در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد
Major II

Major II

no avatar
135

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 19 مهر 1392 12:46

آرشيو سپاس: 661 مرتبه در 135 پست

Re: افتتاح خط توليد موشك پدافند هوايي "صياد 2"

توسط netwet » دوشنبه 20 آبان 1392 11:05

Lord_Jason نوشته است:به نظر دوستان تفاوت کارآیی "سامانه تلاش/موشک صیاد2" با "سامانه رعد/موشک طائر2 "چی میتونه باشه؟  آیا طراحی دو سیستم با برد و موشک های تقریباً  مشابه  و لانچرها و احتمالاً رادار و سیستم کنترل آتش  متفاوت  توجیه داره یا کارآیی این دو سیستم اینقدر متفاوته که نیروهای مسلح رو راغب کرده همزمان هردو رو توسعه بدهند؟

پادهای اخلالگری که بر روی پرنده هایی مثل سوپرهورنت سوار هستند نمی تونند به طور همزمان در چندیل کانال مختلف اقدام به ایجاد پارازیت و اخلال کنند در نتیجه پرنده ای که وارد حریم هوایی کشور میشه شاید بتونه با ایجاد اخلال بر روی یکی از سامانه ها موشک های شلیک شده به سمتش رو منحرف کنه ولی وقتی توسط چند سامانه مختلف هدفگیری میشه راهی جز تسلیم شدن نداره!

نکته دوم اینکه بر فرض همشکل بودن دو موشک دلیل نمیشه که اونها دقیقآ مثل هم عمل کنند! پروفایل هدفگیری و ردیابی این موشک ها میتونه تفاوت خیلی زیادی با هم داشته باشه. فرضآ موشکی مثل طائر به صورتی مانور میده که اهداف رو از زیر مورد اثابت قرار میده.
نکته بعدی اینکه هر سامانه دفاع هوایی نقطه ضعف هایی داره که در صحنه نبرد اشکار میشه. حالا شما تصور کن کل پدافند هوایی ایران تنها از یک نوع سامانه موشکی استفاده کنند بعد در صحنه واقعی جنگ بعد از چند شکار موفق ، دشمن موفق به پیدا کردن راه مقابله با این سامانه بشه (حالا یا پادهای اخلالگر ویژه یا مانورهای خاص) به نظرتون چه اتفاقی میفته؟!

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب netwet تشکر کرده اند:
امام قلي خان, Lord_Jason, ne13, moeen s m, esijoon, mz15, &mmt, رضاخان, Bystander

Fast Poster

Fast Poster

no avatar
252

تشکر کرده: 167 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 26 مرداد 1392 17:43

آرشيو سپاس: 767 مرتبه در 157 پست

توسط شیرافکن » دوشنبه 20 آبان 1392 11:33

من یک سئوال دارم.
تو تصاویر پخش شده موشک هدف را دنبال نکرد بلکه پهپا داشت طی مسیر میکرد که موشک در نقطه ای ان را قطع کرد و به هدف برخورد کرد.ایا این همون روشی است که موشک مسیر هدف را تشخیص میده بعد در یک نقطه ان را قطع میکنه؟؟اگر اینطوره کلا این موشک با انچه مثلا در طائر دیدیدم یا حتی اس 200 که پهپاد را زد متفاوت بود و از فناوری روز بهره میبره.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب شیرافکن تشکر کرده اند:
رضاخان, امام قلي خان, &mmt

Major II

Major II

no avatar
135

تاريخ عضويت

توسط netwet » دوشنبه 20 آبان 1392 14:26

شیرافکن نوشته است:من یک سئوال دارم.
تو تصاویر پخش شده موشک هدف را دنبال نکرد بلکه پهپا داشت طی مسیر میکرد که موشک در نقطه ای ان را قطع کرد و به هدف برخورد کرد.ایا این همون روشی است که موشک مسیر هدف را تشخیص میده بعد در یک نقطه ان را قطع میکنه؟؟اگر اینطوره کلا این موشک با انچه مثلا در طائر دیدیدم یا حتی اس 200 که پهپاد را زد متفاوت بود و از فناوری روز بهره میبره.

صیاد 2 بر خلاف طائر به نظر میرسه از بالا روی هدف شیرجه رفت! (طائر از زیر به هدف اثابت کرد) شما تصور کن دو سامانه رعد (طائر) و تلاش (صیاد2) همزمان با یک هدف درگیر بشن (به جای اینکه با شلیک دو یا سه موشک از یک سامانه درگیر بشیم) با توجه به تفاوت توانایی های این دو و مانوری که در لحظه اخر برای اثابت به هدف میدن پرنده مهاجم راه فراری نداره!

این نکته ای شما اشاره کردید توانایی این موشک رو در هدف قرار دادن موشک های بالستیک نشون میده.(طبق گفته خود سردار)

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب netwet تشکر کرده اند:
mm1990, &mmt, امام قلي خان, ne13, farzande-iran

Major I

Major I

نماد کاربر
320

تشکر کرده: 17 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 10 اسفند 1389 15:44

آرشيو سپاس: 1694 مرتبه در 292 پست

توسط SHAHABESAGEB » دوشنبه 20 آبان 1392 14:41

SHAHABESAGEB، در تاریخ 11 Nov 2013 - 03:26 صبح گفته است:
سلام
بنده ابعاد موشک رو با نرم افزار Digimizer اندازه گیری کردم! مبنای اندازه گیری ابتدا ارتفاع کفی کامیون از سطح زمین  و بعد از اون ارتفاع تایر هست! البته من نتونستم مدل دقیق کامیون رو پیدا کنم وبرای همین از یه مدل مشابه (هم خانواده) استفاده کردم! البته چند دقیقه قبل ابعاد تایر کامیون  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  رو هم حساب کردم که در همین حدود در اومد و به نظر میرسه فارغ از تفاوت های این کامیون ها (در محورها و...) تو سایز تایر با هم اشتراک دارن! به هرحال هرکدوم از دوستان مدل دقیق این کامیون (IVECO) رو میدونه به بنده اطلاع بده.
متاسفانه تصویر  مناسبی از نمای جانبی این موشک(بدون زاویه) منتشر نشده  برای همین نمیشه با دقت بالا طول این موشک رو به دست آورد ولی به نظر میرسه طول این موشک حدودا 5.5 متر و قطرش در حدود 40 سانتی متر باشه! یعنی ابعادی نزدیک به موشک پاتریوت!

حضرت امام صادق (ع) فرمودند :هركس مي‌خواهد از اصحاب قائم (علیه السلام) باشد، می بایست که منتظر باشد وبر اساس ورع و محاسن اخلاق عمل نماید در حالی که منتظر است.  
« من سره ان يكون من اصحاب القائم فلينتظرو ليعمل بالورع و محاسن الاخلاق و هو منتظر » (مجلسي ج 52 / ص 140)
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و فرجنا بهم

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SHAHABESAGEB تشکر کرده اند:
ne13, ukiocsmohot, raamin9, hani1459, رضاخان, Mahdi1944, coops, امام قلي خان, morteza tomcat, Ghost Rider, Amiiiin, SA@M, sukhoi37, Shahbaz, mm1990, sokuteasemuni, &mmt, soldier-military

Captain

Captain

نماد کاربر
3805

تشکر کرده: 24 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 7 شهریور 1388 02:26

جمهوری اسلامی ایران

آرشيو سپاس: 23503 مرتبه در 3364 پست

توسط Sami 1993 » دوشنبه 20 آبان 1392 15:30

می توان دلیل توسعه دو سامانه پدافند هوایی برد متوسط را از تصاویر زیر متوجه شد .

خودرو حامل موشک صیاد 2 یک Iveco هست که 4 موشک آماده پرتاب با خودش حمل می کند .
3 Iveco ( مجموعا 12 موشک آماده پرتاب ) به همراه خودرو فرماندهی ، رادارها و خودرو حمل و بارگذار موشک های ذخیره یک سامانه پدافند هوایی را تشکیل می دهند که طبق اخبار فعلا ما باید آن را تلاش بنامیم .

وضعیت رعد مشابهت هایی با تلاش دارد ( البته احتمال دارد که حامل ها 4 خودرو باشد زیرا هر حامل یک موشک کمتر از تلاش حمل می کند) اما حامل های موشک طائر2 تنها یک حامل نیست بلکه حامل رادار هم هست .
این بدین معنی است که که همانند الگوی اصلی یعنی بوک ، حامل های موشک طائر می توانند در صورت نیاز مستقل از رادارهای اصلی و با تکیه بر رادارهای خود به فعالیت بپردازند  ( در تلاش اینگونه نیست )

میزان تحرک ، زمان آماده سازی و زمان بارگذاری مجدد در رعد می بایست بیشتر باشد که یکی از دلایل آن همین وضعیت لانچر هست . ( همینطور قابل ذکر است که زمان آماده سازی بوک 5 دقیقه ذکر شده است )

با این تفاسیر رعد بیشتر مناسب استفاده در شرایط زیر هست :

1- نیروهای در حال پیشروی ( اعم زرهی ، پیاده و ...... )
2- پایگاه های خط مقدم و سریع ایجاد شده
3- مناطق تازه فتح شده
4- مناطق خودی که با افزایش سریع سطح تهدیدات مواجه شده اند و نیاز فوری به سیستم پدافندی دارند .
5- مناطق به شدت درگیر ( که خود سامانه به ویژه رادارهای آن در معرض تهدید قرار می گیرند ) و با محدودیت جا

در کل رعد مناسب مکان هایی است که تحرک و قابلیت مستقل عمکردن هر لاتچر بیشتر لازم است .

اما تلاش بیشتر در موارد زیر کاربرد مناسب دارد :

1- شهرها
2- تاسیسات مهم ( به ویژه در زمان کنونی تاسیسات هسته ای )
3- پایگاه های مهم نظامی که دائمی هستند
4- مناطق فتح شده که حضور ما در آنجا تثبیت شده ( که البته در این مورد ادامه استفاده از رعد به نظر مناسب تر است )

در کل تلاش مناسب مکان هایی است که نیاز به تحرک ( نسبت به مکانهایی که رعد مناسبتر است ) کمتر است و این مکانها دائمیست و به طور دائم باید مورد حفاظت قرار بگیرند .

گرگ ها خوب بدانند در این ایل غریب

گر پدر رفت، تفنگ پدری هست هنوز

گرچه نیکان به مرور بار سفر بر بستند

شیرمردی چو علی خامنه ای هست هنوز

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد                                                          لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد                                                  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد                                                                             لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

J16 از این پست سپاسگزاري کرده است

Major II

Major II

نماد کاربر
443

تشکر کرده: 282 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 1 بهمن 1389 11:38

آرشيو سپاس: 2331 مرتبه در 354 پست

توسط anga2009 » دوشنبه 20 آبان 1392 18:54

فکر کنم این عکس مال رزمایش مدافعان اسمان4 باشه  

وب سایت روستای گندشمین
خدایا من را ببخش...

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب anga2009 تشکر کرده اند:
sokuteasemuni

Major II

Major II

no avatar
135

تاريخ عضويت

توسط netwet » دوشنبه 20 آبان 1392 19:37

anga2009 نوشته است:فکر کنم این عکس مال رزمایش مدافعان اسمان4 باشه  

این حجم اتشی که خارج میشه کامیون حمل کننده رو به فنا نمیده؟!

Major I

Major I

no avatar
733

تشکر کرده: 31 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 13 اردیبهشت 1389 15:59

آرشيو سپاس: 3210 مرتبه در 610 پست

توسط mm1990 » دوشنبه 20 آبان 1392 20:18

یک موضوعی به یادم افتاد؛ اگه یادتون باشه تاکنون چندین بار گفته شده که باور-373 از 2 یا 3 نوع موشک استفاده خواهدکرد؛ در حال حاضر محتمل ترین گزینه برای استفاده در باور-373 در کنار موشک اصلی آن همین صیاد-2 است درضمن فکر میکنم دلیل عدم رونمایی رادار تلاش و شلیک صیاد-2 با رادار اس200 به همین موضوع مربوط باشه و شاید رادار تلاش برای استفاده صیاد-2 و باور373 مشترک باشد؛  و از اونجایی که گفته شده که صیاد2 یک موشک مستقل است پس رادار تلاش صرفا برای آشکارسازی هدف است و هدایت موشک فعال است و شلیک صیاد-2 بدون رادار اصلی آن موقتا امکان پذیر است.

Novice Poster

Novice Poster

نماد کاربر
79

تاريخ عضويت

يکشنبه 10 اردیبهشت 1391 02:36

آرشيو سپاس: 557 مرتبه در 73 پست

توسط farzande-iran » دوشنبه 20 آبان 1392 20:31

برای مقایسه بد نیست :

جالبه که ماکزیمم برد سیستم RIM161 ،
2500 کیلومتره!!!!

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب farzande-iran تشکر کرده اند:
Ghost Rider, امام قلي خان, reza4087, ali 313, Mahdi1944, sokuteasemuni, saied2020, فانتوم-2, kayvan6079, كيارش, ukiocsmohot, hani1459, رضاخان, SA@M

Junior Poster

Junior Poster

no avatar
132

تاريخ عضويت

جمعه 5 شهریور 1389 14:42

آرشيو سپاس: 485 مرتبه در 88 پست

توسط jas_gholami_1347 » دوشنبه 20 آبان 1392 20:56

farzande-iran نوشته است:برای مقایسه بد نیست :

جالبه که ماکزیمم برد سیستم RIM161 ،
2500 کیلومتره!!!!

دوست عزیز این دیاگرام های موشک استاندارد در ورژن های مختلف که بعضی از آنها در سامانه تاد استفاده شده اند در یکی ازمجلات نظامی خارجی چند ماه پیش زده بود البته چرا راجع به موشک صادراتی که تحویل ایران قبل از انقلاب داده شده بود برد 37 کیلومتر زده شده است حال اینکه همین مدل مورد استفاده ارتش ایلات متحده در آن زمان بردی تقریبا دو برابرنمونه صادراتی داشته است

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب jas_gholami_1347 تشکر کرده اند:
كيارش, امام قلي خان

Major I

Major I

نماد کاربر
320

تشکر کرده: 17 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 10 اسفند 1389 15:44

آرشيو سپاس: 1694 مرتبه در 292 پست

توسط SHAHABESAGEB » سه شنبه 21 آبان 1392 01:33

SHAHABESAGEB نوشته است:متاسفانه چند ساعت پیش متوجه خطایی تو یکی از محاسبات شدم(بذارید به حساب فعالیت در شب!) که این خطا محاسبات بعدی رو هم تحت تاثیر قرار داده بود!
اندازه گیری ها رو به این صورت اصلاح میکنم:

حضرت امام صادق (ع) فرمودند :هركس مي‌خواهد از اصحاب قائم (علیه السلام) باشد، می بایست که منتظر باشد وبر اساس ورع و محاسن اخلاق عمل نماید در حالی که منتظر است.  
« من سره ان يكون من اصحاب القائم فلينتظرو ليعمل بالورع و محاسن الاخلاق و هو منتظر » (مجلسي ج 52 / ص 140)
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و فرجنا بهم

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SHAHABESAGEB تشکر کرده اند:
كيارش, Mahdi1944, mm1990, Amiiiin, sokuteasemuni, mz15, &mmt, امام قلي خان

Moderator

Moderator

نماد کاربر
2401

تشکر کرده: 239 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 17 آذر 1387 11:02

آرشيو سپاس: 22467 مرتبه در 2286 پست

توسط sokuteasemuni » سه شنبه 21 آبان 1392 18:17

netwet نوشته است:
شیرافکن نوشته است:من یک سئوال دارم.

صیاد 2 بر خلاف طائر به نظر میرسه از بالا روی هدف شیرجه رفت! (طائر از زیر به هدف اثابت کرد) شما تصور کن دو سامانه رعد (طائر) و تلاش (صیاد2) همزمان با یک هدف درگیر بشن (به جای اینکه با شلیک دو یا سه موشک از یک سامانه درگیر بشیم) با توجه به تفاوت توانایی های این دو و مانوری که در لحظه اخر برای اثابت به هدف میدن پرنده مهاجم راه فراری نداره!

این نکته ای شما اشاره کردید توانایی این موشک رو در هدف قرار دادن موشک های بالستیک نشون میده.(طبق گفته خود سردار)

ضمن عرض سلام،
پروفیل پرواز اس-200 برای بردهای بالای 80 کیلومتر:

ممکن هست ارتباطی با تصور ما  از فیلم به نمایش درآمده در رابطه با اصابت موشک از بالا به هدف و از سوی دیگه استفاده از صیاد-2 در سامانه اس-200 داشته باشه.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب sokuteasemuni تشکر کرده اند:
kayvan6079, Mahdi1944, anga2009, shola, &mmt, Shahbaz, ASHKAN95, sukhoi37, A3eman, SA@M, netwet, كيارش, nasir irani, hani1459, reza4087, @lirez@

قبليبعدي