سرعت طلاق در کشور از ازدواج پیشی گرفت

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, شوراي نظارت

ارسال پست
Junior Poster
Junior Poster
پست: 115
تاریخ عضویت: جمعه 18 مرداد 1392, 1:48 am
سپاس‌های ارسالی: 100 بار
سپاس‌های دریافتی: 305 بار

سرعت طلاق در کشور از ازدواج پیشی گرفت

پست توسط potpotpot » جمعه 26 مهر 1392, 5:00 pm

[FONT=Tahoma, Geneva, sans-serif][HIGHLIGHT=#f3f3f3]عبرت نیوز: علی‌اکبر محزون در گفت‌وگو با ایسنا، درباره روند افزایش یا کاهش ازدواج طی‌ سال‌های 1381 تا 1391 که شامل یک دهه است، گفت: اگر بخواهیم روندهای این واقعه را مقایسه کنیم باید بر اساس تغییرات جمعیتی این مقایسه انجام شود و این روند متناسب با جمعیت کشور پیش رفته است.  

[FONT=Tahoma, Geneva, sans-serif][HIGHLIGHT=#f3f3f3]وی افزود: در حال حاضر نرخ ازدواج 10.09 درهزار است به این معنا که به ازای هر یک هزار جمعیت، 11 ازدواج ثبت می‌شود که وضعیت خوبی است و در سال‌های اخیر متناسب با تحولات جمعیتی کشور بوده است.  

[FONT=Tahoma, Geneva, sans-serif][HIGHLIGHT=#f3f3f3]محزون گفت: اگر این شاخص را در کشورهای منطقه مقایسه کنیم، بر اساس آماری که سازمان ملل منتشر کرده است از جایگاه خوبی برخورداریم و پس از کشور تاجیکستان که نرخ ازدواج آن 14.5 در هزار است، ایران در رتبه دوم قرار دارد.  

[FONT=Tahoma, Geneva, sans-serif][HIGHLIGHT=#f3f3f3]محزون تصریح کرد: این مقایسه با کشورهای توسعه یافته نیز صورت گرفته است و طبق آمار سازمان ملل شاخص نرخ ازدواج در ایران از وضعیت قابل قبولی برخوردار است که این مساله از ساختار جوان جمعیتی کشور نشأت می‌گیرد.  

[FONT=Tahoma, Geneva, sans-serif][HIGHLIGHT=#f3f3f3]وی با بیان اینکه وضعیت نرخ ازدواج در ایران قابل قبول است، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه جمعیت دهه 60 به سن ازدواج رسیده‌اند، در سال‌های آینده دو مقوله مهم دراین زمینه خواهیم داشت که باید ارزیابی خوبی از آن داشته باشیم.  

[FONT=Tahoma, Geneva, sans-serif][HIGHLIGHT=#f3f3f3]مدیرکل دفتر اطلاعات آمار جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور گفت:‌ با توجه به اینکه جمعیت دهه 60 در سال‌های آینده از سن ازدواج عبور خواهند کرد، پیش‌بینی می‌شود کاهش جزئی نرخ ازدواج را داشته باشیم، ضمن آنکه این جمعیت واقع در سن ازدواج دهه 60، ازدواج خود را به تاخیر می‌اندازند که البته این مسئله به نوبه خود باعث می‌شود که بخشی از ازدواج‌ها به سال‌های آینده موکول شود.  

[FONT=Tahoma, Geneva, sans-serif][HIGHLIGHT=#f3f3f3]محزون اظهار کرد: با توجه به اینکه کاهش جزئی نرخ ازدواج در سال‌های آینده مشاهده می‌شود، باید تدابیری اتخاذ شود که با ترغیب جوانان، ازدواج آنها در سن مناسب صورت بگیرد.  

[FONT=Tahoma, Geneva, sans-serif][HIGHLIGHT=#f3f3f3]وی درباره میانگین سن ازدواج پسران و دختران در ایران نیز، گفت: میانگین سن ازدواج آقایان در کشور 27.4 سال و در دختران 22.1 سال در ازدواج‌هایی که صورت گرفته، ثبت شده است.  

[FONT=Tahoma, Geneva, sans-serif][HIGHLIGHT=#f3f3f3]میانگین سن ازدواج زنان در تهران   

[FONT=Tahoma, Geneva, sans-serif][HIGHLIGHT=#f3f3f3]به گفته مدیرکل دفتر اطلاعات آمار جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور، در استان‌های سمنان، تهران و البرز به ترتیب آقایان بالاترین میانگین سن ازدواج را دارند که از آمار کشوری بالاتر است که این آمار برای دختران به ترتیب استان‌های تهران، البرز و سمنان ثبت شده است.  

[FONT=Tahoma, Geneva, sans-serif][HIGHLIGHT=#f3f3f3]محزون درباره روند کاهش و یا افزایش واقعه طلاق در کشور نیز گفت: شاخص ازدواج و طلاق هر دو در ارتباط با ساختار جمعیتی تغییر می‌کند، چرا که این دو واقعه با ساختار جمعیت ارتباط تنگاتنگی دارند و بحث طلاق نیز ارتباط مستقیمی با ساختار الگوی ازدواج دارد.  

[FONT=Tahoma, Geneva, sans-serif][HIGHLIGHT=#f3f3f3]به گفته وی، نرخ طلاق در کشور حدود دو در هزار است، به این معنا که به ازای هر یک هزار جمعیت، دو طلاق در کشور به ثبت رسیده است که این آمار نیز در سال‌های اخیر تغییرات چندانی نداشت و از 1.9 به 2 رسیده، لذا درمقایسه با مقوله ازدواج، سرعت طلاق بالاتر است و باید متولیان ذیربط تدابیری را اتخاذ کنند که این آمار حفظ شده و پیشگیری‌های لازم صورت بگیرد تا تبدیل به موضوع حادی نشود.  [FONT=Tahoma, Geneva, sans-serif]
 [FONT=Tahoma, Geneva, sans-serif][لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
 

ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”