در اين بخش شهداء و ايثارگران جنگ معرفي و درباره‌ي حماسه دفاع مقدس بحث ميشود
Novice Poster

Novice Posterنماد کاربر
پست ها

68

تشکر کرده: 252 مرتبه
تشکر شده: 70 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 27 اردیبهشت 1392 08:04

محل سکونت

کویر

آرشيو سپاس: 403 مرتبه در 59 پست

Re: جنگ ایران-عراق از منظری دیگر

توسط sailor » پنج شنبه 3 مرداد 1392 15:55

سوخو 22 نوشته است:البته در مورد طول کشیدن 8 سال جنگ هم اونهایی که متخصص هستند بارها دلیل اوردن اما انچه مهم است بعد از 8 سال جنگ با ایران حمله عراق به کویت خود گویای واقعیات و رویا پرداز بودن شما است.
[/quote]

در مورد ادامه جنگ پس از آزادسازی خرمشهر حرف و حدیث فراوان است هر کس سعی می کند یکجوری آن را توجیه کند ولی بهتر است تا به چگونگی پایان آن بیشتر توجه کنیم، قطعنامه 598 در تاریخ 1366/4/29 صادر شد و صدام آن را پذیرفت اما ایران یک سال بعد یعنی 1367/4/24  قطعنامه را قبول کرد، طی این یک سال ضربات سختی متحمل شدیم که با پذیرش قطع نامه از سوی ایران می شد از آن پیش گیری کرد، هزاران نفر با حملات ناجوانمردانه شیمیایی عراق در شلمچه و جزایر مجنون و فاو به شهادت رسیدند سپس این جزایر به دست صدام افتاد، تانکرهای ایرانی از جزیره خارک تا لارک نابود می شدند، امریکا با ما سرشاخ شد، ایران اجر، سکوهای نفتی رشادت، نصر، سلمان، ناوچه جوشن ناو سهند و سبلان و... مگر همین چند روز پیش سالگرد شهدای ایرباس نبود؟ در این یک سال اتفاقات زیادی افتاد که باقی آنها یادم نیست چه اجباری به ادامه جنگ داشتیم وقتی که هنوز در خاک عراق بودیم و صدام آتش بس را قبول کرد آیا ایران با داشتن جزایر مجنون و فاو توی خاک عراق در موضع قدرت قرار نداشت؟

حتما این سروده آهنگران را بارها از تلویزیون شنیده اید..... ای لشگر صاحب زمان آماده باش آماده باش..... به همراه تصاویر نیروهای داوطلب که سوار بر اتوبوس راهی جبهه ها می شوند در این یک سال آخر و پس از بمباران های شیمیایی عراق رزمندگان با پای برهنه از جبهه های جنوب فرار می کردند البته نه از ترس جان بلکه برای رهایی از جنگی بیهوده و یکطرفه و کاملا ناجوانمردانه، از یک گردان چند صد نفره فقط چهار یا پنج نفر زنده می ماند که در سالهای بعد همان بازماندگان نیز بخاطر عوارض گازهای خردل و سارین به شهادت رسیدند بجز ماسک گاز هر رزمنده تنها دو عدد آمپول آتروپین داشت که هرگز جوابگوی سه روز گلوله باران شیمیایی ارتش عراق در فاو نبود (28 فروردین1367) موقع فرار روستایی های جاده خرمشهر- اهواز به این عزیزان لباس، کفش یا دمپایی و خوراکی می دادند فکر نمی کنم این صحنه ها را از تلویزیون دیده باشید. از اهواز تا بوشهر بیش از 10 پست بازرسی وجود داشت که حتی داخل جعبه بار و بوفه اتوبوس را هم می گشتند تا رزمندگان داوطلب را به مواضعی که دیگر وجود خارجی نداشت و به اجبار بازگردانند.
دوست عزیز اینها که گفتم واقعییت های تاریخی جنگند

راستی متخصصان برای ادامه جنگ در این یک سال آخر چه دلایلی ارائه می کنند؟

آخرین سنگر سکوته
خیلی حرف ها گفتنی نیست
آخرين ويرايش توسط sailor در پنج شنبه 3 مرداد 1392 16:01, ويرايش شده 1 در کل.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب sailor تشکر کرده اند:
Ghost Rider, Motimann, interceptor, Reza6662, ne13, Seymon86, coops, ali 313, nima-rad

Major I

Major Iنماد کاربر
پست ها

149

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 4 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 29 اردیبهشت 1392 23:44

آرشيو سپاس: 441 مرتبه در 122 پست

Re: جنگ ایران-عراق از منظری دیگر

توسط zadhoosh » پنج شنبه 3 مرداد 1392 15:56

خوب شد نامه ای که رضایی تحت فشار بعضی ها نوشت را خودتان گذاشتید. سندی که نشان می دهد دل مردانی که جنگ را با کلا 1000 تانک , ظاهرا 1000 توپ و 300 بالگرد شروع و هشت سال ادامه دادند چطور لرزیده. 350 تیپ یعنی حدود یک میلیون و چهار صد هزار نفر در حالی که بالاترین رقم نیروها ظاهرا از حدود 300000 نفر بالاتر نرفت! وبا همین نیرو فاو را گرفتیم. همین جاخالی فرماندهیست که امام امت را تنها می گذارد. یک رهبر از دشمنش تیر می خورد نه زهر و این کنایه از سست پیمانی نزدیکان است. یادتان رفته موج عظیم نیرو و تجهیزاتی را که به محض پایان جنگ به جبهه ها سرازیر شد؟ چه کسانی تا آن موقع جلوی اعزام را گرفته بودند؟ چه کسانی فرمانده هفت سال جنگ را برای نوشتن این عبارات کذایی در فشار گذاشتند؟ البته از دولتی که وزیرش بنویسد "خدایا حداقل در هیئت دولت شعور را جایگزین شعار بفرما!!!" انتظار بیشتری هم نباید داشت!
کل f14 های ما 80 فروند هم نبود چطور چند سال آخر روزی یک فروندشان سقوط می کرد و هنوز هم در آسمان شهر ما جولان می دهند؟!!
اگر رزمنده ها اهل فرار بودند از یک گردان سیصد نفره به قول خودتان فقط چهر پنج نفر باقی نمی ماندند
اگر از شهادت می ترسیدند با پای خود به جبهه ی جنگ نمی رفتند
و بالاخره این که فرمودید بازگشت کشور به 30 سال پیش  :-?  یعنی همان اوایل ساواک ! همان اوایل بازگشت شاه فراری ! همان دوران تحقیر زیر چکمه ی متفقین !!! نه عزیز من این بار مردانه ایستادیم و تا پیش از خنجر خوردن از پشت , شرق و غرب عام دست به دست هم داده بودند که شیعه دستش به کربلا نرسد :-? .

ولا تتبعوا خطوات الشیطان
با شیطان بزرگ طرح گام به گام نریزید
!

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب zadhoosh تشکر کرده اند:
esijoon, shahab313, Wieder, mm1990

Captain II

Captain IIنماد کاربر
پست ها

509

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 12 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 13 آذر 1389 00:07

آرشيو سپاس: 2572 مرتبه در 393 پست

Re: جنگ ایران-عراق از منظری دیگر

توسط interceptor » پنج شنبه 3 مرداد 1392 16:16

Qaher1406 نوشته است:میتونید دراین مورد سندی بیارید


در مقاله اشاره ای شده بود.

zadhoosh نوشته است:خوب شد نامه ای که رضایی تحت فشار بعضی ها نوشت را خودتان گذاشتید. سندی که نشان می دهد دل مردانی که جنگ را با کلا 1000 تانک , ظاهرا 1000 توپ و 300 بالگرد شروع و هشت سال ادامه دادند چطور لرزیده. 350 تیپ یعنی حدود یک میلیون و چهار صد هزار نفر در حالی که بالاترین رقم نیروها ظاهرا از حدود 300000 نفر بالاتر نرفت! وبا همین نیرو فاو را گرفتیم. همین جاخالی فرماندهیست که امام امت را تنها می گذارد. یک رهبر از دشمنش تیر می خورد نه زهر و این کنایه از سست پیمانی نزدیکان است. یادتان رفته موج عظیم نیرو و تجهیزاتی را که به محض پایان جنگ به جبهه ها سرازیر شد؟ چه کسانی تا آن موقع جلوی اعزام را گرفته بودند؟ چه کسانی فرمانده هفت سال جنگ را برای نوشتن این عبارات کذایی در فشار گذاشتند؟
کل f14 های ما 80 فروند هم نبود چطور چند سال آخر روزی یک فروندشان سقوط می کرد و هنوز هم در آسمان شهر ما جولان می دهند؟!! و بالاخره فرمودید بازگشت کشور به 30 سال پیش  :-?  یعنی همان اوایل ساواک ! همان اوایل بازگشت شاه فراری ! همان دوران تحقیر زیر چکمه ی متفقین !!! نه عزیز من این بار مردانه ایستادیم و تا پیش از خنجر خوردن از پشت , شرق و غرب عام دست به دست هم داده بودند که شیعه دستش به کربلا نرسد :-? .منظور از روزی یک فروند که دقیقن یک فروند نبوده وگرنه هر عقل سلیمی می فهمد ییش از 79 فروند از اول نبوده.
در سال آخر جنگ در 28 تیــــــــر67 (در یک روز) سه فروند اف-14 تامکت توسط میراژ اف-1 سرنگون شدند.

می تونید هزینه های سنگین جنگ(چه تخریب های دشمن و چه بودجه دفاعی و ...) رو که می تونست صرف پیشبرد برنامه های سازندگی و علمی شود رو با کل بودجه یک سال آن زمان محاسبه کنید...بیشتر نشه کمتر نمی شه.

کربلا هدف همه نبود برخی هدفشون فقط دفاع از خاک کشور بود.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب interceptor تشکر کرده اند:
ne13, sailor, nima-rad, Seymon86

Major I

Major Iنماد کاربر
پست ها

149

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 4 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 29 اردیبهشت 1392 23:44

آرشيو سپاس: 441 مرتبه در 122 پست

Re: جنگ ایران-عراق از منظری دیگر

توسط zadhoosh » پنج شنبه 3 مرداد 1392 17:01

اولین قطعنامه بعد از جنگ:
- از دو كشور ايران و عراق مي‌خواهد كه فوراً تداوم استفاده از زور را متوقف و نزاع خود را مطابق با اصول عدالت و حقوق بين‌المللي و از راه‌هاي مسالمت آميز حل كنند.
2- شورا اين دو كشور را به پذيرش هرگونه پيشنهاد ميانجيگرانه تشويق مي‌كند يا اينكه آن‌ها از آژانس‌ها يا ترتيب‌هاي منطقه‌اي و غيره از جمله راهكارهاي مسالمت‌آميز كه مي‌پسندند در اين‌باره كمك بگيرند،‌ يعني راهكارهايي كه تعهد آن‌ها را به منشور سازمان تسهيل مي‌كند.
3- شورا از ساير دولت‌ها مي‌خواهد كه بالاترين درجه خويشتنداري را از خود بروز داده و از هرگونه عملي كه باعث تشديد و توسعه ابعاد اين نزاع مي‌شود،‌ پرهيز كنند.
4- شورا تلاش‌هاي دبير كل و پيشنهاد كمك‌هاي بشردوستانه او را در اين باره تاييد مي‌كند.
5- از دبير كل انتظار دارد كه در ظرف 48 ساعت گزارشي را به شورا ارائه كند.
یعنی عملا هرچی دست بعثی هاست باشه و دیگه درگیری بسه!!!
و در ادامه هم در قطعنامه هایی آبکی عباراتی مشابه و بدون تضمین محکمی برای ایران آمد که اگر هریک را می پذیرفتیم به زودی نه مورد سوال بلکه مورد تیربار قرار می گرفتیم!

اما در مرد قطعنامه 598 دو برد مهم داشتیم
1-خواستار آن است که به عنوان یک قدم اولیه جهت حل و فصل (مناقشه) از راه مذاکره، ایران و عراق یک آتش بس فوری را رعایت کرده، به تمامی عملیات نظامی در زمین، دریا و هوا خاتمه داده و تمامی نیروهای خود را بدون درنگ به مرزهای شناخته شده بین المللی خود بازگردانند.
که تاکید می کند زمین های اشغال شده باید آزاد شود و این در سایر قطعنامه ها چنین روشن نبود.
2- از دبیرکل درخواست می‌نماید که با مشورت با ایران و عراق، مسأله تفویض اختیار به یک هیأت بی‌طرف برای تحقیق راجع به مسئولیت منازعه را بررسی نموده و در اسرع وقت به شورای امنیت گزارش دهد.
که این موضوع هم بسیار مورد تاکید ما بوده و در سایر قطعنامه ها به شدت جایش خالی بود.

در نهایت این که هر خرجی شد و هر خسارتی دیدیم تحمیلی بود و نه ترجیحی. خواهشا توجه داشته باشید که "آقا اون ها حمله کردن بابا به خدا ما فقط دفاع کردیم" و از طرفی مگر آن ها خسارت ندیدند و تنبیه نشدند؟!
در ضمن ما هیچ گاه برای گرفتن کربلا حمله نکردیم , لطفا این را بفهمید که این جمله ای برای روحیه بخشی و استعاره ای برای پیروزی قاطع بر دشمن بود.

ولا تتبعوا خطوات الشیطان
با شیطان بزرگ طرح گام به گام نریزید
!

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب zadhoosh تشکر کرده اند:
esijoon, shahab313, Wieder, mm1990, KH.I.A.2500

Major

Majorنماد کاربر
پست ها

547

تشکر کرده: 16 مرتبه
تشکر شده: 22 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 20 آبان 1388 17:24

آرشيو سپاس: 4243 مرتبه در 517 پست

Re: جنگ ایران-عراق از منظری دیگر

توسط Qaher1406 » پنج شنبه 3 مرداد 1392 17:11

دوست عزیزجناب interceptor :razz:
قبول بفرمایید که چندان قابل استناد نیست برادرمن  نقل قول از فردی که خودش میگه مسئول نیست ومعلوم هم نیست که اصلا اونیکه باهاش ملاقات کرده که بوده سمتش چه بوده  چقدر ادعاش صحیح باشه  منظورم از سند مثلا اسنادی که ازسوی مراجع رسمی ودیپلماتیک مثلا وزارت خارجه عربستان ویا سایر دول عربی وغربی  که میگن گفته غرامت میده وشرایط ایران قبول دارن و...منتشرشده باشه دال برارائه رسمی چنین پیشنهادی یابیانیه ای منتشرشده باچنین مضمونی است بالاخره اگه واقعا چنین پیشنهادی بوده حتما سندی هم هست نامه ای هم ردوبدل شده   ولی به نظرمن واقعا اگه این پیشنهاد صحت داشت تا کنون صدها بار اسنادومدارکش را منتشرمیکردند برای منکوب کردن جمهوری اسلامی
عبارات حک‌شده بر شمشیر پیامبر(ص)

آیت‌الله سیدمحمد ضیاءآبادی در کتاب «خاتم انبیا، رحمت بی‌انتها» آورده است: مرحوم علامه مجلسی(ره) از امالی مرحوم شیخ صدوق(ره) نقل کرده است که در دستگیره شمشیر رسول اکرم(ص) این چند جمله نوشته شده بود:

« صِلْ مَنْ قطعک و قُلِ الحقَّ و لَوْ عَلیکَ یا علی نَفْسِکَ و أحْسِنْ بِمَنْ أسَاءَ إلیْکَ »

ترجمه

«  اگر کسی از تو برید، تو به او بپیوندو(همیشه و در هر جا) آنچه حق است بگو اگرچه به زیانت تمام شودونیکی کن درباره کسی که به تو بدی کرده است »

http://www.mashreghnews.ir/files/fa/new ... 23_953.jpg

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Qaher1406 تشکر کرده اند:
Ghost Rider, KH.I.A.2500, esijoon, zadhoosh, shahab313, Wieder, mm1990

New Memberno avatar
پست ها

14

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 2 مرداد 1392 23:25

آرشيو سپاس: 49 مرتبه در 13 پست

Re: جنگ ایران-عراق از منظری دیگر

توسط javad_1944 » پنج شنبه 3 مرداد 1392 17:37

بدرترین کاری که کردن این بود که غرامت جنگ زا صدام گرفته نشد
کویتی تا الان بخاطر یک هفته اشغال کویت از عراق غرامت میگیرن
اصلا اینها که عراقو تحریک به جنگ کردن  ایرانی بودن؟

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب javad_1944 تشکر کرده اند:
interceptor, sailor

Major I

Major Iنماد کاربر
پست ها

149

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 4 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 29 اردیبهشت 1392 23:44

آرشيو سپاس: 441 مرتبه در 122 پست

Re: جنگ ایران-عراق از منظری دیگر

توسط zadhoosh » جمعه 4 مرداد 1392 00:02

یکی از خواسته های ما در رایزنی هایی که برای قطعنامه می شد دریافت غرامت بود. ولی حالا قطعنامه ی بالایی که پس از هفت سال صادر شد را با واکنش غرب و شرق در قبال حمله ی عراق به کویت مقایسه کنید:
شوراي امنيت به محض دريافت خبر حمله به كويت جلسه اضطراري تشكيل داد و نتيجه اين اجلاس ساعت یک و نیم بعد از نيمه شب اعلام شد و در خصوص پيش‌نويس قطعنامه‌اي بر اساس مواد 39 و 40 فصل هفتم منشور ملل متحد مبني بر عقب‌نشيني نيروهاي عراقي توافق كامل به عمل آمد. در حاليكه مذاكرات سال 1987 به منظور چنين اقدامي بر اساس مواد ذكر شده در رابطه با جنگ عراق عليه ايران شش ماه به طول انجاميد ولي اين بار واكنش، سريع و آني بود.
حدود ساعت 5 صبح همان روز جلسه شورا تشكيل شد. نماينده كيوت هشدار داد كه اگر شورا نتواند با اقدام قاطع مانع تجاوز عراق شود «از اين پس هيچ كشوري در امان نخواهد بود و امنيت، حاكميت و تماميت ارضي هر كشوري تحت مخاطره قرار خواهد گرفت.» شوراي امنيت قطعنامه 660 را با 14 رأي موافق و بدون مخالف و در غيبت يمن، به تصويب رساند.
شوراي سابق بلافاصله تحريم تسليحاتي عراق را آ‌غاز كرد.
بوش، رئيس جمهور آمريكا، كليه مبادلات تجاري را با عراق، ممنوع و اموال كويت و عراق را توقيف كرد. «بيكر» و «شوارد نادزه»، وزراي خارجه وقت امريكا و شوروي، با صدور بيانيه مشتركي تهاجم عراق را محكوم كردند. اين بيانيه پس از توصيف تهاجم عراق به عنوان «نقض آشكار اساسي‌ترين اصول انساني» ادامه داد «طرفين اعتقاد دارند كه جامعه جهاني نه تنها بايد اين عمل را محكوم كند بلكه بايد اقدامات عملي را در پاسخ به آن اتخاذ كند. دولتهايي كه به تجاوز آشكار مبادرت مي‌كنند بايد بدانند جامعه بين‌المللي نمي‌تواند در برابر تجاوز، ساكت بماند يا آنرا تسهيل كند.»
بلافاصله پس از حوادث فوق، آمريكا متن قطعنامه‌اي كه تحريمهاي اقتصادي جامعي را جز در زمينه‌هاي انساني نظير دارو و غذا عليه عراق پيش‌بيني مي‌كرد تهيه كرد و در اختيار اعضاء شورا قرار داد و قرار شد كميته‌اي متشكل از اعضاء شورا، بر اجراي تحريمها نظارت كند.
با وجود این تبعیض های فاحش شما انتظار گرفتن غرامت هم داری !

ولا تتبعوا خطوات الشیطان
با شیطان بزرگ طرح گام به گام نریزید
!

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب zadhoosh تشکر کرده اند:
esijoon, shahab313, Wieder, mm1990

Major II

Major IIنماد کاربر
پست ها

189

تشکر کرده: 2 مرتبه
تشکر شده: 9 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 30 اردیبهشت 1392 22:31

آرشيو سپاس: 734 مرتبه در 183 پست

Re: جنگ ایران-عراق از منظری دیگر

توسط shahab313 » جمعه 4 مرداد 1392 01:28

در زیر پرده حوادث ان سال ها نکات زیر از نظر بنده وجود دارد
اول اینکه صدام عنصری قدرت طلب و افراطی بود که برای رسیدن به امال جاه طلبانه خویش دست شوروی را بر روی سر خود قرار داده بوددوم میدانم که امریکا وشوروی تنها در دو مورد بعد از جنگ دوم با هم همعقیده بودند یک تشکیل اسراءیل ودوم جنگ ایران و عراق در حمایت از عراق که در مورد دلیل شوروی مشخص بود اما دلیل حمایت امزیکا از عراق تحت فشار قرار دادن دولتی بود که ان ماجرا های معروف انقلاب را برایش بوجود اورده بود پس در واقع صدام دمدمی مزاج جاه طلب تجهیز شد برای مقابله با ایران بعد از هشت سال جنگ وقتی صذام تجهیز شده توسط شرق و غرب توفقی در برتری.بر ایران از خود نشان نداد نشانه هایی از اعمال او جهت تهدید اسراءیل برای کسب وجه از دست رفته در جنگ با ایرانش دیده شد کهانوقت امریکا را متوجه خطر این سگ هار تقویت شده برای اسراءیل کرد واینکه این حمایت نه تنها منجر به گوشمالی ایران نشده بلکه اسراءیل نیز در خطر قرار گرفته است پس نقشه ای طراحی شد که ابتدا با ایران جنگ خاتمه پذیرد که برای این منظور قطعنامه که حداقل خواسته های ایران در ان لحاظ شده بود صادر شد وبعد عراق را همان طور که بعد ها صدام بدان اشاره کرد را تشویق به تعرض به کویت کردند تا بهانه باشد برای خنجر از پشت زدن به صدام به وجود اید لذاددوستان بدانیدکه اگر خدا کاری نمی کرد که دشمنان. با هم دشمن نشوند این جنگ تا امروز ممکن بود ادامه میداشت وگرنه به قبول قطعنامه اای مثل صدام هیچ اعتباری نبود که اگربود و به قراردادهای قبل از انقلاب با ایران عمل می نمود

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب shahab313 تشکر کرده اند:
esijoon, mm1990, zadhoosh

Captain II

Captain IIنماد کاربر
پست ها

509

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 12 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 13 آذر 1389 00:07

آرشيو سپاس: 2572 مرتبه در 393 پست

Re: جنگ ایران-عراق از منظری دیگر

توسط interceptor » جمعه 4 مرداد 1392 08:41

zadhoosh نوشته است:اولین قطعنامه بعد از جنگ:
- از دو كشور ايران و عراق مي‌خواهد كه فوراً تداوم استفاده از زور را متوقف و نزاع خود را مطابق با اصول عدالت و حقوق بين‌المللي و از راه‌هاي مسالمت آميز حل كنند.
2- شورا اين دو كشور را به پذيرش هرگونه پيشنهاد ميانجيگرانه تشويق مي‌كند يا اينكه آن‌ها از آژانس‌ها يا ترتيب‌هاي منطقه‌اي و غيره از جمله راهكارهاي مسالمت‌آميز كه مي‌پسندند در اين‌باره كمك بگيرند،‌ يعني راهكارهايي كه تعهد آن‌ها را به منشور سازمان تسهيل مي‌كند.
3- شورا از ساير دولت‌ها مي‌خواهد كه بالاترين درجه خويشتنداري را از خود بروز داده و از هرگونه عملي كه باعث تشديد و توسعه ابعاد اين نزاع مي‌شود،‌ پرهيز كنند.
4- شورا تلاش‌هاي دبير كل و پيشنهاد كمك‌هاي بشردوستانه او را در اين باره تاييد مي‌كند.
5- از دبير كل انتظار دارد كه در ظرف 48 ساعت گزارشي را به شورا ارائه كند.
یعنی عملا هرچی دست بعثی هاست باشه و دیگه درگیری بسه!!!
و در ادامه هم در قطعنامه هایی آبکی عباراتی مشابه و بدون تضمین محکمی برای ایران آمد که اگر هریک را می پذیرفتیم به زودی نه مورد سوال بلکه مورد تیربار قرار می گرفتیم!

اما در مرد قطعنامه 598 دو برد مهم داشتیم
1-خواستار آن است که به عنوان یک قدم اولیه جهت حل و فصل (مناقشه) از راه مذاکره، ایران و عراق یک آتش بس فوری را رعایت کرده، به تمامی عملیات نظامی در زمین، دریا و هوا خاتمه داده و تمامی نیروهای خود را بدون درنگ به مرزهای شناخته شده بین المللی خود بازگردانند.
که تاکید می کند زمین های اشغال شده باید آزاد شود و این در سایر قطعنامه ها چنین روشن نبود.
2- از دبیرکل درخواست می‌نماید که با مشورت با ایران و عراق، مسأله تفویض اختیار به یک هیأت بی‌طرف برای تحقیق راجع به مسئولیت منازعه را بررسی نموده و در اسرع وقت به شورای امنیت گزارش دهد.
که این موضوع هم بسیار مورد تاکید ما بوده و در سایر قطعنامه ها به شدت جایش خالی بود.از copy و paste شما ممنون
چرا تمامی قطعنامه های صادر شده رو در مورد جنگ نگذاشتین تا اذهان عمومی روشن بشه؟
ایراد نداره....من براتون میذارم.

در مورد جنگ ایران و عراق  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  صادر شد:

479-514-522-540-582-588-598-612-619-620-631-642-651-671-676-685


قبل از قطعنامه 598 در قطعنامه 514 نکته ای مثبت و به سود ایران در مورد بازگشت به مرزهای بین المللی دیده می شه , همچنین در تمام قطعنامه های این عبارت inter'l recognised borders یعنی مرز های شناخته شده بین المللی دیده می شه.


متن اصلی ق514-----------------------------------

United Nations Security Council resolution 522, adopted unanimously on 4 October 1982, after recalling Resolution 479 (1980) and Resolution 514 (1982), the Council called for an immediate ceasefire between Iran and Iraq, calling for the withdrawal of both sides to their internationally recognised borders.
The Council recognised that Iraq had agreed to implement Resolution 514, and urged Iran to do the same, which was pressing its advantage.[1] The resolution also weakened Iran's right of self-defense.[1]
The resolution went on to affirm the necessity of implementing United Nations observers to the region to monitor the ceasefire and withdrawal, calling on all other Member States to refrain from actions that would prolong the conflict. Finally, Resolution 522 requested the Secretary-General Javier Pérez de Cuéllar to report back to the Council on attempts to implement the resolution within seventy-two hours.
-----------------------------------------------------------


Qaher1406 نوشته است:میتونید دراین مورد سندی بیارید


در پایگاه لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد که قطعن منبع اطلاعاتی خودش رو داشته هم به پیشنهاد 70 میلیارد دلاری اعراب به ج ا ا اشاره شده.


------------------------------------------------------------------------
نکته جالبی هم هست :
حامیان عراق در جنگ: بیش از 29 کشور دنیا
حامیان ایران: کره شمالی - شوروی - ایالات متحده - اسراییل
و ما چه خوب از اسراییل بابت کمک هاش تشکر کردیم!

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب interceptor تشکر کرده اند:
sailor, nima-rad, ghahestani, Motimann, Seymon86

Major II

Major IIno avatar
پست ها

178

تشکر کرده: 84 مرتبه
تشکر شده: 76 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 24 بهمن 1386 20:04

آرشيو سپاس: 441 مرتبه در 88 پست

Re: جنگ ایران-عراق از منظری دیگر

توسط kaveh606 » جمعه 4 مرداد 1392 10:34

1-تنها سه روز پس از پذیرفتن قطعنامه توسط ایران عراقیها در روز جمعه1367/4/31 تهاجم خود را در منطقه جنوب اغاز و در 30 کیلومتری جنوب خرمشهر مستقر شدند.

2-هنوز در جنوب ارتش عراق به طور کامل عقب نشینی نکرده بود که منافقین با پشتیبانی ارتش عراق هجوم خود را از طریق سر پل ذهاب به سمت کرند در تاریخ  1367/5/3 اغاز کردند.

3- صدام قرار داد الجزایر را چند سال پس از پایان جنگ و تنها  زمانی که در باتلاق جنگ کویت گرفتار شده بود با نامه معروف خود به رئیس جمهور وقت ایران پذیرفت .

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب kaveh606 تشکر کرده اند:
mm1990, zadhoosh, esijoon, KH.I.A.2500, Wieder, sailor, apple2009, shahab313

Captain II

Captain IIنماد کاربر
پست ها

4261

تشکر کرده: 188 مرتبه
تشکر شده: 695 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 23 اسفند 1384 13:14

محل سکونت

کرج پلاک 43!

آرشيو سپاس: 13307 مرتبه در 2679 پست

Re: جنگ ایران-عراق از منظری دیگر

توسط Mohammad 1985 » جمعه 4 مرداد 1392 11:51

kaveh606,  فراموش نکنید که دوباره بعد از پذیرش قطع نامه عراق دست بالا رو داشت !
مورد بعد اگر ایران بعد از فتح خرمشهر قطع نامه رو قبول میکرد و بازم صدام حمله میکرد دیگه بهانه ای برای کسی نبود که عراق رو متجاوز ندونه !
به همه سياستمداران مشکوک باش.
جکسون براون

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Mohammad 1985 تشکر کرده اند:
sailor, interceptor, nima-rad, Motimann

Novice Poster

Novice Posterنماد کاربر
پست ها

68

تشکر کرده: 252 مرتبه
تشکر شده: 70 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 27 اردیبهشت 1392 08:04

محل سکونت

کویر

آرشيو سپاس: 403 مرتبه در 59 پست

Re: جنگ ایران-عراق از منظری دیگر

توسط sailor » جمعه 4 مرداد 1392 12:07

interceptor نوشته است:نکته جالبی هم هست :
حامیان عراق در جنگ: بیش از 29 کشور دنیا
حامیان ایران: کره شمالی - شوروی - ایالات متحده - اسراییل
و ما چه خوب از اسراییل بابت کمک هاش تشکر کردیم!
و از حامیان دیگر ایران
انگلیس
آلمان غربی
سوئد
آلمان شرقی
چکوسلواکی
یوگسلاوی
کره جنوبی
ژاپن
و ببخشید باقی رو فراموش کرده ام.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب sailor تشکر کرده اند:
Motimann

قبليبعدي

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 5 مهمان