افزایش بدهند نقش بسیار اثر گذار تری دارند.

تعداد ترانزیستور ملاک هست اما مهمتر از اون بحث بر سر نقش ترانزیستور است.

از نظر الکترونیک، در نقش یکسان اون مدار که ترانزیستور بیشتری دارد = مسیرهای موازی بیشتر = توان پردازش بیشتر یا ذخیره سازی بیشتر یا ... بیشتر.

اما زمانی که نقش ترانزیستورهای مصرفی در دو مدار متفاوت باشد، قیاس تعداد ترانزیستورها الزاماً تعیین کنند خروجی مدار نیست.

آیا Intel از سال 2006 تا 2013 جهت هر از گاهی پس رفته است ؟

به همین دلیل است که در مثال حاضر، هم از نظر تجربه شخصی، هم از نظر مصداق قیمت و هم از نظر سایتی مثل رایانه، شاهد آن هستیم 2160 با تقریبا نصف ترانزیستورهای 631 به ما 3 برابر خروجی بهتری را ارائه می کند.

حرف شما درست است، اما اینجا بحث فاکتور مهمتری در بین است، امیدوارم متوجه منظورم شده باشید.

بنابراین اصلا این معیار درستی برای قیاس بین پردازنده ها خصوصا بدون داشتن شناخت از اونها نیست. جهت اطمینان از این موضوع می توانید به جداول این سایت که لیست کل محصولات اینتل به همراه تعداد ترانزیستورها را فهرست کرده است مراجعه کنید: http://www.intel.com/pressroom/kits/quickreffam.htm  و خودتان با قیاس عدد ها در مقابل مدل پردازنده ها به این مسئله دست خواهید یافت.

این تصویر هم برگ سبزی ...

تصویر با ابعاد: 4288 × 2848  |  15.043 مگابایت - با تشکر از ردهیو
[ Never is Never an Answer ||| Personal Site:  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  ]

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Solver تشکر کرده اند:
Amiiiin, mahdi2elve, sinaset, ASHKAN95

بعدي