آمریکا تحویل جنگنده اف 16 به مصر را تعلیق کرد

جديدترين اخبار مربوط به هوانوردي نظامي و غيرنظامي را در اين بخش بخوانيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Major II
Major II
پست: 751
تاریخ عضویت: سه شنبه 6 مهر 1389, 2:18 am
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 2978 بار
سپاس‌های دریافتی: 3334 بار

آمریکا تحویل جنگنده اف 16 به مصر را تعلیق کرد

پست توسط morteza tomcat » پنج شنبه 3 مرداد 1392, 1:25 pm

العالم - سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) گفت: باراک اوباما تصمیم گرفت به خاطر اوضاع کنونی، تحویل هواپیماهای جنگنده اف 16 به مصر را برای مدت نامحدود به حال تعلیق درآورد.

به گزارش روز پنجشنبه پایگاه خبری شبکه العالم، جرج لیتل افزود: با توجه به اوضاع کنونی مصر، فکر نمی کنیم تحویل جنگنده های اف 16 مناسب باشد.
وی با اشاره به اینکه تصمیم مزبور به اتفاق آراء تیم امنیت رئیس جمهوری آمریکا اتخاذ شده است، ادامه داد: البته رزمایش نظامی مشترک دو سالانه "برایت استار " یا ستاره درخشان، در موعد مقرر در سپتامبر برگزار می شود.
لیتل تصریح کرد: توقف تحویل چهار فروند هواپیمای اف 16 تغییری در موضع واشنگتن تلقی نمی شود چون ما همچنان به همکاری دفاعی با مصر به عنوان عنصر اصلی رابطه استراتژیک با این کشور متعهدیم.
پنتاگون پس از عزل محمد مرسی رییس جمهور سابق مصری اعلام کرده بود که توافقنامه نظامی سابق با شورای نظامی مصر پابرجاست و چهار فروند هواپیمای اف 16 به زودی به مصر تحویل خواهد شد.
یک مسئول نظامی آمریکایی نیز گفت: اوضاع به حال خود باقیست و چهار هواپیمای مزبور ماه اوت به مصر تحویل خواهد شد.
لیتل گفت: روابط دفاعی دو طرف پایه همکاری استراتژیک آمریکا با مصر و ستون ثبات در منطقه است.
واشنگتن مدتی قبل 8 فروند هواپیما از مجموع 20 فروند هواپیمای خریداری شده توسط مصر به ارزش دو و نیم میلیارد دلار را به نظامیان این کشور تحویل داد.
وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد: دولت اوباما در حال بررسی پیامدهای حقوقی هر گونه کمک به مصر به ویژه به خاطر این موضوع است که آیا برکناری مرسی کودتای نظامی محسوب می شود؟
در صورتی که ثابت شود برکناری مرسی کودتا بوده است، واشنگتن مجبور به توقف کمکهای مالی و اقتصادی اش به قاهره خواهد شد.
منابع خبری آمریکا گفتند: چاگ هگل وزیر دفاع آمریکا در تماس با عبدالفتاح السیسی وزیر دفاع و فرمانده نیروهای مسلح مصر به منظور متقاعد ساختن ارتش به تعیین دولتی باثبات است.
مصر سالانه یک و نیم میلیارد دلار کمک از آمریکا دریافت می کند که یک میلیارد و سیصد میلیون دلار آن کمکهای نظامی است.
این کمک به مصر امکان داد تا از سال 1980 میلادی، بیش از 220 فروند هواپیمای اف 16 به دست آورد که به همین علت پس از آمریکا، رژیم صهیونیستی و ترکیه، رتبه چهارم دنیا را داراست.

Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 260
تاریخ عضویت: شنبه 30 آبان 1388, 12:11 pm
سپاس‌های ارسالی: 1137 بار
سپاس‌های دریافتی: 1124 بار

Re: آمریکا تحویل جنگنده اف 16 به مصر را تعلیق کرد

پست توسط salam_2407 » پنج شنبه 3 مرداد 1392, 10:10 pm

این هم واکنش رسمی دولت آمریکا در این خصوص در سایت صدای آمریکا منتشر شده و منبعش هم پایین گذاشتم

مقامهای وزارت دفاع آمریکا تحویل جنگنده های اف-١۶ را به مصر پس از تحولات اخیر و برکناری محمد مرسی از مقام ریاست جمهوری به تاخیر می اندازد.

جورج لیتل سخنگوی وزارت دفاع آمریکا روز چهارشنبه درهمین زمینه به خبرنگاران گفت تصمیم به تاخیر انداختن تحویل چهار فروند از جت های جنگنده به مصر از سوی رییس جمهوری آمریکا اتخاذ شده است، زیرا روند بازنگری حمایت نظامی آمریکا به مصر هنوز به پایان نرسیده است.

سخنگوی پنتاگون افزود با توجه به شرایط فعلی مصر، عقیده ما اینست که تحویل این جت ها به این کشور صحیح نیست.

دولت اوباما پیش از این گفته بود که واشنگتن از اقدام ارتش مصر مبنی بر کنار گذاشتن محمد مرسی رییس جمهوری مصر عمیقا نگران است و خواهان بازگشت سریع کشور به دولتی است غیرنظامی که با رای مردم انتخاب شده باشد.

پس از برکناری محمد مرسی از مقام ریاست جمهوری مصر، باراک اوباما، از چند سازمان دولتی خواست تا کمکهای آمریکا را به مصر مورد بازبینی دقیق قرار دهند. مصر هر سال یک میلیارد و سیصد میلیون دلار کمکهای نظامی از آمریکا دریافت میکند.

مقامهای آمریکایی درعین حال میگویند به تاخیر انداختن تحویل چهار فروند جنگنده به معنای توقف کمکها به مصر نیست، کشوری که از دیدگاه واشنگتن متحد اصلی اش در خاورمیانه است.

قانون امریکا مشخصا تصریح کرده است در صورتیکه در کشوری یک کودتای نظامی صورت گیرد کمکها به آن کشور باید متوقف شود.

اما در مورد مصر مقامهای آمریکایی میگویند هنوز در حال بررسی و تحقیق اند تا تصمیم گرفته شود که برکناری آقای مرسی توسط ارتش کودتا بوده است یا خیر

منبع :

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
آخر من از گیسوی تو ، خود را بیاویزم به دار

ارسال پست

بازگشت به “اخبار هوافضا و هوانوردي”