در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد
Major I

Major Ino avatar
پست ها

733

تشکر کرده: 31 مرتبه
تشکر شده: 140 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 13 اردیبهشت 1389 15:59

آرشيو سپاس: 3210 مرتبه در 610 پست

توانایی جدید برای زیردریایی های ایران

توسط mm1990 » شنبه 23 شهریور 1392 12:16

به گزارش مشرق به نقل از باشگاه خبرنگاران، "رضا مظفرنیا" رئیس دانشگاه صنعتی مالک‌اشتر وزارت دفاع در پاسخ به این سوال که زیردریایی کلاس غدیر دارای چه ويژگی‌هايی است، اظهار داشت: برنامه توسعه سامانه‌های زیرسطحی از جمله برنامه‌های دراز‌مدت وزارت دفاع است که از واحدهای کوچک آغاز شده و ادامه خواهد يافت.

وی افزود: این زیردریایی‌ها در فواصل زمانی مختلف ساخته و افتتاح خواهد شد.

مظفرنیا ادامه داد: در گذشته زیردریایی‌های غدیر با تناژ محدودتر ساخته شده و هم اکنون هم توسط سازمان صنایع دریایی وزارت تولید می شود و در یک یگان زیرسطحی نیروی دریایی قرار می گیرد.

وی تصريح کرد: در دانشگاه امام خمینی نوشهر دانشجویان برای عملیات زیردریایی‌ها در مقطع لیسانس و کارشناسی‌ارشد آموزش‌های لازم را می‌بینند که در آينده از آنها استفاده خواهد شد.

رئیس دانشگاه صنعتی مالک‌اشتر گفت: بعد از آن زیردریایی بزرگتر با تناژهای سنگین‌تر در برنامه قرار خواهد گرفت و در سازمان صنایع دریایی مدت زیادی است برای طراحی‌های مختلف در ساخت بدنه و تجهیزاتش ساخته شده است. آن‌ها به طور جداگانه در جنوب کشور ساخته می‌شود، ولی زمان آن هنوز مشخص نیست.

مظفرنیا گفت: دانشگاه صنعتی مالک اشتر در حال ساخت سامانه جدید "سیستم مستقل از هوا" برای زیرسطحی‌ها است که تا یکی دو سال آینده آماده می‌شود؛ با استفاده از اين سامانه می‌توان بدون نیاز به اینکه زیردریایی به سطح آب بیاید و هواگیری کند مدت‌های مدیدی زیر آب بماند.

وی در پايان خاطرنشان کرد: امکان حضور متداوم یکی دو هفته‌ای در زیر آب برای یک زیرسطحی می‌تواند یک شگفتی برای طراحی عملیاتی فرماندهان به ارمغان بیاورد

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب mm1990 تشکر کرده اند:
Mahdi1944, kaveh606, &mmt, shahab313, امام قلي خان, Amiiiin, shola, Shahryar, reza4087

Major I

Major Ino avatar
پست ها

733

تشکر کرده: 31 مرتبه
تشکر شده: 140 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 13 اردیبهشت 1389 15:59

آرشيو سپاس: 3210 مرتبه در 610 پست

Re: توانایی جدید برای زیردریایی های ایران

توسط mm1990 » شنبه 23 شهریور 1392 15:13

با عرض سلام؛ دوستان کسی اطلاع داره سیستم مستقل از هوا چی هست و چگونه کار میکنه؟؟؟ چندوقت قبل یک مستندی راجع به زیردریاییهای اتمی پخش میشد که در آن برنامه گفته شد که این زیردریاییها مجهز به سیستمی هستند که با الکتریسیته آب را به اکسیژن و هیدروژن تجزیه میکند و اکسیژن موردنیاز زیردریایی را تولید میکند آیا سیستم مستقل از هوا یه همچین سیستمی هست؟

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب mm1990 تشکر کرده اند:
امام قلي خان

Major II

Major IIنماد کاربر
پست ها

158

تشکر کرده: 199 مرتبه
تشکر شده: 437 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 14 مهر 1390 21:07

آرشيو سپاس: 212 مرتبه در 47 پست

Re: توانایی جدید برای زیردریایی های ایران

توسط Arash27 » شنبه 23 شهریور 1392 17:45

خیر پیشرانه ی مستقل از هوا یا AIP مختص زیردریایی های دیزلی هست که در اون با استفاده از موتورهایی موسوم به موتور استرلینگ یا چرخه ی استرلینگ زیر دریایی میتونه دو تا سه هفته زیر آب بمونه . زیر آب موندن به معنی حرکت زیر آب نه فقط تهیه ی اکسیژن و آب مورد نیاز خدمه چون اینها توسط خود زیردریایی حمل میشند یا زیردریایی میتونه وقتی به سطح میاد اونها رو تامین کنه. زیردریایی های اتمی فقط به موتور هسته ای مجهز هستند و با استفاده از برق تولید شده توسط راکتور برق دستگاه های آب شیرین کن خودشون رو تامین میکنند. همچنین با استفاده از همین برق آب رو الکترولیز و تجزیه می کنند. در کل مدت زیر آب موندن یک زیردریایی اتمی به مقدار غذای حمل شده توسط اون بستگی داره. اما یک زیردریایی دیزلی برای حرکت از دو نوع پیشرانه یکی دیزل و یکی الکتریکی استفاده میکنه. از موتور دیزل برای حرکت روی آب و از موتور الکتریکی در زیر آب. در گزشته برق این موتورها توسط باتری تامین می شد و تقریبا همه ی زیردریایی های عملیاتی جهان از جنگ جهانی تا همین اواخر ( مثل زیردریایی کیلو ) به باتری و سوخت دیزل مجهز بودن. البته طرح های تحقیقاتی برای افزایش پایداری زیردریایی در زیر آب اجرا شدن که بعضا به طور عملیاتی هم به تولید رسیدن ولی اینها اغلب بسیار خطرناک بودن و کارشون خیلی ادامه پیدا نکرد.
یک زیردریایی مدرن دیزل الکتریک امروزی به سه نوع سوخت مجهزه: سوخت دیزل یا همون گازوئیل ، باتری و پیشرانه ی مستقل از هوا. این نوع پیشرانه در نسل جدید زیردریایی ها به کار میره. زیردریایی رده ی گاتلند ساخت سوئد حدود 2 هفته و زیردریایی های آلمانی تایپ 212 (اگه اسمشو اشتباه نکنم) تا سه هفته زیر آب می مونن. سرعت ای زیردریایی ها با باتری در زیر آب حول و حوش 20 گره و با پیشرانه ی AIP یه چیزی بین 5 تا 10 گره است.
البته نقش زیردریایی های اتمی و دیزل الکتریک کاملا جداست و با وجودی که زیردریایی های بیش از 6000 تنی آستیوت با پیشرانه ی اتمی و زیردریایی های 1200 تنی گاتلند هر دو به در نقش هجومی به کار میرند ولی کاملا متفاوت هستند. اولی برای عملیات در اقیانوسهای دوردست و حتی حمل و پرتاب موشک های تاماهاوک با سرجنگی هسته ای و اسکورت ناوهای هواپیمابر در اقیانوس به کار میره و دومی نهایتا برای عملیات در دو سه هزار کیلومتری پایگاه خودش. بنابراین مقایسه ی زیردریایی های اتمی و دیزل الکتریک غیر منطقی و تقریبا بی فایده است.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Arash27 تشکر کرده اند:
Lord_Jason, shahab313, vahid_kh, Mahdi1944, f14tomcat, sand_fighter, &mmt, mj_piremard, Java, امام قلي خان, mm1990, Amiiiin, anga2009, shola, rasols, CAPTAIN PILOT


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان