در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد
Junior Poster

Junior Posterno avatar
پست ها

180

تشکر کرده: 59 مرتبه
تشکر شده: 18 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 5 شهریور 1390 23:24

آرشيو سپاس: 695 مرتبه در 146 پست

آقای کری! ما هم کور و احمق نیستیم .....

توسط Bystander » دوشنبه 20 آبان 1392 11:58

آقای کری! ما هم کور و احمق نیستیم .....

معنای این پیشنهاد آن است که در مراحل بعدی ، ایران هیچ برگ برنده هسته ای نداشته باشد که بتواند برای لغو کامل تحریم ها ، از آن بهره ببرد و لذا ناگزیر خواهد بود از امتیازات داخلی دیگر - مثلاً نابودسازی موشک های دوربرد - هزینه کند. بنابراین ، تیم مذاکره کننده ایران حق داشته است که با دوراندیشی نسبت به منافع ملی ، این پیشنهاد را نپذیرد و بر فرمول منطقی "حرکت گام به گام و امتیازات متقابل" تأکید کند.

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد در ایران ،چه در سطح ملت و چه در سطح دولت تمایل آشکاری به حل پرونده هسته ای و متعاقب آن ، لغو تحریم ها وجود دارد.

از این روست که "حمایت ملی" از مذاکره کنندگان هسته ای به طور آشکاری در جریان است. این حمایت، نه فقط در لایه های مردمی که در عالی ترین سطوح نظام نیز وجود دارد به گونه ای که رهبر انقلاب نیز در سخنان تاریخی خود که روز 12 آبان ایراد شد، هر گونه تضعیف تیم مذاکره کننده را ممنوع کردند و حمایت صریح شان را از دیپلماسی دولت یازدهم اعلام داشتند.

البته در این میان ، ساده انگاران و نیز تاجران تحریم نیز وجود دارند که از استمرار وضعیت کنونی حمایت می کنند که به آنها نمی پردازیم.

هم اکنون مذاکرات حساس، مهم و سرنوشت ساز ایران و 1+5 در جریان است و پایان همین ماه نیز معاونان وزرای خارجه ایران و کشورهای مذکور، در ژنو گرد هم خواهند آمد تا گفت و گوهای ناتمام وزرای خارجه شان در نشست قبلی را تکمیل کنند.

بدیهی است که در هر مذاکره ای ، هر کدام از طرف ها می خواهند بیشترین امتیازات را در قبال کمترین داده ها کسب کنند و این، یک اصل و پیش فرض مسلم و طبیعی است.

آن طور که برخی منابع خبری اعلام کرده اند ، برخی خواسته های صورت گرفته از ایران در ژنو ، حداکثری و امتیازات متقابل ، حداقلی بوده است ، از جمله:
-توقف غنی سازی 20 درصد
-کاهش تعداد سانتریفیوژها و عدم استفاده از سانتریفیوژهای نسل جدید
-تبدیل ذخایر اورانیوم 20 درصد غنی شده به سوخت یا غنای کمتر
-تعطیلی تاسیسات آب سنگین اراک
- تعطیلی فردو

در مقابلِ:
-لغو برگشت پذیر بخشی از تحریم های خودرو ، طلا و پتروشیمی
-امکان انتقال بخشی از پول های ایران که در چین و هند و کره جنوبی مسدود شده اند.

اگر همه تحریم های ایران به همین چند مورد محدود بود ، می شد این پیشنهاد را قابل تأمل دانست ولی واقعیت این است که در فرمول پیشنهادی ارائه شده به ایران ، تقریباً همه برگ برنده های ایران را می خواهند و در مقابل ، درصد ناچیزی از تحریم ها را بر می دارند.

معنای این پیشنهاد آن است که در مراحل بعدی ، ایران هیچ برگ برنده هسته ای نداشته باشد که بتواند برای لغو کامل تحریم ها ، از آن بهره ببرد و لذا ناگزیر خواهد بود از امتیازات داخلی دیگر - مثلاً نابودسازی موشک های دوربرد - هزینه کند.

بنابراین ، تیم مذاکره کننده ایران حق داشته است که با دوراندیشی نسبت به منافع ملی ، این پیشنهاد را نپذیرد و بر فرمول منطقی "حرکت گام به گام و امتیازات متقابل" تأکید کند.

لذا جا دارد به طرف های مقابل ایران در مذاکرات هسته ای این اطمینان داده شود که مبنای حمایت ملی از مذاکره کنندگاه هسته ای ایران، منافع ملی است و نه رسیدن به هر گونه توافقی.

در واقع ، طرف ایرانی ، توافق را برای توافق نمی خواهد بلکه معتقد است که اگر امتیازی می دهد، باید امتیازی همسنگ آن را دریافت کند نه این که برای رسیدن به توافق و ایجاد خوش بینی کاذب در داخل ، همه برگ برنده هایش را بدهد و چند امتیاز کوچک بگیرد ، امتیازاتی که البته در حالت عادی امتیاز نیستند و "بدِ حادثه" ، به آنها لباس امتیاز پوشانده است (مثلاً لغو تحریم خودروسازی یعنی ایجاد بازار برای کمپانی های خودروسازی جهان یا استرداد بخشی از وجوه ایران در آسیا نیز چیزی نیست جز دادن پول نفت خودمان به خودمان).

جان کری ، وزیر امور خارجه آمریکا روز گذشته گفته است: "ما در مذاکره با ایران ، نه کور هستیم و نه احمق."
حال که ایشان خوشبختانه نه کور هستند و نه احمق ، دقت کنند که طرف ایرانی شان نیز کور و احمق نیست که همه برگ برنده هایش را بدون ما به ازای هم وزن ، تقدیم کند و با دستان خالی از ژنو به تهران برگردد. مردم ایران نیز از دیپلمات های "بینا و دانا"یشان حمایت می کنند.

http://www.asriran.com/fa/news/303668/% ... B%8C%D9%85

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Bystander تشکر کرده اند:
KAL-KOI-BABAK, netwet, hermes_PERSIAN, FREE MAN, h_nemesis, Mehrab373, F-14 Fan, jhan2010, Amiiiin, farzande-iran, Ali$amir, شیرافکن, SA@M

Fast Poster

Fast Posterno avatar
پست ها

252

تشکر کرده: 167 مرتبه
تشکر شده: 212 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 26 مرداد 1392 17:43

آرشيو سپاس: 767 مرتبه در 157 پست

Re: آقای کری! ما هم کور و احمق نیستیم .....

توسط شیرافکن » دوشنبه 20 آبان 1392 18:35

-توقف غنی سازی 20 درصد
-کاهش تعداد سانتریفیوژها و عدم استفاده از سانتریفیوژهای نسل جدید
-تبدیل ذخایر اورانیوم 20 درصد غنی شده به سوخت یا غنای کمتر
-تعطیلی تاسیسات آب سنگین اراک
- تعطیلی فردو

حالا یک سئوال بوجود میاد.اصلا فرض کنیم میزان تحریم هایی که قرار است لغو شود بیش از این باشد که فعلا مطرح میشود در صورت پذیرفتن همین مقدار از پیشنهادات چه چیز از برنامه اتمی ایران باقی میماند؟؟
غنی سازی 20 درصدی تعلیقش با توجه به نیاز کشور اگر مابه ازای خوب بدهند مشکلی نیست اما اینکه تعداد سانتریفیوژهایی که غنی سازی میکنن به تعداد اندکی کاهش پیدا کنه و عملا برنامه توسعه با دستگاهای پیشرفته که هزینه تولید  را کاهش و میزان تولید را افزایش میده معلق بشه.راکتور اب سنگین اراک که اینهمه هزینه براش شده و در شرایط تحریم که کسی تصور نمیکرد به بهره برداری نزدیک میشه هم تعطیل بشه و مهمتر از ان فردو که سایت غیرقابل دسترس ایران در برابر حملات هسته ای است و چماق انهدام تاسیسات با حمله هوایی را از دور خارج کرده هم تعطیل بشه. اصلا چی از برنامه اتمی باقی میماند که بخواهیم بر سر اینده ان مذاکره کنیم.چون اولا تاریخ نشان داده اینها وقتی از تعلیق حرف میزنن ما فکر میکنیم که موقتی است بلکه در عمل دائمی میشه و رفع ان با هزینه های فراوان که مذاکرات 2003 این را اثبات کرده و در کنار ان برنامه اتمی زمانی که قابلیت توسعه داشته باشد ارزش جنگیدن داره.مگر انکه دولت محترم بخواهد یک برنامه اتمی نمایشی را در قبال نه حذف تحریم های شورای امنیت که تحریم های یکجانبه اروپا و امریکا تقدیم ملت ایران کنه.امیدوارم اینها همش گمانه زنی های رسانه ای باشه و عدم توافق تیم مذاکراتی ایران به دلیل زیربار نرفتن اونها برای دادن این حجم امتیازات باشه. تا دوباره دولت بعدی با کلی هزینه بخواهد همینی که داریم را برگرداند چهارتا تحریم جدید هم به دلیل لغو همین تعلیق ها نصیبش بشه.اتفاقی که قبلا در کشور افتاده بود!!توافق نکردن بهتر از توافق بد هست.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب شیرافکن تشکر کرده اند:
esijoon, h_nemesis, SHAHABESAGEB, nasir irani, hodhod2, arsham33, KAL-KOI-BABAK

Major

Majorno avatar
پست ها

253

تشکر کرده: 25 مرتبه
تشکر شده: 41 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 10 بهمن 1385 02:43

آرشيو سپاس: 679 مرتبه در 161 پست

Re: آقای کری! ما هم کور و احمق نیستیم .....

توسط F-14 Fan » سه شنبه 21 آبان 1392 05:40

تاجران تحریم (بخوانید کرکس ها) که در ظاهر موضع انقلابی‌ تند و سازش ناپذیر گرفته اند و در خفا از تحریم‌ها سود سر شار میبرند بیشتر دشمن این ملت هستند تا آمریکا و انگلیس و ...


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 6 مهمان