در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد
Colonel II

Colonel IIنماد کاربر
پست ها

3475

تشکر کرده: 286 مرتبه
تشکر شده: 466 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 20 اردیبهشت 1387 08:44

آرشيو سپاس: 13553 مرتبه در 2799 پست

Re: افزایش بودجه ارتش وکاهش بودجه بسیج

توسط Solver » پنج شنبه 21 آذر 1392 01:07

بابت بیان مبهم خودم عذر میخوام، تنها علتش عجله بوده ست.

خرده اش پیشکش، فاصله +12 تا -33 حدود 45 است. 45 %  نیاز به شرح بیشتر داره؟


نمودار مربوط به طلا و نفت است.

  همانطور که مشاهده میشود در شروع بازه مد نظر ما تراز هر دو 0 است.و به مرور شاهد افزایش قیمت نفت و کاهش قیمت طلا هستیم.

در حال حاضر قیمت طلا به نسبت سال پیش 33% کاهش داشته است.

قیمت نفت نیز به نسبت یک سال قبل 12% افزایش است.

همانطور که میدانید بودجه کشور در حقیقت شیوه اختصاص درآمدها جهت تامین مالی و هزینه ها است.

در یک نگاه کلان (این درصد یک معیار است نه حاکمیت مطلق) میتواند در بودجه کشور ما،قیمت جهانی نفت را نماد درآمد و قیمت جهانی طلا را نماد هزینه ها دانست.

حالا بهتر روشن خواهد شد چرا دلار ارزان شد؟

آیا به قول برخی بخاطر حرف نزدن در مورد هلوکاست بوده است.

یا این روابط منقطی بین قیمت نفت و طلا برای کشورهای نفت محور و واردات محور. من فکر کنم این مورد دلیلش بوده باشد. شاید اشتباه کنم.

به هر حال، در بحث بودجه کشور ما، الان ما شاهد 12% افزایش نماد درآمد و کاهش 33% نماد هزینه هستیم. این اختلاف به عبارتی (تکرار میشود نه مطلق) بیانگر وجود یک ضریب 45% به نسبت بودجه قبل است.

با کسر این از 100% بودجه قبل، میتوان گفت مثلا با 55% رقم کل بودجه قبل کشور دقیقا بدون مشکل میتواند مثل سال گذشته درآمدها را به تامین مالی و هزینه ها تخصیص بدهد و مشکلی هم بروز نکند.

در حالی که رقم مورد نظر شما اگر دقیق حسابش کنید چیزی در حدود کاهش یک هشتم بودجه است. یعنی ما تنها حدود 13% کاهش داشتیم در حالی که طبق این  نمودار تا 45% جا داشته است.

بنابراین در تراز بندی میشود گفت دولت افزایش پنهان بودجه داشته است اون هم در حدود 32% به نسبت بودجه سال پیش. البته این یک معیار است.

معیارهای مشابه دیگر هم هستند، که البته اگر شما نگاهی به اونها داشته باشید، در اکثرشون به ضریبی در حدود 40% خواهید یافت مثل شاخص بورس کشور به نسبت شاخص بورس های کشورهایی که بیشترین تبادلات مالی را با ما دارند. مثل نمودار قیمت دلار به یور. و درصد تکیه ما به این دو واحد مالی.

به عبارت دیگر اصلا شما به قیمت ارز هم نگاه نکنید، این بودجه با حرفی که در موردش زده میشود (کاهش داشته است) تناقض دارد.مستندات هم نه از مرکز آمار ایران است نه با فرمول های من درآوردی، تو هر سایت مالی خواستید برید این نمودارها را استخراج کنید.
[ Never is Never an Answer ||| Personal Site:  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  ]

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Solver تشکر کرده اند:
hani1459, Sami 1993, netwet, arsham33, شیرافکن, Present, Chaparral, Mahdi1944, KH.I.A.2500

Captain

Captainno avatar
پست ها

2755

تشکر کرده: 1573 مرتبه
تشکر شده: 334 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 18 بهمن 1385 12:46

محل سکونت

شیراز

آرشيو سپاس: 6007 مرتبه در 1644 پست

Re: افزایش بودجه ارتش وکاهش بودجه بسیج

توسط Present » پنج شنبه 21 آذر 1392 01:26

M.Abooali,  میلاد جان از این نمونه تحلیلهای شما بسیار لذت می برم، چه اینجا و چه در بحث بورس هر چند چپن فعلا زیاد سر در نمی اورم ولی در حد یک استاد دانشگاه تفسیر می کنید!
پروانه نیستم که به یک شعله جان دهم / شمعم که سوزم و دودی نیاورم

گــــــــــــــــاهی تــــــــــــــاوان شیــــــــــر بودن قـــفس اســـت ...
امــــــــا شـــــغال هــــا در شـــــهــــر آزاد مـــــیگـــــــردنــــــــــد ... !

به زودی تعمیرکار لب تاپ می شم :-)

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Present تشکر کرده اند:
Solver, &mmt, hani1459, شیرافکن

Major

Majorنماد کاربر
پست ها

618

تشکر کرده: 5 مرتبه
تشکر شده: 15 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 28 بهمن 1387 13:28

آرشيو سپاس: 2280 مرتبه در 479 پست

Re: افزایش بودجه ارتش وکاهش بودجه بسیج

توسط pedmehr » پنج شنبه 21 آذر 1392 14:57

بهتر هست مواردی که در رابطه با بودجه مرور میکنید با عملکرد واقعی بودجه سنوات گذشته هم مقایسه بشه نه فقط با اعداد و اهداف در بودجه سال های گذشته که هیچوقت محقق نشد.  بودجه ۹۳ در مقایسه با عملکرد بودجه سال گذشته در اکثر بخش ها انبساطیست . آمار زیر رو ملاحظه کنید. هر چند که بودجه ۹۳ هم به درآمدهایی اتکا داره که تحققش در صورت عدم توافق نهایی در هسته ای و لغو تحریم ها ۱۰۰ در صد ناممکنه . صادرات ماهانه  ۱.۵ میلیون بشکه نفت با احتساب نفت ۱۰۰ دلاری (‌آمار تقریبی )‌ برای تحقق درآمد نفتی دولت مورد نیاز هست که با وجود این موانع و زگیل های داخلی و خارجی بعید هست که راه صادرات نفت به این حد هموار بشه.

در روح و جان من میمانی ای وطن

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب pedmehr تشکر کرده اند:
Mahdi1944, ASHKAN95, KH.I.A.2500, Jahaan, Solver, &mmt

Colonel II

Colonel IIنماد کاربر
پست ها

3475

تشکر کرده: 286 مرتبه
تشکر شده: 466 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 20 اردیبهشت 1387 08:44

آرشيو سپاس: 13553 مرتبه در 2799 پست

Re: افزایش بودجه ارتش وکاهش بودجه بسیج

توسط Solver » پنج شنبه 21 آذر 1392 17:39

pedmehr,  

اساسا در بحث محاسبات درآمدها و هزینه ها، کشور ما همیشه مشکل داشته است.

جدا از موارد مطرح شده توسط شما (تحریم که دقیقا میتواند درامد ما را بسیار کاهشد دهد یا هزینه ها را بسیار افزایش بدهد)، به علت نفت محور بودن بودجه ما و از طرفی واردات محور بودن کشور ما باید گفت ما نه قدرت محاسبه دقیق درآمدهای خود را داریم و نه قدرت محاسبه دقیق هزینه های خود را.

خصوصا که در این عرصه خیلی علمی هم برخورد نمی شود و بیشتر به شکل سنتی دارند باش برخورد می کنند، امسال برای اولین بار در جمهوری اسلامی، در بودجه نویسی دقیقا از شیوه تحلیل پیش بینی حرفه ای (دقیقا شبیه تحلیل تکنیکال خودمان در بورس) برای پیش بینی روند قیمت نفت، ارز و ... استفاده شده است که بسیار اقدام خوبی بوده است و حالا تحریم هم بزنند ما فرموله شده حد نزول و حد صعود درآمد و هزینه را در اختیار داریم و ناچار نیستیم منتظر بشیم ببینم مثلا فلان تحریم چقدر اثر منفی خواهد داشت.

اما به هر ترتیب تا بومی سازی فرمول های محاسباتی در این پیش بینی ها و از طرفی کسب تجربه فاصله زیادی است، اما این حرکت مطمئنا بعد از چند سال این قابلیت را در کشور ایجاد میکند که ما میزان انتظارمان از درآمدها و هزینه ها واقعی تر باشد. شاید جزو محدود اتفاقات خوب در این بودجه همین اقدام بوده باشد. هر چند اعداد و ارقام استخراجی آن از جمله ارز به چشم مجلسیان خیلی عجیب و غریب است اما از یک جا باید این اتفاق بیوفتد، کاری که 2 سال آخر دولت قبلی حرفش مطرح شده بود (با توجه به روی کار آمدن تحلیل گران بورس) اما عملی نشد.

ضمنا شما اگر کل تاریخ بعد از انقلاب را نگاه کنید، کلا همیشه اصلاحیه بودجه داشتیم که دلیلش همین ضعف بوده است، البته منظورم این نیست این دولت نیازمند اصلاحیه بودجه نخواهد شد که من فکر میکنم همین لایحه فعلی هم برگرده دولت و مثلا بعد از دی ماه (که سال مالی میلادی بسته شده باشد) توسط دولت دوباره به مجلس داده شود و ارائه الانش صرفا یک نمایش تبلیغاتی بوده است که بگویند زود بودجه را جمع و جور کرده اند، در حالی که تا رسید کریسمس و شروع سال مالی جدید اساسا کل پیش بینی ها ضریب خطای بسیار بالایی دارند و این دولت هم مطمئنا بعد از کریسمس شروع خواهد کرد تازه به محاسبات اصلی بودجه.
[ Never is Never an Answer ||| Personal Site:  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  ]

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Solver تشکر کرده اند:
KH.I.A.2500, &mmt, Mahdi1944

قبلي

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 2 مهمان