آشنایی با پاسگاههای مرزی جدید ترکیه (دژهای پاسگاهی)

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: Shahbaz, MASTER, رونین, شوراي نظارت

ارسال پست
Junior Poster
Junior Poster
پست: 180
تاریخ عضویت: یک شنبه 6 شهریور 1390, 12:24 am
سپاس‌های ارسالی: 1423 بار
سپاس‌های دریافتی: 653 بار

آشنایی با پاسگاههای مرزی جدید ترکیه (دژهای پاسگاهی)

پست توسط Bystander » پنج شنبه 21 آذر 1392, 7:55 pm

 [FONT=tahoma,geneva,sans-serif]بنام دانای بزرگ هستی بخش 


[FONT=tahoma,geneva,sans-serif]آشنایی با پاسگاههای مرزی جدید ترکیه (دژهای پاسگاهی)   
 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 
[FONT=tahoma,geneva,sans-serif]Kalekol نام پاسگاههای مدرن مرزی ترکیه میباشد که توسط این کشور طراحی و به مرحله اجرا گذاشته شده است نام Kalekol برگرفته از نامهای ترکیkarakol و kale میباشد، karakul در زبان ترکی استانبولی به معنی پاسگاه و همچنین کلانتری های داخل شهر است معنی کلمه kale نیز به معنی قلعه میباشد که kalekol تلفیقی از این دو کلمه بوده که نشان دهنده و تمثیل کننده دو کلمه نظامی بودن و همچنین سخت بودن نفوذ به آن در زبان ترکی استانبولی میباشد.

اما جالب است بدانید ساخت این پاسگاهها بعد از حمله بسیار خونین حزب کارگران کردستان ترکیه به یک پاسگاه کوچک مرزی با نام آق توتون در سال 2008 میلادی در منطقه کردنشین شمدینلی ترکیه که منجر به کشته شدن 15 نظامی ترک و زخمی شدن 20 نظامی دیگر شد، با دستور نهاد نخست وزیری ترکیه آغاز گردید پاسگاه مرزی آق توتون در گذشته نچندان دور و قبل از وقوع فاجعه مذکور نیز 2 بار مورد حمله شورشیان پ.ک.ک قرار گرفته و هر بار نیز سبب کشته و زخمی شدن تعدادی از سربازان حاضر در این پاسگاه/کلانتری گردیده بود اما بعد از سومین حمله و تلفات سنگین ارتش ترکیه پیکان برنده و تیز انتقادات متوجه حزب حاکم ترکیه یعنی حزب عدالت و توسعه گردید بعد از این واقعه نهاد نخست وزیری ترکیه دستوری را مبنی بر ساخت و جایگزینی پاسگاه های جدید صادر نمود و بدین ترتیب اولین استارت ایجاد چنین پاسگاههایی در مرزهای ترکیه زده شد.

تا آن زمان یعنی تا قبل از حمله به پاسگاه مرزی آق توتون ترکیه و کشته شدن 15 نظامی ترکیه ای پ ک ک صدها حمله بزرگ و کوچک را از سال 1985 میلادی به کلانتری و پاسگاههای مرزی ترکیه به انجام رسانده بود که نتیجه آن کشته شدن بیش از 300 نظامی ارتش ترکیه و مجروحیت و معلولیت صدها نظامی دیگر بود اما تلفات حملات پ ک ک از سال 1985 میلادی تا 2008 میلادی تا این حد سنگین و وسیع نبود پ ک ک در حملات سالهای قبل خود هر بار تنها چند نظامی را کشته و یا مجروح مینمود و یا خسارات مادی به پاسگاهها وارد میکرد که تا زمان فاجعه شمدینلی زیاد مورد توجه قرار نمیگرفت و به یک موضوع روتین بدل گردیده بود و ارتش ترکیه نیز با کشتن چند تن از اعضای حزب کارگران کردستان ترکیه حمله را تلافی مینمود اما بعد از آن حمله یعنی حمله ی سوم به پاسگاه آق توتون و کشته شدن 15 نظامی آن کشور غوغای وسیعی در سطح رسانه های دیداری و شنیداری ترکیه برپا شد که نتیجه آن ساخت پاسگاههای Kalekol در این کشور بود.

جالب است که بدانیم حادثه سراوان سیستان و بلوچستان ایران که منجر به شهادت جمعی از مرزبانان وظیفه ایرانی گشت چه از لحاظ تلفات چه از لحاظ تکنیک و تاکتیک های استفاده شده در حمله و چه از لحاظ نفوذ تروریست ها به عمق مرز شبیه به حادثه آق توتون ترکیه بوده است.

((پی نوشت: در سومین حمله پرتلفات به پاسگاه آق توتون که منجر به کشته شدن 15 نظامی ترک و مجروح شدن 20 نظامی دیگر شد تروریست ها با عبور از مرز مشترک بین اقلیم کردستان عراق و ترکیه وارد خاک ترکیه شده در حالی که دسته ای دیگر در طرف دیگر مرز مانده و با سلاح های سنگین خود (خمپاره انداز و توپهای دستی) آماده کوبیدن پاسگاه از این طرف مرز بودند. دسته ای که از مرز عبور کرده و خود را به نزدیکی آق توتون رسانده بودند از فاصله نزدیک آماده درگیری و شکار سربازان از همه جا بی خبر وظیفه ی ترک میشدند خلاصه درگیری صورت گرفته و بعد از انهدام پاسگاه و نیروها حاضر در پاسگاه و انجام موفقیت آمیز عملیات فرار به داخل مرزهای اقلیم کردستان عراق برقرار میشود که البته نیروی هوایی ترکیه نیز بعد از دقایقی در داخل خاک اقلیم کردستان از خجالت مهاجمان به آق توتون درآمده و کلی تلفات از آنان میگیرد ........))

این پاسگاه در نزدیکی مرز بین ترکیه و عراق قرار داشته که آخرین حمله به آن به عنوان یکی از پرتلفات ترین حملات تاریخ درگیری ارتش و شبه نظامیان پ ک ک به ثبت رسید و جنجال زیادی را در این کشور به پا کرد که در نتیجه حزب حاکم مجبور به انجام سلسله اقدامانی برای پایان دادن و یا حداقل کاهش ایندست تلفات گردید و نتیجه آن ساخت دژهایی به نام kalekol بود.

اولین kalekol در مرز این کشور با ایران در فاصله دو کیلومتری از مرز ایران ساخته و در سال 2010 میلادی عملیاتی شد. این دژ پاسگاهی بر روی یک کوه مرتفع و کاملا مشرف بنا نهاده شد این کوه که دارای 2 هزار و 900 متر ارتفاع میباشد جزء مناطق استراتژیک محسوب میشود. انتخاب چنین ارتفاع و مکانی برای ساخت این پاسگاه به دلیل انتقادات فراوان کارشناسان نظامی از موقعیت قرارگیری پاسگاه ها و کلانتری های مرزی قدیم این کشور و مناسب نبودن مکان، ارتفاع، موقعیت و ......... بسیاری دیگر از فاکتورهای ساخت و استقرار یک پاسگاه امن و قابل اتکا میباشد.

در بازدید خبرنگاران و سیاسیون دولتی از این پاسگاه فرمانده این پاسگاه با بیان اینکه از زمان شروع بکار پاسگاه مذکور آمار قاچاق، ورود و خروج غیر قانونی از مرز، عملیات های تروریستی و ........... در منطقه بصورت چشمگیری کاهش پیدا کرده است و ضریب امنیت پاسگاه را نیز اینچنین توصیف مینماید: مطمئنن هیچ انسان عاقلی حتی بخود جرات نزدیک شدن به چنین مکانی را نیز نمیدهد چه رسد به حمله و یا درگیری با آن

پاسگاههای جدید ظرفیت اسکان 80 سرباز در مواقع بحرانی را بطور کامل دارا میباشند اما در حال حاضر در دژهای پاسگاهی مذکور 40 الی 55 سرباز بصورت متغیر در حال انجام وظیفه و خدمت میباشند که بخش اعظمی از این ارقام را نیز سربازان وظیفه تشکیل میدهند. همچنین بنابر اعلام رسانه های ترکیه زمان ساخت و تحویل یک پاسگاه جدید از انواع kalekol ها در مناطق مرزی و صعب العبور 6 ماه میباشد. لازم بذکر است kalekol ها در چندین طرح متنوع و کاربردی ارائه گردیدند که تفاوت های آنچنانی با یکدیگر نداشته اما از لحاظ ارتقا و کیفیت دارای تفاوت های مثبتی بودند. اکثر این پاسگاهها بر خلاف پاسگاههای قدیمی در مناطق مشرف و کاملا مرتفع بنا میشوند.

خصوصیات و نقاط قوت دژهای پاسگاهی جدید:

پاسگاه های جدید مجهز به تجهیزات اپتیکی و الکترونیکی بسیار پیشرفته بوده که قادر به دیده بانی از وسعتی به اندازه 9 کیلومتر اطراف خود بوسیله تجهیزات اپتیکی و دوربین های پیشرفته خودکار و دستی بصورت 24 ساعته و پایش شبانه روزی اطراف پاسگاه بوسیله همان تجهیزات بوده که ضریب امنیتی بالایی برای پاسگاه فراهم می نمایند.

اتاق پایش و کنترل دژهای ترکی

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

در این تصویر پاسگاه جدید و قدیم مقایسه میشود، در گوشه سمت چپ نوشته شده است "دیروز" و در سمت راست نیز کلمه "امروز" درج شده است.


تصویر
 

[FONT=tahoma,geneva,sans-serif]نمونه ای از پاسگاههای مرزی غیر استاندارد و قدیمی ارتش ترکیه/ ضریب امنیتی و حفاظتی این پاسگاهها در حد بسیار پایینی قرار میگرفت. 

[FONT=tahoma,geneva,sans-serif][لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

[FONT=tahoma,geneva,sans-serif]از دیگر تجهیزات مدرن موجود در این پاسگاهها وجود پهپادهای دست پرتاب، تسلیحات ریموت، وجود دوربین های دید در شب و روز در چندین مدل و با کاربری های مختلف، پیش بینی اماکن و پناهگاههای موقت زیرزمینی در داخل پاسگاه برای شرایط بحرانی میباشد.

در دژهای پاسگاهیء جدید سربازها برای تعویض پست، نه از محوطه حیاط پاسگاه بلکه از طریق تونلهایی که ساختمانها و برج های مراقبت را به هم متصل کرده است آمد و شد میکنند. همچنین اماکنی مانند آسایشگاه، غذا خوری و اماکنی که سربازها بصورت دسته جمعی در آن حضور دارند دقیقا در وسط پاسگاه ساخته شده است (ای کاش این اماکن به دلیل داشتن ضریب امنیتی بالاتر از بتن آرمه و یا ....... ساخته میشدند و یا حداقل به زیر زمین انتقال داده میشدند.)

برج های مراقبت این پاسگاهها نیز در مقابل حملات انتحاری (انسان و خودرو) کاملا مقاوم میباشند و تاج و اتاقک این برج های 12 متری بنحوی که توانایی مقاومت در برابر سلاحهای تک تیرانداز و آتش تسلیحات انفرادی را دارا باشند طراحی شده اند تا از غافلگیری نیروهای خودی و نیروهای داخل پاسگاه جلوگیری شود. همچنین درب های اصلی ورودی پاسگاه برای مقاومت در برابر حملات انتحاری و یا حملات از پیش برنامه ریزی شده از نوعی فولاد مقاوم ساخته شده است.
در انبارهای این پاسگاهها نیز حداقل برای یک هفته آب، غذا، و مهمات موجود میباشد. (که میتوان با ساخت انبارهای زیرزمینی جدیدتر این قابلیت را به چند برابر ارتقا داد.)

سقف ساختمانهای داخل پاسگاه نیز در مقابل اصابت گلوله های خمپاره و نظایر آن تا حدود زیادی مقاوم بوده و امنیت پرسنل داخل این اماکن را تا درصد قابل توجهی تامین مینمایند. ضمنا تمامی پنجره های ساختمانهای موجود در داخل پاسگاه نیز از نوع ضد گلوله با حفاظ های فیزیکی برای جلوگیری از ورود مهاجمان به داخل ساختمانها میباشد.
بر پایه اعلام رسانه های دولتی ترکیه ساخت 402 عدد از دژهای پاسگاهی جدید توسط مسئولان سیاسی و نظامی این کشور مقرر و تصویب گردیده است که تا به امروز 150 عدد از این پاسگاههای جدید ساخته و تحویل ارتش این کشور گردیده اند. بنابر اعلام ارتش ترکیه پاسگاههای باقی مانده نیز با سرعت در حال ساخت و ورود به چرخه ی نظامی و امنیتی مناطق مختلف این کشور هستند. به جهت موفقیت آمیز بودن پروژه دژهای پاسگاهی و همچنین ساخت و تحویل دهی موفقیت آمیز این پاسگاهها ، ارتش این کشور قصد دارد بجز 402 عدد قبلی تعداد دیگری از این نوع پاسگاهها را نیز مجداد سفارش داده و با پاسگاه و کلانتری های موجود در مناطق مختلف این کشور جایگزین نماید. (منظور پاسگاه و یا کلانتری های داخل شهرها نمیباشد.)

به دلیل مدیریت درست، نبود فساد و دزدی در سلسله مراتب فرماندهی، اختصاص بودجه کافی و عدم قطع و یا کاهش منابع مالی به دلیل نبود بودجه، برنامه ی ساخت پاسگاههای جدید این کشور با سرعت و قدرت در حال پیشرفت است و هر سال تعداد بیشتری از کلانتری ها و پاسگاههای قدیمی این کشور در نقاط مختلف آن در حال جایگزینی با پاسگاههای جدید هستند در کل پاسگاههای قدیمی و غیر استاندارد در این کشور کم کم در حال منسوخ شدن و جایگزینی با پاسگاههای استاندارد و مدرن جدید میباشند.
در بعضی از این پاسگاهها سه الی چهار دستگاه تانک نیز مستقر شده است. که وظایف احتمالی آنها عبارتند از: اجرای آتش منحنی بر روی اهداف شناسایی شده به همراه واحدهای توپخانه، و خمپاره اندازها، محافظت از داخل پاسگاه در برابر نفوذ احتمالی مهاجمان تا زمان رسیدن نیروهای کمکی، خروج از داخل پاسگاه و اجرای آتش مستقیم بر روی اهداف خارج از پاسگاه، اسکورت خودروهای چرخ دار زرهی، اعزام به مناطق درگیری در یک تایم کوتاه در صورت اعلام نیاز در حوزه ی استحفاظی آن پاسگاه،
بعضی از این پاسگاهها که در مناطق صعب العبور قرار دارند همچنین مجهز به یک باند کوچک نشست و برخواست بالگرد نیز میباشند

دیوارهای پاسگاهها: (چه دیوار ساختمانها و اماکن زیستی و چه دیوارهای اصلی و بیرونی) از یک نوع بتن بسیار مقاوم ساخته شده است، دیوارها بقدری مستحکم و عریض ساخته شده اند که در زمان ورود به داخل ساختمانها گوشی های تلفن همراه، سیگنال خود را از دست داده و دچار اختلال و قطعی میشوند.
در یک آزمایش میدانی در رابطه با مقاومت دیوارهای پاسگاههای جدید یک فروند راکت RPG7 از فاصله 75 متری به طرف یکی از دیوارهای پاسگاه شلیک شد که انتظار میرفت یک حفره کوچک در بدنه دیوار ایجاد نماید اما نتیجه شگفت انگیز بود گلوله آر پی جی نه یک حفره بلکه تنها خراشی کوچک بر روی بدنه دیوار ایجاد نموده بود که نشان از استحکام شگفت انگیز دیوارها داشت دلیل بکارگیری آر پی جی 7 در آزمایش مذکور، استفاده نسبتا گسترده از این سلاح توسط شبه نظامیان پ ک ک در زمان حمله به پاسگاه و کلانتری های ترکیه در استانهای کردنشین این کشور بود.

تجهیزات زیستی پاسگاه
تمام ساختمانهای پاسگاه و حتی برج های مراقبت مجهز به کولرهای گازی بوده و در طول سال سرمایش و گرمایش اماکن زیستی را تامین مینمایند. در حالی که تا چند سال پیش و قبل از ساخت پاسگاههای جدید در پاسگاهها از بخاری های ذغالی و چوپی استفاده میشده است.

شاید این حجم از امکانات و ......... برای ما باورنکردنی بنظر بیاد چنانچه در زمان ترجمه برای من هم اینطور بود اما متاسفانه واقعیت داره و ما در این موضوع خیلی عقب هستیم و باید بفکر بود. 

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

[FONT=tahoma,geneva,sans-serif]یک نمای کلی از دژهای پاسگاهی جدید (در مشاهده تصویر دقت بیشتری به خرج دهید)

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
 
[FONT=tahoma,geneva,sans-serif][FONT=tahoma,geneva,sans-serif]در این مکان از پاسگاه 2 توپ M101 بر خلاف جهت یکدیگر مستقر میباشند که در این عکس فقط یکی از توپها قابل مشاهده میباشد. (در این مکان دو توپ مستقر است)  

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

[FONT=tahoma,geneva,sans-serif]در تصویر مذکور بر روی دیوار با دو رنگ سفید و قرمز (رنگهای پرچم ترکیه) جمله ای با این مضموم با حروف بزرگ لاتین نوشته شده است HUDUT NAMUSTUR یعنی (حدود ناموس است) در زبان ترکی استانبولی حدود به معنی مرز میباشد.  

[FONT=tahoma,geneva,sans-serif]به پنجره ساختمانها دقت کنید.

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
 
[FONT=tahoma,geneva,sans-serif]در این عکس در پشت مقامات سیاسی و نظامی ترک در داخل پاسگاه دو دستگاه نفربر کبری 1 و یک دستگاه نفربر کیرپی kirpi قابل مشاهده است.

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

 [FONT=tahoma,geneva,sans-serif]نفربر کبری 1 ساخت صنایع خودروسازی اوتوکار ترکیه  [FONT=tahoma,geneva,sans-serif](یک خودروساز غیرنظامی) [FONT=tahoma,geneva,sans-serif] و نفربر kirpi نیز ساخت صنایع خودروسازی بی ام سی (باز یک خودروساز غیرنظامی) این کشور میباشد. 

کبرا 1:

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

[FONT=tahoma,geneva,sans-serif]کبری 2 ،نسل جدید نفربر کبری 1 شرکت اتوکار میباشد. 
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

[FONT=tahoma,geneva,sans-serif]لازم بذکر است شرکت خودروسازی اتوکار نیز در زمان تاسیس صرفا یک خودروساز غیر نظامی و معمولی بود اما بعد از چند سال به حوزه ی نظامی نیز ورود پیدا کرده و امروز با تولید ده ها مدل از انواع خودروهای زرهی، تانک و نفربر تبدیل به یکی از غول های بزرگ تولید کننده ی تجهیزات خودرویی و زرهی در جهان شده است و تنه به تنه شرکت های مشارکتی بزرگ اروپایی و همچنین آمریکایی در زمینه تولیدات زرهی میزند انشالله بعد از تمام شدن امتحانات دی ماه اگر عمری باقی بود تمام محصولات نظامی و برخی از محصولات غیر نظامی این غول دفاعی رو معرفی خواهم کرد، حتی تا چند ماه پیش هم خودم این شرکت رو ........ حساب نمیکردم اما وقتی کمی در مورد این شرکت تحقیق کردم و بعد به سایت اون مراجعه کردم و حجم و تنوع محصولاتش رو از سالیان دور بدین سو و درصد بومی سازی اونها رو دیدم واقعا در برابر این شرکت سر تعظیم و احترام فرود آوردم و تحسینش کردم. 

[FONT=tahoma,geneva,sans-serif]و اما نفربر زرهی Kirpi ساخت صنایع خودروسازی bmc ترکیه

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

 [FONT=tahoma,geneva,sans-serif]در دژهای پاسگاهی جدید از خودروهای زرهی عقرب و ZPT ساخت شرکت اتوکار نیز استفاده میشود. 

[FONT=tahoma,geneva,sans-serif]ZPT
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

 [FONT=tahoma,geneva,sans-serif]عقرب
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

 [FONT=tahoma,geneva,sans-serif]پایان. 


[FONT=tahoma,geneva,sans-serif]استفاده از این مطلب تنها با ذکر نام نویسنده و آدرس تایپک اصلی مجاز میباشد. 

Novice Poster
Novice Poster
پست: 66
تاریخ عضویت: دو شنبه 11 مهر 1390, 9:22 am
سپاس‌های ارسالی: 47 بار
سپاس‌های دریافتی: 88 بار

Re: آشنایی با پاسگاههای مرزی جدید ترکیه (دژهای پاسگاهی)

پست توسط mg100 » جمعه 22 آذر 1392, 6:10 am

سلام پس عکسهای مقاله کجاست؟

Junior Poster
Junior Poster
پست: 180
تاریخ عضویت: یک شنبه 6 شهریور 1390, 12:24 am
سپاس‌های ارسالی: 1423 بار
سپاس‌های دریافتی: 653 بار

Re: آشنایی با پاسگاههای مرزی جدید ترکیه (دژهای پاسگاهی)

پست توسط Bystander » جمعه 22 آذر 1392, 10:22 am

mg100 نوشته شده:سلام پس عکسهای مقاله کجاست؟


مگر عکسها دیده نمیشه؟ این تایپک اصلی هست عکسها و متن مقاله رو از اینجا کپی کردم.

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Major II
Major II
پست: 751
تاریخ عضویت: سه شنبه 6 مهر 1389, 2:18 am
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 2973 بار
سپاس‌های دریافتی: 3334 بار

Re: آشنایی با پاسگاههای مرزی جدید ترکیه (دژهای پاسگاهی)

پست توسط morteza tomcat » جمعه 22 آذر 1392, 1:08 pm

واقعا پایگاه مدرن و خوبیه و اصول حفاظتی به طور کامل رعایت شده است

ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”