در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد
Major II

Major IIno avatar
پست ها

163

تشکر کرده: 5 مرتبه
تشکر شده: 18 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 14 آبان 1390 00:42

آرشيو سپاس: 1011 مرتبه در 143 پست

Re: سجیلِ ۲۱ تُنی؛ موشک حیرت‌انگیز‌ ایرانی از نگاه کارشناسان

توسط mjy » يکشنبه 21 مهر 1392 18:24

خبرگزاری تسنیم: کارشناس علوم نظامی آمریکا، سجیل را موشکی ‌می‌داند که زمان درگیری نظامی میان صهیونیست‌ها و ایران، این رژیم‌ را فلج خواهد کرد و سرعت در پرتاب و دقت این موشک را برگ برنده سجیل در برابر سامانه گنبد آهنین می‌خواند.
به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری تسنیم، در گزارش‌های قبلی به سیر تحول و علل کاربردهای سوخت مایع و جامد در موشک‌ها اشاره کردیم و عنوان کردیم که یکی از قدرتمندترین موشک‌های نظامی سوخت جامد ایران سجیل است و در ادامه به بررسی فنی موشک برد بلند و دو مرحله‌ای سجیل با سوخت جامد از دیدگاه متخصص علوم دانشگاه ام.آی.تی آمریکا پرداختیم.

در این بخش نیز به ادامه گزارش قبل و بررسی‌های پوستل کارشناس علوم دانشگاه فنی ماساچوست درباره موشک سجیل از دید مقایسه‌ای می‌پردازیم.

در تصویر نشان داده شده در زیر در واقع یک مقایسه ابعادی بین موشک‌های نظامی و غیر نظامی جمهوری اسلامی ایران از دید پوستل انجام گرفته که در آن موشک ماهواره‌بر سفیر در کنار موشک‌های نظامی از جمله شهاب و سجیل به نمایش در آمده است.

ماهواره‌بر "سفیر"

کارشناس علوم نظامی آمریکا بر این باور است که براساس ابعاد این موشک می‌توان برد آن را نیز حدس زد و بر این اساس صحت گفته ایران پیرامون برد و میزان حمل کلاهک جنگی آن توسط ایران تایید می‌شود.

وی می‌افزاید که برد 2000 کیلومتری و کلاهک 1000 کیلوگرمی آن برای این برد کاملا واضح است.

در تصویر بعد که در زیر نشان داده شده، مقایسه‌ای بین برد موشک‌های نظامی ایران براساس میزان وزن کلاهک صورت گرفته است.

این تصویر نشان می‌دهد که برد موشک شهاب 3 اولیه با وزن کلاهک 800 کیلوگرم حدود 1000 کیلومتر است و این در حالی است که شهاب 3 ارتقا یافته با همین وزن کلاهک می‌تواند 1250 کیلومتر را بپیماید.

البته این تصویر بیانگر این موضوع نیز هست که موشک سوخت جامد سجیل قادر است، کلاهکی به وزن 1500 کیلوگرم را تا برد 1750 کیلومتری منتقل و هدف را نابود کند.البته نکته دیگری که پوستل به آن اشاره می‌کند، ماشین‌های حمل و پرتاب سجیل هستند که از دید وی ایران توانایی ساخت ماشین‌های حمل و پرتاب موشک‌های سه مرحله‌ای نیز دارد.

وی اذعان می‌کند که ایران در ردیف برترین کشورهای جهان در زمینه طراحی و ساخت ماشین‌های حامل موشک است و قطعا موفقیت این کشور در ساخت ماشین‌هایی با طول دو برابر فعلی برای پرتاب موشک‌هایی بلندتر و سنگین‌تر دور از دسترس نیست.

پوستل در بخش دیگری از گزارش خود می‌گوید که آنچه از بررسی‌های فنی موشک سوخت جامد سجیل بدست آمد، نشان می‌دهد ایران قادر است انواع پیشرفته‌تری از موشک‌های سوخت جامد برای برد 2000 کیلومتر و کلاهک 1000 کیلوگرم یا حتی سنگین‌تر طراحی کند اما ایران نیاز نمی‌بیند که در این راستا برد موشک‌های خود را افزایش دهد.

در ادامه گزارش این کارشناس امنیتی و نظامی آمریکا با تصویری به بررسی ابعاد موشک سجیل در کنار تصویر اصلی آن می‌پردازد.البته پوستل در ادامه گزارش خود شعاع برد موشک‌های مختلف ایران را در مقاله خود به مرکزیت پرتاب مرکز ایران به تصویر کشانده و بار دیگر نیات مغرضانه خود را در برآورده کردن خواست صهیونیست‌ها تکرار می‌کند.اما پوستل کیست و مقالات او در اندیشکده‌های نظامی آمریکا چه تاثیری دارد؟

تئودور پوستا استاد یهودی‌الاصل دانشگاه ام.آی.تی آمریکا دارای مدرک دکترای مهندسی هسته‌ای است و تخصص او مطالعه پیرامون موشک‌ها و بررسی تخصصی آنها و همچنین بررسی سامانه‌های ضدموشک بالستیک است.

وی مسئول بخش یکی از مهمترین آزمایشگاه‌های نظامی آمریکا، یعنی آزمایشگاه طراحی و ساخت موشک فوق سنگین ام.ایکس 96 تنی است و تخصص فراوانی در بررسی عملکرد کشورها در توسعه کارهای موشکی دارد.

البته پوستل تمرکزی نیز بر سامانه‌های موشکی دریایی آمریکا داشته و سامانه گنبد آهنین را نیز به دقت رصد کرده است.

وی در گزارش خود نه تنها بر توانایی فراوان ایران بر توسعه موشک‌های خودچه با سوخت مایع و چه جامد تاکید کرده بود بلکه عنوان داشته است که ماهواره‌برهای ایرانی طی سال‌های آینده توانایی خواهند داشت که از موشک‌های ماهواره‌بر ساخت هند یا کره‌شمالی پیشی بگیرند.

چرا سجیل مورد توجه کارشناسان نظامی آمریکایی است؟

سوخت جامد و امکان توسعه پرسرعت این موشک و ساختار جالب دو کره‌ای آن از مهمترین عواملی است که پوستل و همکارانش را متوجه سجیل ساخت.

ضمن اینکه ساختار این موشک و امکان سنگین‌تر کردن و سه مرحله‌ای شدن این موشک آن را قادر ساخته که بنابه اذعان کارشناسان ام.آی.تی این موشک از برترین موشک‌های سوخت جامد در برد 2000 کیلومتر باشد.

بنابراین کلاهک سنگین‌تر برای این موشک اصلا بعید نیست و امکان طراحی متفاوت برای آن این امکان را برای طراحان موشک در ایران امکان‌پذیر خواهد کرد تا موشکی را طراحی کنند که برای برد دو هزار کیلومتر کلاهک سنگین‌تری را حمل کند.

پوستل سجیل را موشکی ‌می‌داند که زمان درگیری نظامی میان صهیونیست‌ها و ایران، رژیم‌صهیونیستی را فلج خواهد کرد و سرعت در پرتاب و دقت این موشک را برگ برنده سجیل در برابر سامانه گنبد آهنین می‌خواند.

نکته مهم از دید پوستل

وی علاوه بر بررسی تخصصی موشک، توانایی ایران را در پرتاب موشک‌های برد 2000 کیلومتر به صورت از راه دور و از سیلو را می‌ستاید و عنوان می‌دارد که ماشین‌های حامل موشک در ایران قابلیت‌های متفاوتی با نمونه‌های خارجی خود دارندhttp://mobile.tasnimnews.com/fa/خبر/1392/07/21/164814

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب mjy تشکر کرده اند:
Mahdi1944, samsun, shahab313, SA@M, كيارش, mohammad area51, شیرافکن, zzvf, mm1990

Major I

Major Ino avatar
پست ها

733

تشکر کرده: 31 مرتبه
تشکر شده: 140 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 13 اردیبهشت 1389 15:59

آرشيو سپاس: 3210 مرتبه در 610 پست

Re: سجیلِ ۲۱ تُنی؛ موشک حیرت‌انگیز‌ ایرانی از نگاه کارشناسان

توسط mm1990 » يکشنبه 21 مهر 1392 18:54

من راجع به موشک سجیل یک سوالی ذهنم را درگیر کرده؛ زمان تست اولین سجیل اعلام شد که با بکارگیری سوخت جامد بجای سوخت مایع حجمی که سوخت در داخل موشک اشغال میکند به یک هشتم کاهش میابد و از سویی سجیل نسبت به شهاب3 چندمتر افزایش طول پیدا کرده پس با این اوصاف چرا کلاهک آن نسبت به شهاب-3 کاهش وزن پیدا کرده؟ (یعنی حتی اگر بگوییم که موتور دوم آن چند متر از فضای داخلی موشک را به خود اختصاص میدهد ولی چگالی بالای سوخت جامد عملا باعث ایجاد فضای آزاد داخلی خیلی زیادی میشود پس این فضای آزاد ایجاد شده چرا برای حمل کلاهک بزرگتر استفاده نشده!)

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب mm1990 تشکر کرده اند:
esijoon, rasols, SA@M

Captain II

Captain IIنماد کاربر
پست ها

1194

تشکر کرده: 176 مرتبه
تشکر شده: 349 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 17 آذر 1385 12:26

محل سکونت

يه گوشه كنار شيراز

آرشيو سپاس: 2518 مرتبه در 587 پست

Re: سجیلِ ۲۱ تُنی؛ موشک حیرت‌انگیز‌ ایرانی از نگاه کارشناسان

توسط esijoon » يکشنبه 21 مهر 1392 19:15

DR.MILAD نوشته است:من راجع به موشک سجیل یک سوالی ذهنم را درگیر کرده؛ زمان تست اولین سجیل اعلام شد که با بکارگیری سوخت جامد بجای سوخت مایع حجمی که سوخت در داخل موشک اشغال میکند به یک هشتم کاهش میابد و از سویی سجیل نسبت به شهاب3 چندمتر افزایش طول پیدا کرده پس با این اوصاف چرا کلاهک آن نسبت به شهاب-3 کاهش وزن پیدا کرده؟ (یعنی حتی اگر بگوییم که موتور دوم آن چند متر از فضای داخلی موشک را به خود اختصاص میدهد ولی چگالی بالای سوخت جامد عملا باعث ایجاد فضای آزاد داخلی خیلی زیادی میشود پس این فضای آزاد ایجاد شده چرا برای حمل کلاهک بزرگتر استفاده نشده!)


میلاد جان این اضافه حجم سوخت نسبت به شهاب در راستای رسیدن به سرعت 14 ماخ استفاده میشه.....

یعنی روی برد کار نکردند بلکه تمرکز را روی دقت و سرعت موشک برای عبور موثر از سیستم های دفاعی در نظر گرفته اند...

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب esijoon تشکر کرده اند:
babak1985, shahab313, SA@M, Present, mjy, mz15, mm1990, salam_2407, rasols, &mmt

Furious Poster

Furious Posterno avatar
پست ها

387

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 8 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 4 اسفند 1387 22:29

آرشيو سپاس: 1272 مرتبه در 302 پست

Re: سجیلِ ۲۱ تُنی؛ موشک حیرت‌انگیز‌ ایرانی از نگاه کارشناسان

توسط nasir irani » دوشنبه 22 مهر 1392 04:54

با نرمش ایران و عقب نشینی  احتمالی در موضوع هسته ای گروه های فشار صهیونیستی در غرب تلاش می کنن با هات کردن موضوع موشکی و فضایی فضا رو برای افزایش دوباره تحریم ها در صورت کاهش تحریم ها ایجاد کنن

باید نرمش در موضوع هسته ای چنان هوشمندانه باشه که طرف غربی همیشه مطمئن باشه که عقب نشینی ایران برگشت پذیر و حتی توسعه پذیره و گرنه  با فشار اسراییل و این گروهای فشار در وعده های خودش به ایران  مجبور میشه عقب گرد کنه

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب nasir irani تشکر کرده اند:
شیرافکن, Present, FREE MAN, anga2009, Bystander, Mahdi1944

Major II

Major IIنماد کاربر
پست ها

562

تشکر کرده: 283 مرتبه
تشکر شده: 190 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 7 اسفند 1385 04:54

آرشيو سپاس: 1326 مرتبه در 369 پست

Re: سجیلِ ۲۱ تُنی؛ موشک حیرت‌انگیز‌ ایرانی از نگاه کارشناسان

توسط mj_piremard » دوشنبه 22 مهر 1392 11:09

[quote="mjy"]خبرگزاری تسنیم: کارشناس علوم نظامی آمریکا، سجیل را موشکی ‌می‌داند که زمان درگیری نظامی میان صهیونیست‌ها و ایران، این رژیم‌ را فلج خواهد کرد و سرعت در پرتاب و دقت این موشک را برگ برنده سجیل در برابر سامانه گنبد آهنین می‌خواند.
با سلام
یا اون کارشناس علوم نظامی آمریکا خیلی کارشناس بوده یا خبر گذاری معتبر تسنیم همین جوری باز یه چیزی سره هم کرده.
سیستم گنبد آهنین برای نابودی راکت ها به کار میره نه موشک بالستیک.
چه خوب خوند حرف دلمو

سهم من از دنیا همینه که تو تنهایی شبهام کسی اشکامو نبینه کسی اشکامو نبینه.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب mj_piremard تشکر کرده اند:
salam_2407, KH.I.A.2500, CAPTAIN PILOT, Present, Lord_Jason

قبلي

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 3 مهمان