در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد
Captain

Captainنماد کاربر
پست ها

3805

تشکر کرده: 24 مرتبه
تشکر شده: 1266 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 7 شهریور 1388 02:26

محل سکونت

جمهوری اسلامی ایران

آرشيو سپاس: 23503 مرتبه در 3364 پست

هشدار رهبر معظم انقلاب درباره خطرات پیری جمعیت کشور

توسط Sami 1993 » پنج شنبه 9 آبان 1392 18:11

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

در پیامی به همایش ملی تغییرات جمعیتی در قم مطرح شد
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در پیامی به همایش ملی تغییرات جمعیتی نسبت به خطرات پیری جمعیت کشور هشدار دادند و تاکید فرمودند: بنده همچنان معتقدم کشور ما کشور هفتاد و پنج میلیونی نیست، کشور ما کشور صد و پنجاه میلیونی است.
به گزارش خبرگزاری فارس از قم به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیام به همایش ملی «تغییرات جمعیتی و نقش آن در تحولات مختلف جامعه» با اشاره به اهمیت موضوع جمعیّت و ضرورت فرهنگ‌سازی برای اقناع نخبگان در ارتباط با نیاز کشور به افزایش جمعیت، خاطرنشان کردند: مسئله‌ی نمای جوان برای کشور یک مسئله‌ی اساسی، مهم و تعیین‌کننده است و کشورهایی که در دنیا دچار پیری جمعیت شده‌اند به دشواری راه علاجی برای مشکلات ناشی از آن یافته‌اند که لازم است برای حل این مشکل کار علمی، عمیق و اساسی صورت پذیرد.

متن پیام رهبر انقلاب که برگرفته از بیانات ایشان در دیدار اعضای دست‌اندرکار برگزاری همایش ملی تغییرات جمعیتی و نقش آن در تحولات مختلف جامعه در تاریخ 1392/8/6 است، و صبح امروز (پنجشنبه) در این همایش در شهر قم قرائت شد، به شرح زیر است:

بسم الله الرّحمن الرّحیم


مسئله‌ی جمعیّت که بجد هم مورد بحث و اختلاف نظر در جامعه است، مسئله‌ی بسیار مهمّی است. بلاشک از نظر سیاست کلّی کشور، کشور باید برود به سمت افزایش جمعیّت؛ البتّه به نحو معقول و معتدل. همه‌‌ی اشکالات و ایرادهایی که وارد می‌شود -که بعضی از  اشکالاتی را هم که مطرح می‌کنند ما دیده‌ایم - قابل برطرف شدن و قابل پاسخ دادن است. آنچه مهم است این است که کشور ما با ظرفیّت طبیعی و با ویژگی جغرافیای سیاسی خود احتیاج دارد به یک جمعیّت بیشتر؛ علاوه بر این –همان طور که قبلاً هم گفته‌ایم- مسئله‌ی نمای جوان برای کشور یک مسئله‌ی اساسی و مهم و تعیین‌کننده است. آن ‌طوری که اهل علم و اهل تحقیق بررسی کرده‌اند و جوانب قضیّه را ملاحظه کرده‌اند و آمارها را مورد مداقّه قرار داده‌اند، ما اگر چنانچه با این شیوه‌ای که امروز داریم حرکت می‌کنیم پیش برویم، در آینده‌‌ی نه چندان دور، یک کشور پیری خواهیم بود که علاج این بیماری پیری هم در حقیقت در دسترس نیست؛ حالا نه [ اینکه] در دسترس ما نیست،  [بلکه] در دسترس هیچ‌کس نیست؛ یعنی امروز کشورهایی که در دنیا دچار پیری شده‌اند و قدرت زاد و ولد خودشان را از دست داده‌اند، به دُشواری می‌شود گفت که راه علاجی برای حلّ این مشکل دارند. ما هم طبعاً با همین مشکل مواجه خواهیم شد؛ و نباید بگذاریم به اینجا برسد. البتّه مبانی اسلامی و تفکّر اسلامی در زمینه‌‌ی جمعیّت و افزایش جمعیّت و با توجّه به وضع جغرافیای سیاسی منطقه و کشور جمهوری اسلامی، یک چیزهای روشن و واضحی است.

همایشی(1) که آقایان گذاشتید، به نظر من جزء کارهای بسیار خوب است. یعنی ما نمی‌خواهیم این قضیّه را با شعار و با اینکه «صلوات بفرست تمام بشود» و مانند اینها پیش ببریم؛ می‌خواهیم مسئله به شکل عمیق و علمی حل بشود، گره‌های ذهنی‌ای که وجود دارد باز بشود، حقیقت قضیّه روشن بشود و به اعتقاد من ما می‌توانیم این کار را بکنیم؛ یعنی متفکّرین ما و صاحبان دانشِ مرتبط با مسئله‌ی جمعیّت- در هر بخشی از بخش‌ها- میتوانند در این زمینه منطق صحیح و قابل قبولی را ارائه کنند. این همایش البتّه قدم اوّل است، یعنی قدم ابتدایی است،  [امّا] از گذاشتن قانون به نظر من مهم‌تر است(2)، چون فرهنگ‌سازی در این مسئله مثل خیلی از مسائل دیگر اجتماعی، حرف اوّل را می‌زند؛ باید فرهنگ‌سازی بشود که متأسّفانه امروز این فرهنگ‌سازی نیست، تعطیل است؛ با اینکه گفته شده، ما هم گفته‌ایم، دیگران هم گفته‌اند، در مجلس هم مطرح شده، بعضی‌‌ها هم کم و بیش اینجا و آنجا بحث می‌کنند، لیکن کار فرهنگی به معنای صحیح انجام نگرفته. به نظر من این کار شما کار خوبی است، کار مناسبی است؛ منتها اکتفا نکنید به اینکه یک میزگردی تشکیل بشود و سخنرانی‌ای گذاشته بشود و مثلاً تعدادی مقاله چاپ بشود؛ اینها کارهای لازمی است، امّا ناکافی است؛ بایستی از امکاناتی که در کشور وجود دارد استفاده کنید، فکر را در کشور بگسترانید؛ آن ‌وقت فکری هم که گسترش پیدا می‌کند، باید فکر عمیق و اساسی و منطقی و قانع‌کننده برای هر کسی باشد؛ بنابراین باید کار بشود روی این مسئله که لابد آقایان این کار را کرده‌اید. من معمولاً وقتی گروه‌ها و افرادی دنبال این هستند که مثلاً یک گردهمایی و همایشی را ترتیب بدهند، همیشه سفارش می‌کنم، می‌گویم شما اَمَد(3) را نزدیک قرار ندهید؛ یعنی فرصت قرار بدهید برای اینکه بتوانید کار بکنید، تا آنچه بروز می‌کند در این همایش، یک چهره و نمای مطلوبی داشته باشد، آبرومند باشد. و لابد آقایان این کار را کرده‌اید، چون بحمدالله شما اهل فضل و اهل تحقیق هستید و مؤسسه‌ی شما، مؤسسه‌ای است که سابقه‌ی خوبی در این زمینه‌ها دارد؛ لیکن کار را به اینجا متوقّف نکنید.

جوانب قضیّه را بسنجید، ببینید چه چیزهایی است که موجب می‌شود جامعه ما دچار میل به کم ‌فرزندی بشود. این میل به کم بودن فرزند، یک عارضه است؛ والّا انسان به طور طبیعی فرزند را دوست می‌دارد. چرا ترجیح می‌دهند افرادی که فقط یک فرزند داشته باشند؟ چرا ترجیح می‌دهند فقط دو فرزند داشته باشند؟ چرا زن به شکلی، مرد به شکلی پرهیز می‌کنند از فرزند داری؟ اینها را بایستی نگاه کرد و دید عواملش چیست؛ این عوامل را پیدا کنید، بر روی علاج این عوامل بیماری‌زا -که به اعتقاد بنده اینها عوامل بیماری‌زاست- متخصّصین و صاحبان اندیشه را بخواهید فکر کنند. فرض کنید مثلاً بالا رفتن سنّ ازدواج؛ بلاشک یکی از چیزهایی که باروری را محدود می‌کند، بالارفتن سنّ ازدواج است؛ خب، این یکی از کارهایی است که باید در کشور فکر بشود. چرا سنّ ازدواج در کشور ما بالا رفته؟ مگر جوان هفده ساله، هجده ساله، نوزده ساله، احتیاج ندارد به اطفاء نیاز جنسی و غریزه‌ی جنسی؟ ما باید این را فکر کنیم. خب، از آن طرف میگویند که اینها خانه ندارند، شغل ندارند، درآمد ندارند؛ ببینیم چگونه می‌شود کاری کرد که همه‌ی اینها با هم جمع بشود. ما نباید تصوّر بکنیم که حتماً بایستی یک نفری خانه‌ی مِلکی داشته باشد، یک شغل درآمدداری داشته باشد، بعد ازدواج بکند؛ نه، اِنَ یَکونوا فُقَراءَ یُغنِهمُ اللهُ مِن فَضلِه؛(4) این قرآن است [که] با ما دارد اینجور حرف میزند. یعنی همه‌‌ی آن گره‌های ذهنی‌‌ای را که وجود دارد در این زمینه، باید شما باز کنید، یعنی شأن شما و همایشی از این قبیل، این است که بایستی این کار فکری و علمی را بکند؛ یعنی صرفاً بیان فکر، بیان خواست و حتّی شعارهایی در این زمینه نباشد. واقعاً کار بشود، کار فکری بشود؛ عوامل کاهش جمعیّت و موجبات افزایش جمعیّت به نحو مطلوب و با اعتدالِ متناسب، درست سنجیده بشود، مطرح بشود [تا] اقناع بشوند افکار نخبگان. در این زمینه خب الان عامّه‌ی مردم، بعضی‌ها متدیّنند، بعضی‌ها متعبّدند، وقتی گفته می‌شود، میروند سراغ باروری بیشتر؛ لکن نخبگان جامعه باید قانع بشوند، باید مسئله را قبول کنند؛ اگر نخبگان قبول کردند، کار سهل می‌شود، کار فرهنگ‌سازی آسان می‌شود. در این زمینه‌ها ان‌شاء‌الله بایستی آقایان تلاش کنید و امیدواریم ان‌شاء‌الله موفّق باشید. بنده همچنان معتقدم کشور ما کشور هفتاد و پنج میلیونی نیست، کشور ما کشور صد و پنجاه میلیونی [است] ، حالا ما دستِ کم را گرفتیم گفتیم صد و پنجاه میلیون؛ بیشتر هم می‌شود گفت. قطعاً این کشور با این سطح وسیع، با این تنوّع آب و هوایی، با این امکانات فراوان زیرزمینی، با این استعداد بالقوّه‌ی علمی که در این کشور وجود دارد، می‌تواند یک کشور پرجمعیّتی باشد و ان‌‌شاءالله خودش هم این جمعیت را اداره کند؛ یعنی همچنان ‌که ما فکر می‌کنیم که اگر چهار پنج بچّه افتاد روی دوش یک خانواده وضع زندگیشان چگونه خواهد شد، فکر این را هم بکنید که این چهار پنچ بچّه وقتی بزرگ شدند و کاری پیدا کردند و شغلی پیدا کردند چه کمکی می‌توانند به پیشرفت کشور بکنند؛ یعنی این را هم باید فکر کرد.

یک نگاه مقلّدانه‌‌ای به زندگی غربی یا به زندگی اروپایی وجود داشته که به اینجاها منتهی شده و میراث آن به ماها رسیده؛ ما هم در یک برهه‌ای از زمان غفلت کردیم، کاری که باید انجام بدهیم انجام ندادیم. در حالی که امروز در [بعضی] از همین کشورهای غربی از کاهش باروری دارند زیان می‌بینند، پشیمانند؛ و در بعضی از کشورهای غربی مطلقاً کاهش باروری وجود ندارد؛ یعنی خانواده‌های پرجمعیّت؛ مثلاً خانواده‌ی آمریکایی با ده دوازده بچّه، چطور خانواده‌ی ایرانی[که]می‌خواهد از او تقلید کند باید حتماً یک بچّه داشته باشد یا دو بچّه! که این الان وجود دارد و گزارشها و خبرها از این واقعیّت به ما اطلّاع می‌دهد. ان‌‌شاء‌الله که موفّق و مؤیّد باشید.

والسلام علیکم و رحمة‌الله
پی‌نو‌شت‌ها:

1)    این همایش به همّت معاونت پژوهش موسّسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی‌ره) روز 9 آبان سال جاری برگزار می‌شود.

2)    در گزارش حجت‌الاسلام آقا تهرانی اعلام شد که پس از تصویب سیاست‌ها و راهبردهای بحث جمعیّت در شورای عالی انقلاب فرهنگی، کمیسیون فرهنگی مجلس در حال کار بر روی طرحی است تا پس از طرح آن در صحن مجلس، به عنوان قانون تصویب شود.

3)    پایان

4)    سوره نور، بخشی از آیه‌ی 32


گرگ ها خوب بدانند در این ایل غریب

گر پدر رفت، تفنگ پدری هست هنوز

گرچه نیکان به مرور بار سفر بر بستند


شیرمردی چو علی خامنه ای هست هنوز لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد                                                          لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد                                                  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد                                                                             لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Sami 1993 تشکر کرده اند:
Shahbaz, Present, شیرافکن, victory67, anga2009, zzvf, sukhoi37, Amiiiin, mm1990, shafagh 2, mohammad area51, nasir irani, CentralWeb, SA@M, esijoon, su-47, SHAHABESAGEB, Mahdi1944

Captain II

Captain IIنماد کاربر
پست ها

249

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 1 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 14 بهمن 1385 22:35

آرشيو سپاس: 58 مرتبه در 20 پست

Re: هشدار رهبر معظم انقلاب درباره خطرات پیری جمعیت کشور

توسط salo » پنج شنبه 9 آبان 1392 22:07

چرا صبر نکنيم این استعداد بالقوه تبدیل به بافعل بشود و بعد مشکلات اقتصادی و ... حل بشود و بعد دست به کار بشیم؟  این عجله برای چیه؟
آخرين ويرايش توسط Mahdi1944 در جمعه 10 آبان 1392 03:18, ويرايش شده 1 در کل.
دليل: ادبيات پيام تصحيح شد!

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب salo تشکر کرده اند:
KAL-KOI-BABAK, Mohammad 1985, vahid_kh, Present

Junior Poster

Junior Posterno avatar
پست ها

143

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 4 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 30 تیر 1388 15:18

آرشيو سپاس: 341 مرتبه در 112 پست

Re: هشدار رهبر معظم انقلاب درباره خطرات پیری جمعیت کشور

توسط mymail » جمعه 10 آبان 1392 02:04

برای اینکه اگه عجله نکنم این استعداد بالقوه رو هم در آینده نخواهیم داشت!

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب mymail تشکر کرده اند:
su-47, mm1990, mohammad area51, KAL-KOI-BABAK, Amiiiin, nasir irani, Sami 1993, Mahdi1944, CentralWeb, esijoon

Colonel II

Colonel IIنماد کاربر
پست ها

6603

تشکر کرده: 1669 مرتبه
تشکر شده: 8140 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 26 آذر 1387 16:20

آرشيو سپاس: 11653 مرتبه در 2024 پست

Re: هشدار رهبر معظم انقلاب درباره خطرات پیری جمعیت کشور

توسط sinaset » جمعه 10 آبان 1392 10:42

سلام بر دوستان

ضمن احترام به ایشان ، من با نظرشان مخالفم .

دلایل مستند و قوی  و محکمی پشت این مخالفت خود دارم . بهتر است ما به بعد کیفی زندگی بپردازیم ، تا بلکه زمانی به اندازه شان انسانی برسد .( منظور من از بعد کیفی ، اخلاقی، رفتاری ، کرداری ،اندیشه، اهل عمل بودن ) .

ضمن اینکه در هر صورت در شرایط ، حال جهان ، با توجه با افزایش جمعیت جهانی ، باید جمعیت جهانی کمتر شود یا حداقل ثابت بماند ، نیازی  نیست همچین چیزی به ما وحی شود ، عقل ما چنین حکم می کند .

در حال حاضر بی هدفی در جامعه ما موج میزند ، (امار از دهشتناک هم رد کرده ، از همه گروه سنی از 70 تا 5 سال...!!) بهترست یک فکری به حال ان کنید ، بقیه مسائل به مرور زمان تصحیح میشود . (اگر هدف صحیح و عمیق باشد)

باتشکر.
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب sinaset تشکر کرده اند:
pedmehr, nima-rad, su-47, arian2020, apple2009, F-14 Fan, دموکراسی, vahid_kh

Captain II

Captain IIنماد کاربر
پست ها

1297

تشکر کرده: 118 مرتبه
تشکر شده: 267 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 15 تیر 1387 21:25

آرشيو سپاس: 3760 مرتبه در 806 پست

Re: هشدار رهبر معظم انقلاب درباره خطرات پیری جمعیت کشور

توسط sand_fighter » جمعه 10 آبان 1392 11:39

با کمال احترام
ولی وقتی زیر ساخت های مملکت برای 75 میلیون نفر کافی نیست چطور می خواهیم به 150 میلیون نفر برسیم ! ؟

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب sand_fighter تشکر کرده اند:
pedmehr, Goebbels, Mohammad 1985, su-47, ali 313, arian2020, دموکراسی, F-14 Fan, anga2009

Major II

Major IIنماد کاربر
پست ها

227

تشکر کرده: 20 مرتبه
تشکر شده: 13 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 23 بهمن 1388 00:28

آرشيو سپاس: 1014 مرتبه در 181 پست

Re: هشدار رهبر معظم انقلاب درباره خطرات پیری جمعیت کشور

توسط vahid_kh » جمعه 10 آبان 1392 13:12

mymail نوشته است:برای اینکه اگه عجله نکنم این استعداد بالقوه رو هم در آینده نخواهیم داشت!
یک استعداد بالقوه شکست خورده و گرسنه.!!!!!
از خاك بر امديم و خاك بر سرمان شد.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب vahid_kh تشکر کرده اند:
arian2020, sinaset, pedmehr, su-47

Novice Poster

Novice Posterno avatar
پست ها

95

تشکر کرده: 133 مرتبه
تشکر شده: 34 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 17 بهمن 1391 01:05

آرشيو سپاس: 246 مرتبه در 61 پست

Re: هشدار رهبر معظم انقلاب درباره خطرات پیری جمعیت کشور

توسط RaAmIiN » جمعه 10 آبان 1392 13:49

به نظرم به جای این 22 میلیارد بدهی که چین به ما داره و پس نمیده بیایم 80 میلیون ادم از چین بخریم که با جمعیت خودمون بشه 150 میلیون . با این کار بزرگترین مشکل مملکتمون هم حل میشه .
چطوره؟

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب RaAmIiN تشکر کرده اند:
pedmehr, g.skill

Furious Poster

Furious Posterno avatar
پست ها

387

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 8 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 4 اسفند 1387 22:29

آرشيو سپاس: 1272 مرتبه در 302 پست

Re: هشدار رهبر معظم انقلاب درباره خطرات پیری جمعیت کشور

توسط nasir irani » جمعه 10 آبان 1392 16:06

استدلال ها  درباره رابطه رفاه بالای اقتصادی و افزایش جمعیت باید برسی بشه!.........اصلا زمانی که یک  اقتصاد به شرایط مطلوب از نظر اقتصاد دانان و رفاه اقتصادی از نظر مردم آن اقتصاد میرسه آیا اصلا آن موقع نیازی به افزایش یا کاهش جمعیت و تغییر ترکیب بهینه وجود داره؟ با رسیدن به شرایطی که آن موقع در آن هستیم!؟

بعد از انقلاب بالاترین نرخ رشد جمعیت در ایران که منجر به پیگیری استراتژی های ضد بارداری و کاهش جمعیت در دو  دهه گذشته شد در زمان جنگ و پس از آن رخ داد...و منجر به پیگیری سیاست های سرکوب بارداری در آن دو دهه شد که این مورد نشان میده  ارتباط  بین رفاه اقتصادی با افزایش جمعیت لزومآ یک شرط لازم و کافی نبوده!

این موضوع  فقط جنبه اقتصادی نداره و جنبه های امنیتی سیاسی و فرهنگی هم داره

کمترین نرخ رشد جمعیت در خاورمیانه برای ایران
http://www.asriran.com/fa/news/284392/% ... 8%B3%D8%AF

ایران در حالی پایین ترین نرخ رشد جمعیت در خاورمیانه رو داره که دو کشوری که  سابقه حمله به ایران رو  دارن یعنی عراق و افغانستان دارای بالاترین نرخ رشد جمعیت در شرق و غرب ایران شدن!

از طرفی دیگر برای کشوری مثل ایران که قومیتی هست و هر قومیت آن به خارج از مرزها وصله و  از فرهنگ آن طرف مرز تاثیر می پذیره در صورتی که با صفر و منفی شدن رشد جمعیت در ایران  این قومیت ها در اکثریت قرار بگیرن آن موقع قطعا حواث خطرناکی  به بهانه اینکه یک  قومی  که دیگر  اکثریت نیست فرهنگ خود را در ایران حاکم کرده رخ  خواهد داد  و این حوادث بویژه توسط همسایگان "ملی گرای" ما تشدید خواهد شد...و این موارد  آینده ایران  واحد و یک پارچه رو به خطر خواهد انداخت

Captain

Captainno avatar
پست ها

1227

تشکر کرده: 950 مرتبه
تشکر شده: 1632 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 4 شهریور 1389 20:14

آرشيو سپاس: 3493 مرتبه در 664 پست

Re: هشدار رهبر معظم انقلاب درباره خطرات پیری جمعیت کشور

توسط shafagh 2 » جمعه 10 آبان 1392 19:41

البته با حساب و کتاب هایی که ما می کنیم قضیه از نظر مادی کاملا درست است و در این شرائط تعداد بالای فرزند نگران کننده بنظر می رسد اما نکات بسیار مهمی ورای این محاسبات لاجیکی و استدلالی وجود دارد که فراتر از درک و قدرت پیش بینی انسان است. نکته ای که می گویم و رهبر معظم به ان اشاره ای داشتند یک مسئله بسیار مهم و حتمی است و ان در بعد مسائلی فراتر از حساب و کتاب های منطقی بشر است و ان قضیه توکل بر خداوند عالمیان است. توکل بر خداوند چیزی نیست که در دل هر عالم و اهل دانشی به یقین تبدیل شده باشد. وقتی خداوند تبارک و تعالی به مادر حضرت موسی (ع) می گوید موسی را درون یک جعبه چوبی بر روی رودخانه سترگ نیل رها کن و وعده می دهد که ما او را به تو باز خواهیم گرداند، کدام مادر است که بتواند بر علم و تجربه بشری خود و بر حب شدید مادری خود نسبت به نوزادش پا بگذارد و کودکی شیرخوار را در یک رودخانه بزرگ و عمیق رها کند الا انسانی که در مورد وعده های خداوند کریم و توکل بر او به یقین رسیده باشد. مسئله توکل بر خداوند یک مسئله حقیقی اما ایمانی است :

...وَمَن يَتَّقِ اللَّهَ يَجْعَل لَّهُ مَخْرَجًا ﴿2﴾ وَيَرْزُقْهُ مِنْ حَيْثُ لَا يَحْتَسِبُ وَمَن يَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ إِنَّ اللَّهَ بَالِغُ أَمْرِهِ

و هر كس از خدا پروا كند [خدا] براى او راه بيرون‏شدنى قرار مى‏دهد (2) و از جايى كه حسابش را نمى‏كند به او روزى مى‏رساند و هر كس بر خدا اعتماد كند او براى وى بس است‏ خدا فرمانش را به انجام‏ رساننده است...

این مسئله بسیار مهم ورای اعتقادات عادی، مادی و منطقی معمول است که ما با ان سر و کار داریم. البته من خودم شاهد قضیه ای بودم که می بینم حقیقتا گاهی وقایع و تقدیرات بر خلاف انچه ما بنا بر محاسبات خود  پیش بینی می کنیم پیش می رود. یکی از اشنایان تازه در رشته مهندسی عمران دانشگاه ازاد فارغ التحصیل شده بود. ایشان با یک دختر خانم ازدواج کرد که انهم تازه لیسانس یکی از رشته های پزشکی را گرفته بود و هیچکدام شغلی نداشتند. با همین موقعیت ازدواج کردند. درست چند ماه بعد ان اقا در یکی از شهرداریها کار پیدا کرد و البته پروژه های خارج از اداره ای هم نصیب اش شد همسر ایشان هم در یکی از بهداری ها کاری یافت. مدتی بعد وضع زندگی اشان خوب شد و خانه ای هم از طریق مسکن مهر نصیب اشان شد و همه ی این وقایع در طی دو الی سه سال انجام گرفت و الان هم وضع زندگی اشان چند برابر بهتر شده در حالی که زمانی که ازدواج کرد من با خودم فکر می کردم واقعا این اقایی که هیچ شغل و در امد و خانه ای ندارد چطور ازدواج کرده و حتما مجبور خواهد شد با مستمری پدرش زندگی کند، تا کی انهم معلوم نیست. این ها را که گفتم چیزی بود که خودم شاهد ان بودم و در طی این چند سال مشاهده کردم و واقعا همان مصداق ایه شریفه قران بود که رهبر معظم به ان اشاره فرمودند :

إِن يَكُونُوا فُقَرَاء يُغْنِهِمُ اللَّهُ مِن فَضْلِهِ وَاللَّهُ وَاسِعٌ عَلِيمٌ     

اگر تنگدستند خداوند آنان را از فضل خويش بى‏ نياز خواهد كرد و خدا گشايش گر داناست (32)

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب shafagh 2 تشکر کرده اند:
Mahdi1944, zzvf, Amiiiin, victory67, Sami 1993, ARafiee, su-47, SA@M

Major

Majorno avatar
پست ها

317

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 65 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 8 شهریور 1385 16:06

آرشيو سپاس: 2791 مرتبه در 295 پست

Re: هشدار رهبر معظم انقلاب درباره خطرات پیری جمعیت کشور

توسط su-47 » جمعه 10 آبان 1392 20:13

ودوباره یک موضوع جدی و عمیق با معیارهای غیر شفاف و مبهم به سطحیت و ابتذال کشانده میشه.....

sinaset نوشته است:سلام بر دوستان

ضمن احترام به ایشان ، من با نظرشان مخالفم .

دلایل مستند و قوی  و محکمی پشت این مخالفت خود دارم . بهتر است ما به بعد کیفی زندگی بپردازیم ، تا بلکه زمانی به اندازه شان انسانی برسد .( منظور من از بعد کیفی ، اخلاقی، رفتاری ، کرداری ،اندیشه، اهل عمل بودن ) .

ضمن اینکه در هر صورت در شرایط ، حال جهان ، با توجه با افزایش جمعیت جهانی ، باید جمعیت جهانی کمتر شود یا حداقل ثابت بماند ، نیازی  نیست همچین چیزی به ما وحی شود ، عقل ما چنین حکم می کند .

در حال حاضر بی هدفی در جامعه ما موج میزند ، (امار از دهشتناک هم رد کرده ، از همه گروه سنی از 70 تا 5 سال...!!) بهترست یک فکری به حال ان کنید ، بقیه مسائل به مرور زمان تصحیح میشود . (اگر هدف صحیح و عمیق باشد)

باتشکر.

باسلام دوست عزیز منظور دقیق شما از تعبیر کلی کیفی زندگی کردن چیه؟
متاسفانه من هربار مجبورم برای بحث مقدمه ای رو تکرار کنم. دوست عزیز چارچوبهای ارزشگذاری کیفیت زندگی در اسلام بسیار متفاوت و متضاد با شاخص های های کیفیت زندگی در تمدن مدرنه برای اینکه دومبدا متفاوت دارن یکی به وادی خداگرایی Theoism رجوع داره و دیگری از وادی انسان گرایی Humanism نشات میگیره
بندگی خدا با تمام جزئیات مربوطه (اعتقادات و اخلاق و احکام) آرمان بینش اول و زندگی مرفه و لذتمند در دنیا آرمان بینش دومه
شاخص های این دو ممکنه ظاهرا در مواردی مشترک به نظر برسه اما هرگز یکسان نیست
نظام شاخص های سکولار(دنیوی)  ازجمله درامد سرانه بالا-شرایط اقتصادی خوب رفاه معیشتی و امکانات و خدمات آموزشی-بهداشتی-تفریحی و ...-رعایت آداب شهرنشینی و برخورداری ازحقوق شهروندی-احترام به حقوق دیگران- آرامش روانی و بهره مندی از لذت های مورد میل و..... با نظام معیارها وشاخصهای اصیل اسلام برای سعادت فرد و اجتماع تفاوت های ماهیتی و ابعادی وسیعی داره
لذا کیفیت زندگی جامعه نیازمند به جمعیت بیشتر با هویت جوان موردنظر رهبر از پشتوانه های منطقی و عقلانی دیگه ای مایه میگیره که شما و به طور کلی کسایی که برای شاخصهای زندگی مدرن حجیت قائلن به اونها اعتقادی نداشته و قابل درک نیست.
دوست گرامی افزایش جمعیت جهانی چه نوع معیاریه؟ الان وقتی کشوری مستقل از ارزشگذاری کیفی با جمعیت زیاد جوانان بافت جوان داره اگرروند معقول بقای نسلی و نرخ زاد و ولد  متعادل نداشته باشه خوب دراینده بافتش پیرمیشه و حیات اجتماعیش مختل میشه
بافت سنی یه قضیه جدا از نظام توزیع منابع و مدیریت اون برای جمعیت کم یا زیاده خوب وقتی تمدن بی برکت و مسرف مدرن برای ما میشه الگوی توسعه و کشورداری بدیهیه که اختلالات و معایب ذاتی اون ساختار تمدنی کشور مارو هم به بریزه و مختل کنه

بی هدفی یک موضوع بسیار عمیق و چندوجهیه که فقط به تنگناهای معیشتی و آشفتگی اقتصادی مربوط نیست . وقتی مطلوب احساسی ما ذوب شدن در تمدن مدرن شده و جزء جزء جهانبینی و سبک زندگیمون رو باعطش و ولع زیاد( ودرعین حال نااگاهی ) براساس مدرنیته تنظیم میکنیم نباید از نتایج ذاتی این گرایش و الگوگیری تعجب کرد .

متشکرمsand_fighter نوشته است:با کمال احترام
ولی وقتی زیر ساخت های مملکت برای 75 میلیون نفر کافی نیست چطور می خواهیم به 150 میلیون نفر برسیم ! ؟

با سلام اگه با معیارهای غیر عادلانه مدرنیستی که داراشدن عده ای به بهای ندارماندن عمده ای رو طبیعی میدونه بخواید بسنجید بله نه تنها منابع و زیرساخت های این کشور برای رقم فعلی بلکه برای کمتر از اون هم ناکافیه
دوست عزیز باشما موافقم وقتی همه از توسعه به سبک تمدن اسراف مدرن بت تراشیدن انتظار بهره مندی منطقی همه از زیرساخت های کشور به صورت عادلانه بیجا و خنده داره
البته وقتی بافت جامعه ایران بجای تولیدگرا مصرف گرا و تهی از عدالت ساختاریه شما حق دارید که این جوری قضاوت کنید
متشکرم


vahid_kh نوشته است:
mymail نوشته است:برای اینکه اگه عجله نکنم این استعداد بالقوه رو هم در آینده نخواهیم داشت!
یک استعداد بالقوه شکست خورده و گرسنه.!!!!!

اگر درست هدایت و تربیت نشه بله یک استعداد عقیم و بی خاصیت

RaAmIiN نوشته است:به نظرم به جای این 22 میلیارد بدهی که چین به ما داره و پس نمیده بیایم 80 میلیون ادم از چین بخریم که با جمعیت خودمون بشه 150 میلیون . با این کار بزرگترین مشکل مملکتمون هم حل میشه .
چطوره؟

پیشنهاد میکنم بجای این سبک پاسخ دادن تمسخر مایه منطق مخالفتون رو با استدلال نقدکنید

Mohammad 1985 نوشته است:متاسفانه مشاوران رهبری در عالم هپروت سیر میکنن !!!

شما از کجا نتیجه گرفتین که اینها نظریات مشاوراشونه؟
و بی شک تفاوت افق نگاه من و شمای نوعی که حوزه مسئولیتمون حداکثر اداره زندگی فردی-خانوادگیمونه و بینشمون ذوب شده در نظام فکری جهان مدرنه با کسی که مسئولیت زیرسازی تمدن اسلامیو داره بسیاره

پیشنهادمیکنم دوستان اول افق مورد نظرشون از مطلوب کشور رو ترسیم و شفاف کنن بعد منطق مخالفشون رو نقد مستدل کنن با نیش و تشر هیچ کس به هیچ جانمیرسه
متشکرم

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب su-47 تشکر کرده اند:
sukhoi37, Mahdi1944, esijoon, Amiiiin

Moderator

Moderatorنماد کاربر
پست ها

2952

تشکر کرده: 224 مرتبه
تشکر شده: 390 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 1 اسفند 1387 04:27

آرشيو سپاس: 13279 مرتبه در 2566 پست

Re: هشدار رهبر معظم انقلاب درباره خطرات پیری جمعیت کشور

توسط hani1459 » جمعه 10 آبان 1392 20:14

بیخیال شید بحثی که نتیجه نمیده بهتر ادامه پیدا نکنه
ایرانیم و ایران را دوست میدارم

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب hani1459 تشکر کرده اند:
masieh

Junior Poster

Junior Posterno avatar
پست ها

115

تشکر کرده: 1 مرتبه
تشکر شده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 18 مرداد 1392 00:48

آرشيو سپاس: 330 مرتبه در 83 پست

Re: هشدار رهبر معظم انقلاب درباره خطرات پیری جمعیت کشور

توسط potpotpot » جمعه 10 آبان 1392 21:37

سلام دوستان


به نظر بنده ، مسئله ای که باید  ، به آن توجه کرد ، تلاش برای حل مشکل ، بیکاری جوانان است ،

جوان ، بدون درآمد ، و بی کار ، یا (شاغل در شبه کار) ، که نمی تواند ، ازدواج کند ، و تشکیل خانواده دهد ، تا.....

تشکیل خانواده ، ساپورت مالی و درآمد ، می خواهد ، در دین ، مبین اسلام ، مرد ، مسئول تامین ، نیاز های اقتصادی خانواده است

، فلذا ، مرد برای ، تامین ، نیاز های اقتصادی خانواده ، باید ، در آمد ، داشته باشد ،
توجه:(( منظور از واژه  شبه کار ؛ مشغولیت ، در شغل هایی است ، که در آمد ندارد ، یا در آمد کمی دارد ، و فاقد بیمه اجتماعی و بیمه درمانی ، و مزایا ، و همچنین فاقد امنیت شغلی است ، که  سابقه کاری ، در اون  شغل، برای فرد مشغول در نظر گرفته نمی شود ، و اصولاً بسیار مقطعی هستند ، و مشاغل آینده داری نیستند، و اصولاً ، از نظر  اقتصادی ، چندان ، قابل اتکا نیستند !! ) )

بعدي

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 5 مهمان