در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد
Captain I

Captain Iنماد کاربر
پست ها

1633

تشکر کرده: 2287 مرتبه
تشکر شده: 975 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 4 مرداد 1386 23:53

آرشيو سپاس: 3096 مرتبه در 667 پست

ثبت بازی چوگان به نام کشور آذر بایجان!

توسط KH.I.A.2500 » چهارشنبه 13 آذر 1392 02:39

ثبت بازی چوگان به نام کشور آذر بایجان در هشتمین اجلاس سالانه کمیته میراث ناملموس یونسکو

نمایندگان ایران مخالفتی نکردند
بازی چوگان در هشتمین اجلاس سالانه کمیته میراث ناملموس سازمان یونسکو بدون هیچ مخالفی حتی از سوی نمایندگان ایرانی حاضر در این اجلاس در فهرست میراث ناملموس یونسکو به نام کشور آذربایجان ثبت جهانی شدرئیس جمهور سلام؛ بازی چوگان در هشتمین اجلاس سالانه کمیته میراث ناملموس سازمان یونسکو بدون هیچ مخالفی حتی از سوی نمایندگان ایرانی حاضر در این اجلاس در فهرست میراث ناملموس یونسکو به نام کشور آذربایجان ثبت جهانی شد.

چندی پیش خبرگزاری مهر اعلام کرد که پرونده بازی چوگان قرار است در هشتمین اجلاس میراث ناملموس به عنوان میراث ناملموس کشور آذربایجان ثب  ت جهانی شود. در فیلمی که در رابطه با معرفی این بازی توسط آذربایجان تولید شده بود آمده هر چند که این بازی در دو شهر ارومیه و تبریز از شهرهای ایران برگزار می شود اما با عنوان "بازی با اسب در منطقه قره باغ" در فهرست میراث در خطر آذربایجان برای ثبت جهانی به یونسکو معرفی خواهد شد.


بازی چوگان در حالی به عنوان میراث ناملموس آذربایجان به ثبت جهانی رسیده که این بازی از نزدیک ۶۰۰ قبل از میلاد در ایران شکل گرفت و در زمان هخامنشیان بازی می‌شده است. چوگان به هنگام کشور گشایی داریوش اول در هند، در آن سرزمین رواج یافت. همچنین در دوره ساسانیان بخشی از فرهنگ بازی‌های این دوره بوده است .رودکی نخستین شاعری است که پس از اسلام از چوگان گفتگو می‌کند وفردوسی نیز فراوان از آن نام می‌برد. فردوسی قصهٔ چوگان بازی سیاوشو افراسیاب را به نظم درمی‌آورد و در جای دیگری می‌گوید: "  همه کودکان را به میدان فرست برای دیدن گوی و چوگان فرست " سعدی، حافظ، ناصر خسرو و مولانا هم به چوگان اشاره کرده‌اند.مغولان پس از حمله به ایران و در زمانی که با فرهنگ و هنر ایران آشنا می‌شوند چوگان بازی را نیز یاد گرفته و در سراسر امپراطوری وسیع خود رواج می‌دهند. می‌توان گفت که گرایش کشورهای شرق آسیا به چوگان به همین دلیل است. از این دوره به‌عنوان جدّی‌ترین برهه خروج چوگان از ایران یاد می‌شود. اسناد تاریخی نشان داده اند که شاه عباس چوگان باز بوده است و حتی پیش از اینکه به اصفهان بیاید در قزوین که پایتخت ایران بوده چوگان بازی می‌کرده است. همچنین میدان نقش جهان اصفهان برای چوگان بازی بنا نهاده شده بود. اروپاییان در زمان صفویان و در زمان استعمار خود در هند، با این بازی آشنا شدند و افسران انگلیسی نیز به طور حرفه‌ای چوگان را در باشگاه کلکته آموخته و با خود با انگلیس بردند.

اما جمهوری آذربایجان این بازی را میراث کشور فرهنگی کشور خود معرفی و ثبت کرد و نمایندگان ایران نیز که در این اجلاس حضور داشتند در این باره سکوت کردند. در جریان هشتمین اجلاس سالانه کمیته میراث ناملموس سازمان یونسکو در پایتخت جمهوری آذربایجان که از روز یازدهم آذرماه با حضور 600 نماینده از 95 کشور جهان در حال برگزاری است؛ از ایران هم محمدحسن طالبیان، مدیر دفتر تدوین پرونده‌های نامزدی ثبت جهانی ایران، یدالله پرمون، رئیس مرکز منطقه ای میراث ناملموس یونسکو در ایران،  محمد رضا مجیدی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در یونسکو و مرتضی رضوانفر، معاون پژوهشی پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای دفاع از پرونده طب سنتی ایران و اعتراض به ثبت چوگان به نام آذربایجان در این اجلاس شرکت کردند حتی در این ارتباط، متولیان میراث فرهنگی در ایران نامه اعتراض خود را برای ثبت چوگان به نام آذربایجان به یونسکو ارسال کرده بودند.  در نهایت عصر سه شنبه در این اجلاس رئیس شورای مشورتی گزارشی از پرونده ثبت جهانی بازی چوگان که توسط آذربایجان ارائه شده بود ارائه داد و گفت: "به دلیل شرایط اقتصادی گستردگی بازی چوگان در سطح کشورهای دیگر کمتر شده و مربیان زبده کمی نیز وجود دارد با این وجود شورای مشورتی به این نتیجه رسیده که مشخصه های لازم را برای ثبت دارد. دولت آذربایجان نیز از این موضوع پشتیبانی کرده و همین پشتیبانی تاثیر زیادی را در ثبت پرونده داشته است."

پس از آن، اعضای شورای مشورتی اعلام کردند که آیا مخالفی درباره ثبت پرونده به نام آذربایجان وجود دارد که هیچکس مخالفتی نکرد.در پایان نماینده آذربایجان در یونسکو که به عنوان میزبان در این اجلاس حضور داشت اعلام کرد: "از طرف دولت آذربایجان از همه اعضا به دلیل موافقتشان با ثبت این پرونده تشکر می کنم. ثبت بازی چوگان باعث تقویت هویت آذربایجان می شود و باعث افتخار مردم آذربایجان است."

به نظر می رسد که در این ارتباط محمد علی نجفی رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری پاسخگو باشد که چطور با حضور نمایندگان ایران در این اجلاس در این باره اعتراضی صورت نگرفته و با سکوت آنها این میراث باستانی به نام کشور دیگری ثبت شده است؟

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

*      *     *    
جز ايران نباشد مرا نام ياد    *   *   *  * * *  *   *    *    که يزدان مرا زين سبب کام داد    *     *      *

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب KH.I.A.2500 تشکر کرده اند:
mohammad area51

Captain

Captainنماد کاربر
پست ها

603

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 60 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 14 شهریور 1390 17:53

آرشيو سپاس: 7961 مرتبه در 623 پست

Re: ثبت بازی چوگان به نام کشور آذر بایجان!

توسط Goebbels » چهارشنبه 13 آذر 1392 02:45

حقیقتا اگر یک ایرانی از شنیدن این خبر سکته کرده و به دیار باقی بشتابد چه جای ملامت است؟!

واقعا متاسفم که یک مشت بی فرهنگ و تمدن باید با دزدیدن تمدن و فرهنگ ما با دزدیدن آداب و سنت های ما و با دزدیدن مشاهیر ما برای خود حقیرشان فرهنگ و تمدن دست و پا کنند! ! !

حیف از اون صندلی هایی که آن گونی های سیب زمینی به اسم نماینده ایران اشغالش کرده اند!

خود کرده را تدبیر نیست! وقتی ما از فرهنگ و تمدن خودمان دفاع نکنیم اینگونه توسط مشتی نوپا به سرقت میرود!

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Goebbels تشکر کرده اند:
hagh60, Zox Faox, Phantom Ray, samsun, hani1459, arsham33, KAL-KOI-BABAK, Mohammad 1985, Mahdi1944, RaAmIiN, farzande-iran, KH.I.A.2500, Present, Lord_Jason, mj_piremard, farid_mov2006

Major II

Major IIنماد کاربر
پست ها

316

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 16 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 18 بهمن 1390 22:11

آرشيو سپاس: 2399 مرتبه در 301 پست

Re: ثبت بازی چوگان به نام کشور آذر بایجان!

توسط Lord_Jason » چهارشنبه 13 آذر 1392 05:36

وقتی ملتی برای فرهنگ و اصالت ملی خود ارزش قائل نیاشه نتیجه اش همینه. تمام توجهات و بودجه ها به سمت موارد و مسایل دینی و مذهبی میره و کمترین توجهی به تاریخ و میراث فرهنگی ملی نمیشه.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Lord_Jason تشکر کرده اند:
Phantom Ray, omidzare, Zox Faox, KAL-KOI-BABAK, parvaaz, RaAmIiN, hagh60

Junior Poster

Junior Posterno avatar
پست ها

104

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 1 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 30 آذر 1390 08:31

آرشيو سپاس: 198 مرتبه در 70 پست

Re: ثبت بازی چوگان به نام کشور آذر بایجان!

توسط hojjat59 » چهارشنبه 13 آذر 1392 12:59

یه خبر شنیدم بگین راسته که می گن فردوسی تایوانی بوده؟


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 4 مهمان