بحران اقتصادی اروپا تمام شد/روزهای روشن یورو در پیش است

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث و مطالب اقتصادی و مالی به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Junior Poster
Junior Poster
پست: 102
تاریخ عضویت: شنبه 1 تیر 1392, 6:47 am
سپاس‌های ارسالی: 133 بار
سپاس‌های دریافتی: 391 بار

بحران اقتصادی اروپا تمام شد/روزهای روشن یورو در پیش است

پست توسط majid362 » یک شنبه 27 مرداد 1392, 12:09 pm

خبر پایان بحران اقتصادی اروپا طی روزهای اخیر بازارهای جهان را غافلگیر کرد. به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از پایگاه اینترنتی روزنامۀ فیگارو، برای اولین بار از چهارمین سه ماهۀ سال 2011 منطقۀ یورو با رشد اقتصادی پیوند خورد. تولید ناخالص داخلی منطقۀ یورو در دومین سه ماهۀ سال 2013 در مقایسه با سه ماهۀ قبل 0.3% افزایش یافته است. این در حالیست که بسیاری از کارشناسان بلومبرگ برای این سه ماهۀ رشد اقتصادی 0.1% را پیش بینی کرده بودند.
اما اخبار خوشحال‌کننده بیش از همه برای 4 اقتصاد مهم اروپا بود: فرانسه و آلمان که در کنار هم نزدیک به 45% از تولید ناخالص داخلی منطقۀ یورو را تشکیل می‌دهند و پس از آنها فنلاند و پرتغال. گروه آمار انسی رشد 0.2% برای اقتصاد فرانسه و گروه آلمانی باندس بانگ نیز رشد 0.5% را برای اقتصاد آلمان و همچنین اعتماد صاحبان شرکت‌ها نشان داده است.
رشد اقتصادی فنلاند نیز در این مدت رقم 0.7% بوده است. برای این کشور کوچک 5.3 میلیونی که هم اکنون با چالش‌هایی در بازسازی مهمترین صنایع خود اعم از برق، چوب و کاغذ روبروست، این خبر بسیار خوبی بود.
خبر خوب بعدی برای پرتغالی‌ها بود. در حالیکه فضای سیاسی این کشور طی ماههای اخیر نگرانی‌های زیادی را برانگیخته بود، آمار گویای آنست که رشد اقتصادی این کشور در سه ماهۀ دوم سال جاری پس از 2 سال متوالی کاهش فعالیت اقتصادی 1.1% رشد داشته است.
در مقابل یونان و قبرس با کاهش رشد اقتصادی، همچنان تحت برنامۀ کمک‌های صندوق بین المللی پول هستند. تولید ناخالص داخلی این دو کشور به ترتیب 4.6% و 1.4 کاهش یافته است. ایرلند، کشور دیگری که تحت کمک‌های بین المللی قرار دارد، تنها کشوری است که آماری دربارۀ رشدش ارائه نکرده است.
در اروپای جنوبی نیز اسپانیا و ایتالیا همچنان در وضعیت قرمز قرار دارند؛ دو کشور پیشتر با انتشار گزارشی کاهش رشد اقتصادی خود را به ترتیب 0.2% و 0.1% اعلام کرده بودند. البته این ارقام گویای آنست که تغییر جهت مهمی در ابعاد و حجم بحران در این کشورها پدید آمده است. اقتصادهای دوم و سوم منطقۀ یورو(ایتالیا و اسپانیا) با این اوصاف باید در سه ماهۀ بعدی منتظر رشد اقتصادی باشند.
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

ارسال پست

بازگشت به “بخش اقتصادی و مالی”