در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

New Memberno avatar
پست ها

6

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 3 مرداد 1392 13:56

آرشيو سپاس: 43 مرتبه در 6 پست

Re: بزرگترین پهپاد ایران فردا رونمایی می شود

توسط agolipagoli » دوشنبه 27 آبان 1392 20:07

ضمن عرض تبریک به فرماندهی کل قوا و همچنین سپاس از زحمتکشان صنایع دفاعی با توجه به شکل ظاهری پهپاد به چند نکته در ذیل اشاره می کنم :


پیکر بندی :

فطرس مانند بسیاری از پهپادهای دیگر ایرانی از پیکربندی مرسوم دم «Twin-boom» استفاده کرده که برای نمونه هایی در این رده در ترکیب با محل نصب موتور در انتهای بدنه مزیت هایی به همراه داره. بال های این پهپاد در بالای بدنه نصب شده تا فضای کافی زیر بال تا سطح زمین امکان نصب تسلیحات را به وجود بیاره.


بال ها :

این بال ها که از لحاظ نسبت منظری(Aspect Ratio) بسیار بالا و نزدیک به گلایدرها قابل طبقه بندی هستند نیرویی برآی زیاد در عین کاهش نیروی پسای ناشی از آن(پسای القایی) را به ارمغان می آورند که یکی از اصول مهم برای دستیابی به هواپیمایی با مداومت پروازی بالاست. طول بال(دهانه بال) پهپاد فطرس را می توان بین 8.5 تا 10.5 متر تخمین زد.


تجهیزات

به طور معمول در پهپادهای خارجی با برد و مداومت پرواز بالا نظیر «پریدیتور» و «گلوبال هاوک» در فضای برجسته تعبیه شده در قسمت نزدیک به دماغه هواپیما آنتن ارتباط با ماهواره(SATCOM) یا آنتن ارتباط در خط دید مستقیم با یک وسیله هوایی دیگر(که نقش رله ارتباطی را دارد) قرار می گیرد. در واقع علت این برجستگی ایجاد قابلیت چرخش 360 درجه برای آنتن و فراهم کردن دید در تمام سمت ها است.

با توجه به عدم برخورداری کشورمان از ماهواره های مخابراتی در حال حاضر این برجستگی برای افزایش برد کنترل پهپاد و امکان ارسال بی درنگ اطلاعات از مسافت های دور، آنتن ارتباط در دید مستقیم(با هواگرد رله و از طریق آن به ایستگاه زمینی) در این هواپیمای بی سرنشین قرار داده شده است.


رادار گریزی

با توجه به اینکه اصول مطرح شده در منابع طراحی برای ایجاد قابلیت رادارگریزی در فطرس دیده نمی شود(مثلاً قرارگیری دم عمودی با زاویه 90 درجه در این پهپاد) بنابراین قاعدتاً تنها با اتکا به جنس مواد تشکیل دهنده سازه و بدنه و پوشش های جاذب رادار اقدام به کاهش بازتاب راداری(RCS) در این هواپیمای بدون سرنشین شده است.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب agolipagoli تشکر کرده اند:
rasols, shahab313, mm1990, &mmt, Mahdi1944, sokuteasemuni, CentralWeb, esijoon, Ghost Rider, hesperus, كيارش, Present, KAL-KOI-BABAK, امام قلي خان, mahdi2elve

Junior Poster

Junior Posterنماد کاربر
پست ها

114

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 2 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 21 تیر 1391 15:14

محل سکونت

مشهد کنار فرودگاه

آرشيو سپاس: 175 مرتبه در 80 پست

Re: بزرگترین پهپاد ایران فردا رونمایی می شود

توسط coops » دوشنبه 27 آبان 1392 20:26

چه جوری میخوان 2000 کیلومتر اونطرفتر هدایتش کنن سیستم هدایت ماهوارهای داریم مگه

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب coops تشکر کرده اند:
ukiocsmohot

Fast Poster

Fast Posterno avatar
پست ها

256

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 3 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 2 دی 1390 20:01

آرشيو سپاس: 603 مرتبه در 172 پست

Re: بزرگترین پهپاد ایران فردا رونمایی می شود

توسط panda64 » دوشنبه 27 آبان 1392 20:28

فیلم پرواز؟؟؟؟

Captain II

Captain IIنماد کاربر
پست ها

1194

تشکر کرده: 176 مرتبه
تشکر شده: 349 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 17 آذر 1385 12:26

محل سکونت

يه گوشه كنار شيراز

آرشيو سپاس: 2518 مرتبه در 587 پست

Re: بزرگترین پهپاد ایران فردا رونمایی می شود

توسط esijoon » دوشنبه 27 آبان 1392 21:13

panda64 نوشته است:فیلم پرواز؟؟؟؟


http://www.aparat.com/v/KXf6S

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب esijoon تشکر کرده اند:
امام قلي خان, mm1990, Mahdi1944, sokuteasemuni, Present, &mmt, CentralWeb, كيارش

Major I

Major Ino avatar
پست ها

733

تشکر کرده: 31 مرتبه
تشکر شده: 140 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 13 اردیبهشت 1389 15:59

آرشيو سپاس: 3210 مرتبه در 610 پست

Re: بزرگترین پهپاد ایران فردا رونمایی می شود

توسط mm1990 » سه شنبه 28 آبان 1392 13:48

bitsboy نوشته است:
به احتمال زیاد این همون پهپاد سوم خرداد هست در اینصورت حماسه یه جورایی نمونه اولیه این بود.


فک نمیکنم اینطور باشه اون پهپاد سوم خردادی ساخت سپاه است نه وزارت دفاع،و فک کنم در صورتی که مشکلی پیش نیاد اذرماه رونمایی بشه

نخیر برادر، پهپادی که قرار بود سوم خرداد رونمایی بشه ساخت وزارت دفاع بود نه سپاه که توسط مهندس اسلامس و سردار وحیدی خبر ساختش اعلام شده بود ولی به دلایل نامعلومی در سوم خرداد خبری ازش نشد و به احتمال بالای 99% فطروس همان پهپاد است.
پهپادی که سپاه ساخته مهندسی معکوس آرکیو-170 است که احتمالا آذرماه رونمایی شود.
درضمن اونطور که از شواهد و قراین برمیاد و با توجه به حضور برادران ارتشی در مراسم دیروز این پهپاد تحویل نهاجا و نداجا خواهد شد.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب mm1990 تشکر کرده اند:
&mmt

Moderator

Moderatorنماد کاربر
پست ها

2952

تشکر کرده: 224 مرتبه
تشکر شده: 390 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 1 اسفند 1387 04:27

آرشيو سپاس: 13279 مرتبه در 2566 پست

Re: بزرگترین پهپاد ایران فردا رونمایی می شود

توسط hani1459 » سه شنبه 28 آبان 1392 15:55

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

روز گذشته بزرگترین پهپاد راهبری ایران با نام «فُطرس» رونمایی شد که از برخی ویژگی‌های مهم نسبت به نمونه‌های قبلی برخوردار است.
       به گزارش مشرق، روز گذشته، کمتر از دو ماه بعد از رونمایی پهپاد استراتژیک و دوربرد «شاهد 129»، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جدیدترین (و بنا بر آنچه اعلام شد، بزرگترین) پهپاد راهبردی خود را با نام «فُطرس» رونمایی کرد.

اگرچه فناوری این پرنده‌ها تا مدتها در انحصار قدرتهای بزرگ ازجمله آمریکا قرار داشت، اما با همت و تلاش متخصصان و کارکنان صنایع دفاعی کشورمان، نیروهای مسلح ایران از سال‌ها پیش ضمن دستیابی به دستاوردهای عظیم در این زمینه، تعداد زیادی از نمونه‌های مختلف آنها را در اختیار دارد؛ نمونه‌هایی که برخی از آنها حتی در سال‌های دفاع مقدس نیز در اموری مانند شناسایی و عکسبرداری از مواضع دشمن بکار گرفته شدند.

«فُطرس» به عنوان جدیدترین عضو خانواده پهپادهای ایران، در مقایسه با نمونه های قبلی خود، نشان می دهد که جمهوری اسلامی ایران برای رسیدن به قله‌های تکنولوژی، در حال برداشتن گام‌های سریع و بلندی است.

مقایسه اجمالی دو نمونه اخیر (شاهد129 و فُطرس) گویای این است که این عضو جدید تا چه اندازه در شکستن رکوردهای قبلی موثر بوده و توان پهپادی نیروهای مسلح را تا چه حد افزایش می‌دهد.

* شاهد129؛ اولین خط شکن دوربُرد

پنجم مهرماه سال جاری یکی از مهمترین پهپادهای نیروهای مسلح که در اختیار نیروی هوافضای سپاه پاسداران قرار دارد، با نام «شاهد129» رسما رونمایی شد.

پهپاد شاهد 129

این پهپاد رزمی که از فناوری بومی و کاملاً ایرانی برخوردار است، در حفاظت از مرزهای آبی، خاکی و هوایی کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

«شاهد 129» توانایی حمل همزمان 8 بمب یا موشک هوشمند سدید، را دارد و برای اهداف ثابت و متحرک طراحی شده است.

دقت در هدف گیری با شعاع عملیاتی هزار و 700 کیلومتر و 24 ساعت مداومت پروازی با یک بار سوختگیری از ویژگی های این هواپیمای بدون سرنشین رزمی ایرانی است و هر فرودگاهی می تواند محل نشست و برخاست شاهد 129 باشد.

نصب سلاح بر روی پهپاد شاهد129

سقف پروازی این پهپاد، 24 هزار پا (حدود 7300متر) است که با ایستگاه‌های کنترل قابل حمل زمینی در ارتباط بوده و می تواند با هزینه بسیار پایین دفاع از میهن را بدست گیرد.

از آنجا که هزینه هر ساعت پرواز برای جنگنده های رزمی 10 هزار دلار است این پهپاد می تواند با هزینه 100 هزار تومانی در هر ساعت بر آسمان ایران بدرخشد.

پهپاد شاهد129

«شاهد 129» قدرت مراقبت از شعاع 200 کیلومتری خود را دارد و می توان از این پرنده بدون سرنشین در مقابله با اشرار و تروریست ها، کشف و شناسایی در مرزهای آبی و خاکی ، مسائل زیست محیطی، نقشه برداری و تهیه عکس های هوایی نیز استفاده کرد.

* فطرس؛ افزایش در بُرد و مداومت پرواز

کمتر از دو ماه بعد، جدیدترین و بزرگترین پهپاد استراتژیک ایران با نام «فُطرس» روز گذشته توسط سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع رونمایی شد.

پهپاد فُطرس

این پهپاد راهبردی با محموله خود دارای شعاع عملیاتی تا 2000 کیلومتر، سقف پرواز 25000پا (حدود 7600متر) و قابلیت 16 تا 30 ساعت پرواز مداوم، قادر است علاوه بر مأموریت های شناسایی و مراقبت با مسلح شدن به موشک های هوا به سطح و انواع راکت ها، مأموریت های رزمی را نیز انجام دهد.

پهپاد فُطرس

مواظبت از مرزهای دریایی و خشکی، دیده بانی از خطوط لوله های نفتی، مخابراتی، کنترل ترافیک جاده ها، دیده بانی مناطق حادثه دیده در زلزله، آتش سوزی و سیل، محیط بانی برای حفاظت از محیط زیست و ارسال فیلم و عکس های دقیق در تمام طول مدت مأموریت از قابلیت های پهپاد فُطرس است.

سردار حسین دهقان وزیر دفاع در مراسم رونمایی این پهپاد با بیان اینکه اعتبارسنجی آن در تخصصی ترین آزمایشگاه ها و مراکز تست در کشور با موفقیت صورت گرفته است، گفت: تست های زمینی استاندارد بین‌المللی، در سرعت کم، متوسط و بالا و تست پروازی با موفقیت و فراتر از اهداف طراحی، حاصل شده است.

پهپاد فُطرس

دو ویژگی مهم و متمایز پهپاد فُطرس نسبت به نمونه‌های قبلی (که مهمترین آنها شاهد129 است) این است که این پهپاد علاوه بر افزایش حدود 300 کیلومتری در بُرد، مداومت پروازی در حدود 30 ساعت دارد که نسبت به نمونه شاهد، 6 ساعت افزایش پیدا کرده است.


این موضوع، یعنی «مداومت پروازی بالا» بیانگر این است که علاوه بر طراحی بدنه (بخصوص بالها) متخصصان صنایع هوایی به لحاظ اطمینان موتور نیز توانسته‌اند استانداردهای لازم را کسب کنند تا این پهپادها با یک موتور بتوانند این مدت زمان را با یک بار سوختگیری پرواز کرده و به انجام ماموریت بپردازند.

پهپاد فُطرس

با توجه به برد پروازی این نوع هواپیماها که کاملاً از دید کاربر خارج می شوند، امکان هدایت آنها به وسیله کاربر از ایستگاه کنترل زمینی به دو صورت نیمه خودکار و یا تمام خودکار وجود دارد.

در حالت نیمه خودکار، کاربر با دیدن اطلاعات پروازی هواپیما که در صفحه نمایش ایستگاه نشان داده می شود، هواپیما را متناسب با مأموریت، کنترل و هدایت می‌نماید.

در حالت تمام خودکار، مختصات جغرافیایی نقاط از پیش تعیین شده و مسیر پرواز توسط کاربر از طریق ایستگاه کنترل زمینی در حافظه تجهیزات الکترونیکی هواپیما ذخیره شده و هواپیما با استفاده از سامانه GPS و ارتفاع سنج می تواند مسیرهای از پیش تعیین شده را طی نماید. کاربر در حین پرواز می تواند در مسیر پرواز تصحیحات مورد نظر فرمانده عملیات را اعمال کند.

با توجه به ویژگی های فنی پهپادهای قبلی، به نظر می‌رسد، پهپاد فُطرس نیز توانایی فیلمبرداری و عکسبرداری هوایی، ارسال تصاویر ویدئویی به صورت زنده (و امکان ضبط تصاویر در ایستگاه کنترل زمینی)، توانایی برنامه ریزی رفت و برگشت و اجرای مأموریت به صورت رایانه ای و خلبان خودکار و ارسال دائم اطلاعات پروازی را داشته باشد.

از این نوع هواپیما می توان در عملیات‌های مراقبت هوایی و شناسایی در قالب عکسبرداری و فیلمبرداری هوایی از عمق مواضع دشمن، جنگ الکترونیکی، رله ارتباطی، دیده بانی، هدف یابی و گرا دادن، کنترل ترافیک، کنترل نوار مرزی به منظور مبارزه با قاچاق، مطالعات هواشناسی، عکسبرداری جهت تهیه نقشه های جغرافیایی و یا دیگر مأموریت های مورد نیاز استفاده کرد.

http://www.mashreghnews.ir/fa/news/2645 ... 9%81%D8%AA
ایرانیم و ایران را دوست میدارم

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب hani1459 تشکر کرده اند:
un4given.1991, mm1990, Shahbaz, sokuteasemuni, Amiiiin, Mahdi1944, Present, kayvan6079, &mmt

Major II

Major IIno avatar
پست ها

472

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 14 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 15 مهر 1388 13:48

آرشيو سپاس: 2586 مرتبه در 419 پست

Re: بزرگترین پهپاد ایران فردا رونمایی می شود

توسط samsun » سه شنبه 28 آبان 1392 17:54

در مورد خود پهپاد زیاد صحبت شد ولی هنوز از نوع موشکی که زیرش بستند صحبتی نشده! البته ظاهرش و ابعادش با هلفایر یکیست! تا نظر دوستان کارشناس چی باشه!!  :-(

حضرت علی (علیه السلام):

ای مالک اگر شب هنگام کسی را در حال گناه دیدی فردا به آن چشم نگاهش نکن! شاید سحر توبه کرده باشد و تو ندانی !

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب samsun تشکر کرده اند:
Present, mm1990

Novice Poster

Novice Posterno avatar
پست ها

52

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 1 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 6 اسفند 1388 08:00

آرشيو سپاس: 161 مرتبه در 32 پست

Re: بزرگترین پهپاد ایران فردا رونمایی می شود

توسط ukiocsmohot » سه شنبه 28 آبان 1392 18:21

coops نوشته است:چه جوری میخوان 2000 کیلومتر اونطرفتر هدایتش کنن سیستم هدایت ماهوارهای داریم مگه
میشه مانند فیلم مهاجر، سوییچ کنند به نیروهای مستقر در عراق، سوریه و لبنان.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب ukiocsmohot تشکر کرده اند:
Present, coops

Captain II

Captain IIنماد کاربر
پست ها

1194

تشکر کرده: 176 مرتبه
تشکر شده: 349 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 17 آذر 1385 12:26

محل سکونت

يه گوشه كنار شيراز

آرشيو سپاس: 2518 مرتبه در 587 پست

Re: بزرگترین پهپاد ایران فردا رونمایی می شود

توسط esijoon » سه شنبه 28 آبان 1392 18:33

ukiocsmohot نوشته است:
coops نوشته است:چه جوری میخوان 2000 کیلومتر اونطرفتر هدایتش کنن سیستم هدایت ماهوارهای داریم مگه
میشه مانند فیلم مهاجر، سوییچ کنند به نیروهای مستقر در عراق، سوریه و لبنان.


دوست عزیز نیازی به سوییچ کردن نیست....سیگنال های ارتباطی و کنترلی پهپاد ها تلمتری هست....در باند AM میشه در یک نیمکره فقط با دو آنتن ارتباط صوتی برقرار کرد....فرستنده و گیرنده های باند AM چند کاناله برای کنترل این وسایل از راه دور قابل استفاده هست...تکنولوژی های ارتباطی نظامی رو نمیشه با عمومیت بازار مقایسه کرد

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب esijoon تشکر کرده اند:
demorgan, sokuteasemuni, shahab313, Mahdi1944, Present, Ghost Rider, kayvan6079, كيارش, farzande-iran, Amiiiin, mm1990, rasols, امام قلي خان

Major I

Major Ino avatar
پست ها

733

تشکر کرده: 31 مرتبه
تشکر شده: 140 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 13 اردیبهشت 1389 15:59

آرشيو سپاس: 3210 مرتبه در 610 پست

Re: بزرگترین پهپاد ایران فردا رونمایی می شود

توسط mm1990 » چهارشنبه 29 آبان 1392 10:12

دیشب مهندس سیرتی مدیر عامل هسا در مصاحبه با خبر 20 شبکه 4 گفت که: این پهپاد دارای هدایت اتوماتیک و هدایت توسط خلبان است و سرعت آن 140 تا 250 کیلومتر است. بقیه صحبتهاشون تکرار مکررات بود.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب mm1990 تشکر کرده اند:
Mahdi1944, امام قلي خان, Mohammad.Jafar, &mmt, sokuteasemuni, farzande-iran

Moderator

Moderatorنماد کاربر
پست ها

2401

تشکر کرده: 239 مرتبه
تشکر شده: 452 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 17 آذر 1387 11:02

آرشيو سپاس: 22467 مرتبه در 2286 پست

Re: بزرگترین پهپاد ایران فردا رونمایی می شود

توسط sokuteasemuni » چهارشنبه 29 آبان 1392 16:31

agolipagoli نوشته است:
ضمن عرض تبریک به فرماندهی کل قوا و همچنین سپاس از زحمتکشان صنایع دفاعی با توجه به شکل ظاهری پهپاد به چند نکته در ذیل اشاره می کنم :
پیکر بندی :
فطرس مانند بسیاری از پهپادهای دیگر ایرانی از پیکربندی مرسوم دم «Twin-boom» استفاده کرده که برای نمونه هایی در این رده در ترکیب با محل نصب موتور در انتهای بدنه مزیت هایی به همراه داره. بال های این پهپاد در بالای بدنه نصب شده تا فضای کافی زیر بال تا سطح زمین امکان نصب تسلیحات را به وجود بیاره.
بال ها :
این بال ها که از لحاظ نسبت منظری(Aspect Ratio) بسیار بالا و نزدیک به گلایدرها قابل طبقه بندی هستند نیرویی برآی زیاد در عین کاهش نیروی پسای ناشی از آن(پسای القایی) را به ارمغان می آورند که یکی از اصول مهم برای دستیابی به هواپیمایی با مداومت پروازی بالاست. طول بال(دهانه بال) پهپاد فطرس را می توان بین 8.5 تا 10.5 متر تخمین زد.
تجهیزات
به طور معمول در پهپادهای خارجی با برد و مداومت پرواز بالا نظیر «پریدیتور» و «گلوبال هاوک» در فضای برجسته تعبیه شده در قسمت نزدیک به دماغه هواپیما آنتن ارتباط با ماهواره(SATCOM) یا آنتن ارتباط در خط دید مستقیم با یک وسیله هوایی دیگر(که نقش رله ارتباطی را دارد) قرار می گیرد. در واقع علت این برجستگی ایجاد قابلیت چرخش 360 درجه برای آنتن و فراهم کردن دید در تمام سمت ها است.
با توجه به عدم برخورداری کشورمان از ماهواره های مخابراتی در حال حاضر این برجستگی برای افزایش برد کنترل پهپاد و امکان ارسال بی درنگ اطلاعات از مسافت های دور، آنتن ارتباط در دید مستقیم(با هواگرد رله و از طریق آن به ایستگاه زمینی) در این هواپیمای بی سرنشین قرار داده شده است.رادار گریزی
با توجه به اینکه اصول مطرح شده در منابع طراحی برای ایجاد قابلیت رادارگریزی در فطرس دیده نمی شود(مثلاً قرارگیری دم عمودی با زاویه 90 درجه در این پهپاد) بنابراین قاعدتاً تنها با اتکا به جنس مواد تشکیل دهنده سازه و بدنه و پوشش های جاذب رادار اقدام به کاهش بازتاب راداری(RCS) در این هواپیمای بدون سرنشین شده است.


ضمن عرض سلام و تشکر،
البته این مطالب خیلی آشنا بود اما یقیناً دهانه بال(فاصله دو سر بال) فطرس از مقایسه قد آقای گزارشگر بیش از 14.8 متر به دست می‎آید که با توجه به نزدیک بودن شخص به دوربین باید ضریبی بزرگتر از یک هم در این عدد اعمال بشه.

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب sokuteasemuni تشکر کرده اند:
&mmt, Mahdi1944, Mohammad.Jafar, hani1459, رضاخان

Junior Poster

Junior Posterno avatar
پست ها

103

تشکر کرده: 153 مرتبه
تشکر شده: 86 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 15 بهمن 1386 11:38

آرشيو سپاس: 140 مرتبه در 42 پست

Re: بزرگترین پهپاد ایران فردا رونمایی می شود

توسط ali-dj2002 » پنج شنبه 30 آبان 1392 05:12

انگار آزمایشگاه ها و موسسات تحقیقاتی غرب و اسرائیل دارن برای ما کار می کنن :grin:  :grin:  :grin: این پهپاد که تقریبا می شه گفت ترکیبی از هرون و پرداتور و سنتینل است واقعا توانایی بالایی در مدیریت طولانی مدت صحنه نبرد به ایران می ده.اگه کپی ام هست بازم دمشون گرم. :razz:  :razz:  :razz:  :razz:

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب ali-dj2002 تشکر کرده اند:
nasir irani, Present, mm1990

قبليبعدي

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 3 مهمان