در اين بخش مي‌توانيد در مورد تمامي مسائل مرتبط با عمران به بحث بپردازيد
Moderator

Moderatorنماد کاربر
پست ها

2952

تشکر کرده: 224 مرتبه
تشکر شده: 390 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 1 اسفند 1387 04:27

آرشيو سپاس: 13279 مرتبه در 2566 پست

مصالح ساختمانی

توسط hani1459 » شنبه 16 آذر 1392 17:31

آب
آب را نه تنها می توان از مصالح ساختمانی مهم به شمار آورد ، بلکه نقش آن در کارهای مهندسی از اهمیت ویژه ای برخوردار است، زیرا:     
    الف: آب در ساختن بتن، ملات ها، شفته و نظایر آن مصرف می شود و کمی و زیادی و کیفیت آن در مقاومت ملاتها و بتن اثر می گذارد.     
    ب: آب برای عمل آوردن و مراقبت از بتن، ملاتهای آبی و شفته، ضروری است. پ: ناخالصیهای موجود در آب اختلاط ملات ها و بتن ، نه تنها ممکن است بر زمان گیرش، تاب و ثبات حجم اثر بگذارد ، بلکه می تواند سبب شوره زدگی یا خوردگی آرماتورها و سایر اقلام فلزی مدفون در کار شوند.     
    ت: در شستشوی مصالح و جداسازی آنها از ناخالصیها از آب بهره گیری می شود.
    ث: از بخار آب در تولید برخی مصالح، عمل آوردن بتن و گرم کردن پاره ای مواد و مصالح و حفاظت کارها از سرما، استفاده می شود.     
         ج: قسمت عمده سازه های آبی در معرض آب قرار می گیرند و در بیشتر موارد مواد مضر موجود در آب دریا و آبهای زیرزمینی ، سبب بروز اشکالاتی مان ند حمله سولفات ها و کلرورها، خوردگی فلزات و مانند اینها می شود.     
         چ: کمی و زیادی رطوبت و تر و خشک شدن متوالی، می تواند باعث انهدام و تخریب کارها شود.     
         ح: برخی از اعضای ساختمانها ممکن است در اثر رطوبت دچار صدمه و حتی خرابی شوند، آسیب تزئینات ساختمانی یا پیچیدگی کارهای چوبی، شوره زدگی نمای ساختمانها و خوردگی فلزات از جمله این مواردند.     
         آب را می توان از منابعی مانند اقیانوسها، دریاها، رودخانه ها، چشمه ها، قناتها و چاهها تأمین نمود . در مواردی که منابع آب در یک منطقه محدود و بهای تمام شده آن گران باشد ، ممکن است با ات خاذ تدابیری مانند استفاده مجدد از آب های مصرف شده، بازیافت 1 پسا بها و فاضلاب های تصفیه شده نیز تمام یا قسمتی از آب مورد نیاز کارگاههای ساختمانی را فراهم نمود. بدیهی است در این صورت و درحالی که از آب دریا و اصولاً هر نوع آب مشکوک دیگر استفاده می شود، شرایط مندرج در مشخصات برای هر نوع کاربرد باید رعایت گردد. آب مصرفی در هر پروژه باید تمیز و صاف بوده و عاری از مقادیر زیان آور روغن ها، اسیدها، قلیاییها، نمکها، مواد قندی، مواد آلی یا مواد دیگری باشد که ممکن است به کارهای ساختمانی به ویژه بتن، ملاتها، آرماتورها و سایر اقلام مدفون در کار آسیب برسانند . عموماً آب آشامیدنی زلال، بی بو، بی رنگ، بدون طعم را می توان در ساخت بتن و ملات ها در مناطقی که خطر خوردگی وجود نداشته باشد مورد استفاده قرار داد. مصرف آبی که دارای خزه است ، برای ساختن بتن و ملات ها مناسب نیست . آب گل آلود را باید قبل از مصرف از میان حوضچه های ته نشین گذراند و یا با روشهای دیگر تصفیه کرد تا مقدار لای و رس آن کاهش یابد . املاح یا سایر مواد زیان آوری که در سنگدانه ها، سیمان یا مواد افزودنی وجود دارند ، باید با مقادیر موجود در آب اختلاط جمع شوند . مقادیر کل مواد زیان آور برای بتن یا فولاد باید مبنای ارزیابی و پذیرش قرار گیرند

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
آخرين ويرايش توسط hani1459 در شنبه 16 آذر 1392 17:33, ويرايش شده 1 در کل.
ایرانیم و ایران را دوست میدارم

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب hani1459 تشکر کرده اند:
SMH

Moderator

Moderatorنماد کاربر
پست ها

2952

تشکر کرده: 224 مرتبه
تشکر شده: 390 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 1 اسفند 1387 04:27

آرشيو سپاس: 13279 مرتبه در 2566 پست

Re: مصالح ساختمانی

توسط hani1459 » شنبه 16 آذر 1392 17:32

خاک و انواع آن
انواع خاک
الف) خاک دستی: گاهی نخاله های ساختمانی و یا خاکهای بلا استفاده در محلی انباشته (دپو) می­شود و بعد از مدتی با گذشت زمان از نظر ها مخفی میگردد. معمولا این خاکها که از لحاظ یکپارچگی و باربری جزء خاکهای غیرباربر دسته بندی میشوند در زمان خاکبرداری برای فونداسیون ساختمان ما دوباره نمایان میشوند. باید توجه نمود که این خاک قابلیت باربری ندارد و میبایست بطور کامل برداشت شود. شناختن خاک دستس بسیار آسان است، وجود قطعات و اجزای دست ساز بشر مانند آجر، موزاییک، پلاستیک و ... در خاک نشان دهنده دستی بودن خاک است.
ب) خاک نباتی: خاک های فرسوده و یا نباتی سطحی به خاکهایی گفته میشود که ریشه گیاهان در آن وجود داشته باشد این خاک برای تحمل بارهای وارده از طرف سازه مناسب نمی­باشد. برای شناختن خاکهای نباتی کافی است به وجود ریشه درختان و گیاهان – برگهای فرسوده و سستی خاک توجه شود. این خاک با فشار انگشتان فرو می­رود.
ج) خاک طبیعی بکر(دج): به خاکی که پس از خاک نباتی قرار دارد خاک طبیعی بکر میگویند توجه داشته باشید که همواره میبایست فونداسیون برروی خاک طبیعی بکر اجرا گردد. در شهر بم خاک طبیعی مقاومت لازم برای تحمل وزن ساختمان و فونداسیون را دارد.
تذکر: ریختن آب آهک به منظور بالا بردن مقاومت خاک دستی و نباتی به هیچ عنوان مورد تایید نمی باشد و نمی­توان خاک دستی و نباتی را با استفاده از آب آهک قابل استفاده نمود.

نکات :
الف ) در زمینهایی که فاقد هرگونه رویش گیاهی است حداقل عمق خاکبرداری 15 سانتی متر میباشد .
ب ) رسیدن به خاک طبیعی دست نخورده (بکر) میبایست حتما توسط مهندس ناظر تایید شود. توجه داشته باشید که مهندسین ناظر با مشخصات خاک بکر کاملا آشنا هستند.
ج) برای آماده سازی بستر برای بتن پی ها باید ابتدا 10 سانتی متر بتن با سیمان کم ریخته شود به این ترتیب عمق خاکبرداری باید حداقل 10 سانتی متر بیشتر از عمق مورد نیاز برای پی ها باشد .

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
ایرانیم و ایران را دوست میدارم

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب hani1459 تشکر کرده اند:
SMH

Moderator

Moderatorنماد کاربر
پست ها

2952

تشکر کرده: 224 مرتبه
تشکر شده: 390 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 1 اسفند 1387 04:27

آرشيو سپاس: 13279 مرتبه در 2566 پست

Re: مصالح ساختمانی

توسط hani1459 » شنبه 16 آذر 1392 17:34

ماسه و انواع آن
انواع ماسه ( از نظر نحوه یافت و دسترسی ) :
    
    الف) ماسه طبیعی :
    شامل ماسه های رودخانه ای و ماسه های بادی
    ماسه طبیعی مستقیماً از منابع طبیعی ، استخراج و استفاده می شود و هیچگونه کار اضافی روی آن انجام نمی شود مثل ماسه کنار رودخانه ( این ماسه ها را بوسیله HCl آزمایش می کنند که حاوی آهک نباشد )
    حسن ماسه رودخانه ای در این است که شسته شده و میزان گردی بیشتری دارند در نتیجه کیفیت سطحی قطعات بالا می رود. اما در ماسه بادی ، خاک نیز وجود دارد که خاصیت چسبندگی دارد.
    
    ب) ماسه مصنوعی:
    در این حالت ، معادن طبیعی را شناسایی کرده و مثلاً آن را الک کرده و ناخالصی هایی مثل آهک را حذف می کنند و آن را خرد کرده و گرد می کنند ( این ماسه ها تحمل دمایی بالاتری دارند)
    
         انواع ماسه ( از نظر شکل ظاهری)
    
         1) ماسه های گرد
      در این حالت شکل ذرات ماسه در زیر میکروسکوپ ، کروی است. اکثر ماسه های مصنوعی از نوع ماسه های گرد هستند که کیفیت سطحی بهتری را ایجاد می کند و قابلیت عبور گاز بهتری نیز دارد ( قابلیت عبور گاز به تخلخل ماسه مربوط است ).
    
    2) ماسه های شبهه گرد
      این نوع ماسه در قسمت هایی گرد و در قسمت هایی گوشه دار است.
    
    3) ماسه های گوشه دار
      این ماسه کاملاً گوشه دار است و بطور کامل در هم چفت می شوند و استحکام بالاتری ارائه می دهد و از نظر حمل و نقل قالب و حرکت مذاب و فشار مذاب ، استحکام بالاتری دارد اما قابلیت عبور گاز کم است.
    
    4) ماسه های مخلوط
      این ماسه ها شکل خاصی ندارند.
    
      انواع ماسه ( از نظر ترکیب شیمیایی)
    
    1) ماسه سیلیسی ( SiO2 )
      سیلیس یک حالت آلوتروپیک و چند ساختاره دارد و در دماهای مختلف ، ساختارهای متفاوتی دارد ( منگنز، کبالت ، قلع و زیرکنیوم نیز آلوتروپیکند ). در نتیجه اگر با سرعت های مختلف سرد شود ، خواص متفاوتی ارائه می کند ( در طراحی قالب برای مواد دیر گداز ، مشکل ساز است زیرا منجر به ترک خوردن بدنه قالب می شود)
      همان طور که از وزن مخصوص ها ( دانسیته ها ) ملاحظه می شود ، با تغییرات دما ، انبساط و انقباض در ابعادشان بوجود می آید که باعث شکست قالب می شود ( بیشترین تغییرات را کریستوبالیت دارد)
      یک مزیت ماسه سیلیسی ، وجود معادن زیاد و ارزانی آن است.
      متوسط ضریب انبساط این ماسه Cm/Cm ºC6-10×16.2 است ( یک نمونه استاندارد از ماسه می سازیم و تا دمای مورد نظر می بریم و نگه می داریم سپس یک درجه اضافه می کنیم و طول را اندازه گیری می کنیم)
      این ماسه برای ریخته گری قطعات آهنی و فولادی و فولاد آلیاژی مناسب نیست و بصورت ماسه Backing استفاده می شود. در چدن ریزی معمولاً از ماسه سیلیسی مصنوعی استفاده می شود.
    
    2) ماسه زیرکنیوم ( ZrO2.SiO2 )
    زیر در طبیعت همراه با سیلیس است. غلظت زیر در ماسه بین 40 تا 50 درصد است.
    این نوع ماسه خاصیت انبساط حرارتی دارد و ضریب انبساط حرارتی آن حدوداً Cm/Cm ºC6-10×4.5 است که از ماسه سیلیسی پایین تر است و برای مواد قالب و آجر و بدنه کوره مناسب است.هدایت حرارتی این ماسه بالاتر است و سریع تر خنک می شود ( 4 برابر کوارتز ). دارای وزن مخصوص ( دانسیته ) gr/Cm34.75 است که تقریباً 2 برابر ماسه سیلیسی است که یک مزیت است زیرا در واقع چگالی توده ، زیاد است و یک بخش از نیروی مذاب را خنثی می کند.
    تحمل دمایی ماسه زیرکونی بالاست و خاصیت دیرگدازی خوبی دارد درنتیجه برای فلزات با دمای ذوب بالا کاربرد دارد (حدوداً درºC 2000 به حالت خمیری در می آید ). از دیگر خصوصیات این ماسه دانه های گرد و منظم و عدم خیس شدن توسط مذاب ( نمی چسبد ) و عدم تمایل به واکنش شیمیایی با اکثر فلزات است و اگر سرباره یا مذاب ، دارای موادی باشند که باعث خوردگی بدنه کوره شود ، این ماسه مقاوم است.
    
    3) ماسه الوینی ( سیلیکات های مضاعف آهن و منیزیم (Mg.Fe)2SiO2 )
      Forsterite 2MgO.SiO2 , Fayalite 2FeO.SiO2
    دیرگدازی این ماسه نسبت به ماسه سیلیسی بالاتر و از ماسه زیرکونی کمتر است ( ºC 1850-1750 ) که برای فولاد ساده و پر کربن و کم آلیاژ مناسب است. این ماسه دارای وزن مخصوص ( دانسیته gr/Cm3 3.3) است و از نوع ماسه های گوشه دار است. انبساط حرارت این ماسه از ماسه سیلیسی کمتر و از ماسه زیرکونی بالاتر است.
    
         4) ماسه کرومیتی ( FeO.Cr2O3 )
    این ماسه عمتاً بصورت ماسه رویه ( Facing Sand ) استفاده می شود ، دیرگدازی بالایی دارد ( ºC 1850-1450 ) که هر چه اکسید کرم کمتر باشد بهتر است. این ماسه دارای وزن مخصوص ( دانسیته ) gr/Cm34.5 می باشد. در شرایطی که با چسب خاک رس ترکیب شود در ºC 1000دارای انبساط حرارتی mm/mm0.17 است ، سیلیس در همان شرایط دارای انبساط حرارتی mm/mm 0.6و زیر mm/mm 0.076است. این ماسه ، سیاه رنگ و از نوع ماسه های گوشه دار است.
    
         5) ماسه شاموتی ( 3Al2O3.SiO2 )
    این ماسه دارای دیرگدازی ºC 1750-1670است که هر چه Al2O3 بیشتر باشد ، بهتر است. از این ماسه در ریخته گری بصورت آجر و بدنه کوره استفاده می شود. این آجر نارنجی نیز دارای انبساط و انقباض بوده و ترک می خورد. این ماسه برای فولاد آلیاژی و کم کربن مناسب است.
    
         انتخاب ماسه :
    از چند نقطه باید نمونه گیری کرد و تست ترکیب شیمیایی و دیر گدازی و .... انجام داد ( برای اینکه رطوبت و مواد همراه ماسه تبخیر نشود ، باید در ظرف بسته نمونه برداری کرد.
    خواص عمومی ماسه ریختگی :
    
         1) استحکام در حالت تر ( Green Strength )
    استحکام فشاری و برشی در گوشه ها
    2) استحکام در حالت خشک ( Dry Strength )
         3) استحکام در حالت حرارتی ( Hot Strength )
    سریع به دمای بالا می رسد ، وقتی رطوبت خود را از دست می دهد نباید شکل خود را از ذست بدهد زیرا باعث ایجاد ترک و خرد شدن یا پلیسه و زائده و رگه می شود.
         4) قابلیت عبور گاز ( Permeability )
    گاز متصاعد شده از چسب و پوشش و هوای داخل باید خارج شود. به شکل و دانه مواد قالب و میزان کوبش و چسب و رطوبن بستگی دارد.
         5) پایداری حرارتی ( Thermal Stability )
    ابعاد خود را حفظ کند و ضریب انبساط حرارت پایین داشته باشد.
         6) دیرگدازی ( Refractoriness )
    مواد قالب تغییر حالت ندهد و سوخته و ذوب نشود و مقاوم به حرارت باشد.
         7) قابلیت شکل گیری ( Flowability )
    به اندازه دانه بستگی دارد.
         8) کیفیت سطحی ( Produces Good Casting Finish )
    به خواص فیزیکی دانه بستگی دارد.
         9) قابلیت فروپاشی ( Collapsibility )
    تابع نوع چسب مصرفی است.
    10) قابلیت بازیافت ( Reusable )
    11) تهیه و کنترل ساده
    12) نرخ خنک کنندگی ( Remove Heat )
    
    نکته : ماسه سیلیسی را با خاک اره مخلوط کرده و جلو انبساط و انقباض را می گیرند یا با چسب سیلیکات سدیم و مواد افزودنی برای راحت جدا شدن مخلوط می کنند.
    نکته : رطوبت در صنعت بین 4 تا 6 درصد وزنی است ، اگر رطوبت کم باشد ، استحکام تر کاهش می یابد و اگر زیاد باشد ، باعث ایجاد موک گازی می شود ( استحکام تر psi 7-6 است)

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
ایرانیم و ایران را دوست میدارم

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب hani1459 تشکر کرده اند:
SMH

Moderator

Moderatorنماد کاربر
پست ها

2952

تشکر کرده: 224 مرتبه
تشکر شده: 390 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 1 اسفند 1387 04:27

آرشيو سپاس: 13279 مرتبه در 2566 پست

Re: مصالح ساختمانی

توسط hani1459 » شنبه 16 آذر 1392 17:35

مشخصات فنی آجر های رسی
    آجرهای رسی بسته به مواد اولیه ونحوه تولید دارای تنوع فراوانی هستند برخی از آنها به عنوان مصالح پرکننده مناسب می باشند و بعضی دیگر به علت جلوه ظاهری ومقاومت جهت نماسازی به کار می روند . بعضی از آجرهابه علت کیفیت مطلوب درنقاطی از ساختمانکه درمعرض یخبندان قراردارند مورد استفاده قرار می گیرند و گروهی مناسب برای کف ساز هستند . بنابراین مهندس معمار بر اساس ویژ گی های محل مصر ف , آجر رسی بهینه را انتخاب می نماید .
    
    خواص فیزیکی
    بر طبق استاندارد شماره 7 ایران آجرهای مصرفی درنما باید دارای مشخصات زیر باشند :
    ـ معایب ظاهری : آجرنما باید عاری از معایب ظاهری مانند ترک خوردگی , شوره زدگی آلوئک ونظایر آن باشد .
    ـ ابعاد واندازه ها : طول و عرض وضخامت آجرهای مختلف بایدمطابق جدول شماره یک باشد .باید در نظر داشت که رواداری یاد شده درمورد آجرنما درهنگام اجرا توسط ماشین مخصوص ساییده و یکنواخت میشود .
     

    ـ لبه های آجر : خط فصل مشترک سطوح آجرها باید مستقیم و زوایای تلاقی آنها قائمه و سطوحشان صاف باشد .
    ـ درآجرهای سوراخ دار : سوراخ ها باید عمود بر سطح بزرگ آجر و به طور یکنواخت در سطح آن توزیع شده باشند و جمع مساحت آنها باید 24 تا 40 درصد سطح آجرها باشد . بعد سوراخ های مربع وقطر سوراخ های دایره ای باید حداکثر به 26 میلیمتر محدود شود و درضخامت دیواره بین سوراخ ولبه آجر بیش از 15 میلیمتر و فاصله بین دو سوراخ بیش از 10 میلیمتر باشد .
    ـ وزن مخصوص : هر دونوع آجر ماشینی و دستی نباید از 7/1 و وزن مخصوص فضایی آنها از 3/1 گرم بر سانتی متر مکعب کمتر شود .
    ـ مقاومت دربرابر بخبندان : آجرهای مصرفی درنما باید در برابر یخبندان پایدار باشند و درآزمایش یخ زدگی دچارخرابی ظاهر مانند ورقه ورقه شدن , ترک خوردن و خوردگی نشوند .
    ـ ضریب جذب آب : درصد وزنی جذب آب در آزمایش 24 ساعته در مورد آجرهای ماشینی نباید از 16 ودرمورد آجرهای دستی از 20 بیشتر شود ور درهر دونوع آجر از 8 کمتر باشد .
    ـ قطعات نازک آجری ( آجر دو غابی)مورد مصرف درنماسازی به ابعاد 20* ( 40 یا 30) *200 میلیمتر باقطعات موزائیکی نازک آجری نمابه ضخامت 20 یا 30 میلیمتر با نقش چند آجر .
    بند کشی شده (آجر موزائیکی ) ساخته می شوند حداقل باید دارای مشخصات آجرهای ماشینی با مقاومت متوسط مندرج در استاندارد شماره 7 ایران باشند .
    ـ ترک درسطح آجر : وجود یک ترک عمیق درسطح متوسط آجر حداکثر تاعمق 40 میلیمتر در آجر پشت کار بالا اشکال میباشد ولی به طور کلی درصد آجرهای ترک دار نباید بیشتر از 25 باشد .
    ـ پیچیدگی ,انحنا و فرورفتگی : پیچیدگی درامتداد سطح بزرگ آجر حداکثر 4 میلیمتر و درامتداد سطح متوسط آجر تا 5 میلیمتر مجاز است . آجر نباید انحنا وفرورفتگی بیش از 5 میلیمتر داشته باشا واین مقدار درصورتی قابل قبول است که میزان آن از 20% کل آجرها افزایش پیدا نکند .
    ـ سایر موارد : آجر بایدکاملا پخته و یکنواخت و سخت باشد ودر برخورد با آجر دیگر صدای زنگ دار ایجاد کند . به علت عدم چسبندگی آجرهای کهنه به ملات حتی المقدور ازآنها استفاده نمی شود و تنها در صورت انجام پیش بینی های لازم به صورت سائیدن یا برس سیمی استفاده از آن مجاز خواهد بود .
    آجرهای ساختماتی مقاومت خوبی در برابر آتش دارند به طوریکه یک دیوار 22 سانتی متری از آجر درحدود شش ساعت دربرابر آتش سوزی مقاومت از خود نشان می دهد .
    ضریب انقباض وانبساط در آجر درحدود 0003/0 می باشد که بسیار ناچیز است .
    آجربه عنوان یکی ازمصالح متراکم هادی صوت می باشد . در صورتی که انتقال صوت توسط عملکرد دیافراگمی دیوار باشد این مقاومت به وزن دیوار بستگی دارد یعنی کاهش انتقال صوتا در دیوارآجری همگن با لگاریتم و زن دیوار متناسب است . جذب صدا در سطح آجری درفرکانس طبیعی پایین است .
    این خاصیت با اندودکردن دیوارو نقاشی باز هم کمتر میشود لذا برای این منظور ازاندودهای مخصوص و آجرهای سبک استفاده می نمایند .
     
    خواص مکانیکی
    حداقل تاب فشاری برای آجرهای رسی بر طبق استاندارد شماره 7 ایران برابر باجدول شماره 2 است .استفاده از آجرهای غیر استاندارد به شرطی مجازمی باشد که دست کم تاب فشاری آن 80% مقادیر مندرج در استاندارد ایران باشد .
    

    خواص شیمیایی
    محیط های شیمیای قبل از آن که بر روی آجر تاثیر بگذارند , ملات آن را تخریب می نمایند . لذا استفاده ازملات مناسب در فضاهایی که به نحوی موادشیمیایی در آنها جاری است ازاهمیت زیادی برخورد ار است . استفاده از آجرهای لعاب دار نیز مانع از جذب مواد درخلل وفرج آجر می شود .
    ـ نمک های محلول موجود در آجر
    نمک های محلول درخاک رس اولیه موجود می باشند و یا درحرارت کوره تولید می شوند .نمک های محلول میتوانند موجب بروز شوره بشوند . سولفاتهای محلول ممکن است به سطح آجر حرکت کرده و داخل ملات یا اندود بشوند و موجب انتشار شوره و فساد ملات به وسیله حمله سولفاتها شود که درصورت استفاده از آنها درخارج از ساختمان باید از ملات سیمان ضد سولفات استفاده شود .
    ـ شوره
    گاهی اوقات شوره به صورت گرده سفیدی برسطح کار آجری نوساز پدیدار میشود .علت این پدیده انتقال نمک های حل شده دررطوبت ازداخل آجر به سطح نما جایی که آب تبخیر می شود و از خود بلوریهای نمک رابر جای می گذارد ,‌می باشد . اغلب اوقات اینگونه شوره در طول یک سال بدون بر جای گزاردن اثر تخریبی خود به خود از بین می رود . درکارهای آجری خارج از ساختمان و درمحیط هایی که مرتبا مرطوب و خشک میشوند ,شوره هرزمانی که میتواند ظهورکند از این مهم تر شکل گیری نمک های متبلور شده درزیر پوسته ایجادنمای آبله گون ویاپوسته شدن نما می کند .
    روش برطرف کردن شوره :
    برای بر طرف کردن شوره سطح شوره زده را بامخلوط 2 تا 4% آب وسرکه باکمک بر س نرم پاک می کنند .
    ـ لکه
    سطح آجرکاری ممکن است در طول عملیات بنایی با ملات سیمانی یاآهکی که ازملات تازه بیرون می ریزدلکه بردارد . درهر دو صورت لکه باید با برس بدون آلوده کردن سایر سطوح تمیز شود .
    
    تنوع درتولید آجر های رسی
    همانگونه که قبلا نیز اشاره شد آجرهای رسی برحسب مواداولیه ونحوه تولید دارای خصوصیات و ظاهر متنوع هستند . امروزه دردنیا به منظور سهولت عملیات بنایی آجرهای رسی دراشکال گوناگونی ساخته و به بازار عرضه می شوند.

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
ایرانیم و ایران را دوست میدارم

Moderator

Moderatorنماد کاربر
پست ها

2952

تشکر کرده: 224 مرتبه
تشکر شده: 390 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 1 اسفند 1387 04:27

آرشيو سپاس: 13279 مرتبه در 2566 پست

Re: مصالح ساختمانی

توسط hani1459 » شنبه 16 آذر 1392 17:35

انواع مصالح جداکننده در ساختمان
         آجرهای فشاری:
    دلیل نامگذاری این نوع آجر اینست که در ابتدای تولید این نوع آجر خشت آن با دست زده می‌شد و با فشار دستی کارگران خشت زن گوشه‌های قالب به وسیله گل مخصوص پر می‌گردید. ابعاد این نوع آجر ۵×۱۰×۲۰ و یا ۵٫۵×۱۱×۲۲ سانتیمتر می‌باشد.
    این نوع آجر برای کلیه کارهای ساختمانی مانند گری چینی، طاق ضربی، دیوارهای حمال و تیغه چینی مناسب است.
    
         آجرهای سفالی:
    آجر سفالی یا آجر سوراخ دار که بر روی سطح بزرگتر آن ۸ یا ۱۰ سوراخ به قطر ۱٫۵ تا ۲ سانتیمتر وجود دارد و در بازار ایران به آجر های هشت یا ده سوراخه ماشینی معروف است.
    
         آجر ماسه – آهکی:
    این آجرها از ترکیب ماسه بادی و آهک تولید میشوند. روش تولید آنها نیز بصورت پرسی است. این آجرها جزو آجرهای سنگین ساختمانی محسوب میشوند.
    
         بلوک سیمانی:
    بلوک سیمانی در واقع بلوکهای مکعب مستطیلی از جنس بتن هستند. این بلوکها معمولا به صورت تو خالی ساخته میشوند تا وزن آنها کاهش پیدا کند. از این بلوکها برای ساخت دیوارهای سازه ای در ساختمانهای با مصالح بنایی استفاده میشود. بلوکهای سیمانی خود انواع مختلفی دارند از جمله بلوکهای سیمانی معمولی (سنگین) بلوکهای لیکا (سبک) بلوکهای بتن گازی (سبکتر).
    
    سفال مجوف:
    سفال مجوف جزو مصالح نیمه سنگین ساختمانی است. به دلیل نسبت مقاومت به وزنی که دارد میتواند مصالح خوبی برای دیوارها در ساختمان باشد. نام دیگر سفال مجوف, سفال تیغه است. که البته این نام به دلیل استفاده زیاد از سفال مجوف برای تیغه های ساختمانی به آن نسبت داده شده است.
    
    بلوکهای گچی:
    بلوکهای ساخته شده از گچ هستند که میتوانند به عنوان مصالح جداکننده در ساختمان بکار برده شوند. هر چند با توجه به اینکه ضد آب نیستند باید در محیطهای خشک استفاده شوند, مثلا اتاقها و ... و نمیتوان از آنها در سرویسهای بهداشتی و یا دیوارهای خارجی استفاده نمود.
    
    جداکننده – دیوار خشک (Dry Wall) :
    دیوارهای جدا کننده ی کناف ، دیوارهای غیر باربری هستند که برای تقسیم فضاهای داخلی ساختمان استفاده می شوند این ساختار شامل قابهای فولادی سبک ساخته شده با مقاطع U , C بوده که صفحات روکش دار گچی در یک یا چند لایه ، به وسیله پیچ مخصوص بر روی آنها نصب می شوند. درزهای میان این صفحات به وسیله ی نوار و بتونه ی مخصوص درزگیری شده، به نحوی که در انتهای کار، سطحی یکپارچه و بدون درز که قابلیت رنگ آمیزی و کاشی کاری یا هر نوع پوشش نهایی دیگری خواهد داشت، حاصل می گردد. فضای خالی داخل دیوار ، امکان استفاده از انواع عایق حرارتی و صوتی را فراهم نموده و همچنین عبور و دسترسی به تأسیسات الکتریکی و مکانیکی را به راحتی میسر می سازد.
    
    3D panel
    پانل‌های ساندویچی به صورت قطعات با عرض یک متر و طول سه متر در کارخانه تولید و در محل کارگاه، در موقعیت خود قرار داده و به یکدیگر متصل میشوند. این صفحات در ساختمان به عنوان ديوارهای باربر و جداکننده و سقف و کف ساختمان به طور دلخواه کاربرد دارد. اجزای پانلی شامل یک شبکه خرپایی فضایی متشکل از میل‌گردهای ساده به قطر کوچک، ورق پل‌استایرن و لایه بتن پوشش است. ورق ساخته شده از ماده پلی‌استایرن به ضخامت 4 الی 9 سانتی‌متر در بین دو شبکه جوش شده فولادی قرار می‌گیرد. ورق پلی‌استایرن علاوه بر نقش قالب‌بندی وظیفه عایق حرارتی، برودتی و صوتی را به عهده دارد. در دو سمت ورق پلی‌استایرن، بتن ریزدانه‌ای به ضخامت 4 الی 7 سانتی‌متر با سیستم بتن پاششی اجرا می‌شود.
     لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
ایرانیم و ایران را دوست میدارم

Moderator

Moderatorنماد کاربر
پست ها

2952

تشکر کرده: 224 مرتبه
تشکر شده: 390 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 1 اسفند 1387 04:27

آرشيو سپاس: 13279 مرتبه در 2566 پست

Re: مصالح ساختمانی

توسط hani1459 » شنبه 16 آذر 1392 17:36

یونولیت (بلوک های پلی استایرن)
    بلوک های یونولیتی «پلی استایرن» مدتی است که برای ساختمان سازی در تهران و در آپارتمان های بلند به دلیل سبکی و کم هزینه بودن مورد استقبال انبوه سازان قرار گرفته است. این بلوک ها در دو نوع «قابل اشتعال» و «غیر قابل اشتعال» در بازار عرضه می شوند. وزن هر قطعه بلوک سیمانی که در ساختمان سازی به کار می رود، ۱۵ کیلوگرم است، در حالی که وزن بلوک های یونولیتی بسیار ناچیز است و تا اندازه بسیار زیادی موجب پایین آوردن وزن ساختمان می شود. با وجود پوشش نسوزی که زیر و روی این بلوک را محصور کرده است، در صورت آتش سوزی در ساختمان، این بلوک ها تنها تا ۲۰ دقیقه تاب مقاومت در برابر حرارت را دارند. ایمنی اماکن مسکونی در برابر حریق و حادثه از جمله مواردی است که باید از نظر ایمنی شهری مورد توجه قرار گیرد. در ایمنی یک ساختمان موارد زیادی نقش دارد که می توان به مصالح به کار رفته در آن به عنوان یکی از مهم ترین موارد اشاره کرد.
    معاون امور عملیاتی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی تهران در این باره می گوید: بسیاری از مهندسین معمار بلوک زلزله، عایق بندی و افت صدا در ساختمان سازی به کار می برند و این یونولیت ها به دلیل کم حجم بودن و هزینه پایین در قسمت های مختلف ساختمان و به خصوص در کف سقف ها به کار برده می شوند. ولی مواد شیمیایی به کار رفته در این بلوک ها غیر استاندارد و بسیار زیان آور است.
    
         مقدمه:
    گویا سازمان آتش نشانی، غیراستاندارد و خطرناک بودن این بلوک ها را طی مکاتباتی به وزارت مسکن و مرکز تحقیقات مسکن اعلام کرد تا جلوی کاربرد و استفاده آن در ساختمان سازی گرفته شود. ولی طی در چند سال اخیر شاهد خسارات مالی و جانی ناشی از استفاده از این بلوک ها بوده ایم.
    بلوک های «پلی استایرن» به دلیل سبکی وزن خود، وزن نهایی ساختمان را کم می کنند، به همین دلیل در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرند. بلوک های مذکور نقش باروری ندارند و به همین دلیل در برابر زلزله ایمن هستند. اما این بلوک ها، در برابر آتش به راحتی حجم خود را از دست می دهند و تنها اشکال این بلوک ها، کمی مقاومت در برابر حرارت و شعله وری آنها است. در صورتی که از جنس مرغوب این بلوک ها در ساختمان سازی استفاده شود، در برابر آتش مقاوم تر خواهند بود.
    
    
         ممنوع یا مجاز:
    سعید بختیاری عضو هیأت علمی «مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن» در خصوص کاربرد این بلوک ها در ساختمان سازی می گوید: هنوز ما تجربه لازم و کافی در زمینه استاندارد بلوک های یونولیتی «پلی استایرن» نداریم و چون به نتیجه قطعی در این زمینه نرسیده ایم، نمی توانیم ادعا کنیم کاربرد این مصالح در تمامی ساختمان ها ممنوع و یا مجاز است و در حال حاضر استانداردها، ضوابط، تجهیزات و آزمایشگاه های مربوط به استاندارد کردن این بلوک ها فراهم شده است.
    در ایران نه تنها این نوع از مصالح ساختمانی بلکه تعداد بی شماری از مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد که از استانداردهای اجباری برخوردار نیستند و همچنان در ساختمان سازی به کار می روند.
    با توجه به بحران خیز بودن تهران در ساختمان سازی نباید از بلوک های قابل اشتعال استفاده شود و نوع غیرقابل اشتعال این بلوک ها نیز با رعایت ضوابط محدود شود تا از حریق های گسترده در ساختمان ها جلوگیری شود. همچنین انبار و نگهداری این مواد به دلیل واکنش هایی که ممکن است داشته باشند، بسیار خطرناک است و تاکنون شاهد مواردی از حریق انبار این بلوک ها بوده ایم.
    جالب اینکه این بلوک ها برخلاف تصور و ذهنیت برخی از کارشناسان، به دلیل یکپارچه نبودن در برابر ضربه کوبه ای اثرات مثبت ندارند و بر عکس در تقویت صدا اثرگذار خوبی هستند.
    
         تردید در عایق بودن
    یک مقام مسئول در موسسه استاندارد نیز در خصوص وضعیت استاندارد بلوک های «پلی استایرن» گفت: تدوین استاندارد این بلوک های ساختمانی به دلیل تایید خطرناک و سمی بودن، در اولویت کاری برنامه های این موسسه قرار گرفته است.
    او می گوید: نشست ها و جلسات متعددی در خصوص بررسی این موضوع تاکنون با حضور موسسه استاندارد، وزارت مسکن و وزارت صنایع در مرکز تحقیقات وزارت مسکن برگزار شده است و در جلسه نهایی که به همین منظور در اوایل خرداد ماه سال جاری در این مرکز تشکیل شد، تصمیمات قطعی و نهایی در خصوص اجباری شدن استاندارد بلوک های «پلی استایرن» گرفته و اعلام شد.
    این مقام مسئول در موسسه استاندارد افزود: در صورت اجباری شدن استاندارد این بلوک ها، وزارت مسکن اخطار لازم را به کلیه سازمان های درگیر با کاربرد این مصالح خواهد داد تا جلوی استفاده و کاربرد این بلوک ها گرفته شود.
    مسئول گروه کارشناسان صوت مرکز تحقیقات وزارت مسکن نیز در خصوص کاربرد بلوک های یونولیتی «پلی استایرن» در ساختمان با انگیزه کاهش و افت صدا می گوید: این بلوک ها نمی توانند تاثیری در کاهش صدا داشته باشند اگر چه در ساخت این بلوک ها یونولیت به کار رفته است ولی تنها به این دلیل نمی تواند عایق صوت باشد و شاهدیم که به راحتی صدا را از خود عبور می دهند. برای کاهش صوت به چگالی نیاز است و بلوک های سیمانی از چگالی بالایی برخوردار هستند. یونولیت جاذب صوتی بهتری نسبت به بتون است و عایق صوت برتری محسوب نمی شود و به همین دلیل یونولیت به تنهایی تاثیری در افت صوت ندارد.
    به گفته کارشناسان تنها در صورتی که بین دیوار دو جداره یونولیت به کار رود، افت صوتی افزایش می یابد.
    همچنین عایق های حرارتی هم به تنهایی عایق صوت نیستند و در صورتی که داخل سیستم قرار بگیرند، می توانند موجب کاهش صوت شوند.
    
         کاربردها
    ۱.ساخت سردخانه
    ۲. ساخت استودیوهای صدا برداری
    ۳.مناسب برای صداگیری در فضاهای دارای آلودگی‌های بالای صوتی
    ۴.مناسب برای عایق سازی دیوارها
    ۵. مناسب برای ساخت ماکت و کاردستی و تابلو اعلانات
    ۶.مناسب برای ساخت دکور و فضاسازی‌های موقت
    ۷.مناسب برای ساخت سازه‌های سبک
    ۸. مناسب برای ساخت احجام و مدل های بزرگ و بسیار بزرگ
    ۹. مناسب برای فضا سازی و تبلیغات شهری که در این کاربرد از پوشش های پلیمری برای حفاظت در برابر شرایط محیطی و UV استفاده می شود.
    تبصره: بایستی توجه بسیار زیاد به این نکته داشت که یونولیت در هنگام آتش سوزی از خود گاز سیانید هیدروژن متساعد میکند که در صورت تنفس توسط انسان با یک دم وباز دم انسان دچار فلج آنی میگردد و در صورتی که در ساختمان استفاده شود در صورت آتش سوزی تلفات زیادی در بر خواهد داشت پس سعی بر ان نمایید که در صورت استفاده در صنعت ساختمان حتما از تولید کننده گواهینامه فنی ان را بخواهید. باید پانلهای تولید شده دارای نشان استاندارد باشد.(ماده34 قانون نظام مهندسی : همه دستگاه‌ها به اجرای مقررات ملی ساختمان و همچنین استفاده از مصالح استاندارد مکلف و موظف شده‌اند.)
    
         ماده اولیه
    ماده اولیه یونولیت استایرن است و در پتروشیمی بدست می‌آید.
    
         ضریب‌های عایق بودن
    •     ۱۰ سانتی‌متر یونولیت معمولی در برابر صدا ۴۲ دسی‌بل عایق است؛
    •     زیر ۱۰سانتی متر کاربردی در جلوگیری از صدا ندارد
    •     ۱۰ سانتی‌متر یونولیت معمولی در برابر گرما ۳۵٪ عایق است.

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
ایرانیم و ایران را دوست میدارم

Moderator

Moderatorنماد کاربر
پست ها

2952

تشکر کرده: 224 مرتبه
تشکر شده: 390 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 1 اسفند 1387 04:27

آرشيو سپاس: 13279 مرتبه در 2566 پست

Re: مصالح ساختمانی

توسط hani1459 » شنبه 16 آذر 1392 17:38

سراميک
مقدمه
    از زمانی که انسان غارنشينی را به قصد یافتن مکان زیست بهتر پشت سر گذاشت، با مصالح ساختمانی سر و کار پيدا کرده بود. بدیهی است که این مواد از نوع موجود در طبيعت بود مانند پوست برای بنا کردن خيمه و یا گل و سنگ برای تهيه مسکن دائمی .
    بعدها بشر آموخت که از قطعات چوب و تخته و ميخ و پيچ برای استحکام بنا استفاده کند و موادی مانند آهک، ساروج و سيمان را برای اتصال محک متر قطعات سنگ و یا چوب به یکدیگر بکار بگيرد. ولی خاک رس مهمترین ماده اوليه تهيه بسياری از مصالح ساختمانی است. خاک رس به صورت ناخالص در تهيه کوزه، گلدان هاى گلی، ظروف سفالی، اشيا و لول ههاى سفالی، سراميک، سيمان و به صورت خالص در تهيه ظروف چينی و … مصرف می شود.
    
    تعریف
    از نظر واژه: سراميک به کليه جامدات غير آلی و غير فلزی گفته می شود.
    از نظر ساختار شيميایی: کليه موادی که از مخلوط خاک رس با ماسه و فلدسپات در دمای بالا بدست می آیند و توسط توده شيشه مانندی انسجام یافته و بسيار سخت و غير قابل حل در حلال ها و تقریبا گداز ناپذیر می باشند، سراميک ناميده می شوند.
    
    نقش اجزای سه گانه در سراميک
    خاک رس: موجب نرمی و انعطاف و تشکيل ذرات بلوری سراميک می شود.
    ماسه: قابليت چين خوردن پس از خشک و گرم شدن و تشکيل ذرات بلوری سراميک را کاهش می دهد.
    فلدسپات: در کاهش دادن دمای پخت و تشکيل توده شيشه اى و چسباننده ذرات بلوری سراميک موثر است.
    
    خواص سراميک ها
    خواص سراميک ها بسته به نوع و درجه خلوص هر یک از اجزای اصلی، مواد افزودنی، لعاب، زمان حرارت دادن، مواد اکسنده و کاهنده هاى موجود در محيط تغيير می کند. در قرن حاضر صنعت سراميک سازی توسعه و تنوع شگرفی یافته و اهميت و کاربردهای آن نيز وسعت پيدا کرده است.
    
    سراميک های ویژه
    مقره های برق:
    عایقهای خوبی برای گرما و برق هستند
    سراميک های مغناطيسی:
    در در این نوع سراميک از اکسيدهای آهن استفاده می شود. مهمترین کاربرد آنها در تهيه عنصرهای حافظه در کامپيوتر است.
    سراميک های شيشه اى:
    وقتی شيشه معمولی پس از تهيه در دمای بالایی قرار گيرد، تعداد قابل توجهی از ذرات بلور در آن تشکيل م یشود و خاصيت شکنندگی آن کم می گردد و بر خلاف شيشه های معمولی دیگر، ایجاد یا پيدایش شکاف کوچک در آنها ساری نمی باشد، یعنی این شکافها خود به خود پيشرفت نمی کنند. از این نوع سراميک ها برای تهيه ظروف آشپزخانه یا ظروفی که برای حرارت دادن لازم باشند، استفاده می شود که آن را اصطلاحا پيروسرام می نامند. لعابها و انواع آنها لعابها طيف وسيعی از ترکيبات آلی و معدنی را در بر م یگيرند. لعاب مربوط به سراميک معمولا است. این اجزا را پس (PbO) مخلوط شيشه مانندی متشکل از کوارتز، فلدسپات و اکسيد سرب از آسياب شدن و نرم کردن به صورت خميری رقيق درمی آورند. آنگاه وسيله سراميکی مورد نظر را در این خمير غوطه ور کرده و پس از سرد و خشک شدن، آن را در کوره تا دمای معين حرارت می دهند. پس از لعاب دادن روی چينی، روی آن مطالب مورد نظر را می نویسند و یا طرح مورد نظر را نقاشی م یکنند و دوباره روی آن را لعاب داده و یک بار دیگر حرارت می دهند. در این صورت وسيله مورد نظر پرارزش تر و نوشته و طرح روی آن بادوام تر م یشود.
    
    لعابها در انواع زیر وجود دارند:
    لعاب بی رنگ: این نوع لعاب که برای پوشش سطح چين یهای بدلی ظریف بکار می رود، بی رنگ و شفاف است و از مخلوط کلسيم و سيليس و خاک چينی سفيد تهيه می شود.
    رنگ زرد از اکسيد آهن
    رنگ آبی از اکسيد مس
    رنگ زرد از کرومات سرب
    رنگ سبز از اکسيد کروم
    ارغوانی از ارغوانی کاسيوس استفاده میشود.
    لعاب کدر: این نوع لعاب که برای پوشش چپنی های بدلی معمولی بکار می رود و از مخاوط نمک و کربنات سدیم تهيه میشود که آن را پس از ذوب کردن، سرد کردن و پودر کردن، در آب به صورت حمام شير در می آورند و شئی لعاب دادنی را در آن غوطه ور می کنند.
    ظروف لعابی
    ظروف لعابی درواقع نوعی ظروف آهنی هستند که سطح آنها را به منظور جلوگيری از زنگ زدن از لعاب میپوشانند. البته این نوع ظروف را نباید زیاد گرم یا سرد و یا پرتاب کرد و یا اینکه تحت ضربه قرارداد، زیرا لعاب سطح آنها ترک برداشته و می ریزد.
    
    انواع چينی
    چينی ها در واقع از انواع سراميک محسوب می شوند و به دو دسته چين یهای اصل یا سخت و چينی های بدلی تقسيم می شوند.
    چينی های اصل:
    - چينی ظرف: که می توان آن را نوعی شيشه کدر دانست، مانند ظرف چينی معروف به سور. ازویژگيهای این نوع چينی آن است که لعاب رنگی را به خود می گيرد.
    - چينی سيليسی: این نوع چينی که به چينی ليموژ معروف است، درکشورهای فرانسه، ژاپن و چين تهيه میشود. مواد اوليه آن خاک چينی سفيد، شن سفيد و فلدسپات است.
    - چينی آلومينيوم دار: این نوع چينی به نام چينی ساکس و بایو در فرانسه تهيه میشود.
    - چينی های بدلی: خمير این نوع چينی ها ترکيبی حد واسط از خمير سفال و خمير چينی های ظریف است. در نتيجه سختی آنها از چينی های اصل کمتر است. از این رو حتما باید آنها را با لعاب بپوشانند. این نوع چينی ها خود به دو دسته تقسيم می شوند:
    - بدل چين یهای معمولی که خمير آنها رنگی است و از این رو با لعاب کدر پوشانيده می شود.
    - بدل چينی ظریف که خمير آنها مانند خمير چينی بی رنگ است اما بر خلاف چينی در مقابل نور شفاف نيست. معمولا سطح این نوع چينی ها را از لعاب ب یرنگ ورنی مانند و شفاف می پوشانند تا ظاهری مانند چينی اصل پيدا کنند.

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
ایرانیم و ایران را دوست میدارم

Moderator

Moderatorنماد کاربر
پست ها

2952

تشکر کرده: 224 مرتبه
تشکر شده: 390 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 1 اسفند 1387 04:27

آرشيو سپاس: 13279 مرتبه در 2566 پست

Re: مصالح ساختمانی

توسط hani1459 » شنبه 16 آذر 1392 17:39

معرفی انواع سنگ های ساختمانی
    سنگ ها بر اساس كاربرد مصارف ويژه اي دارند. سنگ ها در صنعت ساختمان سازي نيز استفاده ميشوند. در مطلب فوق به معرفي سنگ هايي كه در اين صنعت به كار مي روند ميپردازيم:
    
    1) گرانيت :

    بيشتر گرانيت ها سخت و چگال هستند و به اين ترتيب جزو مصالح بادوام ساختماني قرار مي گيرند . در برابر نفوذ آب و اثر ضربه مقاومند و محيط هاي صنعتي را به خوبي تحمل مي نمايند . ظاهر گرانيت متأثر از كار انجام شده برروي سطح نهايي آن است كه ممكن است چكشي ، كلنگي ، تيشه اي يا صيقلي باشد . بهترين نماي سنگ گرانيت حالت صيقلي آن است كه زيبايي رنگ و انعكاس كريستال هاي آن را نمايش مي دهد . سطح گرانيت بر اثر حرارت و تفاوت ضريب انبساط و انقباض بين اجزاي كريستالي مختلف آن به صورت سوخته در مي آيد . استفاده تلفيقي از گرانيت صيقلي و سوخته در ساختمان به علت تضاد ، زيبايي جالبي پديد مي آورد. در ايران معادن بسياري وجود دارد كه سنگ هاي گرانيت با رنگ هاي مختلف از آنها استخراج مي شوند .سنگ گرانيت به علت هزينه سنگين استخراج ، برش و صيقل ، نسبتاًگران است به همين دليل بيشتر در نماي ساختمان هاي مهم به كار برده مي شود . از اين سنگ براي كف سازي ، پياده روسازي و راه سازي نيز استفاده مي گردد.
    
    2) ماسه سنگ ها :

    ته نشست هاي ماسه اي را كه به يكديگر به كمك كربنات كلسيم ، سيليس ، اكسيد آهن و دولوميت به يكديگر چسبيده اند ،به ترتيب ماسه سنگ آهكي ، سيليسي ، اكسيد آهن و دولوميتي مي نامند . بر اساس طبيعت ماسه رسوبي اوليه ، ماسه سنگ ها ممكن است داراي بافت نرم يا خشن باشند . از نظر رنگ بر اساس ماده چسبنده طيفي از رنگ ، سفيد ، نخودي و خاكستري تا قهوه اي و قرمز را در بر مي گيرند . عموماً در برابر يخ بندان مقاومند. سطح نهايي آنها به صورت چكشي ، كلنگي و تيشه اي قابل مصرف است و براي نصب آنها از ابزار غير آهني استفاده مي شود .
    2-1) ماسه سنگ آهكي
     اين نوع ماسه سنگ ها در محيط هاي اسيدي مقاوم نيستند . اين شرايط كربنات كلسيم موجود در آنها را تحليل برده و سنگ متلاشي مي شود . كلسيت خالص سفيد است بنابراين ماسه سنگ آهكي نيز سفيد است .
    2-2) ماسه سنگ سيليسي
    ماسه سنگ ها اغلب از دانه هاي سيليسي كه به كمك نمك هاي سيليسي به يكديگر چسبيده اند تشكيل شده اند . بنابراين بسيار مقاومند و در محيط هاي اسيدي نيز پايدارند. اين نوع ماسه سنگ ها بيشتر خاكستري رنگند
    2-3) ماسه سنگ اكسيد آهن
    اين نوع ماسه سنگ كه به كمك اكسيدهاي آهن متراكم شده اند به رنگ هاي قهوه اي تا قرمز يافت مي شوند و اغلب با دوامند .
    2-4) ماسه سنگ دولوميتي
    ماسه سنگ هاي دولوميتي كه با كربنات منيزيم و كلسيم به هم چسبيده اند در محيط شهري چندان مقاوم نيستند . اين نوع سنگ ها نخودي رنگ اند .
    
    3) ديوريت:

    از ديوريت براي سنگ نما،سنگ پله وكف ونيز در جاده سازي استفاده مي كنند.رنگ اين سنگ خاكستري،خاكستري تيره وگاه خاكستري مايل به سبز است.
    
    4) گابرو:

    از گابرو به علت استحكام ومقاومت آن در برابر هوازدگي براي سنگ نما،كف،پل وتونل استفاده مي كنند.رنگ گابرو خاكستري مايل به سبز،سبزوگاهي سياه رنگ است.
    
    5) مرمر:

    نوعي سنگ آهك دگرگون شده است كه رنگ هايي بسيار متنوع دارد.مقاومت اين سنگ در برابر هوازدگي،گازها وبارانهاي اسيدي كم است .به همين جهت اين سنگ را در نماي داخلي ساختمانها به كار ميبرند.
    
    6) كوارتزيت:

    ماسه سنگي دگرگون شده است كه سيمان سيليسي دارد.مصارف آن در بخشهاي خارج وداخل ساختمان،پل ها وتونل ها مي باشد.
     
    
    انواع سنگ های ساختمانی ایرانی
    
    عمده ترین سنگ هایی که در عملیات ساختمانی در ایران بکار می روند عبارتند از:
    سنگ تراورتن
    سنگ گرانیت
    سنگ مرمریت
    سنگ چینی
    سنگ مرمر
    سرپانتین
    ماسه سنگ
    شیست
    
    تراورتن (Travertine) :
    این سنگ حاصل رسوبات جریانات آب گرم زیرزمینی می باشد. تراورتن به رنگهای متنوع سفید، کرم ، خاکستری و ... وجود دارد. این سنگ را برای نماسازی داخل و خارج ساختمان به کار می برند.
    
    گرانیت  (Granite):
    از انواع سنگهای آذرین بوده و بسیار سخت و محکم، بادوام و بسیار جلا پذیر است. ساب زدن و جلاپذیری از ساب معمولی و نمای سنگی تا مرحله آینه ای شدن امکان پذیر است.گرانیت خرد شده را برای تهیه بتن زیر سازی جاده و راه آهن و سنگ ساختمانی آن را برای بناهای یادبود، زیربنای تاسیسات، تزئینات داخل و خارج ساختمان و کف سازی به کار می برند. از انواع گرانیت ساختمانی می توان گابرو، دیاباز که اصطلاحا به ان گرانیت سیاه هم می گویند نام برد.
    
    کوارتزیت (Quartzite) :
    این نوع سنگ که اغلب با سنگ گرانیت نیز اشتباه می شود دارای ویژگیهای متفاوتی است و از گرانیت سخت تر است. این سنگ با ظاهر زبر و بلوری خود قابل شناسایی است. کوارتزیت را بخاطر ظاهر زبر آن بیشتر در ساختمانهای ارزان قیمت و روستایی به کار می برند. رنگ آن بیشتر قهوه ای سوخته، سرخ، خاکستری و قهوه ای است.
    
    مرمریت (Marbel) :
    از انواع سنگ های دگرگون است که در رنگهای سفید، خاکستری، سیاه، سبز، قرمز، زرد و ارغوانی می باشد. سنگ مرمر را برای تزئینات و نما سازی داخل ساختمان شامل، کف، دیوار و کارهای هنری بکار می برند.
    
    ماسه سنگ(Sand Stone) :
    این سنگها از نوع رسوبی هستند که از چسبیدن دانه های سیلیس به یکدیگر به وجود آمده اند. مواد این سنگ ممکن است سیلیس، اکسید آهن و یا خاک رس باشد. سختی و دوام قطعات این سنگ بستگی به نوع چسب آن دارد. رنگ این سنگها معمولا خاکستری، قهوه ای، سرخ و ارغوانی است. ماسه سنگ کاملا سیمانی شده را ممکن است کاملا خرد نموده و در زیر سازی راه آهن و جاده ها به کار برند. همچنین ماسه سنگ کوارتزی را به عنوان ماسه ریخته گری و ماده اولیه شیشه استفاده می کنند.
    
    سنگ توف(Tuff) :
    از انواع سنگهای خاکستر آتشفشان بوده که به علت چسبندگی کم ذرات آن در اثر هوازدگی پوسته پوسته می شود و به صورت دانه های ریز از آن جدا می شود. این سنگ را به علت سبزی چشم نوازی که دارد در کار دیوار سازی، پارک سازی و دیوارهای حایل استفاده می کنند.
    
    سنگ آهک(Lime Stone) :
    از انواع سنگهای رسوبی است و در سطح وسیعی از نظر اندازه، قواره و شکل و رنگ وجود دارد. سنگ آهک را برای تزئینات داخل و خارج ساختمان، دیوار، تزئینات کف، نماسازی، مجسمه سازی و ستون سازی به کار می برند.
    
    مرمریت (Marbel) :
    از انواع سنگ های دگرگون است که در رنگهای سفید، خاکستری، سیاه، سبز، قرمز، زرد و ارغوانی می باشد. سنگ مرمر را برای تزئینات و نما سازی داخل ساختمان شامل، کف، دیوار و کارهای هنری بکار می برند.
    
    شیست (Schist) :
    سنگهای لایه لایه سیاه رنگ می باشند که از انواع سنگهای دگرگونی هستند و به مصرف فرش کردن کف، پیاده روها، خیابانها، باغها و پارکها می رسند.نکته ای که در پایان این مطلب قابل ذکر میباشد این است که با توجه به میزان ذخائر معادن سنگهای ساختمانی در ایران و میزان استخراج انواع آنها، ایران دارای مقام سوم و چهارم جهان می باشد.
     لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
ایرانیم و ایران را دوست میدارم

Moderator

Moderatorنماد کاربر
پست ها

2952

تشکر کرده: 224 مرتبه
تشکر شده: 390 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 1 اسفند 1387 04:27

آرشيو سپاس: 13279 مرتبه در 2566 پست

Re: مصالح ساختمانی

توسط hani1459 » شنبه 16 آذر 1392 17:40

سنگ هاي فرم گرفته و دست تراش     سنگ هاي فرم گرفته از سنگ هاي سياه ، سبز و غيره تشكيل مي شود .
    اين سنگ ها بعد از اين كه از كوه جدا شدند به وسيله كارگر سنگ تراش به شكل چند ضلعي ها ي نامنظم در پاي كار رديف مي شوند و روي آن ها را با چكش سنگ تراشي چكش كاري مي نمايند و براي نماسازي در ديوارها يا ديوارهاي محافظ در ويلاها استفاده مي كنند .
    تمام اين سنگ ها را مكعب شكل مي كنند و ضخامت رگي آن ها را به يك كلفتي مي رسانند كه بتوان راحت روي كار گذاشت و سرعت عمل بيشتر شود.
    سنگ هاي دست تراش سنگ هاي دست تراش سنگ هايي هستند كه رگه كمتري دارند و اگر رگه اي هم در سنگ وجود دارد نبايد از نوع خاكي باشد چون درسنگ رگه هاي زيادي وجود دارد . اما رگه خاكي باعث شكستن سنگ مي شود .
    سنگ ها را پس از اين كه از كوه جدا كرده اند ( سنگ خام ) در كارگاه سنگ تراشي فرم مي دهند و طول وعرض آن را به شكل منظم در مي آورند و روي آن را اول چكش كاري و بعد تيشه كاري مي نمايند ( چكش سنگ تراشي به نام كلنگ سنگ تراشي معروف است دوسرآن مانند كلنگ ولي كوتاه است . در وسط كلنگ دسته اي تعبيه شده كه بتوان آن را در دست گرفته و به كار مشغول شد .
    تيشه سنگ تراشي كه روي سنگ را معمولاً با آن مي تراشند ، مانند تيشه كاشي تراشي است با اين تفاوت كه دو لبه تيشه مانند شانه دندانه اي است كه جاي شانه هاي تيشه روي سنگ باقي مي ماند . اين تيشه ها در دونوع ساخته شده است كه جاي شانه هاي تيشه روي سنگ باقي مي ماند . اين تيشه ها در دونوع ساخته شده است ؛ تيشه شانه اي دنده درشت و تيشه شانه اي دنده ريز .
    پشت سنگ را ريشه دار مي سازند ( محلي كه در كار قرارمي گيرد ) . سنگ هايي كه با دست تراشيده مي شود چند نوع است :
    سنگ تيشه اي – سنگ بادبر – سنگ بادبر كلنگي و سنگ بادبرلبه صاف .
    
         سنگ تيشه اي
    در كارگاه سنگ تراشي سنگ را طوري مي تراشند كه يك روي آن صاف و با تيشه سنگ تراشي تيشه شده است . زاويه هاي آن كاملاً قائمه مي باشد كه بتوان در روي كار به راحتي از آن استفاده نمود . اين سنگ را در ازاره بناها و مسني وزير ديوارها در نماسازي تزييني به كار مي برند .
    ريسمان كار را به اندازه ارتفاع سنگ در محل كار ، تراز مي بنديم ، بعد ملات را به قدر كافي در محل ريخته ، پهن مي كنيم .
    سنگ را درجاي خود گذاشته ، آن را شاقول مي نماييم . اطراف سنگ را با لاشه هاي كوچك سنگ و يا تكه هاي آجر و ملات ماسه و سيمان ، محكم مي كنيم .
    پس از اين كه رديف اول سنگ كاري به همين نحو عمل شد ، پشت كار را با آجر و با مصالح ديگر مطابق دلخواه عمل مي نماييم تا با سطح سنگ همرو شود . براي رديف دوم مطابق رديف اول عمل مي كنيم . درز اين سنگ ها معمولاً از پنج ميلي متر تجاوز نمي كند و پس ازنصب با ملات ماسه و سيمان آن را بندكشي مي كنند . ملات نصب سنگ ها ماسه و سيمان يا باتارد است .
    سنگ بادبرسنگ بادبر با زاويه هاي قائمه و مكعب شكل بوده ، ولي اندازه هاي آن باهم برابر نيست . روي آن را تراش نمي دهند و به شكل قلوه اي است ( به همان طريق كه از كوه بريده شده ) فقط درزسنگ ها براي نصب دركار مشخص شده است .
    طريقه عمل :
    ريسمان كار را روي كار مي بنديم و سنگ كاري را شروع مي نماييم . چون درسنگ بادبر تمام سنگ هاي مكعب شكل به يك اندازه نيستند سنگ اول را نصب و بقيه سنگ ها را بايد درمحل كار جاسازي و هركدام را با تناسب و موقعيت جايي كه دارند در محل خود نصب نماييم .
    
         سنگ بادبر كلنگي :
    سنگ بادبر كلنگي مانند سنگ بادبُر معمولي است و تنها تفاوتي كه آن ها دارند اين است كه نماي آن را به جاي قلوه اي با لكنگ سنگ تراشي ، تراش داده اند ، طريقه نصب آن باسنگ بادبُرتفاوتي ندارد.
    سنگ بادبر لبه دارسنگ بادبُر لبه دار عبارت است از سنگ بادبر معمولي ، ولي اطراف آن را كه درز سنگ ها قراردارد يك چفت به اندازه 5 /1 تا 2 سانتي متر تراش داده و بقيه سنگ را به شكل اوليه تراشيده يا نتراشيده ( طبيعي ) نصب مي كنند . طريقه عمل با سنگ هاي فوق فرقي ندارد .
    سنگ هاي دست تراش را براي اطراف حوض ، قرنيز روي ديوار و جاهاي ديگر ساختمان به كار مي برند . هركدام از اين تراش ها به نامي معروف است .
    
         سنگ لب شتري :
    لبه سنگ را گِرد مي كنند كه به نام سنگ لب شتري معروف است .
    سنگ سينه كبوتري بيشتر براي حوض هاي قديمي كه مانند بشقاب يا كاسه ساخته مي شدند به كار مي رفت ، در اين گونه سنگ ها ، بيرون سنگ را مانند سينه كبوتر گرد مي ساختند .
    
         سنگ قاشقي
    لبه سنگ را مانند داخل قاشق خالي مي كنند . بيشتر اين سنگ را در حوض ها و يا لبه ايوان ها به خاقاني معروف است استفاده مي كردند . نام هاي ديگري مانند الماس تراش ، فتيله اي ، چفت دار و غيره مانند اسامي كه در گچ كاري معروف بود در سنگ تراش هم معروف است .
    
         سنگ پلاك
    سنگ پلاك معمولاً در نماسازي مورد استفاده قرار مي گيرد . سنگ را ازكوه به شكل تكه هاي بزرگ جداكرده به كارخانه حمل مي نمايند . تكه هاي بزرگ سنگ را روي ريل هاي مخصوص ، جاسازي كرده و اطراف آن را براي بي حركت ماندن با گچ محكم مي كنند تا دستگاه برش بتواند به راحتي كار خود را انجام دهد .
    سنگ پلاك را اگر در اندازه هاي معيني يعني طول و عرض مشخص به كاربرند سنگ حكمي مي گويند و اگر عرض سنگ به يك اندازه باشد و طول آن اندازه اي نداشته باشد ، اين سنگ را به عرض مشخص و طول آزاد و اگر طول و عرض در اندازه هاي متفاوت باشد موزائيك مي نامند . سنگ هاي حكمي را مي توان در نما و فرش كف و سنگ موزاييك را در بعضي از كف سازي فضاهاي آزاد استفاده كرد .
    پس از اين كه كار ارّه تمام شد پلاك هاي بريده شده سنگ را زير ماشين ساب قرارداده و آن را صيقلي مي كنند . باارّه مخصوص به هر اندازه كه لازم باشد اطراف سنگ را مي برند و به محل نصب حمل مي نمايند . اگر ضخامت پلاك هاي سنگ از پنج سانتي متر تجاوز كند آن را قلوه بُر مي گويند ، يعني از صورت پلاك خارج شده است .
    طريقه عمل :
    چون پشت پلاك هاي سنگ صاف است و امكان جداشدن آن از ملات پشت آن وجود دارد براي بهتر چسبيدن ، پشت سنگ پلاك را تكه هايي از سنگ با چسب سنگ مي چسبانند و بعد روي كار نصب مي كنند يا اين كه پشت سنگ را سوراخ هايي نموده و داخل سوراخ ها را ميله هايي فلزي به نام اسكوب قرار داده و سرميله ها را داخل ملات پشت سنگ يا بين ملات آجر كاري جاسازي مي كنند .
    ميله هاي اسكوب به چند طريق ساخته مي شود . ميله هاي يك شاخه اي كه در بعضي از آن ها دو سرميله به يك طرف خم شده مانند اسكوب هاي نجاري و دربعضي از آن ها بر عكس هم خم شده اند . هر دونوع آن در موقع نصب داخل ملات و سنگ قرار مي گيرد و فرقي ندارد .
    بعضي از اين اسكوب ها دو شاخه اي هستند كه دوشاخه آن را مي توان در وسط دو سنگ قرار داد و هر شاخه آن را در يكي از سنگ ها نصب نمود . به طور كلي چون محل جايگزيني اين اسكوب ها را در سنگ بايد سوراخ نمود ، امكان شكستن ضخامت لبه سنك بين ملات و اسكوب وجود دارد .
    اين اسكوب گذاري درتمام دنيا معمول است ، ولي درايران براي محكم بودن سنگ روكار ، يا به طريق تكه هاي سنگ كه پشت سنگ پلاك با چسب مي چسبانند عمل مي كنند يا اين كه دوسرسنگ پلاك را با اره شكاف داده شياري در وسط ضخامت سنگ ، درعرض سنگ به عمق 2 سانتي متر در دوسرنگ ايجاد مي كنند و بعد سيم هايي كه ضخامت آن تقريباً دوميلي متر يا كمتراست به اطراف آن پيچيده و درپشت سنگ سيم ها را به هم چرخ مي دهند كه به شكل كلاف تابيده نازك درآيد و ملات ماسه و سيمان را پشت سنگ مي ريزند .
    سيم ها داخل ملات مانده و دوسرسنگ را مهار مي كند . اين طريق از تمام طرق گفته شده بهتر است ، چون محل اتكاء سنگ بيشتر بوده و بهتر مي تواند سنگيني سنگ را تحمل نموده و مقاومت كند .
    طريقه نصب سنگ پلاك
    سنگ پلاك را در محل خود قرارداده ، پس از شاقول كردن و تراز كردن اطراف آن را با گچ محكم مي كنند و پشت آن را دوغاب عسلي ماسه و سيمان مي ريزند . البته پشت سنگ را يك مرتبه نبايد دوغاب ريزي كرد چون مقدار زياد دوغاب به سنگ فشار آورده و گچ هاي اطراف سنگ نمي تواند مقاومت كندو از فشار سنگ جلوگيري نمايد در نتيجه خراب مي شوند .
    براي دفعه اول به مقدار ارتفاع پشت سنگ را دوغاب مي ريزند‌، پس از خودگيري اوليه دوغاب سيمان ، براي بار دوم ديگر را دوغاب ريزي مي كنند ، عمل دوغاب ريزي به همين طريق الي آخر انجام مي شود .
    پس از 24 ساعت كه دوغاب سيمان خودگيري خود را خوب انجام داد گچ هاي روي سنگ را تميز مي كنند و درزهاي بين سنگ را بندكشي مي نمايند ، سنگ هاي پلاك را پهلوي يكديگر مي چسبانند و براي بندكشي ، با مخلوط پودر سنگ و سيمان و آب ، دوغاب عسلي ساخته و با گوني روي درز سنگ ها مي مالند و با كارتك بندها را پُركرده و روي آن را گوني مي كشند تا تميز شود .
     سنگ هاي پلاك را كه پهلوي يكديگر مي چسبانند در اصطلاح درز چسب مي گويند .
    اين روكارها از انواع مختلف سنگ تهيه مي شوند . از سنگ پلاك براي روكار ، فرش كف ، قرنيز اطراف اتاق ، درپوش روي ديوارها ؛ پله ها ، اِزاره ، مسني ، كف پنجره ، حوض ، باغچه بندي و غيره استفاده مي شود .
    
         قوس هاي سنگي
    درمحل هايي مانند كوهستان ها كه سنگ زياد است ، در ساختمان هايي كه ساخته مي شوند بيشتر از مصالح موجود استفاده مي گردد . بنابراين ديوارها را از سنگ مي سازند و به جاي نعل درگاه از قوس هاي سنگي استفاده مي كنند .درجاده سازي چون بيشتر جاده ها از بين كوه ها عبور مي كنند و آماده كردن سنگ بسيار راحت است بنابراين پل ها و ديوارهاي محافظ كنارجاده را از سنگ هاي حاصل مي سازند .
    طريقه عمل :
    قاعده ساخت قوس هاي سنگي با آجري تفاوتي ندارد . اول قالب گچي يا چوبي ار ساخته در محل قوس قرار مي دهند ، سپس از طرفين قالب ، كار را شروع مي كنند . سنگ اين قوس ها را از اندازه هاي مختلف انتخاب مي نمايند . ابتدا سنگ هايي را كه با كارگر كمتري آماده براي نصب روي قوس مي شوند انتخاب كرده و به كوتاه و بلندي و ضخامت هاي كم و زياد آن اهميتي نمي دهند و به طريق سنگ در هم به كار مي برند .
    سپس سنگ هايي را تراشيده ، فرم مي دهند و به كار مي برند . براي اين كه زير پايه هاي قوس محكم تر باشد و نيروي قوس بتواند به تمام ديوار انتقال پيداكند دوعدد سنگ با سطح بيشتري در زير پايه هاي قوس قرار مي دهند كه اين سنگ ها به نام سنگ پاكار معروف است .
    در انتهاي قوس ، سنگي به طور ساده يا به طريق برجسته به نام سنگ تاج يا تيزه قوس قرار مي دهند كه قوس از دوطرف به اين سنگ خاتمه پيدا مي كند . دوطرف قوس كه بين پاكار و سنگ تاج است به نام كوهنال معروف است .
    در پوشش يك تكه ساده ، دوديوار ، طرفين فضاي باز به اندازه اي كه بتوان از سنگ هاي يك تكه استفاده نمود مي سازند وسنگ درپوش را روي آن قرار مي دهند . اين نوع درپوش معمولاً براي پُل سازي در جاده ها به كار مي رود .
    
         درپوش قوچ بند
    در آجركاري و يا سنگ كاري اگر محلي وجود داشته باشد كه بتوانند دو تكه سنگ و يا دوعدد آجر را طوري قرار دهند كه دو پاي آجر يا سنگ روي پاكار باشد وطرف ديگر سنگ ها يا آجرها به هم چسبيده باشند و فضايي را از بالا ببندند ، اين حالت را حالت قوچ بند مي گويند .
    در زمان هاي قديم دو آجررا به اين حالت ، روي سر دودكش ها قرار مي دادند تا آب باران داخل دودكش نشود .

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
ایرانیم و ایران را دوست میدارم

Moderator

Moderatorنماد کاربر
پست ها

2952

تشکر کرده: 224 مرتبه
تشکر شده: 390 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 1 اسفند 1387 04:27

آرشيو سپاس: 13279 مرتبه در 2566 پست

Re: مصالح ساختمانی

توسط hani1459 » شنبه 16 آذر 1392 17:41

بتن
بتن و فولاد دو نوع مصالحی هستند که امروزه بیشتر از سایر مصالح در ساختمان انواع بناها از قبیل ساختمان پلها،ساختمان سدها، ساختمان متروها،ساختمان فرودگاه ها و ساختمان بناهای مسکونی و اداری و غیره به کار برده می شوند.و شاید به جرأت می توان گفت که بدون این دو پیشرفت جوامع بشری به شکل کنونی میسر نبود.با توجه به اهدافی که از ساخت یک بنا دنبال می شود،بتن و فولاد به تنهایی و یا به صورت مکمل کار برد پیدا می کنند. فولاد به لحاظ اینکه در شرایط به دقت کنترل شده ای تولید می شود و مشخصات و خواص آن از قبیل تعیین و با آزمایشات متعددی کنترل می شود، دارای کاربری آسانتر از بتن است. اما بتن در یک شرایط کاملا متفاوتی با توجه به پارامتر های مختلف از قبیل نوع سیمان،نوع مصالح و شرایط آب و هوایی تولید و استفاده می شود و عدم اطلاع کافی از خواص مواد تشکیل دهنده بتن و نحوه تولید و کاربرد آن می تواند ضایعات جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد.
با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی در قرن اخیر، علم شناخت انواع بتن و خواص آنها نیز توسعه قابل ملاحظه ای داشته است، به نحوی که امروزه انواع مختلف بتن با مصالح مختلف تولید و استفاده می شود و هر یک خواص و کاربری مخصوص به خود را داراست.هم اکنون انواع مختلفی از سیمانها که حاوی پوزولانها ،خاکستر بادی،سرباره کوره های آهن گدازی، سولفورها، پلیمرها، الیافهای مختلف و افزودنیهای متفاوتی هستند، تولید می شد. ضمن اینکه تولید انواع بتن نیز با استفاده از حرارت، بخار، اتوکلاو، تخلیه هوا، فشار هیدرولیکی ویبره و قالب انجام می گیرد.
بتن به طور کلی محصولی است که از اختلاط آب با سیمان آبی و سنگدانه های مختلف در اثر واکنش آب با سیمان در شرایط محیطی خاصی به دست می آیدو دارای ویژگیهای خاص است.
اولین سؤالی که پیش می آید این است که چه رابطه ای بین تشکیل دهنده بتن باید وجود داشته باشد تا یک بتن خوب به دست آید و اصولا بتن خوب دارای چه شرایط و ویژگیهایی است. رابطه بین اجزاء تشکیل دهنده بتن،در خواص فیزیکی و شیمیایی و همچنین نسبت اختلاط آنها با هم است.چه اگر مصالح یا آب و سیمانی با خواصی مناسب بتن با هم مخلوط گردند و در شرایط و محیطی مناسب به عمل آیند،یقینا بتن خوبی حاصل می شودو اصولا بتن خوب، بتنی است که دارای مقاومت فشاری دلخواه و رضایت بخشی باشد. رسیدن به یک مقاومت فشاری دلخواه و رضایت بخش بدین معناست که سایر خواص بتن مانند مقاومت کششی، وزن مخصوص، مقاومت دربرابر سایش، نفوذ ناپذیری، دوام، مقاومت دربرابر سولفاتها و ... نیز همسو با مقاومت فشاری، بهبود یافته و متناسب می شوند.
اگر چه شناخت مصالح مورد مصرف در ساخت بتن و همچنین خواص مختلف بتن کار آسانی نیست اما سعی می شود به خواص عمومی مصالح و همچنین بتن پرداخته شود.
بتن اینک با گذشت بیش از 170 سال از پیدایش سیمان پرتلند به صورت کنونی توسط یک بنّای لیدزی، دستخوش تحولات و پیشرفتهای شگرفی شده است.در دسترس بودن مصالح آن، دوام نسبتاً زیاد و نیاز به ساخت و سازهای فراوان سازه های بتنی چون ساختمان ها، پل ها، تونل ها، سدها، اسکله ها، راه ها و سایر سازه های خاص دیگر، این ماده را بسیار پر مصرف نموده است.
اینک حدود سه تا چهار دهه است که کاربرد این ماده ارزشمند در شرایط ویژه و خاص مورد توجه کاربران آن گشته است. اکنون کاملاً مشخص شده است که توجه به مقاومت تنها به عنوان یک معیار برای طرح بتن برای محیطهای مختلف و کاربریهای متفاوت نمی تواند جوابگوی مشکلاتی باشد که در درازمدت در سازه های بتنی ایجاد می گردد. چند سالی است که مسأله پایایی و دوام بتن در محیط های مختلف و به ویژه خورنده برای بتن و بتن مسلح مورد توجه خاص قرار گرفته است.مشاهده خرابی هایی با عوامل فیزیکی و شیمیایی در بتن ها در اکثر نقاط جهان و با شدتی بیشتر در کشور های در حال توسعه، افکار را به سمت طرح بتن هایی با ویژگی خاص و با دوام لازم سوق داده است. در این راستا در پاره ای از کشورها مشخصات و دستورالعمل ها واستانداردهایی نیز برای طرح بتن با عملکرد بالا تهیه شده و طراحان و مجریان در بعضی از این کشورهای پیشرفته ملزم به رعایت این دستورالعمل ها گشته اند.
در مواد تشکیل دهنده بتن نیز تحولات شگرفی حاصل شده است. استفاده از افزودنی های مختلف به عنوان ماده چهارم بتن، گسترش وسیعی یافته و در پاره ای از کشورها دیگر بتنی بدون استفاده از یک افزودنی در آن ساخته نمی شود. استفاده از سیمان های مختلف با خواص جدید و سیمان های مخلوط با مواد پوزولانی و نیز زائده های کارخانه های صنعتی روز به روز بیشتر شده و امید است که بتواند تحولی عظیم در صنعت بتن چه از نقطه نظر اقتصادی و چه از نظر دوام و نیز حفظ محیط زیست در قرن آینده بوجود آورد. در سازه های بتنی مسلح نیز جهت پرهیز از خوردگی آرماتور فولادی از مواد دیگری چون فولاد ضد زنگ و نیز مواد پلاستیکی و پلیمری (FRP) استفاده می شود که گسترش آن منوط به عملکرد آن در دراز مدت گشته است. با توجه به نیاز روز افزون به بتن های خاص که بتوانند عملکرد قابل و مناسبی در شرایط ویژه داشته باشند،سعی شده است تا در این مقاله به پاره ای از این بتن ها اشاره گردد. کاربرد مواد افزودنی به ویژه فوق روان کننده ها و نیز مواد پوزولانی به ویژه دوده سیلیس در تولید بتن با مقاومت زیاد و با عملکرد خوب مختصراً آورده می شود. بتن های خیلی روان که تحولی در اجرا پدید آورده است و نیز بتن های با نرمی بالا برای تحمل ضربه و نیروهای ناشی از زلزله نیز از مواردی است که باید به آنها اشاره نمود. کوشش های فراوان برای مبارزه با مسأله خوردگی آرماتور در بتن و راه حل ها و ارائه مواد جدید نیز در اواخر سالهای قرن بیستم پیشرفت شتابنده ای داشته است که به آنها اشاره خواهد شد.

افزودنی های خاص در شرایط ویژه :
برای ساخت بتن های ویژه در شرایط خاص نیاز به استفاده از افزودنی های مختلفی می باشد. پس از پیدایش مواد افزودنی حباب هواساز در سالهای 1940 کاربرد این ماده در هوای سرد و در مناطقی که دمای هوا متناوباً به زیر صفر رفته و آب بتن یخ می زند، رونق بسیار یافت. این ماده امروز یکی از پر مصرف ترین افزودنی ها در مناطق سرد نظیر شمال آمریکا و کانادا و بعضی کشورهای اروپایی است.
ساخت افزودنی های فوق روان کننده که ابتدا نوع نفتالین فرمالدئید آن در سالهای 1960 در ژاپن و سپس نوع ملامین آن بعداً در آلمان به بازار آمد شاید نقطه عطفی بود که در صنعت افزودنی ها در بتن پیش آمد. ابتدا این مواد برای کاستن آب و به دست آوردن کارایی ثابت به کار گرفته شد و چند سال بعد با پیدایش بتن های با مقاومت زیاد نقش این افزودنی اهمیت بیشتری یافت. امروزه بتن های مختلفی برای منظور ها و خواص ویژه و نیز به منظور مصرف در شرایط خاص با این مواد ساخته می شود که ازمیان آنها به ساخت بتن های با مقاومت زیاد، بتن های با دوام زیاد، بتن های با مواد پوزولانی زیاد (سرباره کوره های آهن گدازی و خاکستر بادی)، بتن های با کارایی بالا، بتن های با الیاف و بتن های زیر آب و ضد شسته شدن می توان اشاره نمود.
بتن های با کارآیی بسیار زیاد که چند سالی است از پیدایش آن در جهان و برای اولین بار در ژاپن نمی گذرد، تحول جدیدی در صنعت ساخت و ساز بتنی ایجاد کرده است. این بتن که نیاز به لرزاندن نداشته و خود به خود متراکم می گردد، مشکل لرزاندن در قالب های با آرماتور انبوه و محلهای مشکل برای ایجاد تراکم را حل نموده است. این بتن علیرغم کارایی بسیار زیاد خطر جدایی سنگدانه ها و خمیر بتن را نداشته و ضمن ثابت بودن کارایی و اسلامپ تامدتی طولانی می تواند بتنی با مقاومت زیاد و دوام و پایاپی مناسب ایجاد کند. در طرح اختلاط این بتن باید نسبت های خاصی را رعایت نمود. به عنوان مثال شن حدود 50 درصد حجم مواد جامد بتن را تشکیل داده و ماسه حدود 40 درصد حجم ملات انتخاب می شود. نسبت آب به مواد ریزدانه و پودری بر اساس خواص مواد ریز بین 0.9 تا 1 می باشد. با روش آزمون و خطا نسبت دقیق آب به سیمان و مقدار ماده فوق روان کننده مخصوص برای مصالح مختلف تعیین می گردد. از این بتن با استفاده از افزودنی دیگری که گرانروی بتن را می افزاید در زیر آب استفاده شده است.

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
ایرانیم و ایران را دوست میدارم

Moderator

Moderatorنماد کاربر
پست ها

2952

تشکر کرده: 224 مرتبه
تشکر شده: 390 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 1 اسفند 1387 04:27

آرشيو سپاس: 13279 مرتبه در 2566 پست

Re: مصالح ساختمانی

توسط hani1459 » شنبه 16 آذر 1392 17:42

سنگدانه ها
    بهترین منابع سنگدانه ها، در محل رودخانه ها می باشد که بسیار ساده و ارزان استخراج می گردند.
دانه های درشت رودخانه ای عموما گرد و دارای دانه بندی مناسب ولی مقاومت بتن ها کمتر می باشند.
مصرف سنگدانه های طبیعی (گرد گوشه با سطح صاف) در بتن، کارآئی بهتری می دهد.
سنگدانه های شکسته که تیزگوشه می باشند کارآئی کمتر ولی مقاومت خمشی و فشاری بیشتری دارند.
بهترین سنگدانه برای تهیه بتن،سنگدانه های سیلیسی هستند. سختی آنها بین 6 تا 7 (از 10 که مربوط به الماس است.) می باشد ولی برای بتن های معمولی بیشتر از سنگدانه های آهکی استفاده می شود که سختی آنها بین 3 تا 4 است.
مقدار آب همراه شن به لحاظ کم بودن آن قابل صرفنظر است ولی آب همراه با ماسه که گاهی به 50 تا 60 لیتر بر مترمکعب ماسه می رسد و قابل ملاحظه است و بایستی در زمان بتن ریزی مورد توجه قرار بگیرد.
سنگدانه های مصنوعی که از گرد حاصل از سوزانیدن زباله ها و یا سرباره کوره های ذوب آهن و غیره بدست می آید و حاوی مقادیری فلزات و دیگر مواد سخت می باشند می توان برای ساخت بتن های غیرباربر استفاده نمود.امروزه بیش از 40 درصد بتن های مصرفی در کارگاه باربر نیستند و با استفاده از این روش می توان کمک شایانی به حفظ محیط زیست نمود.

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
ایرانیم و ایران را دوست میدارم

Moderator

Moderatorنماد کاربر
پست ها

2952

تشکر کرده: 224 مرتبه
تشکر شده: 390 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 1 اسفند 1387 04:27

آرشيو سپاس: 13279 مرتبه در 2566 پست

Re: مصالح ساختمانی

توسط hani1459 » شنبه 16 آذر 1392 17:42

آهک ساختمانی
آهک ساختمانی آهک یکی از مواد چسباننده ساختمان است ، به عبا رتی دیگر نوعی سیمان هوایی به شمار می رود . فرمول شیمیایی آهک زنده خالص، اکسید کلسیم یا  CaOاست. معمولاً آهک را از پختن سنگ آهک یا کربنات کلسیم در یکی از انواع کوره های دستی (یا سنتی )، قائم و افقی گردنده به دست می آورند . درجه پخت آهک بستگی به درجه خلوص سنگ آهک دارد ، سنگ آهک پر مایه در گرمای 800 تا 1000 درجه و سنگ آهک کم مایه در گرمای 1000 تا 1400 درجه می پزد. آهک ساختمانی بسته به درجه خلوص سنگ آهک و نحوه پخت آن ممکن است کم و بیش حاوی ناخالصیهایی نیز باشد. آهک خالص ، سفید رنگ است ، و لی وجود ناخالصی ها می تواند تا حدودی باعث تغییر رنگ آن شود ، چنانچه ناخالصی سنگ آهک کربنات منیزیم باشد، آن را سنگ آهک دولومیتی می نامند و از پختن آن آهک منیزیمی حاصل می شود ، هرگاه ناخالصی سنگ آهک، مواد رسی و سیلیسی باشد ، از پختن آن بسته به مقدار ناخالصی، آهک نیمه آبی یا آهک آبی تولید می شود . آهک زنده میل ترکیبی زیادی با آب داشته و در تماس با آن می شک فد یا هیدراته می شود و به هیدروکسید کلسیم یا آهک شکفته تبدیل می گردد. در این واکنش مقدار زیادی گرما تولید می شود و حجم آن نیز افزایش می یابد . برای تهیه آهک هیدراته روشهای دستی و صنعتی به شرح زیر وجود دارد. الف: روشهای دستی این روشها از قدیم معمول بوده و هم اکنون نیز در کارگاههای کوچک رواج دارد.

1) روش تر یا آهک شویی در این روش کلوخه های سنگ آهک پخته را در حوضچه هایی ریخته و به آن آب اضافه می کنند و به هم می زنند تا شکفته گردد و به صورت شیر آهک درآید. حوضچه دارای دریچه ای با تور سیمی می باشد که با کشوی چوبی مسدود شده است. پس از شکفتن آهک، کشو را بالا می کشند تا شیر آهک از دریچه و تور سیمی عبور کرده و به سمت گودالی که در جلو آن حفر شده روان گردد . ناخالصیها در روی تور باقی می مانند که آنها را برمی دارند و حوضچه را برای آهک شو یی مجدد آماده می سازند . قسمتی از آب شیر آهک در زمین اطراف گودال فرو رفته و بخشی از آن تبخیر می گردد . پس از آنکه آهک شکفته به شکل خمیر سفتی درآمد و در سطح آن ترک هایی به پهنای 2 تا 3 سانتیمتر ایجاد شد، آن را به مدت 6 تا 8 هفته در گودال می خوابانند تا کاملاً شکفته شده و برای مصرف در ملات و شفته آماده شود.

2) روش خشک در این روش کلوخه های آهک زنده را در لایه های 20 تا 30 سانتیمتر روی سطح تمیزی چیده، روی آن آب می پاشند و زیر و رو می کنند تا بشکف د. با اضافه کردن لایه های جدید و آبپاشی، این عمل تکرار می شود تا ارتفاع کلوخه های انباشته به حدود یک متر برسد . روی توده آهک شکفته را با کاهگل اندود می کنند و می گذارند تا بشکفد و به صورت گرد درآید . پس از سرند کردن و گرفتن ناخالصیها، آن را به مصرف می رسانند. ب: روشهای صنعتی این روشها به خاطر کاهش دستمزد و بالا رفتن بازده کار و کاهش خطر ابداع شده و به قرار زیرند:

1- استفاده از هیدراتور هیدراتور استوانه ای است که به صورت افقی یا قائم ، کار گذارده شده و درون آن همزن هایی نصب گردیده است . خرده سنگ یا گرد سنگ آهک زنده را در هیدراتور ریخته و پس از بستن در هیدراتور و افزودن آب ، محتویات آن را به هم می زنند . بسته به مقدار آب از شیر آهک تا گرد آهک شکفته به دست می آید.
2- شکفتن آهک با بخار آب کلوخه های ریز یا گرد آهک زنده را در اتوکلاو قرار داده و با دمیدن بخار آب با فشار 3 - 4 اتمسفر آنها را هیدراته می کنند .
این روش بیشتر برای تسریع در شکفتن آهک و هیدراته کردن آهکهایی که ناخالصی بیشتری دارند ، به کار برده می شود و محصول آن گرد آهک شکفته است. در روش های صنعتی، آهک شکفته به دست آمده را آسیاب کرده و با سرند کردن یا ایجاد گردباد، آن را دانه بندی و سپس بسته بندی می کنند. آهک شکفته چنانچه در مجاورت هوا قرار گیرد ، با دی اکسیدکربن موجود در هوا ، ترکیب شده و دوباره سنگ آهک یا کربنات کلسیم به وجود می آید. از گرما دادن آهک هیدراته تا حدود 400 درجه می توان مجدداً آهک زنده به دست آورد. آهکهای آبی به ویژه آنهایی که دارای ناخالصی زیادند و ترکیبشان به سیمان پرتلند نزدیک است ، در مجاورت آب نمی شکفند، بلکه باید آنها را آسیاب کرد. آهک شکفته در ساختن شفته و ملات های ماسه آهک، گل آهک، باتارد (ماسه آهک سیمان ) گچ و آهک، در کارهای بنا یی و اندودها م صرف می شود . همچنین در ساختن چسباننده های آهک پوزولان، آهک - سرباره، آجر ماسه آهکی ، پایدار کردن خاک و ساختن خشت های پایدار شده آهکی، بتن آهکی سنگین و متخلخل از آهک بهره گیری می شود. افزودن آهک به ملاتهای سیمانی باعث افزایش خاصیت خمیری و قابلیت کاربرد، افزایش آب نگهداری، افزایش انعطاف پذیری بیشتر ملات تحت تنش و چسبندگی بیشتر ملات به مصالح بنایی می شود. کاهش نفوذپذیری ملا تها و اندودها به آب، کاهش جمع شدگی ناشی از خشک شدن ملات و ثابت ماندن حجم آن پس از گرفتن و سخت شدن از دیگر محاسن افزودن آهک به ملات های سیمانی است ، آهک با خاک احتمالی موجود در ماسه ترکیب شده و از آثار مخرب خاک در ملات های سیمانی می کاهد، مصرف آهک در پایدار کردن خاک نیز معمول است و بسیاری از ویژگی های خاک را بهبود می بخشد ، کاهش زمان خشک شدن مخلوط در نواحی مرطوب، کاهش میزان انقباض و انبساط خاک براثر تغییر رطوبت، تسریع در شکستن کلوخه های خاک رسی، افزایش مقاومت، کاهش نفوذ رطوبت و افزایش دوام و پایایی خاک از جمله مزایای استفاده از آهک به شمار می آید.

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
ایرانیم و ایران را دوست میدارم

بعدي

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان