در اين بخش شما ميتوانيد درباره سخت افزار كامپيوتر به بحث و تبادل نظر بپردازيد

New Member

no avatar
2

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 25 بهمن 1388 01:46

آرشيو سپاس: 1 مرتبه در 1 پست

سرعت فن سی پی یو تغییر نمی کند، چکار کنم؟

توسط vista_66 » پنج شنبه 2 آبان 1392 15:49

با سلام
من یه پی سی دارم خونه، که ۲-۳ سال پیش خودم بستمش، با مشخصات
CPU: Core2Quad Q9500
MainBioard Asus P5QC
Power: Green
این دستگاه من تو این دو سال به درستی کار می کرد، چندوقت پیش یه کیس جدید براش خریدم و قطعات رو در آوردم گذاشتم تو کیس جدید.، حالا به مخض اینکه بالا اومد دستگاه ارور دمای سی پی یو داد و خاموش شد...اول فکر کردم سیم فن سی پی یو رو وصل نکردم، ولی بعدش دیدم وصله، بعد گفتم شاید فن شل شده و خوب به سی پی یو نچسبیده، برای همین فن رو کامل درآوردم و دوباره نصب کردم، ولی بازم همون ارور، با هزار بدبختی خودم و به منوی بایوس رسوندم و توی Hardware monitor دیدم که دمای سی پی یو حدود ۸۰ بود ، سرعت فن هم روی ۱۲۰۰ حدودا...همینجور دمای سی پی یو داشت بالا می رفت اما فن از خودش هیچ عکس العملی نشون نمی داد و سرعتش همون حدود ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ عوض می شد...تا دمای سی پی یو به ۱۰۰ رسید و باز دستگاه خاموش شد...باطری مادربرد هم در آوردم و دوباره گذاشتم، بایوس ریست شد، اما باز اثری نکرد و هنوز دستگاه همینجوره...
کسی پیشنهادی داره؟ آیا فن باید عوض شه؟ یا مشکل از مادربرده؟ یا اصلا بدون هزینه و خرید قطعه هم امکانش هست درست بشه؟
با تشکر از انجمن خوبتون

Administrator

Administrator

نماد کاربر
15465

تشکر کرده: 10180 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 7 بهمن 1384 19:51

آرشيو سپاس: 30251 مرتبه در 5981 پست

Re: سرعت فن سی پی یو تغییر نمی کند، چکار کنم؟

توسط Mahdi1944 » پنج شنبه 2 آبان 1392 19:31

vista_66,  
احتمالا فن بايد عوض بشه. چون فن اگر مادربورد اونو مديريت نکنه روي حداکثر سرعت خودش ميچرخه، اگر مديريت کنه هم بر اساس دما هست. پس بعيده که مادربورد مشکلي داشته باشه و احتمالا خرابي فن بيشتر هست
زندگي صحنه يکتاي هنرمندي ماست     هرکسي نغمه خود خواند و از صحنه رود
صحنه پيوسته به جاست     خرم آن نغمه که مردم بسپارند به ياد

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

لطفا سوالات فني را فقط در خود انجمن مطرح بفرماييد، به اين سوالات در PM پاسخ داده نخواهد شد

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Mahdi1944 تشکر کرده اند:
vista_66, sinaset

Major II

Major II

no avatar
135

تاريخ عضويت

جمعه 19 مهر 1392 12:46

آرشيو سپاس: 661 مرتبه در 135 پست

توسط netwet » پنج شنبه 2 آبان 1392 21:10

سنسور دمای سی پی یو داخل خود پردازنده قرار داره و بسیار بعیده که در اندازه گیری دما دچار اشتباه یا اختلال بشه پس به احتمال 99% دلیل خاموشی سیستم بالا رفتن واقعی دما هست. حالا مشکل از کجا میتونه باشه؟ یقینآ فن رو درست جا نزدید و هیت سینک با سی پی یو تماس فیزیکی نداره یا به صورت ناقص تماس داره. شما یه سرنگ خمیر سیلیکون تازه خریداری کنید (1000 تومنه) بعد فن رو از روی سی پی یو باز کنید و پشتش رو کاملآ تمیز کنید گرد و غبارهاش رو هم با سشوار یا جاروبرقی تمیز کنید بعد به میزان کافی از خمیر رو روی قسمت فلزی پشت سی پی یو بمالید و فن رو جا بزنید. دقت کنید بعد از جا زدن هر 4 پایه فن داخل مادربورد باید اهرم های پلاستیکیشو به سمت پاین فشار بدید و 45 درجه بچرخونید (جهت گردشش فقط به سمت صحیحه و در جهت مخالف امکان چرخش نداره) فقط دقت کن که خمیر بیش از اندازه نزنی چون بر اثر فشار و کیپ شدن بیرون میزنه و چون رسانای الکتریسیته است احتمال ریختن روی قطعات مادربرد و سوختنشون وجود داره.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب netwet تشکر کرده اند:
sinaset, vista_66

New Member

no avatar
2

تاريخ عضويت

يکشنبه 25 بهمن 1388 01:46

آرشيو سپاس: 1 مرتبه در 1 پست

توسط vista_66 » جمعه 3 آبان 1392 10:50

netwet نوشته است:سنسور دمای سی پی یو داخل خود پردازنده قرار داره و بسیار بعیده که در اندازه گیری دما دچار اشتباه یا اختلال بشه پس به احتمال 99% دلیل خاموشی سیستم بالا رفتن واقعی دما هست. حالا مشکل از کجا میتونه باشه؟ یقینآ فن رو درست جا نزدید و هیت سینک با سی پی یو تماس فیزیکی نداره یا به صورت ناقص تماس داره. شما یه سرنگ خمیر سیلیکون تازه خریداری کنید (1000 تومنه) بعد فن رو از روی سی پی یو باز کنید و پشتش رو کاملآ تمیز کنید گرد و غبارهاش رو هم با سشوار یا جاروبرقی تمیز کنید بعد به میزان کافی از خمیر رو روی قسمت فلزی پشت سی پی یو بمالید و فن رو جا بزنید. دقت کنید بعد از جا زدن هر 4 پایه فن داخل مادربورد باید اهرم های پلاستیکیشو به سمت پاین فشار بدید و 45 درجه بچرخونید (جهت گردشش فقط به سمت صحیحه و در جهت مخالف امکان چرخش نداره) فقط دقت کن که خمیر بیش از اندازه نزنی چون بر اثر فشار و کیپ شدن بیرون میزنه و چون رسانای الکتریسیته است احتمال ریختن روی قطعات مادربرد و سوختنشون وجود داره.

ممنون دوست عزیز بابت پاسختون، فقط درسته که اگر هیت سینک روی سی پی یو خوب فیکس نشده باشه، دمای سی پی یو به شدت بالا میره، اما به طبع بالا رفتن دمای سی پی یو، باید سرعت فن هم متناسب باهاش بالا بره، تا جایی که فن به نهایت سرعت خودش برسه، اونوقت اگر با وجود اینکه فن داره با آخرین سرعتش می چرخه، بازهم نتونست سی پی یو رو خنک کنه، سی پی یو Over Temperature می شه، اما برای کامپیوتر من، اصلا سرعت فن بالا نمی ره، و علی رغم داغ شدن بیش از حد سی پی یو، فن با سرعت ثابت و پایین خودش می چرخه...

Mahdi1944 نوشته است:vista_66,  
احتمالا فن بايد عوض بشه. چون فن اگر مادربورد اونو مديريت نکنه روي حداکثر سرعت خودش ميچرخه، اگر مديريت کنه هم بر اساس دما هست. پس بعيده که مادربورد مشکلي داشته باشه و احتمالا خرابي فن بيشتر هست

ممنونم از پاسختون، حدس خودم هم همین هست، اما من تا حالا ندیده بودم فن اینجوری خراب بشه، یعنی بچرخه اما سرعتش بالا و پایین نره،(شما همچین چیزی دیده بودی تا حالا؟) چون تا اونجا که اطلاع دارم، سرعت چرخیدن فن ، فقط و فقط به ولتاژی که مادر برد بهش میده برمیگرده، یعنی هرچی ولتاژ بالاتر بره،‌فن هم سریعتر می چرخه، حالا اگر فن من خراب باشه،‌نباید اصلا بچرخه، اگرم سالم باشه که باید بر اساس ولتاژی که بهش داده می شه چرخش و انجام بده، از اون عجیب تر اینکه، این فن تا همین دیروز سالم کار می کرد و تنها کاری که من انجام دادم عوض کردن کیس کامپیوتر بوده، یعنی فقط قطعات رو باز کردم  از هم و دوباره بستمشون همین...

یه سوال دیگه، کسی راه حلی داره که من بتونم به صورت دستی، فن رو روی آخزین سرعتش روشن نگهدارم که کامپیوتر بالا بیاد و بتونم با یه سری نرم افزار روش کار کنم، مثلا بایوس رو آپدیت کنم یا اینجور کارا؟ یعنی مثلا می تونم یه خروجی مجزا از جایی براش بگیرم و بهش بدم که فن بدون توجه به سیگنال مادربرد، همیشه روی آخرین سرعت روش باشه؟؟؟

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب vista_66 تشکر کرده اند:
sinaset

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
6424

تشکر کرده: 1655 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 26 آذر 1387 16:20

آرشيو سپاس: 11653 مرتبه در 2024 پست

توسط sinaset » شنبه 4 آبان 1392 10:29

سلام بر شما دوست من

البته که امکان پذیر است . اما قبل از این کار ، شما ابتدا چک کنید ، ببینید کانکوتور فن سی پی یو خود را درست در محل FAN CPU قرار دادهید .(چون در غیر این صورت ، فن روی درجه آرم کار می کند)

اما برای اینکه فن روی حداکثر درجه خود کار کند .

خروجی شماره 1 فن سی پی یو ، که در کانکتور بر روی ورودی 1 قرار میگرد ، اتصال منفی (به رنگ سیاه) ، خروجی شماره 2 فن سی پی یو که در کانکتور بر روی ورودی 2 قرار میگرد مثبت .
حال شما باید دو رشته سیم ااز خروجی مثبت و منفی فن سی پی یوتان بگیرید(در خط بالا توضیح داده شد) و به خروجی های کانکتور پاور به مشخصه زیر بدهید.(با کادر مشخص شده)
سیم منفی فن سی پی یو را به یکی از دو خروجی منفی کانکتور بدهید (فرقی نمی کند کدام باشد) ، سپس خروجی مثبت را ، به سیم زرد رنگ کانکتور بدهید .
اکنون فن سی پی یو باید با حداکثر سرعت خود کار کند.
باتشکر.
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب sinaset تشکر کرده اند:
Mahdi1944, nima-rad