در اين بخش مي‌توانيد در مورد تمامي مسائل مرتبط با عمران به بحث بپردازيد
Moderator

Moderatorنماد کاربر
پست ها

2952

تشکر کرده: 224 مرتبه
تشکر شده: 390 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 1 اسفند 1387 04:27

آرشيو سپاس: 13279 مرتبه در 2566 پست

افزایش شدید هزینه پروژه‌های عمرانی + فهرست بها

توسط hani1459 » سه شنبه 12 آذر 1392 12:35

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
گروه خبر- معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست‌جمهوری «فهرست- بهای واحد» برای اجرای پروژه‌های عمرانی را منتشر کرده است. این فهرست که مشتمل بر 42 فصل است و پس از 4 سال منتشر شده است؛ قیمت بهای هر واحد پایه در 42 رشته مرتبط با پروژه‌های عمرانی را مشخص می‌کند تا بر اساس آن، امکان برآورد هزینه‌ها برای پیمانکاران و شرکت آنها در مناقصه‌های مربوطه فراهم شود. بر اساس تحلیل مقایسه‌ای «فهرست- بهای واحد» برای پروژه‌های عمرانی، هزینه اجرای این گونه پروژه‌ها در بخش‌های‌ مختلف برای پیمانکاران، بین 70 تا 230 درصد رشد پیدا کرده است. اما این ارقام چه معنایی دارد؟
«مناقصه» روشی برای خرید کالا یا خدمات است که در آن تمامی پیشنهادهای رسیده در یک زمان و در حضور پیشنهاددهندگان بررسی شده و پایین‌ترین قیمت قبول می‌شود. به عبارت دیگر «مناقصه» فرآیندی «رقابتـی» دارد و در آن برای تامین کیفیت مـورد نظر (طبق اسـناد مناقصه)، موضـوع معـامله بـه مناقصه‌گری که کمترین قیمت را پیشنهاد کرده باشد، واگذار می‌شود و مناقصه برای دسترسی به دو مولفه اساسی در خرید کالا و خدمات، به اجرا گذاشته می‌شود. تفاوت مناقصه با مزایده در همین جاست: وقتی که جای خریدار و فروشنده عوض می‌شود و خریدار تقاضای خود را برای کالا یا خدماتی اعلام می‌کند و فروشنده پیشنهاد قیمت فروش را اعلام می‌کند. در نهایت این قیمت برای به دست آوردن معامله مرتبا کاهش می‌یابد. در پایان، پایین‌ترین قیمت، برنده مناقصه خواهد بود. پیمانکاران بخش‌های مختلف برای حضور در مناقصه‌ها، نیاز به «برآورد» هزینه‌های خود دارند تا بتوانند نمایی کلی از هزینه و سود داشته باشند.
برای به دست آوردن این «برآورد» سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی (این سازمان در سال 1386 منحل شد و به معاونت ریاست‌جمهوری تغییر ساختار داد) «فهرست- بهای واحد پایه» برای اجرای پروژه‌های عمرانی را تنظیم می‌کند و در اختیار پیمانکاران قرار می‌دهد. «بهای واحد» که در این فهرست برآورد می‌شود، ساز و کار تعیین قیمت تمام‌شده پروژه مورد نظر در مناقصه می‌شود. در واقع «فهرست- بهای واحد پایه» اولین گام در محاسبه و اندازه‌گیری مقادیر مصالح مورد نیاز، برای اجرای یک پروژه یا محاسبه مقادیر مصالح به کار رفته و مصرف‌شده در یک پروژه اجرا‌شده است و می‌تواند وضعیت اتمام پروژه‌های عمرانی را در مقیاس کلان نشان دهد. در واقع این فهرست، نشانگر هزینه‌های پروژه‌های عمرانی است. اگر «بهای پایه» در هر سال نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کند؛ نشان از بالا رفتن هزینه‌های اجرای پروژه‌ها دارد.
رشد شدید فهرست بها
تا پیش از سال 1388، فهرست بهای پایه برای رشته‌های مختلف عمرانی، به طور منظم از سوی معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست‌جمهوری اعلام می‌شد. اما از این سال به بعد، همزمان با به حاشیه رفتن فعالیت‌های سازمان مدیریت (سابق) مناقصه‌ها بدون این «فهرست – بها» برگزار می‌شود و البته اجرای خیلی از پروژه‌های عمرانی نیز با ترک تشریفات به نهادهایی خاص واگذار شد. اما به تازگی وب‌سایت این معاونت، ارقام خود از «قیمت پایه» فعالیت‌های عمرانی را به روز کرده است.
ظاهرا نمی‌توان ارتباطی بین روزهای پایانی دولت احمدی‌نژاد و به‌روز‌رسانی قیمت پایه فعالیت‌های عمرانی پیدا کرد؛ اما نگاهی به این فهرست نشان از رشد شدید قیمت پایه در هر 42 فصل مربوط به فعالیت‌های عمرانی نسبت به سال 1388 دارد. بهای پایه از پروژه‌های مرتبط با کشاورزی گرفته تا ساختمان‌سازی و تخریب اماکن و ابنیه، عملیات خاکی (تسطیح و لایه‌برداری خاک)، بنایی و ... در اقلام مختلف این فصل‌ها نسبت به سال 1388 رشد شدیدی داشته است.
مثال‌هایی برای افزایش قیمت پروژه‌ها
با اینکه نمی‌توان هر 42 فصل «فهرست بهای پایه» در پروژه‌های‌ عمرانی را در این گزارش ذکر کرد، اما می‌توان به مقایسه قیمت‌ها در بخش‌هایی از این فصل‌ها پرداخت. در این گزارش به اطلاعاتی که وب سایت معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست‌جمهوری از «فهرست بهای پایه» در فصل «ابنیه» منتشر کرده است؛ اشاره می‌شود.
در سرفصل ششم از این فهرست که مربوط به «قالب‌بندی فلزی» است؛ بهای واحد پایه در «تهیه وسایل و قالب‌بندی با استفاده از قالب‌های فلزی» در سال 1388 به ازای هر متر مربع 5500 تومان بوده است. در سال 1392 این رقم با رشدی بیش از 125 درصدی به هر متر مربع 12 هزار و 400 تومان رسیده است. یا در سر‌فصل «کارهای فولادی با میلگرد»، بهای واحد پایه «بریدن، خم کردن و کار گذاشتن میلگرد ساده به قطر 10 میلیمتر برای بتن» در سال 1388 به ازای هر کیلوگرم 898 تومان بوده است؛ اما این رقم با رشد شدید بیش از 227 درصدی به هر کیلوگرم 2940 تومان افزایش پیدا کرده است. یا در بخش کاشی و سرامیک کاری، که فهرست بهای پایه بیش از 230 درصد رشد پیدا کرده است. این افزایش هزینه‌ها در بخش کارهای فولادی سبک حدود 149 درصد، در بخش عملیات بنایی با سنگ بیش از 102 درصد و در بخش آسفالت کاری بیش از 214 درصد بوده است.
انتقادها
در چهار سال اخیر برخی کارشناسان و نمایندگان مجلس بارها نسبت به افزایش هزینه پروژه‌های‌ عمرانی هشدار داده و این موضوع را به عنوان یکی از دلایل نیمه تمام ماندن پروژه‌های‌ عمرانی عنوان می کردند.
برخی نمایندگان مجلس معتقدند بسیاری از پروژه‌های عمرانی عمدتا به واسطه نبود اعتبار لازم  و کمبود منابع به اتمام نرسیده و به اصطلاح خوابیده است. به نظر می‌رسد بخش بزرگی از این پروژه‌ها، وعده‌هایی بوده که دولت  هنگام حضور در سفرهای استانی به مردم داده بود؛ اما با افزایش هزینه‌های تکمیل این پروژه‌ها، که مستند آن در گزارش اخیر معاونت برنامه‌ریزی ریاست‌جمهوری آمده است، بهره‌برداری از آنها، فعلا آرزویی محال است.  
                                                    [url=<a]<a[/url]                                                    لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

http://www.donya-e-eqtesad.com/news/766483/
ایرانیم و ایران را دوست میدارم

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب hani1459 تشکر کرده اند:
SMH, Mahdi1944, hamed_713

Moderator

Moderatorno avatar
پست ها

280

تشکر کرده: 29 مرتبه
تشکر شده: 47 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 5 دی 1386 13:07

آرشيو سپاس: 1828 مرتبه در 195 پست

Re: افزایش شدید هزینه پروژه‌های عمرانی + فهرست بها

توسط hamed_713 » سه شنبه 12 آذر 1392 14:40

در حال حاضر پروژه های عمرانی بر مبنای فهرست 92 بدون ضریب پلوس هم قابل انجام نیست.
در خوش بینانه ترین حالت قیمت ردیف های فهرست بهای 92 به صورت نت فقط شامل هزینه های مستقیم(مصالح+ابزار+دستمزد) می باشد.
با اینحال نسبت به فهرست های قبل قابل اتکاست و در صورت ثبات در بازار و کنترل تورم می توان گفت که قیمت های آن متعادل شده است.
اي ايران
            اي سرزمين خوبيها

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب hamed_713 تشکر کرده اند:
SMH, Mahdi1944, hani1459

Moderator

Moderatorنماد کاربر
پست ها

2952

تشکر کرده: 224 مرتبه
تشکر شده: 390 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 1 اسفند 1387 04:27

آرشيو سپاس: 13279 مرتبه در 2566 پست

Re: افزایش شدید هزینه پروژه‌های عمرانی + فهرست بها

توسط hani1459 » سه شنبه 12 آذر 1392 15:31

کاملا موافقم در چند سال گذشته به دلیل منحل شدن سازمان مدیریت و برنامه ریزی  که متولی این امره یک بی ثباتی شدید در بازار ایجاد شده بود و نهاد های مختلف بدون هیچ پیش زمینه ای برای کارهای عمرانی نرخ تهیه میکردند  که امیدواریم در دولت جدید یک سامانی به این امور داده بشه
البته برخی این گمانه را مطرح میکنند معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی  متولی این امره اما بخش اعظمی از  ساختار مدیریت و برنامه ریزی از بین رفته یا به نوعی متخصصین در امور دخیل نیستند
ایرانیم و ایران را دوست میدارم

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب hani1459 تشکر کرده اند:
apple2009, hamed_713, SMH

Captain

Captainنماد کاربر
پست ها

1883

تشکر کرده: 6288 مرتبه
تشکر شده: 2269 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 6 مهر 1392 22:47

آرشيو سپاس: 794 مرتبه در 318 پست

Re: افزایش شدید هزینه پروژه‌های عمرانی + فهرست بها

توسط SMH » سه شنبه 12 آذر 1392 17:10

سلام دوستان عزیز این هم لینک فهرست بهای کامل ابنیه ، تاسیسات مکانیکی و ..... سال 1392
امیدوارم که به کار دوستان عزیز و گرامی بیاید.
البته فایل اکسل بوده و قابل کپی کردن.
http://uplod.ir/5b5lm7jwhx8m/1392.xlsx.htm
       گر چرخ به كام ما نگردد     


        كاري بكنيم تا نگردد       


کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SMH تشکر کرده اند:
hamed_713, Mahdi1944, hani1459


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان