در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث فيلم و سينما به بحث بپردازيد
Major II

Major II

نماد کاربر
189

تشکر کرده: 2 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 30 اردیبهشت 1392 22:31

آرشيو سپاس: 734 مرتبه در 183 پست

برترین فیلم تاریخ سینما

توسط shahab313 » چهارشنبه 9 مرداد 1392 20:28

فیلم با یک عنوان بندی که خود یک نوع سرگیجه را القا می کند شروع می شود. سکانس ابتدایی فیلم با یک تعقیب و گریز آغاز می شود، که دو پلیس که یکی از آنها اسکاتی (جیمز استوارت)، به دنبال یک مجرم در پشت بام ها هستند و در نهایت ترس از ارتفاع اسکاتی موجب مرگ پلیس دیگر می‌شود.

گروه فرهنگی خبر فارسی؛ سرگیجه (vertigo) فیلمی است از کارگردان بزرگ سینمای جهان آلفرد هیچکاک.این فیلم در آخرین نظرسنجی نشریه معتبر سایت "اند ساوند" که براساس نظرهای کارگردانان و منتقدان بزرگ دنیا هر ۱۰ سال یکبار انجام می شود، به عنوان برترین فیلم تاریخ سینمای جهان انتخاب شد.این عنوان در ۵۰ سال گذشته متعلق به فیلم «همشهری کین» کارگردان سرشناس آمریکایی ارسن ولز بوده است. که در نظرسنجی پایانی رتبه دوم را پس از فیلم «سرگیجه» به خود اختصاص داد.

به گزارش افکارنیوز؛ این فیلم محصول سال ۱۹۵۸ است. بازیگران اصلی این فیلم جیمز استوارت و کیم نواک هستند. فیلنامه این فیلم اثر آلک کوپل و ساموئل.ا.تایلور و موسیقی آن بر عهده برنارد هرمان بوده است. همچنین توینگر این فیلم جرج توماسینی و فیلمبرداری آن را رابرت بروکز بر عهده داشته است.

فیلم با یک عنوان بندی که خود یک نوع سرگیجه را القا می کند شروع می شود. سکانس ابتدایی فیلم با یک تعقیب و گریز آغاز می شود، که دو پلیس که یکی از آنها اسکاتی (جیمز استوارت)، به دنبال یک مجرم در پشت بام ها هستند و در نهایت ترس از ارتفاع اسکاتی موجب مرگ پلیس دیگر می‌شود. به نوعی می‌توان گفت این سکانس نماینده کلیت فیلم است. حتی در سکانس بعدی که آرامشی بعد از هیجان حاکم است، با یک دیالوگ که نامزد سابق اسکاتی می گوید:((دکتر گفت تنها یک شوک عاطفی می تواند مشکل ترس از ارتفاع را حل کند))با هوشمندی به گونه ای به انتهای فیلم اشاره می‌شود.

در این فیلم می توان نهایت، استادی و هنر هیچکاک در امر کارگردانی را مشاهده کرد. در واقع در این فیلم در تمام قسمت ها روش و امضای او احساس می شود. و تسلط او بر میزانسن، دوربین و... تحسین برانگیز است.
در «سرگیجه» که یک درام عاشقانه و معمایست، هیچکاک با استفاده از میزانسن‌های حساب شده، حرکت های دوربین و رنگ در ابتدای فیلم یک حالت مرموز را القا می کند که تماشاگر را برای ادامه دادن داستان بسیار کنجکاو می کند. در ۵۰ دقیقه ابتدایی فیلم صدای زن نقش اول فیلم مادلین (کیم نواک) را نمی شنویم.

همچنین در اکثر موارد او را در لانگ شات می بینیم که موجب می شود او را دست نیافتنی‌تر احساس کنیم و تماشاگر را بیشتر تحریک می کند تا همراه اسکاتی به دنبال کردن مادلین بپردازد و به کنجکاوی تماشاگر درباره اینکه چه رازهایی در پس رفتارهای او وجود دارد، دامن می زند. چه کسی می توانست جز هیچکاک این موارد را به این زیبایی به تصویر بکشد؟

فیلم به مرور پیچیده تر می شود و فرم فیلم هم در این راستا پیش می رود. در یک سوم پایانی فیلم هیچکاک استاد دلهره در سینما از غافلگیری پایانی پرهیز می کند و اطلاعاتی را به تماشاگر می دهد که شخصیت اصلی داستان اسکاتی از آن بی خبر است. ما با اندوه و دلهره بسیار در انتظار با خبر شدن او و واکنشش نسبت به آن می مانیم.

رابین وود منتقد برجسته سینما معتقد است:((یک سوم پایانی سرگیجه آزاردهنده ترین و دردناکترین تجربه ای است که سینما می تواند ارائه دهد))

از جمله نوآوریهای تکنیکی که هیچکاک در این فیلم برای نشان دادن سرگیجه اسکاتی انجام داد، زوم به جلو و تراک به عقب بود. که بعدها مورد استفاده کارگردان های بزرگ سینما چون استیون اسپیلبرگ قرار گرفت.
این فیلم در گیشه زیاد موفق نبود و خود هیچکاک دلیل این امر را سن بالای جیمز استوارت و بازی نامناسب کیم نواک می دانست، چنانکه نابغه سینمای جهان علی رغم ایفای نقش خوب نواک هیچوقت به طور کامل از بازی او راضی نبود.

«سرگیجه» در مراسم اسکار آن سال نیز موفق نشد، که این مورد از بزرگترین ناداوریها و بی اعتباری‌های این آکادمی در طول تاریخ این مراسم می‌دانند. همچنین منتقدان نیز در آن زمان از این فیلم استقبال خوبی به عمل نیاوردند. البته گذر زمان ارزشهای این اثر را بیشتر و بیشتر مشخص کرد، که این امر از مشخصه های آثار بزرگ هنری است.

در انتها باید گفت مطلبی به این کوتاهی قادر به ادای دین در حق این فیلم بزرگ تاریخ سینما نیست. این اثر با ساختار بسیار پیچیده اش را یکی از بزرگترین آثار هنری قرن بیستم می‌دانند. سرگیجه یکی از به یاد ماندنی‌ترین تصویرها را از مرگ ارائه می دهد که قابل مقایسه با بزرگترین آثار تاریخ هنر و ادبیات دنیاست.

serat&mersad از این پست سپاسگزاري کرده است

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب shahab313 تشکر کرده اند:
dr.mansour.b, Mahdi1944, irdubai, oweiys

New Member

no avatar
2

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 26 بهمن 1386 00:48

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

Re: برترین فیلم تاریخ سینما

توسط senatore20042003 » چهارشنبه 9 مرداد 1392 23:44

به نظر من بهترین فیلم تاریخ سینما اول پدر خوانده و کازابلانکا به طورمشترک و بعد رستگاری درشاوشنگ.

Major II

Major II

نماد کاربر
189

تاريخ عضويت

توسط shahab313 » پنج شنبه 10 مرداد 1392 02:54

senatore20042003 نوشته است:به نظر من بهترین فیلم تاریخ سینما اول پدر خوانده و کازابلانکا به طورمشترک و بعد رستگاری درشاوشنگ.

من منکر زیبایی بی حد وحصر کازابلانکا وپدرخوانده نیستم ومعتقدم بازی های بوگاردوبرگمنوپاچینوومهمتر از همه براندو در این دو فیلم به زیبایی انها می افزاید اما دوست من شما مگه سرگیجه رو دیدید که نسبت بهش ایجوری بی مهری می کنید؟

New Member

no avatar
19

تاريخ عضويت

يکشنبه 11 شهریور 1386 07:12

آرشيو سپاس: 39 مرتبه در 10 پست

توسط dr.mansour.b » پنج شنبه 10 مرداد 1392 11:13

شاید اگر عنوان تایپیک رو نظرسنجی بهترین فیلم از نگاه اعضا میذاشتین جذابتر میشد. ضمن احترام فراوان به سلایق دوستان، در بین تمامی فیلمایی که تا به امروز دیدم تنها یک فیلم هستش که تم و درونمایه اون به همراه موسیقی متن زیباش همیشه توی ذهنمه.
"پاپیون" با بازی فوق العاده استیو مک کویین و داستین هافمن :razz:
اهل سیاست پاسخگو هستند ... البته تنها به پرسشهایی که دوست دارند...

2 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب dr.mansour.b تشکر کرده اند:
shahab313

Major II

Major II

نماد کاربر
189

تاريخ عضويت

توسط shahab313 » پنج شنبه 10 مرداد 1392 15:22

ﻧﻈﺮﺳﻨﺠﯽمنﺗﻘﺪان ﻣﺠﻠﻪ ﺳﺎﯾﺖ اﻧﺪ ﺳﺎوﻧﺪ در ﻧﻈﺮﺳﻨﺠﯽ ﺳﺎل اﻧﺠﺎم ﻣﯽ‌ﺷﻮد. در اﯾﻦ ﻧﻈﺮﺳﻨﺠﯽ 846 ﻣﻨﺘﻘﺪ و 358 ﮐﺎرﮔﺮدان ﻧﻈﺮات ﺧﻮدﺷﺎن را درﺑﺎره ﺑﻬﺘﺮﯾﻦ ﻓﯿﻠﻢ‌ﻫﺎی ،ﺗﺎرﯾﺦ ﺳﯿﻨﻤﺎ اﻋﻼم ﮐﺮده‌اﻧﺪ. در آﺧﺮﯾﻦ ﻧﻈﺮﺳﻨﺠﯽ ﻣﺠﻠﻪ ﺳﺎﯾﺖ اﻧﺪ ﺳﺎوﻧﺪ ﮐﻪ ﺳﺎل 2002 ﺻﻮرت ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺑﻮد ﻓﯿﻠﻢ »ﻫﻤﺸﻬﺮی ﮐﯿﻦ« اورﺳﻦ وﻟﺰ، ﻫﻤﺎﻧﻨﺪ دوره‌ﻫﺎی ﭘﯿﺶ از آن، ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ﺑﻬﺘﺮﯾﻦ ﻓﯿﻠﻢ ﺗﺎرﯾﺦ ﺳﯿﻨﻤﺎ اﻧﺘﺨﺎب ﻧﺪ از »ﻫﻤﺸﻬﺮی ﮐﯿﻦ« ﺑﮕﯿﺮد
دوستان با توجه به متن بالاو البته حافظه بنده تا انجایی که یادم است در تمام نظر سنجی های قبلی همیشه همشری کین این شاهکار بی بدیل ارسن ولز در صدر قرار داشته وسایر اثار برتر دنیا مانند قاعده بازی(گدار) بر باد رفته وهمین سر گیجه. رزناو پوتمکین(ایزناشتاین)جویندگان(فورد)وهشت ونیم (فلینی)جایشان در پشت سر همشری کین عوض می شد اما این نظر سنجی سرگیجه جای بهترین فیلم را گرفته است پس انتخاب نام البته با احترام به نطر دوست عزیزم مناسب می باشد.

Captain II

Captain II

نماد کاربر
1117

تشکر کرده: 12 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 3 آبان 1386 15:56

ايران....از خزر تا خليج هميشه فارس

آرشيو سپاس: 1294 مرتبه در 446 پست

توسط big-man » جمعه 11 مرداد 1392 01:15

بهترین فیلم تاریخ دنیا فیلم shaw shank است بعدشم پدر خوانده.............

این یه چیز ثابت شده ست و نظر شخصی من نیست
خدایا ...!

نیازی به زمین لرزه نیست ...!

کاخِ آرزوهای این مردم به تلنگری هم فرو میریخت ...!!!

Junior Poster

Junior Poster

نماد کاربر
156

تشکر کرده: 530 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 31 مرداد 1393 23:18

بوشهر

توسط mosiuo » سه شنبه 2 دی 1393 23:17

سلام خدمت همه دوستان.
هیچ وقت نمیشه گفت یک فیلم بهترین فیلم تاریخ سینمای جهان بوده چون ژانرهای مختلفی در عرصه سینما وجود داره که هر کدوم با بقیه فرق داره.اگه بخای بهترین فیلمها رو انتخاب کنیم باید حتما ژانر های مختلف رو عنوان کنیم. بعد سلایق هم فرق میکنه.در ضمن نظر یک منتقد حرفه ای با یه تماشاچی اماتور با هم کاملا فرق داره.با وجود همه اینا چندتا فیلم رو من بهتون پیشنهاد میکنم حتما ببینید.
سامورایی>Rurouni Kenshin
وسترن > خوب بد زشت
تاریخی> گلادیاتور   هملت
جنایی> سکوت بره ها   و  Se7en
جنگی>  نجات سرباز رایان   -دشمن پشت دروازه های شهر- Fury.2014 - Stalingrad.2013
درام> اردوگاه جهنمی
البته میگم خیلی از فیلمها رو نمیشه با هم مقایسه کرد واقعا بینهایت عالی هستن.
اشک های که پس از هر شکست میریزیم، عرق هایست که برای پیروزی نریخته ایم!!!

Junior Poster

Junior Poster

نماد کاربر
156

تاريخ عضويت

بوشهر

توسط mosiuo » سه شنبه 2 دی 1393 23:35

در ضمن فیلم سرگیجه رو من چند بار دیدم واقعا زیبا بود. اما من به شخصه جزع بهترین فیلمهام نیست چون با پاپیون نمیتونم مقایسش کنم یا با رستگاری در شاوشنگ .واقعا اونا بهتر و زیبا تر بودن.چجوری میشه واقعا بهترین فیلمهای تاریخ سینما رو انتخاب کرد و جایی برا فیلمهای معنا گرایی چون< بی خوابی > با بازیه خیره کننده الپاچینو یا فیلم < دیگران  >  یا پدر خوانده یا  کازابلانکا  یا  یکی از بهترین فیلمهای تاریخی به  اسم  < شاه لیر > نذاشت.

Captain I

Captain I

نماد کاربر
1571

تشکر کرده: 3450 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 23 بهمن 1392 11:40

آرشيو سپاس: 338 مرتبه در 72 پست

توسط bamn » چهارشنبه 3 دی 1393 11:26

دوست عزیز ، سرگیجه فیلم خوبی است اما فیلمی نیست که مناسب همه باشد . به نظرم یکی از ملاک های اصلی برای انتخاب بهترین فیلم تاریخ سینما این است که همه بتوانند آن را تماشا و تحمل کنند . اصلاً هنر سینما برای چه به وجود آمده؟ برای اینکه یک عده خاص هنر دوست برای فیلمی هورا بکشند یا اینکه برای مخاطب عام حرف تازه ای برای گفتن داشته باشند . بنابراین یکی دیگر از ملاک های بنده برای انتخاب بهترین فیلم ها این است که چیزی به خرد و شعور مخاطب اضافه کرده و در تعالی آن مفید باشد . بنده جزو آن دسته از افرادی نیستم که شعار می دهند "هنر برای هنر"!

از طرف دیگر هر فرد باید مختار باشد تا انتخاب خود را معرفی نماید . فیلم های پدرخوانده 1 و 2 ، رستگاری در شاوشنگ ، همشهری کین ، کازابلانکا ، نجات سرباز رایان ، پالپ فیکشن ، سه گانه ارباب حلقه ها ، سه گانه بتمن ، و دهها فیلم دیگر آنقدر بزرگ و شایسته هستند که لیاقت کسب عنوان بهترین فیلم تاریخ سینما را داشته باشند . اما انتخاب شما سرگیجه است و این انتخاب برای سلیقه شما محترم می باشد . اما تحمیل آن به دیگران کار درستی نیست . شما باید تماشای فیلم را توصیه کنید و اجازه بدهید دیگران خودشان انتخاب خودشان را داشته باشند .

به عنوان مثال بنده با احترام به تمامی فیلم های بزرگی که نام بردم یا نبردم و احترام به انتخاب شما ، انتخاب اولم به عنوان بهترین شاهکار سینمایی که تاکنون تماشا کرده ام یک انیمه است! انیمه "قصری در آسمان"
castle in the sky اثر شگفت انگیز هایائو میازاکی که از بعد از سال 1986 تا به حال هرچه ساخته فقط در ادامه موفقیت و تحسین آن بوده و هیچکدام هم به پایش نرسیده اند! اما اگر انیمه و انیمیشن را قبول نداشته باشید ، در آن صورت انتخاب بعدی ام فیلم "مسیر سبز " the green mile فرانک دارابونت است . دارابونت کارگردان رستگاری در شاوشنگ هم می باشد و بنده آن فیلم را هم بسیار تحسین می کنم اما با ملاک هایم مسیر سبز فیلمی به مراتب اخلاقی تر و احساس برانگیز تر می باشد . و انتخاب سوم هم شاید برای شما قابل قبول نباشد! انتخاب سومم "هوش مصنوعی" A.I. Artificial inteligence استیون اسپیلبرگ می باشد . فیلمی که شدیداً خلاقانه و پرمحتواست و پایان کوبنده آن اشک سنگ دل ترین افراد را هم در می آورد و با این حال در بین آثار کارگردانی که این همه شاهکار ساخته ، نادیده گرفته می شود!

کانال تلگرام فروشگاه بنده :

https://t.me/hor_hamoon

5 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

Junior Poster

Junior Poster

نماد کاربر
156

تاريخ عضويت

بوشهر

توسط mosiuo » پنج شنبه 4 دی 1393 00:47

سلام دوست عزیز.با صحبتهات کاملا موافق هستم.اسم دوتا از بهترین فیلمها رو اوردی که من با دیدنشون همیشه لذت میبردم.مسیر سبز و هوش مصنوعی ادم رو به فکر فرو میبره بخصوص هوش مصنوعی. فکر کنم تا حالا بیش از ده بار دیدمش و هنوز دوست دارم نگاش کنم.هیچ وقت فکر نمیکردم عاشق یه ربات بشم اما با دیدن این فیلم نمیدونم  اسپیلبرگ چیکار کرده که ادم این احساس بهش دست میده.
هنر یعنی سلیقه شاید اگه من بخاستم لیست بهترین فیلمام رو بدادم اولیش رو فیلم seven  و بعدیاش رو همونایی که شما گفتین ذکر میکردم.

3 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند