جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد
Captain I

Captain Ino avatar
پست ها

370

تشکر کرده: 154 مرتبه
تشکر شده: 55 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 15 شهریور 1390 18:28

آرشيو سپاس: 3489 مرتبه در 361 پست

کشف ستاره ای که دورنمایی از خورشید است

توسط behrad90 » پنج شنبه 7 شهریور 1392 22:00


 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد     28 August  2013کشف ستاره ای که آینده خورشید را نشان میدهددر فاصله 250 سال نوری  و در صورت فلکی "کاپریکورنیوس" (جدی) ستاره ای کشف شده است که  بسیار آشنا به نظر میرسد .

معمولا به جوانترها گفته میشود اگر میخواهید تصویری از سی سال بعد خود را ببینید ، باید به والدین خود نگاه کنید . این موضوع در ستاره شناسی هم صدق میکند  و ستاره شناسان ضمن مقایسه ستاره های مختلف در رده های سنی متفاوت سعی میکنند تغییرات آنها را در زمان درک کنند .  ما علاقه داریم تا بدانیم در چند میلیارد سال آینده خورشید چه سرنوشتی خواهد داشت چون ستاه ما منبع اصلی انرژی و حیات در روی زمین است . ستاره ای جدیدا کشف شده به نام HP102152  میتواند در این مورد راهنمای ما باشد  و در واقع راهنمایی ایده آل برای مشاهده آینده خورشید است . این ستاره با 8.2 میلیارد سال سن نزدیک به  4 میلیارد سال از خورشید ما پیرتر است ولی ترکیباتی شبیه به خورشید دارد تا حدی که از آن به عنوان  دوقلوی خورشید یاد میشود .

ما فقط حدود 400 سال است که خورشید را با تلسکوپ رصد میکنیم . در سن 4.5 میلیارد سال خورشید این زمان  کسری از  ثانیه محسوب میشود . مطالعه و بررسی تاریخ  و آینده خورشید خیلی دشوار است  اما میتوان این کار را با رصد ستاره هایی که بیشترین شباهت را به خورشید دارند اما در رده های سنی متفاوتی هستند انجام داد . مثلا بررسی ستاره 18 Scorpii که 2.9 میلیارد سال سن دارد و میتواند وضعیت خورشید را نزدیک به دو میلیارد سال قبل نشان دهد و یا ستاره  جدیدا کشف شده HP102152   که با 8.2 میلیارد سال سن میتواند آینده خورشید را به ما نشان دهد .  

یک چیزی که همواره باعث سر در گمی ستاره شناسان شده است مقدار لیتیم در خورشید است . بعد از رویداد مهبانگ عناصر هیدروژن و هلیوم ولیتیم بوجود آمده اند . اما در خورشید فقط هیدروژن و هلیوم فراوان هستند و مقدار لیتیم کمتر از یک درصد است . HP102152   هم مقدار کمی لیتیم دارد . اما در خورشید سانان جوانتر مقدار لیتیم بیشتر است . به نظر میرسد چیزی در فاصله جوانی و میانسالی ستاره تغییر میکند که باعث کاهش مقدار این عنصر اولیه میشود .

از طرفی به نظر میرسد سیاراتی سنگی هم اندازه زمین در مدار  ستاره HP102152   وجود داشته باشد . بررسیها  نشان میدهد که  این ستاره دارای چند عنصراست   که در سیارات سنگی و سنگهای فضایی  وجود دارند . این موضوع دلالت بر آن دارد که این عناصر میتواند در اجرامی نزدیک ستاره وجود داشته باشند که میتواند شاهدی قوی بر این موضوع باشد که  ستاره HP102152   میزبان سیارات سنگی است .

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب behrad90 تشکر کرده اند:
MISSILE, shahab313, ARafiee, CAPTAIN PILOT, hermes_PERSIAN, rasols, Shahbaz, Mahdi1944, shafagh 2, Reza6662, thunder blitz, mohammad area51, &mmt, Ghost Rider, nima-rad

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان